Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

Cortesz

Předlohu jsem nečetl, ale určitě to brzy napravím, protože jde rozhodně o další Dickovu šílenou vizi blízké budoucnosti. Šíleně depresivní snímek s hodně zajímavou animací, která se mi svým způsobem líbila, ale nějak na mě nazapůsobila a radši bych byl pro klasickou hranou formu, ale je to zajímavé. Navíc sympaticky obsazené. ()

Mr.Roman

Zvláštny spôsob animácie sa mi viac než páčil, no veľká škoda, že ho použili zrovna pri tomto filme, ktorého scenár je aj na mňa príliš preplácaný a prehnaný. Herecké predobrazy pre postavy však boli vybrané výborne, Keanu Reeves, Robert Downey Jr. - obaja moji veľmi obľúbený herci a tentokrát, keďže jej "nenakreslili" ten je naivný pohľad, tam pasovala aj Winona Ryder. Mňa však k tomuto filmu priviedla hlavne jeho obrazová stránka a tá je ozaj neobyčajná, veľmi zaujímavá a hlavne ojedinelá. Napokon takmer najviac kritizovaná ukecanosť postáv mi až toľko (až na pár pasáží) nevadila (snáď len kvôli titulkám), keďže boli dialógy veľmi vtipné a trefné. ()

zomb0

celkovo mam rad vsetky tieto Linklater-ove filozoficke vylevy. osobne mi vadilo len to ze to bolo kreslene co mi zhorsuje sa vcitit do filmu, podla mna zbytocna vec.. ()

Pauliee

Výborná animácia ako aj atmosféra. Jediné čo mi vadilo bolo veľmi veľa rozprávania a keďže neviem dobre po anglicky tak som niekedy nestíhal čítať titulky. Ale aj napriek tomu je to výborný film. ()

jprmusic

Knížku jsem tedy nečetl ( tuhle ), ale myslím, že tohle by se P.K.Dickovi nelíbilo. Ne že by grafická stránka plně neodpovídala žánru. Je to také jedno z mála plus, které tohle dílko nabídne. Druhé plus je hudba ( tuším Radiohead ) - no a pak už nic, jen chaos, nedotažené postavy a děj bez začátku a bez konce ( a vlastně i bez prostředka, protože film kromě sdělení, že drogy jsou smrtelné - viz věnování na konci filmu - nic nenabízí ). Obávám se, že v klasické podobě by to byl ještě větší průšvih, takhle to díky těm malůvkám nikdo za plnohodnotnej film nepovažuje - a to je dobře. ()

nula87

Velmi zvláštní film, jak formou tak obsahem. Bohužel ta divná animace mě trochu rušila od samotného obsahu a děje, který není vůbec špatný. Zajímavý experiment. 65% ()

Borecz

Poměrně netradiční snímek jehož doménou je unikátní animace. Mě ovšem příliš nesedl zbytečně zdlouhavý děj a neustálé čekání na zajímavý zvrat, který nepřijde. ()

Burrows

Tento projekt se mi zamlouvá. Nejenom kvůli animaci, která mě uchvátila (nedivím se, že zanimovat postavy a svět kolem nich trvalo takovou dobu - viz "zajímavosti"), nýbrž samotnou sci-fi tématikou a depresivně - paranoidním příběhem. (knihu neznám) ___ ***1/2 ()

Hank

Zdařilá a zajímavá animace netvoří film, natož nějak uchopitelný celek. Až přespříliš užvaněná nuda, která baví sem tam v "feťackých kecech", jinak nudí a nudí... ()

Arcipes

Fenomenálně zvládnutý úlet P. K. Dicka - od animace, přes Roberta Downeyho až po asistenta cateringu filmového štábu. Ke konci film trochu ztratí drajv, nicméně tento drobný odklon od dynamiky filmu pro dobro celistvosti vyprávění Linklaterovi rád odpustím. 4/5 ()

