Clerks 2: Muži za pultem

Clerks 2: Muži za pultom

Muži za pultom

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Potká to každého. Všichni jednou dospějeme, ať chceme nebo ne. Jednou skončí ta bezstarostná léta a znenadání vás do břicha kopne takový malý zmetek, který si říká “zodpovědnost“. A vám nezbude nic jiného, než popadnout dech a připravit se, že za svůj život obdržíte ještě spoustu takových kopanců. Každý musí dospět. Dokonce i prodavači Randall a Dante musejí. Oba se teď nacházejí v Kristových letech a, ať chtějí nebo ne, budou muset začít řešit svůj život. Dante se už smířil se svým stárnutím a rozhodl se, že se odstěhuje na Floridu se svojí přítelkyní. Zato Randall nechce dospět, nechce se chovat zodpovědně a ani nechce ve svém dosavadním životě nic měnit. A už vůbec nechce, aby se jeho nejlepší přítel odstěhoval na Floridu s dívkou, kterou možná ani nemiluje. Je načase Dantemu ukázat, o co všechno by přišel, kdyby se opravdu odstěhoval a vedl normální, dospělý život.Spousta lidí začala pochybovat nad budoucí kariérou kultovního režiséra poté, co natočil svůj zatím poslední film Táta na plný úvazek, který postrádal Smithovy klasické znaky a zvrhl se v tuctovou romantickou komedii. Po kultovní sérii z New Jersey čítající zatím pět filmů (Clerks, Flákači, Hledám Amy, Dogma a Jay a Tichý Bob vrací úder) se rozhodně jednalo o krok zpátky. Kevin Smith se rozhodl napravit si pověst a začal připravovat pokračování svého černobílého debutu Clerks. V zámoří měl film premiéru už před několika měsíci a nyní se blíží i do českých kin. Fanoušci jsou opět nadšení… a taky mají důvod. Nebudu vás dále napínat, Clerks 2 jsou skvělým pokračováním série a, i když nerad srovnávám Smithovy filmy, jedná se snad o nejlepší film v jeho filmografii. Není sice tak kontroverzní jako Dogma, ani tak narvaný vtipy jako Jay a Tichý Bob vrací úder, ale rozhodně je ze všech filmů nejvyváženější, nejvyspělejší a prostě dotahuje k dokonalosti vše to, co máme na filmech Kevina Smithe rádi. Clerks 2 mají díky tématu dospívání a ztráty bezstarostnosti také obrovský emocionální dopad na diváka. O to více vás dojme, pokud jste viděli předešlé filmy a znáte tak všechny postavy. Sledovat jejich vývoj v posledním filmu je o to zajímavější. Jediní, kdo se nezměnili, jsou Jay a Tichý Bob. Jay je stále neskutečně sprostý sexista a Tichý Bob je stále… tichý. A oba dohromady jsou třeskutě zábavní, ať už jde o Jayovy pubertální narážky a exhibicionismus, či Bobovy mimické kreace. Kevin Smith rozebírá vážné věci s lehkostí a humorem. Celý film je prošpikovaný pop-kulturními narážkami, ušetřeni nezůstanou ani fanouškové Pána prstenů (Randall: „Celý tři filmy se furt jenom někam jde. Každej někam jde.“) nebo Transformers. Dokonce dojde i na krátké muzikálové číslo. Clerks 2 se vyklubala nečekaně citlivá záležitost, která nepřestane ani na minutu bavit a na konci zaručeně dojme i toho největšího cynika. Pokud jste „Smithofil“, budete jako v sedmém nebi, ale pokud jeho filmy nemusíte, ani tímto snímkem se pro vás nic nezmění. Toto je klasický Kevin Smith se svými dlouhými monology, pop-kulturními narážkami a skvěle napsanými postavami, které toho sice spoustu nakecají, ale skoro nic nedělají. Doufám, že se dočkáme ještě nějakého filmu s Randallem, Dantem, Jayem, Tichým Bobem, Holdenem a Bankym a dalšími postavami ze Smithova univerza. Ale pokud ne, i tak jsou Clerks 2 skvělým rozloučením s jednou kultovní sérií.(13.7.2007)

Mnohem, opravdu mnohem vtipnější než první díl. Pár scének je geniálních, několik jich vyšumí do ztracena, jako celek se Clerks II vyšplhali k pěkným čtyřem hvězdičkám. Což je od minula sympatický pokrok. Komediálním vrcholem filmu je bez diskuzí Donkey show, po ní následuje na můj vkus až příliš dlouhý smírný konec. Jednoznačný plus dávám za to, že Smithův humor od dob prvních Mužů za pultem dospěl, a přitom ještě přiostřil, díky čemuž jsem se smál i tomu, čemu bych se v trochu jiném podání ani nepousmál. 85%(15.9.2008)

V komentáři k prvnímu dílu jsem zmiňoval něco jako Smithův cit k rovnováze, no ten se trochu vytratil, 12 let se strašně znát, ale na druhou stranu přibylo odkazování na všecko možné z jednadvacátýho století, což místy vyloženě rozsekává na padrť. Přičtu-li skvělou Rosario Dawson, hodnotím o půlstupínek hůře než díl první. Btw. patřím na stranu LOTRa!!! 85%(18.6.2015)

Nyní již nemám co tajit a musím to tedy říst, po poctivém shlédnutí všech Smithových 7 filmíků je pro mě nejlepším filmem Clerks 2. Myslím, že jsem tento film viděl až jako v pořadí druhý (po Dogma), ale až tento film mě přesvědčil, že stojí za to shlédnout i jiné snímky daného režiséra. Tento u mě ale přesto vyhrál. Jen pro pořádek uvedu pořadí v jakém se mi líbily další snímky: 2. Flákači, 3.Táta na plný úvazek, 4. Hledám Amy, 5. Clerks, 6. Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, 7. Dogma(14.5.2007)

Kevin Smith opět zasahu a rovnou do černého! Po několika letech přichází s pokračováním Mužů za pultem a i když se to celé nese úplně jinak, opět se jedná o výbornou podívanou s peprnějším humorem a hláškami, kterou jsem po několika silných dramatech rád uvítal. Známá dvojka Dante a Randal jsou v nejlepší formě a Jay s Bobem jim perfektně sekundují. Ale největší radost mi udělala Rosario Dawson, která v opravdu zajímavé roli vévodí. _ Opět, víc než tři nedávám (nemůžu dát), ale určitě doporučuji všem.(21.1.2009)

• - Jedna z věcí, která nejvíce vybízela Smithe natočit tento film, byl slib, který dal svému kamarádovi Jasonu Mewesovi, že když nebude používat drogy, bude si moct ještě zahrát Jaye. (Kulmon)

• - Dante maluje Becky palec u nohou. V prvních Clerks maluje prsty své tehdejší dívce Veronice. (Kulmon)

• - Ve filmu se šestnáctkrát objeví termín „ass to mouth“. (Kulmon)