Strhující souboj o korunu krále Formule 1... Velkolepý snímek Grand Prix bývá označován za jeden z nejlepších filmů ze závodního prostředí. Velkou oblibu si získal zejména díky jedinečnému pohledu do historie zákulisí Formule 1, královské disciplíny automobilového sportu. Režisér John Frankenheimer natáčel záběry pro svůj film během skutečných závodů, a proto se ve filmu objevuje spousta dobových detailů včetně tehdejších závodních hvězd a profilů evropských tratí. Rychlý střih a ohromující závodní scény včetně záběrů z vrtulníku představují strhující zážitek, za což byl snímek odměněn třemi Oscary v technických kategoriích za nejlepší střih, mix a střih zvuku. Příběh snímku zachycuje nelítostný souboj čtyř fiktivních jezdců, kteří jsou ve své touze po vítězství v Mistrovství světa ochotní jezdit na hranici svých možností a čelit riziku osudové havárie. Nesmiřitelná rivalita se navíc odráží v jejich neuspořádaných osobních vztazích. Hvězdnému mezinárodnímu hereckému obsazení vévodí Yves Montand a James Garner. (Česká televize)

nanamarak1

Jsem rád, že aspoň ČT dává prostor pro tyto a podobné kousky, navíc s povedeným dabingem. Scény závodů jsou, jak psal Wacoslav, opravdu skvělé a Frankenheimer dokazuje, jak dobrý byl režisér. Horší je to ze scénářem, který dává zbytečně moc prostoru romantické linii a strašně tím zpomaluje tempo, takže jsem se místy dost nudil. I tak si to ale čtyři hvězdičky rozhodně zaslouží. 70%. ()

AlDelon

Pro někoho první, pro mne ale za Le Mans Stevea McQueena druhý nejlepší seriózní film o závodění, co byl kdy natočen. ()

kamigava13

Tři hodiny celkem utekly. A po tomhle bych rovnou sedla za volant takového stroje, protože při burácení motoru ve vysoké rychlosti mi hned stoupnul adrenalin. V reálu by mi asi puklo srdce. Koukla jsem na to hlavně díky francouzské zpěvačce Francoise Hardy, která tu má menší roli. Jinak závodní scény berou dech a kéž bych to mohla vidět v kině. Technicky je to brilantně natočeno. Mimo závody je to horší s dějem. Pokud to srovnám s novějšími filmy Le mans 66 nebo Rush, tak je Grand Prix o třídu níž, ale jen co se týče celkového dojmu. ()

xxxdvorixxx

Výborně natočené řemeslo. Nádherné záběry jízdy. Nejsem fanoušek automobilových filmů, ale pro mě nejlepší záběry jízdy aut. Žádný přehnaný střih, srozumitelný obraz bez počítačových triků... žádné přehnané přehrávané emoce. Yves Montand byl výborný, šarmantní. ()

Max40

Určitě nejlepší film z prostředí formule 1.Grand prix je téměř tří hodinový sportovní film s tragickým a smutným koncem.176 minut mně uteklo jak nic.Když jsem si film pouštěl měl jsem lehké rozpaky,ale po shlédnutí je můžu jen popřít.Záběry z Monte Carla jsou nezapomenutelné a vrcholí to formulí Scotta Stoddarta v moři.Také jsem netušil,že ve filmu uvidím tolik romantiky v podání Jamesa Garnera a Yvesa Montanda. ()

michal1279

Vynikající snímek z dob kdy reklamy byly jen okolo trati a nejrychlejší rakve světa řídili jen ti nejodvážnější jezdci s vědomím, že se možná nedožijí dalšího kola. Fantastické záběry z oválu v Monze, z Eau Rouge ve Spa i z tunelu v Monaku dělají z tohohle tříhodinového filmu nezapomenutelný zážitek. Pro fanoušky automobilových závodů povinnost. ()

tulen

Auta, tratě, závody, to je všechno výborně natočené a autentické - atmosféra je přenesena velmi dobře. Kdo jezdí na PC závody (třeba GP Legends) užije si staré tratě pohledu závodníků. V tom je srovnatelné asi jedině s Le Mans. Jenže horší je to s hereckými výkony (což se týká výceméně všech tří hlavních postav závodníků) a dost nepovedeným paralelním příběhem ze soukromých životů fiktivních jezdců. Kdyby se to setříhalo a ponechaly se hlavně závody, byl by to skvělý film, takhle je to střídavě oblačno. Le Mans za 5, tohle za 4 (hlavně za ta krásná auta). ()

gizi

Z dnešního pohledu opravdu historické formule, prostředí, vše je tak jiné a přitom jezdili (jako) o život. Moc povedený film, i délka je únosná, závěr mě dostal. Pravda, nějaká ta omáčka mezi závody nebyla až tak nutná. 80%. ()

