Strhující souboj o korunu krále Formule 1... Velkolepý snímek Grand Prix bývá označován za jeden z nejlepších filmů ze závodního prostředí. Velkou oblibu si získal zejména díky jedinečnému pohledu do historie zákulisí Formule 1, královské disciplíny automobilového sportu. Režisér John Frankenheimer natáčel záběry pro svůj film během skutečných závodů, a proto se ve filmu objevuje spousta dobových detailů včetně tehdejších závodních hvězd a profilů evropských tratí. Rychlý střih a ohromující závodní scény včetně záběrů z vrtulníku představují strhující zážitek, za což byl snímek odměněn třemi Oscary v technických kategoriích za nejlepší střih, mix a střih zvuku. Příběh snímku zachycuje nelítostný souboj čtyř fiktivních jezdců, kteří jsou ve své touze po vítězství v Mistrovství světa ochotní jezdit na hranici svých možností a čelit riziku osudové havárie. Nesmiřitelná rivalita se navíc odráží v jejich neuspořádaných osobních vztazích. Hvězdnému mezinárodnímu hereckému obsazení vévodí Yves Montand a James Garner. (Česká televize)

majo25

Film pre milovníkov motoristického športu, za ktorých sa ja nepokladám. A z doby, keď vozidlá Formuly 1 vyzerali ako rakvy na kolesách. Vlastne, aj bezpečnosť jazdcov bola na úrovni spomínaných rakiev. Filmový príbeh preskakuje medzi pretekaním, občas s tragickými následkami, a osudmi jednotlivých jazdcov, väčšinou teda romantickými, čo nie je príliš záživné. Záživnejšie boli zábery z kamier namontovaných na formulách, určite lepšie, ako keď by to robili so zadnou projekciou. Zámer obsadiť Garnera do hlavnej roli je pochopiteľný, kedže sa venoval motorizmu, aj keď si myslím, že do formuly je až príliš vysoký. Potešilo obsadenie japonskej hviezdy - Toširo Mifuneho, pre ktorého to bola iba druhá rola v nejaponskom filme a prvá v americkom. Veľkým mínusom filmu je jeho monštrózna stopáž, ktorá mi nedovolovala pozrieť film na jeden krát. Veľmi by to žiadalo zostrihať minimálne o hodinu a aj tak by sa tam našlo pár hluchších miest. ()

Mitzi

Krásné záběry! Nádherné zvukové efekty! A žádné počítačové triky ;-) Kdo miluje formule, pro toho je tenhle film něco jako v literatuře "povinná četba" :) ()

Courtemanche

Film Grand Prix je absolutní vrchol autošportu ve filmu. Srovnávat se s tímto filmem může snad jen Le Mans (1971). Grand Prix je ale ještě dál, kousek z F1, jeden závod za druhým, mezitím můžeme poznat atmosféru/okruh tak jako jen v reálu. Je neskutečný kolik dokázali vytěžit třeba z míst jako Monaco, Spa, Monza. A k tomu ještě pořádný příběh i mimo okruhu. Je hodně těžký odpovědět jestli by se dalo natočit film podobných kvalit i dnes, je jiná doba -reklamní doba-, ale třeba film Rivalové nemůže se s tímto filmem srovnávat. Obvykle neřeším kvalitu obrazu, ale tady radím, snažte se sehnat co nejkvalitnější, stojí to za to. 500 % ()

Mol

I'D SEE AN ACCIDENT LIKE THAT AND BE SO WEAK INSIDE THAT I WANTED TO QUIT, STOP THE CAR AND WALK AWAY! BUT I'M OLDER NOW. WHEN I SEE SOMETHING REALLY HORRIBLE, I PUT MY FOOT DOWN! HARD!! Takhle se dělají filmy s vášní. Všechny ty detailní záběry budíků, vytáčení a burácení motorů. Žádná trapná hudba jen řev, benzín, olej a oheň. Už úvodní cena Monte Carla a Scottův a Aronův střet je maso. Do toho všeho ještě špetka romantiky mezi Loise a Jean-Pierrem. Fantastické. Kdo má rád závodní filmy nebo F1, tak si určitě smlsne. ()

andrii

Šmíry, šrámy, šarm, vavříny. Záleží na rychlosti, směru jízdy. To je výzev, adrenalin krve. Na trati matky mek. Rakety na čtyřech kolech. ()

