Strhující souboj o korunu krále Formule 1... Velkolepý snímek Grand Prix bývá označován za jeden z nejlepších filmů ze závodního prostředí. Velkou oblibu si získal zejména díky jedinečnému pohledu do historie zákulisí Formule 1, královské disciplíny automobilového sportu. Režisér John Frankenheimer natáčel záběry pro svůj film během skutečných závodů, a proto se ve filmu objevuje spousta dobových detailů včetně tehdejších závodních hvězd a profilů evropských tratí. Rychlý střih a ohromující závodní scény včetně záběrů z vrtulníku představují strhující zážitek, za což byl snímek odměněn třemi Oscary v technických kategoriích za nejlepší střih, mix a střih zvuku. Příběh snímku zachycuje nelítostný souboj čtyř fiktivních jezdců, kteří jsou ve své touze po vítězství v Mistrovství světa ochotní jezdit na hranici svých možností a čelit riziku osudové havárie. Nesmiřitelná rivalita se navíc odráží v jejich neuspořádaných osobních vztazích. Hvězdnému mezinárodnímu hereckému obsazení vévodí Yves Montand a James Garner. (Česká televize)

Han22

Grand Prix je naprosto skvostně natočen a nastříhán. Frankenheimer si v závodech hraje, mixuje záběry diváků, nejrůznější pohledy na trať z kopkitu, letecké záběry, detaily na ruce, nohy, tváře. Perfektně stříhá, využívá dělení obrazu a ve finálním závodě i prostřihy na to co se závodníkům "hodní hlavou". Vypadá to neskutečně moderně na dobu vzniku a ty závody jsou tak dokonale natočené, že strhnou i někoho komu je F1 šumák od dob, kdy vítězil Schumacher. Navíc vidět jak tehdy vypadaly formule je k nezaplacení. Bohužel závody tvoří jen část filmu, zbytek jsou osobní životy čtveřice více či méně nezajímavých jezdců, které se omezují na jejich milostné trable. Mladý Ital je namistrovaný blbec, Scott se nedokáže vzdát ženy co na něj kašle a bojuje s bolestí drogami, Francouz svádí ženu i když má manželku a Pete je sobecký nepřístupný panák. Celé je to nudné, natahuje to délku k šíleným třem hodinám a navíc dle zákona schválnosti končí tak, že nejsympatičější z postav umírá. Být to jako novější Le Mans - tj. vypustit všechen balast a omezit se jen na závody, bylo by to za víc, takhle jen 4*. ()

Zagros

Je trochu paradox, že nejsem fanoušek motosportu, ale líbí se mi filmy a dokumenty z toho prostředí. Rivalové byli parádní, Le Mans '66 taky dobré a například dokument Senna byl přímo skvělý. Proto jsem si nenechal ujít ani další vysoce hodnocený film z prostředí Formule 1 a s radostí si pustil další Virtuální retro kino. Hned na začátek napíšu, že je vysoce hodnocen oprávněně. Grand Prix se i mně líbilo hodně. Na svoji dobu je to fantasticky natočené (myslím především přesvědčivé záběry ze závodů) a neztratí se to ani v dnešní produkci. Dál se mi líbily všechny čtyři hlavní postavy. Čtyři hrdinové (blázni?), kteří se nebojí nasadit život a nepřipouštějí si smrt v adrenalinových závodech ještě v dobách, kdy může každá chyba znamenat smrt. Každý rok několik jezdců opravdu zemřelo. To dává jejich charakterům a všem vztahům další rozměr. Každý z nich je jiný. Někdo maximální profesionál, někdo introvert, další milovník večírků a žen. Příběh jedné z jejich sezón mě hodně bavil a i přes délku filmu jsem jej sledoval se zaujetím až do konce. K maximálnímu hodnocení mi chyběla jen výraznější a zapamatovatelnější hudba, pár drobných detailů a možná to, že nejsem ten fanoušek motosportu. :-) Edit: Při procházení hodnocení z loňského roku jsem zjistil, že jsem dal jen 3x pět hvězd a z toho nebyl ani jeden klasický film. Když jsem se sám sebe ptal, který film by si maximální hodnocení zasloužil, hned mě napadlo Grand Prix. Nakonec rád uděluji tu pátou hvězdu a někdy v budoucnu se těším na opakování. ()

DocBrown

V tomto filmu o nejaky dej moc nejde. Film ma co nejvice priblizit tehdejsi prostredi Formule 1. A to se povedlo opravdu dokonale. Vyborne zabery ze zlate ery motorsportu. Navic krasne ukazuje tehdejsi trate puvodni Spa, Monzu s ovalem, Zandvoort ... Dnes asi uz nic takoveho vzniknout nemuze, protoze by byla polovina delana na pocitaci. Navic cesty evropskeho a americkeho motorsportu se prave v 60. letech zacly rozchazet a dnes v USA F1 nic neznamena. Takovy maly ustupek americanum je tu prave oval na Monze, na kterem se ale uz par let nejezdilo. Zvukova a vizualni stranka jasnych 100% Dále hrají : Jim Clark, Phil Hill, Graham Hill, Bruce McLaren, Lorenzo Bandini, Jack Brabham, Richie Ginther. Srovnatelny je pouze film Le Mans, ktery ale neni ze sveta formuli, ale kapotovanych vozu. ()