uodevr

Ač nerad, musím přiznat, že netknut knižní předlohou jsem po prvním shlédnutí jen zmateně civěl na titulky, nechápajíc poselství filmu, a vlastně jsem si ani nebyl úplně jistej, jestli mi došly všechny souvislosti. Bylo to právě onehdá, kdy jsem mu střelil tři hvězdy. Avšak právě dnes jsem dočetl knihu (vzhledem k mé nedávné náhlé vášni k modernější literatuře), právě teď jsem podruhé dokoukal film a musím říct, že je to nejen pravděpodobně ta nejvěrnější adaptace, jaká byla a bude kdy natočena, ale že to velmi dobře funguje i jako film sám o sobě. Když jsem to tehdy viděl poprvé, byl jsem značně mladší a dost možná mi bylo téma drog tehdy stejně tak blízké, jako možnost podívat se na měsíc. Když jsem se na to ale teď koukal znova, nevěřícně jsem hrabal v paměti a hledal, co přesně mi na filmu tak scházelo a co mi nedocházelo. On je to totiž v podstatě naprosto přimočarý film, který přeze všechnu hloubku a depku, kterými oplývá, je vlastně jednoduchý. Jediná potenciálně matoucí stránka je možná ten svérázný storytelling, který není pro filmy obecně právě typický (což je ovšem cena za věrnost předloze, takže ultimátně to musí všichni ocenit). Žádné pramoudra, žádné tajné vzkazy zkryté mezi řádky, žádné geniální motivy odkrývající se až dlouho po shlédnutí...nic takového v tomto filmu není. A proč by taky mělo? Cožpak existuje nějaké nepsané pravidlo, že se o takové nesmysly musí povinně všude pokoušet? Tenhle film má svoje slabiny, o tom žádná. Avšak má i dosti silné stránky, od unikátní animace přes rozumný scénář a režii až po dobré herce a velmi slušivý soundtrack. Troufám si říct, že lépe to zfilmovat snad ani nešlo. ()

ondey

Co to bylo? :D Nevim, ale každopádně mě to bavilo :)) Výborný konec, ke kterému se vážně musíte prokousat... ()

Ernie_13

Mne osobne tak´to typ animácie vadil a príbeh mi pripadal akože "rýchlo niečo akože zaujimavé vymyslime, aby sme tam mohli požiť túo animáciu". Priemerný príbeh bez duše, slabej animácii. ()

subic

Nevím, jak to působilo v době vzniku, ale po 7 letech mi grafické pojetí přijde takové těžkopádné a těžko se u toho udrží pozornost. Na druhou stranu taková animovaná nahá Lisa Marie Newmyer vypadá docela zajímavě. Animace někomu vadila na začátku a pak si zvykl, já měl problém celou dobu se dodívat a dodíval jsem se jen proto, abych věděl, jak to dopadne. Jsem feťák a tohle je můj trest. A dál? Dopadlo to tak, že vlastně nevím jak a o to víc je to horší, že to nemá pokračování. ()

Blazkowicz

Z počátku ta animace vypadá zajímavě, ale rychle začne kazit celý film. I když ono vlastně není co zkazit. Není mi jasné, co se vůbec dělo. Většina postav je tam zfetovaná, takže se chovají jak největší retardi. No a pak je tam týpek, který se pořád mění, protože je tajný policajt nebo co. Taky je na hlavu, takže chodí za doktorama a má rozdvojenou osobnost. Víc jsem opravdu nepochytil. Koho může film s takovýma hovnama bavit. Totální nuda. 1* ()

Fallout

Hmm, je to podle Dicka, dáme tomu hvězdičku. Hmm, stylově vychytaný obraz, další hvězda. Hmm, Downey Jr. se ve fetu vyzná, další bod! Schyzofrenní scénář dodá artovost? Mínus. Chameleonský oblek, testy s obrázky, halucinace? Plus. Dialogy smažek o hovně jsou in? Mínus. Konec dobrý, všechno špatně? Plus. Celkově za tři. ()

Santek

Když jsem viděl prvních patnáct minut filmu tak si říkám "Wow". Ale jakmile si zvyknete na grafický způsob zpracování filmu, tak film začíná neskutečně nudit. Připadá mi emočně odměřený, laxní. A už vůbec nevím co si mám myslet o tom ksichtění Roryho Cochrana. Vůbec jsem neměl problém to v půlce to jen tak vypnout a dokoukat asi o několik hodin později :-( Možná je to jeden z těch filmů, který ke mně dorazí až za pár let. ()