HonzaBez

"Když má člověk dělat něco nebezpečného, nesmí mít schopnost si něco představovat..." Asi bych nemohl být závodníkem Formule 1, protože bych si tu blízkost smrti, s níž byl žel člověk na konci tohoto filmu konfrontován, uvědomoval každým coulem. Dokonce jsem i z několika náznaků odhalil, kdo bude tou obětí této jinak fascinující podívané. A když říkám "fascinující", tak tím mám na mysli zejména dokonalou Frankenheimerovu filmařinu. Na začátku jsem měl trošku pochybnost, že vydržím s takovým zaujetím sledovat tak dlouhý film o nějakých "závodech autíček". Díky nápadité režii, kdy jediný ze závodů nebyl natočen stejný, jsem se však pokaždé těšil na to, s čím  Frankenheimer přijde v dalších závodních scénách. Zajímavé bylo i sledovat ty doprovodné děje ze zákulisí sportu a partnerských životů jednotlivých závodníků. Vynikající byly zejména dialogy s Ivesem Montandem (se skvělým dabingem Luďka Munzara). ()

vik

...a takhle mně běhal mráz po zádech, když jsem viděl a slyšel ty úžasné stroje na plátně. ()

Mirokukii

Představení jednoho z nejznámějších sportovních podniků. S fantasticky natočenými scénami závodů, rychle se prohánějích formulí po okruzích. Rychlost, s jakou jsou ty "rakve" na kolech zachyceny, s patřičnou dávkou dramatu, napětí a realičnosti, je neuvěřitelná. Nahlednutí do zákulisí a prostředí jezdců. Jejich pocitů a vztahů. Snímek je to dlouhý, a né vždy jsem udržoval patřičnou pozornost. Odměnou mi byl silný a osudový závěr. ()

noriaki

Kdykoliv na obrazovce svištěly formule, byl jsem si jistý, že se dívám na jeden z nejlepších závodních filmů všech dob. Když se děj přesunul na jezdce a jejich složité osudy, tak zábavnost upadla. Nešlo o vyloženě jalové pasáže, ale kontrast mezi svižnými a pohlcujícími sekvencemi z okruhů, a zručně natočenými, přesto nijak zvlášť výjimečnými dialogovými scénami byl až příliš velký. Emoce v nich moc nefungovaly a ani závěrečná zamýšleně drtivá pointa neměla takový efekt, jaký asi režisér zamýšlel. Vzhledem k téměř tříhodinové délce je skoro zázrak, že film nestihl nudit. Přesto by myslím o nic nepřišel, kdyby zmizely všechny lyrické vsuvky. ()

hanagi

Formule mě nebaví, a tak jsem alespoň doufala, že mě třeba zaujmou charaktery jednotlivých postav. Musím si k nim přece vybudovat nějaký vztah, když jim mám fandit a bát se o ně. Jenže všechny mužské postavy určuje jejich posedlost závoděním a víc se o nich nedovím. Jejich partnerky jsou na tom ještě hůř, jsou tam jen na okrasu (a Stoddardova manželka se svou „komplikovanou“ povahou k naštvání). Paradoxně tak musím nejvíce vyzdvihnout atmosféru závodů a dění okolo nich. To bylo alespoň filmařsky promyšlené. Pořád mě ale překvapuje, s jakou lehkostí se všichni vyrovnávají se smrtí. Jak rychle se oklepou z tragického úmrtí diváků anebo ze smrti jezdců. Ten závěr to vlastně výstižně shrnul - davy šílí, vítěz se raduje, bouchá šampaňské a za zády jim ještě stoupá dým ze smrtelné nehody… ()

sskrblik

Téměř před padesáti lety dokázali amíci natočit fantastickou formulovou ódu na radost, která se jednoznačně dá zařadit do zlatého fondu kinematografie. Veškeré záběry závodů, a že jich nebylo málo, byly parádně nasnímané a pohled z cockpitu na průjezd tratí je nezapomenutelný, zvlášť pokud si uvědomím onu již zmíněnou nadčasovost. Musím vyjádřit obrovskou úctu a respekt, že se něco takového dokázalo tehdy natočit. Rovněž mě to nutilo k zamyšlení zda se dokážu povznést nad plytkými vztahy, které jsou ve filmu vyobrazené jako vedlejší dějová linka. Odpověď jsem nehledal dlouho, dokážu - herci hráli přirozeně a líbila se mi jejich zvučná angličtina ze staré školy. Grand Prix je jako gramofonová deska - ty drobné škrábance ji prostě odpustíte. ()