AlexeiF1

Na téma Formule 1 moc filmů natočeno nebylo a když, tak nedosahovali takových kvalit jako tento snímek. Člověku se tají dech když vidí s jakou technikou před mnoha lety museli bojovat o vítězství v závodě, opravdu klobouk dolů.Asi největší předností filmu je kamera a zvuk. Samozřejmě vzhledem k stáří filmu se najdou ne již zrovna povedené efekty, ale přesto doposud nemá film konkurenci. ()

Ještěřák

Tenhle komentář bude asi dlouhý. 1) Moje vysoké hodnocení tentokrát v jistém směru kecá. Nezávodní dějová linka, plná milostných avantýr, je příliš dlouhá a povětšinou nudná. Chápu, že měl snímek ve své době silné psychologické ambice a chtěl ty cvoky za volantem vykreslit i mimo trať - jistou daní holt jest na závodní film nekompromisní délka. 2) Neuvěřitelně nadupaná kamera a zejména zvuk. Jojo, tehdy ještě formule zněly hrozivě a chlapsky a každá veliká nehoda šla slyšet několik kilometrů daleko. Vzpomínám si, jak jsem jako nevinné děcko někde četl o fatální nehodě snad Ascariho a nebo taky Clarka, kdy došlo ke smrti zcela bez očitých svědků, ale lidé na opačném konci okruhu to velmi dobře slyšeli a věděli, že se semlelo něco fakt hrůzostrašnýho. Nutno podotknout, že některé závody (ale je to minorita) jsou odfláknuté a divák ví, že se v nich nic podstatného nestane. Jasně, dneska by to někdo natočil dramatičtěji a svižněji, ale precizní psychologie a celkový dobový (syrový) feeling by šel asi do prdele, zrovna jako v téhle nešťastnosti. Kromto, stará verze Spa a Monzy, to už ani bez počítačových efektů není kde natočit. 3) Nevím, jak to bylo nebo nebylo s licencema - určitě ne horší než za diktátora Ecclestoneho - ale první čtyři fiktivní jména a až za nimi plejáda skutečných hvězd - Rindt, Brabham a spol. - nevím nevím, vypadá to dosti srandovně. 4) Hádám, že paralela se skutečností je přibližně taková: Jean-Pierre Sarti = John Surtees; krom jisté podobnosti ve výslovnosti je dělí motocyklová minulost. Nino Barlini = Lorenzo Bandini, který si ve filmu také zajezdil. Bandini rovněž závodil za Ferrari a dva roky nato v něm v Monaku bohužel uhořel. Scott Stoddard = Jackie Stewart; pochopitelně. Pověst usměvavého kavalíra, brojícího proti lidským masakrům na tehdy až šíleně nebezpečných okruzích, skotská čapka na hlavě... jasný Jackie, nesmrtelný a nikdy vážně nepolámaný Jackie. Pete Aron = Chris Amon. Asi. Jeho kutilství, přecházející až v hochštaplerství, je však trochu brabhamovské. 5) Úvodní "plavací" nehoda v Monaku není v žádném případě nějakou bláznivou fikcí. Nějakých 10 let zpátky před filmem si takhle zahazardoval tuším Alberto Ascari, než se čtyři dni nato definitivně zabil na Monze. 6) Urvěte černému Lotusu všechna čtyři kola a vypadá docela jako obyčejná rakev, kterou v pojízdném stavu dozajista byl. Jaký to cynický design... ()

prezdivaka

Za ten nepochopitelný výsledek v hodnocení může film děkovat lákavému prostředí formule 1. Je to podobné jako když se seriály a telenovely upínají k prostředí nemocnic a záchranné služby. Film je docela rozvleklý a nudný. Sám jsem velkým fanouškem formule 1, ale přesto jsem na pochybách. A závěr, kdy Jean Pierre zahyne už je opravdu výplod scénáristy. Závodník se čtyřbodovými pásy v kokpitu by byl vydán na pospas ohni (stejně jako kdysi Niki Lauda) a nikdy by se z monopostu nevymrštil na větev stromu. Pak by ale vzala za své tragická scéna jeho nové lásky truchlící nad jeho tělem odnášeným do nemocnice. ()

Disease

John Frankenheimer akci vždycky uměl, ale tady se překonává. Škoda, že děj mimo závodiště slouží jen pro ilustraci, že piloti F1 měli také nějaký soukromý život. ()

