Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

Kubick

Kvalitně natočený „western“, který se tak trochu odlišuje od klasik tohoto žánru. Střílení v něm není to nejpodstatnější, a když už k němu dojde, tak s násilím si tvůrci moc starostí nedělali. Hlavním tématem je zde rodina, její čest a pravidla, která fungují ať už mezi šerifem a jeho ženou nebo mezi vrahy, lupiči. Místy je sice na můj vkus děj moc zdlouhavý a zpomalený, ale nic to nemění na faktu, že jsem byl tímto snímkem příjemně překvapen. ()

Asgy

Hudba Nicka Cavea a W.E. k tomuto filmu přesně sedí. Je totiž stejně napjatá a depresivní jako celý film. K dokonalosti tomuto zde určitě dost věcí chybí, ale zážitek to byl netradiční. ()

GodComplex

"This is fucking Australia!" Vizualni poetika mixnuta s obsahovou brutalitou. Australie je bohem zapomenuta dira, ktera poskytne pekne vysmahle prostredi na jehoz pude krev tece proudem a atmosferu plni mouchy. Hlavni hvezda filmu je Nick Cave, jehoz hudba a verse jsou umeleckym pohlazenim. "When? Said the moon to the stars in the sky. Soon, said the wind that followed him home. Who? said the cloud that started to cry. Me, said the rider dry as a bone. How? said the sun that melted the ground. Why? said the river that refused to run. Where? said the thunder without a sound. Here, said the rider and took up his gun." 7/10 ()

numi

Výjimečný zážitek, který by se dal bez mrknutí oka nazvat filmovou poezií. A to v každé ze svých složek. Ať jde o nádhernou, místy až statickou kameru, melancholickou hudbu, jedinečné herecké výkony či o útžkovitou režii, která se snaží dovést k dokonalosti spíše jednotlivé scény, než film jako celek. Každá scéna má svůj vlastní děj, své vlastní dilema, svůj vlastní náboj. A také své vlastní rozzuzlení. Proposition je film, který si v morálních aspektech a otázkách, které řeší a klade, nic nezadá ani s Trierovým Dogvillem či Parkovou trilogií o pomstě. Přitom si stále drží "čtivou" formu, napětí i spád. Psychedelické obrazy, kterými je film protkán, navíc celý děj výborně prokládají a spojují. Jedinou malou chybičkou je fakt, že v závěru nezůstanou žádné otázky. A to i přesto, že se John Hillcoat o otevřený konec pokusil. Bohužel se jedná spíše o plácnutí do vody, než o předem promyšlený tah, který si připravoval od samotného počátku. Škoda. Ale Nick Cave rulez. [prosinec 2006] ()

Freemind

Tento snímek přesně vystihuje můj vztah k hudební tvrobě Nicka Cave´a - a vlastně jsem dostal přesně to, co jsem čekal. Pseudointelektuální básnění, které obaluje v podstatě klišovitá a lacině morbidní témata. Pro Austrálii mám ukrutnou slabost, některé hudební motivy se mi líbily strašně, jiné byly podle mého názoru dost nešťastné sladěny s vizuální stránkou ... Samotný příběh přes slibný začátek postupně zabředával do nudy a pitoreskní karikatury, až nakonec vyvanul do prázdna. Škoda. ()

milicjant

Srdce přetéká úžasem. Pokaždé, když Cave nechá nahlédnout do svého nitra, je to omračující zážitek. Stále ješte konsternován nedávno dočtenou Oslicí a už jsem laskán další poctivou zásilkou poetických zvráceností. Trochu mě jen mrzí, že Hillcoat ještě nevyzrál v osobnost využivájící Caveův potenciál beze zbytku. Evidentně odvedl dobrou práci, ale v celkovém resumé film po nekonečných, sluncem rozpalených prerií spíš jen cválá. Podobně jako u Ravenous jsem čekal film svýho života... nepřišel... ()

