Clerks 2: Muži za pultem

Muži za pultom

Clerks II

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Uplynulo dvanáct let, Dante s Randalem se stále opírají o prodejní pult, stále debatují o stejných nesmyslech, ale přesto jsem po Smithově prvoligovém debutu viděl kousek z Ligy mistrů. Není to jen o tom, že se kluci konečně vybarvili, hudba hrála více do skoku, Jay s Bobem našli správnou míru svého setrvání v záběru kamery, mezidruhová erotika směle zavoněla originalitou, ale tentokrát se navíc nešetřilo perlami typu: „Nemůžeme spolu spát, ona by hrozně chtěla, ale v její pipince žije skřítek Polštáříček a když jí ho tam dám, tak mi ho Polštáříček ukousne." či Randalovým uměleckým ztvárněním děje celé Tolkienovy ságy v rámci půl minutového vystoupení.(5.7.2012)

,,...najít novou vesmírnou formu života. A vošukat ji !!.....“ - kdo dokáže říct tuto větu a MY MU JI DOKÁŽEME UVĚŘIT??? Mluví se a mluví. Padaj dobrý hlášky a neskutečný ,,hlody". Rozebírají se šílený věci A vše se samozřejmě stejně stočí (jestli jste to ještě nepoznali) k sexu. Nejsem uchylák (myslím) a přesto mi to připadá vtipný ! Nejde jen o MEZIDRUHOVOU erotiku. V pozadí je příběh. Ale má vůbec cenu se jím zabývat? Kamarádství, láska. Zasazené mezi uchyláky. A tak to má bejt. Protože některý věci se nemění....a proto EAT PUSSY !!!!(19.10.2007)

Kevin Smith je zpet a rozjel to neuveritelnym zpusobem. Na puvodni Clerks navaze behem minuty, takze skoro nepoznate, ze prvni dil vzniknul pred hezky dlouhou dobou a tohle je jen pokracovani a pride vam, ze puvodni film pokracuje a to ne nejakym nastavovanim deje, ale vcelku logickym vyvojem postav. A od zacatku do vas pere jeden for za druhym, tentokrat podtrzeny sviznou hudbou, takze se film rychle zene do finale. Navic 80% foru je pekelne sprostejch. Navic se vraci Jay, opet s nekolika slusnejma hlaskama a Silent Bob, kterej se nakonec taky rozpovida. A je fajn, videt zas pohromade O'Hallorana a Andersona. Jenze to porad neni vse, je tu navic krasna Rosario Dawson, na chvily se objevi Ben Affleck a Jason Lee a objevuje se tu dalsi vetsi postava, totalni looser Elias, kterej si mysli, ze jeho holka ma v kunde skritka. Jak je u Kevina Smithe zvykem, resi se tu vsemozny organy, jsou tu narazky na nabozenstvi i barvy pleti, probere se i par filmu a nechybi ani trochu reseni vztahu a mezi postavama to slusne jiskri, v pripade jednoho foru mezi postavou a zviretem. Vyslednej dojem tak trochu pokazi zbytecne sentimentalni a dojemna zaverecna desetiminutovka, kde si vsichni vsechno vysvetli, ale nejak to Smith zakoncit musel a v podstate si lepsi zaver neumim predstavit. Ale i kdyz tu je tech 10 minut udobrovani, stale to je z 99% totalni masakr. Jeden z mejch nejocekavanejsich filmu, od kteryho jsme hodne cekal, me nastesti nezklamal a s klidem davam 5*. Takovejhle komedii neni nikdy dost, snad Kevin zas neco podobnyho v blizke dobe natoci, hlavne aby tam byl Jay a Silent Bob.(25.9.2006)

Pro Kevina Smithe mám už od jeho prvotiny velkou slabost a pokračování příhod jeho flákačů z Jersey jsem očekával s napětím. Po pravdě řečeno, prvních dvacet možná i pětadvacet minut filmu jsem spíš přetrpěl, protože hrdinové jednak zestárli a připoměli mi mou vlastní zchátralost a při pohledu na Danteho jsem si bolestně uvědomil nedostatky své životosprávy. Především mi ale přišly pokusy o hlášky málo vtipné, zůstala jenom přemíra vulgarismů, které mě bez podpory fungujícího humoru připadaly samoúčelné. Pak přišla scéna se "skřítkem v rozkroku" a "plivníkem v ústech" coby ochránců panenské čistoty - jasná narážka na sexuální osvětu používanou prezidentem Bushem. Chyběla už jen zmínka o čápovi, co nosí děti. Zabodovala i hádka stoupenců Pána prstenů se zarytým vyznavačem Hvězdných válek a záchytných bodů přibývalo. Tenhle film už v sobě přece jen nemá tu nápaditost a hláškovitost z prvního dílu a vůbec představuje takovou tu vykalkulovanější produkci, která zjevně sází na sentiment svých fanoušků, na druhou stranu je taky zralejší, profesionálnější a se zjevně vyšším rozpočtem, který umožňuje angažovat dražší a známější herce. Co ale Smithe zachraňuje nejvíc, je nekompromisní a především nekorektní humor, takže si dovolí vtipkovat na účet černých opic nebo angažovat oslíka coby Zvrhlou Kelly. Takhle laškovat s politickou korektností si opravdu v americké studiové produkci téměř nikdo nedovolí. Celkový dojem: 75 %. I když se považuju za Smithova fanouška, mám dojem , že se začíná opakovat a třetího dílu clerks bych se už docela bál... Nastal čas ohlédnout se po inovacích a především načít zábavu z jiného soudku.(8.8.2008)

Návrat ke kořenům není v případě Clerks 2 jen prázdný pojem, protože tohle zkrátka není další Mallrats nabo Jay a Tichý Bob vrací úder. Možná proto sem měl na začátku problém s nižší kadencí vtipů, ale když jsem se naladil na tempo filmu, ve kterém, stejně jako v jedničce, jsou vedle geniálních fórů i zcela seriózní dialogy, měl mě Smith tam, kde chtěl. Zkrátka návrat do Jersey se povedl. Jay a Bob opět utržení ze řetězu, Randall hláškuje jak o život a Dante trochu přibral. Je to zábavné, je to chytré, je to dojemné a je to přesně to, na co fanoušci Smithe čekali. A pokud by se tahle parta měla za pár let ještě jednou vrátit, určitě u toho zase rád budu.(2.9.2006)

• - Dům, ze kterého Randal vyjde na začátku filmu, je dům, ve kterém strávil dětství Kevin Smith. (Kulmon)

• - Film je v pořadí šestým ze světa View Askewniverse, vytvořeného Kevinem Smithem. Ostatní jsou: Mladí muži za pultem (1994), Flákači (1995), Hledám Amy (1997), Dogma (1999) a Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001). Všechny filmy spojují stejné postavy či události, o kterých se v nich pojednává. (imro)

• - Dante maluje Becky palec u nohou. V prvních Clerks maluje prsty své tehdejší dívce Veronice. (Kulmon)