Clerks 2: Muži za pultem

Clerks 2: Muži za pultom

Muži za pultom

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Ať žije Kevin Smith! Ať žijou Transformers! Věčná sláva oslům a Michaelu Jacksonovi! U jinýho filmu bych asi pět jen tak nenapálil, ale tady už začíná fungovat i jistý druh nostalgie a navíc, takový filmy se prakticky netočej. Smith ukazuje, že Jersey Girl byla jenom takovou slabší chvilkou, potvrzující, že nikdo není neomylný. Druzí Clerks ho znovu představují jako autora svěžího, originálního, citlivého a navíc ohromně vtipnýho. Na jedničku navazuje tak parádně, že byste ani neřekli, kolik že už od ní vlastně uplynulo let. Nic zde nepůsobí jako nastavená kaše, všechny postavy se věrohodně "posunuli" dál, byť vlastně řeší stále tytéž problémy. Celý film je protkán spoustou narážek a odkazů nejen na Smithovu tvorbu. Některé vtipky a scénky jsou doslova zabijácké (přehrávání Pána prstenů, skvostný Jason Lee, parádní muzikálové číslo či cokoliv týkající se nové postavy - superTransformergeeka Eliase). A ještě k tomu Kevin stále umí vztahy, páč to jiskření mezi dvěmi nejmenovanými postavami - to se prostě jen tak nevidí. Takže - pro neSmithovce stopro za čtyři, ti ostatní si asi stejně jako já rádi tu poslední pátou hvězdičku dobrovolně přidají. Díky Kevine, tohle jsem abych pravdu řekl ani moc nečekal. Lord? :)))))(4.8.2006)

Ja sa len modlím, aby toto nebola bodka za Smithovou tvorbou. Ale ak by bola, tak dokonalá! Nestáva sa často, že by si odomňa nejaká komédia zaslúžila 5hviezdičiek. Možno nie plných, ale určite nasmiatych. To čo som pri prvej časti označil ako negatívum, musím povedať, že tu sa otočilo o 180stupňov a je vidno, že Smith má už čo-to za sebou. Rozlúčková párty je nezabudnuteľná , pomylil ma len trošku sladučký koniec. Jedna komédia vládne všetkým! Pán Prsteňov vs. Star Wars RULEZ! 100%.(17.9.2006)

Mnohem, opravdu mnohem vtipnější než první díl. Pár scének je geniálních, několik jich vyšumí do ztracena, jako celek se Clerks II vyšplhali k pěkným čtyřem hvězdičkám. Což je od minula sympatický pokrok. Komediálním vrcholem filmu je bez diskuzí Donkey show, po ní následuje na můj vkus až příliš dlouhý smírný konec. Jednoznačný plus dávám za to, že Smithův humor od dob prvních Mužů za pultem dospěl, a přitom ještě přiostřil, díky čemuž jsem se smál i tomu, čemu bych se v trochu jiném podání ani nepousmál. 85%(15.9.2008)

Smith se po dvanácti letech vrací ke své partičce životních zkrachovalců z New Yersey a nám nezbývá než být vděční, jelikož postavy Randella a Danteho mají i po těch dlouhých letech co říci. Nové postavy jsou stejně nezapomenutelné jako ty nám již známé. Rosaria Dawson vás přesvědčí, že hrát umí a katolík Elias vás prostě dostane. Jako většina Kevinových snímků to stojí hlavně a především na geniálně vybroušených dialozích - ať již těch o vážných věcech, tak i těch popkulturních. Krom skvěle zachycené melancholie je tu především geniální humor. Většině scének jsem se smál ještě dlouho po jejich zkončení (jestli vás tohle nepřesvědčí, že celovečerní Bayovi Transformers budou filozofické podobentsví nejvyšších kvalit tak nevím). No a v neposlední řadě se na plátna ve vrcholné formě vrací kultovní duo Jay a Silent Bob. Upřímně doufám, že za další dekádu se s touhle partičkou opět setkáme...(16.9.2006)

Je to jako potkat po dvanácti letech své kámoše ze střední. Randal ani Dante se za ty roky příliš nezměnili, snad jen trošku přibrali na váze a změnili práci. Místo ve Quick Stopu teď urážejí zákazníky v Moobyho fast foodu. Smith si skutečně nebere servítky – jde tvrdě do židů, křesťanů, černochů a film tak ještě víc než první díl připomíná hranou verzi South Parku. Ale i přes stále stejně vulgární témata diskuzí bude tento den jiný – bude to den, kdy oba „mladí muži zpoza pultu“ konečně dospějí. Dante konečně našel dívku svého srdce (krapet afektovanou, ale jinak fajn) a plánuje odjet za lepšími zítřky do Kalifornie. Jenže co si bez svého nejlepšího kámoše počne Randal? A co pohledná šéfová Moobyho Becky – zůstane taky na ocet? Obavy, že Kevin Smith s vyšším rozpočtem a egem natočí planou, hollywoodskou romantickou komedii, se ukázaly být zcela zbytečnými. Clerks 2 již sice nejsou černobílí a místy je až příliš patrné, že je natočil dospělý otec od rodiny, ze své vtipnosti však ztratili pramálo, zamrzí pouze hojnější výskyt „a teď se směj“ vtipů. K vrcholným momentům patří debata mezi fanouškem Star Wars a fanoušky Pána prstenů a scéna, kdy jsou hlavní hrdinové svědky „mezidruhové erotiky“. Ale pochopitelně je toho víc. Clerks 2 jsou více o hercích, o jejich výkonech, o vnitřních proměnách jejich charakterů – což nemusí být vždy ku prospěchu věci. Zvláště dialogy mezi Dantem a Becky postrádají smithovskou břitkost a působí příliš konvenčně. Závěrečné, opatrné, leč příliš dlouhé balancování mezi sentimentalitou a patosem pak zachraňuje hlavně přítomnost Jaye a Mlčenlivého Boba – žádnou scénu s těmito týpky prostě nelze brát vážně. Druhý díl není ani lepší ani horší než první, pokud však patříte k natolik nadšeným fanouškům Kevina Smithe jako diváci v Cannes (osmiminutový aplaus nenásleduje po kdejakém filmu), budete opět řvát smíchem a radostí. 85% Zajímavé komentáře: Natascha, Triple H, Honza dAve(22.11.2006)

• Jeff Anderson

• - Snímek vyhrál na Mezinárodním filmovém festivalu v Edinburgu cenu publika. (imro)

• - Každé písmeno loga Clerks pochází z loga některého mezinárodního fast foodu (například L je z McDonald`s a K z KFC). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kapitoly na DVD jsou pojmenovány po známých románech. (Zdroj: ČSFD.cz)