Naslund

Když už jsem viděl Americké, Jugoslávsko-Německé, a Korejské westerny, tak jsem chtěl zkusit i Australský. Nemám rád, když někdo připodobňuje film k celkové tvorbě nějakého státu, ale z toho, co jsem viděl, tak každý ze států westernům dává něco svého a stejného. Ten Australský mi sedl ze všeho nejvíc. Nestaví na drsňácích, kteří by se uměli jen tvářit a střílet, nesnaží se kritizovat ničení přírody a nedělá si z ničeho legraci. Je prostě syrový krásně realistický. Moc se mi líbilo, že není dlouho vůbec jasné, kdo je zlý, kdo hodný a kdo jen ošklivý :). V podstatě jde víc i o drama, než akci, ale určitě to za to stojí. A ten dům šerifa bych bral všema deseti. Krásná oáza uprostřed pouště. ()

kaylin

Režisér John Hillcoat a scénárista, spisovatel a hudebník Nick Cave jsou v současné době již prověřená dvojice, která nám servíruje filmy, o kterých rozhodně nelze říct, že jsou špatné. Mají za sebou již tři filmy, z toho dva jsou dobře známé i u nás. Jejich společná prvotina "Ghosts... of the Civil Dead" zase tak známá není, ale hned druhá spolupráce, film "Proposition" byl úspěch. Dvojice nachází pochopení především u kritiků, o komerčních úspěších se vždy mluvit nedá. Pravda, snímek "Země bez zákona" je v tomhle jiný, než předchozí filmy a zaplatil se celkem bez problémů. Zůstaňme ale u snímku "Proposition", který je pro mě prvním seznámením s touto dvojicí. Johna Hillcoata znám zatím jako režiséra filmu "Cesta", kde v porovnání s geniální předlohou obstál. "Proposition" je čistě autorské dílo Nicka Cava, což je poznat i na skvělém soundtracku, kterému se povedlo několikrát mi vyrazit dech. Samozřejmě v tom dobrém smyslu slova. Nicka Cava znám jako autora knihy "Smrt Zajdy Munroa", což je příběh, který mě v mém psaní docela ovlivnil, především pak v pojetí sexuálních scén. Když se dobře napíšou, mohou skvěle posloužit příběhu a není nutné je brát pouze jako vzrušení, jako snahu přilákat i mužského čtenáře/diváka. Erotika je silná zbraň a nikoli jen v ložnici. "Proposition" - nechápu, proč nebylo přeloženo - je však z naprosto jiného soudku. Jedná se o western, ale rozhodně ne western klasického ražení. Příběh je poměrně jednoduchý. Jsou tři sourozenci, kdy nejstarší z nich je pořádný grázl. Prostřední má na výběr. Nic se jemu a mladšímu nestane, když do týdne svého staršího bratra zabije. Pokud ne, nejmladší bratr zemře. Ultimátum, které se hodně těžko kousne. ale prostřední bratr souhlasí. tohle je onen návrh z názvu filmu. Zápletka poměrně jednoduchá, co říkáte? To nic nemění na tom, že film je velmi povedený a jako moderní western funguje. Člověk ani nemusí být na divokém západě, aby pochopil, jak svinský život někdy je. Ani s jedním bratrem se život moc nemazlí, ale nakonec je to vždycky rodina, která problémy vyřeší. Silné, krvavé scény, dobrý příběh a výtečná hudba. "Proposition" na mě udělal dojem. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/motocyklove-deniky-proposition-v-zajeti.html ()

italka63

Velmi zvláštní, syrový film z Austrálie ze sklonku 19.stoleti o zločinu, pomstě a zvláštní bratrské lásce.Austrálie je vážně nádherná a život v ní byl drsný. Nejvíce se mě herecky líbil Danny Huston se svoji postavou Artura - pořád zajímavý chlap, tak jako v Magic City. A pak nádherný text písně, ten mě vážně dostal, takže to bude za čtyřihvězdy. ()

Kaluž

Léta jsem Proposition odkládal jakožto nedůležitý, nezajímavý, fádní. Doba však uzrála a přede mnou se rozevřela čirá poezie. Pravda, musí na to být nálada a otevřená mysl, najednou si však uvědomíte, že za jednoduchou báchorkou o pomstě se skrývá nádherný příběh o bratrské lásce a vykoupení. Tenhle pomalu plynoucí klenot z působivých australských prérií za doprovodu něžných melodií je k přemítání jako stvořený. ()