Choucas

Naprosto skvělej, spíš nejlepší film o Formuli 1, z doby kdy rozhodovala kvalita auta, umění konstruktérů a pilotů a ne sponzoři a podobně, z doby kdy reklamy byly jen okolo trati a ty auta byly prostě nádherný. Především závody jsou natočeny strhujícím způsobem a pro mě bezkonkurenčně. Nádherný onboard záběry, záběry na pedály ale i z okolí trati na úžasný závody pár bláznů. Nelze na to koukat jinak než na pomník jezdcům a celé komunitě Formule 1 z té doby, protože o tom ten film je. A je to úžasný! Pro fanoušky Formule 1 společně s filmem Senna povinnej film. Bavil sem se skvěle a téměř 3 hodiny mi ujeli tempem těch nejrychlejších aut z filmu. Opakuju se, ale úžasnej, strhující a perfektně natočenej film. ()

nandu991

Nebavilo mě čekat takovou dobu než půjde do kin Rush o Laudovi a Huntovi. Tak jsem si našel pořádnou náhradu... Kdyby někdo točil film o současné F1, určitě by to nemělo takový grády jako Grand Prix. Film má celkem jednoduchý příběh, ale to není důvod proč se na tenhle film lidi koukaj. Podívat se na F1 v dobách kdy pilot riskoval život kvůli slávě a ne milionům liber,v dobách kdy pilot musel honit kvalty fofrklackem a nemačkal čudlíky, v dobách kdy se jezdilo na přírodních okruzích kde nebyla svodidla ani bariéry. Prostě kdy byla F1 nejlepší. O to tu jde. Navíc jsou scény ze závodů bravůrně natočené, takže nečekejte nějaké zrychlené záběry jak z Fantomase :) Zkrátka každý benzinový nadšenec si přijde na své. ()

RaxK

Sice dlouhý, ale velmi podařený film o formuli 1 z dob 60. let. Něco na způsob filmu Rivalové. Ukazuje nebezpečnost tehdejší závodění, velmi tenkou hranici mezi vítězstvím a smrtí. Film je skvěle zpracováný, hlavně co se týče záběrů ze závodů. Jen se mi občas nezamlouval výběr hudby u podbarvení některých scén (např. u tragických nehod). ()

Foxlady1

Tohle je prostě srdcová záležitost. Jeden z nejkrásnějších filmů, jaký jsem kdy viděla. Vždy, když mám chuť si pobrečet, tenhle film to jistí. Škoda, že dnes už se takové filmy netočí. Sarti forever. ()

Pentapus

Tak jsme se konečně dočkali toho roky slibovaného českého dabingu a já se při té příležitosti konečně odhodlal napsat komentář k tomuto dílu. Grand Prix je ukázkou toho, že SGI a moderní digibordel není vůbec třeba k vytvoření dechberoucí akce. Že není třeba zbytečného humoru, aby byl film zábavný. Že není třeba krátit na dvě hodiny, aby byl film pro diváka snesitelný. Že některé příběhy nestárnou. Film oceněný třemi oskary, který je patrně jediným "skutečným" sportovním velkofilmem pocházející z časů monumentálních blockbusterů. A když nám česká televize dala ten dabing, který se jim přes 50 let válel někde v šuplíku a který je jedním z nejlepších, jaké jsem kdy slyšel, není již důvodu, proč film nezhlédnout. Jen mě mrzí vystřižení Overture a Entr'acte, na které jsem zkrátka už tak nějak zvyklý, přestávky (která je vzhledem k délce filmu přece jen praktická) a to, že film nebyl v TV uveden v 65mm formátu. Ale je to televize a ne kino, takže se to dalo očekávat. Děkuji za přečtení mého poněkud delšího komentáře. Určitě se podívejte a to na co největší obrazovce, kde to teprve vynikne. Lepší závody nikdy neuvidíte! ()

Norri

Úžasný film! Líbilo se mi jak je nasnímaný i to, jaký byl daný důraz na techniku. Byl jsem překvapený i vysokou kvalitou obrazu. ()

karmalat

Klasika z dob, kdy nebyla emancipace, filmy byly opravdove a ne rizene marketingem a mohli jste se ztotoznit s realnosti deje. Kvuli romantickym vsuvkam davam o 1 hvezdicku mene, ale stejnak klasika! ()

Tempter

Western, Dallas a trocha té F1, občas i v rádoby uměleckém pojetí. Klasický bříškabol odpovídající době svého vzniku. ()

PMU

Mazec. Tři hodiny utekly jako voda. Tohle že je nakrúcané v ‘66? Skvělé záběry, střih. Čekal jsem že to po pár minutách vzdám ale stal se opak. Každý záběr byl zajímavý. ()