Clerks 2: Muži za pultem

Clerks 2: Muži za pultom

Muži za pultom

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Příjemné překvapení, v což jsem po nezáživném prequelu už ani nedoufal. Snad až na prvních cca 20 minut, s rádobyvtipnými dialogy, nesoucími se v duchu svého předchůdce, za které by Smith zasloužil "znásilnit Gandalfovou holí", ale počínaje skvělým slovním soubojem Randal vs LOTR fans film chytil druhý dech a já si až do závěrečných titulků všechny ty filmové citace, narážky na současné moderní trendy a dialogy s vtipnými životními postřehy, včetně překvapivého Randalova citového výlevu v závěru, v pohodě užil. Takže pro mě nečekaně jsem rád, že v hodnocení Smithovy tvorby mohu pokračování "týpků za pultem" zařadit po bok chytrých fláků Dogma a Hledám Amy.(3.1.2007)

Mnohem, opravdu mnohem vtipnější než první díl. Pár scének je geniálních, několik jich vyšumí do ztracena, jako celek se Clerks II vyšplhali k pěkným čtyřem hvězdičkám. Což je od minula sympatický pokrok. Komediálním vrcholem filmu je bez diskuzí Donkey show, po ní následuje na můj vkus až příliš dlouhý smírný konec. Jednoznačný plus dávám za to, že Smithův humor od dob prvních Mužů za pultem dospěl, a přitom ještě přiostřil, díky čemuž jsem se smál i tomu, čemu bych se v trochu jiném podání ani nepousmál. 85%(15.9.2008)

Velké, ale fakt velké překvapení. Čekal jsem totiž po Jayovi a Bobovi, které zrovna dvakrát nemusím, něco horšího. Ale dostalo se mi skvělé komedie, plné narážek na nejrůznější filmy (od Mlčení jehňátek, až po Pána prstenů). A právě tu parodii Pána prstenů si budu ještě hodně dlouho pamatovat. Takže, kdyby tam bylo míň Jaye a Boba, (hlavně ze začátku, ke konci mi už zas tak nevadili), tak bych dal plný počet. Takhle to jsou "jen" 4 pěkné *.(24.4.2009)

Randall a Dante dostali trochu míň prostoru než jsem čekal. Oproti prvnímu dílu je tady víc postav. Hlavně ten pobožnej milovník transformerů a hobitů a oslomrdač mě fakt dostali. Ale první díl se mi líbil víc. Tohle chvílema jakoby sklouzává z kategorie "ujetá komedie o totálních magorech" někam k romantickýmu filmu. Hlavně posledních cca 15 minut mi připadalo, že to k filmu vůbec nepasuje. Měl jsem z toho dojem, jako kdyby si Kevin Smith připravoval půdu pro další pokračování. Celkově je to hodně dobrá zábava, ale o trochu slabší než první díl a nebo třeba Mallrats.(4.2.2010)

• Subjektiv

Nejvtipnějším v Clerks II bylo opíchání osla a nejdojemnějším zjištění, že ta "super děvka" je osel. Mno. Pro mě totéž co jednička, ovšem s obohacením o rodinné hodnoty, které je zajímavé pouze tím, že se objevuje mezi vším tím humorem, který nezná míru a hranice. Nulový respekt k zastydlým normám slušného chování mi nevadí. Jenom se mu v tomto podání neumím moc smát.(22.12.2010)

• - Ačkoliv Kevin Smith prakticky ve všech svých filmech má narážky a propletence se svými dřívějšími filmy, je toto první skutečné pokračování. (Kulmon)

• - Smithova dcera Harley Quinn je malá dívka, které mává Dante z okna restaurace. (Kulmon)

• - Slovo „fuck“ a různé variace na něj je ve filmu použito 136krát. (Kulmon)