YURAyura

6/10 Western z Australie? No a proc ne? ;]] Pri titulkach me trochu zarazil scenarista ("Do you think Nick Cave is sexy?" "Nooo!)" Ale hned od zacatku se to zacalo vyvijte pomerne slibne jako zatracene hnusny a spinavy "western", kde lidsky zivot nema cenu vystrenene nabojnice a mistni Kangorooboyove jsou necesani a nemyti jako psi bezdomovcu v ostrem kontrastu s nadhernou prirodou vsude kolem. Sice to nema zadnou poradnou myslenku, ale zhruba do 3/4 jsem se docela bavil - nejenom kvuli krwi, se kterou se opravdu nesetri a vsechno se snazi byt docela verohodne vcetne rasistickych kecu anglicanu. Konec ale Nick jaksi nezvladl a zaverecna katarze je takova dost bezradna. Hodne to pripomene DeadMena (uz kvuli Hurtovi ;]]) ale k dokonalosti tomu jeste nekolik vystrelu a hodu ostepem chybi... ()

Damiel

91 % - Úžasný australský western. Drsný, strhující příběh, jako Caveovy songy, skvělé herecké výkony. Pošmáknul jsem si :-) ()

PogoJoe

Nádherně natočený příběh z Austrálie 19. století o snaze jednoho idealisty zcivilizovat jeden barbarský kousek této planety. Předsudky a zabedněnost jsou nesmrtelné! Shlédnutím tohoto filmu si užijete velké množství krásných záběrů kamery, kterým vévodí západy slunce "stokrát a vždycky jinak", realistické reálie - kostýmy, kulisy, ale i charaktery a také výborná hudba. Chvílemi, zejména zpočátku, je to sice poněkud rozvláčné, ale má to svoji poetiku a styl a kameraman odvedl sakra dobrou práci. ()

Toshiro

Působivé vzkříšení westernu. Má to atmosféru a skvělou hudbu. Určitě to zkusím vidět znovu, víc v klidu a v lepší kvalitě. ()

salalala

Já osobně mám s tímhle film v podstatě jediný problém - scénář. Celá atmosféra mě naprosto pohltila a přišla mi skvěle depresivní a uvěřitelná na dobu a místo, kde se vše odehrává. Pak je tu úchvatná, minimalistická hudba od Nicka Cavea, krásná kamera (některé záběry lehce kýčovité, ale fajn) a dobře vybraní herci. Pearce odvádí dobrou práci, Winstone také, nejlepší ze všech je ale John Hurt, který na minimu prostoru předvádí brilantní výkon. Problém jsem měl s Emily Watson, což ale nebylo dáno jejím výkonem, jako spíše celkovým charakterem postavy. Ten příběh mi prostě přišel fajn, ale nevyužitý. Kdyby se Cave soustředil jen na psychologický souboj dvou bratrů, bylo by to strhující a asi i silné. Takhle se to ale tříštilo mezi mnoho postav a tím pádem není možné některé fandit nebo některou nenávidět. A je to škoda, protože některé momenty (zejména projíždení krajinou ve chvíli, kdy zní úžasný text Nicka Cavea o větru, střelci, slunci atd.) jsou opravdu úžasné. Bohužel už se na ten film znovu asi nepodívám, což mě moc mrzí. 60% ()

JohnMiller

Ide o riadne špinavý western. Vizuálna stránka, make-up. kostýmy ma vyslovene pohltili. Pre mňa, ako veľkého fanúšika westernov, bolo sledovať to, jedna radosť. Veľmi sa mi páčilo, že príbeh bol presunutý zo štandardnej Americkej prérie do divokej Austrálie. Také tie dobové prvky a reálne vyzerajúci domorodci mali tvorcovia v malíčku, pekne sa s tým pohrali. Aj príbeh bol slušný. Celkový pocit neprikrášlenej reality bola tá najsilnejšia stránka snímky. Hlavne tie násilné scénky s ktorých sršala chladná a reálna karma ma extrémne bavili. Škoda toho sentimentálneho ale hlavne naivného konca v ktorom sa chladnému zabijakovi podlomia city.. To si mohli odpustiť, keď celý čas ukazovali charakter týchto vrahov úplne inak.. S názorom, že sa človek vyvíja a mení to u týchto psychopatov neplatí. ()

Skip

Dalo by se říct, že jde o australský western. V drsném australském vnitrozemí žijí drsní lidé a takový je i tento film. Nikdo si nebere žádné servítky. Jo, bylo to docela dobré. Znovu se k tomu asi nevrátím, ale rozhodně nelituju, že sem tomu věnoval čas. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)