JohnSmith

Moc pěkný sportovní drama. O příběh zas tak moc nejde, bývá to většinou stejné, ale jde o to jak si se vším Frankenheimer poradil. Kamera, střih a režie jsou naprosto skvělé. Ano nějaká ta romantika tam být musela, všichni víme, jak nám ženy dokážou zatočit se světem, zvlášť když máte nebezpečné povolání. ()

Autogram

Je to báječné jezdit moc rychle. – Tým by sa dal charakterizovať celý film. Osobne nezdieľam túto oddanosť rýchlosti, ani nesledujem F1, ale vo forme filmu som to strávil. Občas film zachádzal až do dokumentárnej formy, čo mu neprospievalo, a chudobný príbeh nemá na to, aby zaujal na tri hodiny. Príbeh sa snažili nahradiť lyrické scény jazdenia, chvíľami by som ich nazval baletom strojov. Mnoho skvelých akčných jazdeckých scén, ale ako film u mňa len priemer. –––– Teď jsi ztroskotal, ale vím, že ty se z toho dostaneš a znovu sedneš za volant. –––– Nejde o to, jak zvítězit. Jde o to vyhrát. ()

Cejny

Tento film nemá obdoby. Pro mě, jakožto fanouška závodů F1, je to svatý Grál. V žádném filmu nemůžete tak detailně vidět do zákulisí závodů Grand Prix a ani nemůžete vidět takové úžasné záběry z dob, kdy závodní tratě brázdili jezdci jako Graham Hill, Jackie Stewart nebo Chris Amon. ()

ZkuKol

Velkolepá pocta závodům Formule 1 a závodníkům, kteří v každém závodě usilují ovše a vše také riskují. Frankenheimer nejen nabízí úžasné záběry ze závodních okruhů, ale nahlíží i do života jejich aktérů. Nedělají mu problémy akční scény z jednotlivých soubojů na rozžhaveném asfaltu ani komorní dramata hlavních hrdinů. Skvělé mezinárodní obsazení a kvalitní scénář se dotknou divákova srdce a skvělé zprostředkování soutěže o život a nehynoucí slávu zvedá adrenalin ještě 50 let po vzniku snímku. Jenže na tříhodinový epos to není. Občas je to sešlápnutí brzd až příliš silné, občas je ve vyprávění o zatáčku navíc, občas je ta rovinka až příliš jednoduchá (rozuměj nudná). Jako pocta/oslava motoristického sportu je to dokonalé, jako film "pouze" silný nadprůměr. Začíná další sezóna Formule jedna a už první závod v Monaku naznačí, že všichni zúčastnění budou muset poznat peklo, aby se dostali alespoň na dohled nebi... 70% ()

vitekpe

Romanticka linka je obtezujici a zbytecna (navic prihloupla, i kdyz holky pekny - Walter, Page, atd.), zavody samotne uz jsou trosku lepsi. Hlavne stary trate, ktere dnes uz neexistuji a na kterych by stejne ty rozmazlenci uz dneska neumeli jezdit. Udelat tenhle film normalne devadesatiminutovy, s nejakym kratkym romankem (kdyz uz to musi byt), bylo by to mnohem lepsi. Prumer. P.S.: Le Mans od Steve McQueena je daleko vpredu... ()

xaver

Viděl jsem tento film jako mladík a mohu říct, že mě silně ovlivnil a od té doby jsem se na Fromuli 1 už vždy díval jinak, než jen jako na adrenalínový sport. Podle mně je to jeden z nejlepších snímků z prostředí automobilových závodů, jaký kdy byl natočen. Zejména Yves Montand, který byl známější jako zpěvák, mě v tomto filmu velmi příjemně překvapil. Pravda, předtím i potom jsme prakticky neměli možnost tohoto herce vídat častěji, protože byl známým antikomunistou, i když v mládí s komunisty sympatizoval. Celkově to vidím za 5. ()

jirijost

Formuli 1 mám rád, je to můj nejoblíbenější sport a sleduji každý tréning, kvalifikaci i závod. Podívat se na tento film jsem se dlouho zdráhal, asi proto že už je poněkud ze starší doby a já ty starší filmy moc nemusím. Tady to ale nebylo vůbec znát že tento film už je starý skoro 50 let. Úžasné jsou především závody, které jsou sestřihané ze skutečných závodů a proto to vše vypadá velice věrohodně, můžeme taky vidět jak moc se některé tratě změnili, Monza nebo Spa to byly dřív tratě téměř celé na plný plny, nechápu jak to ta technika mohla vydržet. Ze skutečných jezdců tu je často vidět hlavně legendární Graham Hill a Jim Clark. ()