Mikino00

Výlet do historie královské motoristické disciplíny Formule 1, do dob kdy jezdci museli neustále řadit, používat spojku a v každé zatáčce čekala smrt. Záběry jsou naprosto dechberoucí, skvělé, neztrácí na tempu, je to radost pohledět, divák může porovnat současné a tehdejší okruhy, opravdu je vidět rozdíl mezi moderní únikovou zónou a tehdejšími patníky nebo třeba stromy podél trati. Dokonalost kamery potvrzuje hlavně okruh ve Spa, kde to mokro na trati doslova cítíte. Zákulisí i všechny aspekty kolem závodu jsou uvěřitelně věrohodně vykresleny. Děj, přes pár slabších míst zaujme, vývoj sezóny je nesmírně poutavý, stejně jako příběh každého jezdce. Jen mé srdce nemůže překousnout fakt, že nějaký Američan dokáže porazit Ferrari, díky tomu nemám Garnera rád a v každém filmu ho vidím jako zápornou postavu, stejně jako v tomto filmu. Přiznám se, že při druhém shlédnutí jsem už těch pět hvězd neviděl tak jasně jako předtím. ()

Garch

Téměř tříhodinový epos ze světa závodů Formule1 šedesátých let. Závodníci připomínají středověké rytíře, když si nasazují helmy, nesoucí stopy minulých soubojů. Jelo se na krev, obrazně i doslova. ()

bobstock

Na doporučení kamaráda, fandy rychlých kol, jsem shlédl tuto slavnou věc o Velké ceně. V podstatě až teď si uvědomuji z čeho vlastně současné závodní filmy čerpají inspiraci. Vymyšlení jezdci v tomto případě splnili účel riskujících bláznů a častokrát velmi rozháraných osobních životů, jakožto jejich skutečných předobrazů. O to hlavní se ale postaraly úchvatné záběry opravdových závodů z téže doby. To dává filmu vyjímečnou autenticitu Formule 1 sedmdesátých let, na kterou je nejen pro motofandu přijemně nostalgické koukat či jen poslouchat zvuk 300 koňových raket z tehdejší doby. 80% ()

tom.cube

Úžasné! Hřmot motorů, pach spálených pneumatik a vůně benzínu se dostanou až k vám domu... Technická a zvuková stránka předběhla dobu a právem se film honosí 3 oscary. Nádherné záběry z vozu vám přivedou pravý adrenalinový zážitek a přenesou vás více než 40 let zpět, kdy se na piloty F1 pohlíželo jako na naprosté šílence. Ani dějová linie snímku rozhodně není zanedbatelná, k postavám si vytvoříte vztah a jejich souboje prožíváte s o to větším zájmem. Při závěru pak nejeden divák ukápne slzu. Pro milovníky rychlých kol naprostá povinnost! ()

Inferno

pro mě nejlepší film co se závodní tematiky týče... navíc jsem skalním fanouškem formule 1 a tenhle film mi absolutně pohltil a smekám před tehdejšími závodníky... co se zpracování týče výborný efekty i střih... příběh trošku předvídatelnej ale já tomu těch pět hvězdiček dát musim i když to neni úplně objektivní... ()

papyrosaurus

Jediným a plnohodnotným konkurentem je snad LeMans. Příběh opět nijak neoslní, navíc výkon některých herců mi přišel poněkud toporný a zpočátku jsem se bál abych se u těch takřka 180 minut filmu nenudil.....všechno ale bylo zachráněno na tehdejší dobu excelentní kamerou a střihy. Ano, to co film nemůže nabídnout po příběhové lince vynahrazuje tím správně nostalgickým pocitem při sledování takřka autentických záběrů závodů, kterých se mohli zúčastnit jen opravdoví blázni s neuvěřitelnou odvahou, skuteční chlapi proti kterým jsou dnešní závodníci jen zhýralé slečinky jezdící na pouťovém autodromu. Drsná závodní éra kdy monoposty neposkytovaly žádnou ochranu, diváky odděloval od závodní tratě v lepším případě metrový balík slámy a v horším jejich vlastní strach. Perfektní atmosféra úvodního závodu v Monte Carlu, běsnící řev motorů, dlouhé záběry z kamery na předku formule a retro střihy rozdělující obrazovku na několik scén...to vše zasluhuje uznání.......prominu pár nedokonalostí, které však z dnešního pohledu působí sympaticky, neboť prezentují tehdejší styl a možnosti natáčení....filmaři strávili poctivý čas na závodní dráze a nikoliv u monitoru počítače jako dnes... a nesmím zapomenout ani na půvabné hlavní hrdinky. ()

p3tris

Neskutečných prvních 20 minut se dá, co se týče technického zpracování a pocitu „být uvnitř“, srovnat snad jen s loňskými Rivaly. Člověk si uvědomí, kam se za těch 50 let posunula Formule 1. Místo aut oplechované trubkové konstrukce, z kterých všude koukají táhla a jsou na ně namontované neskutečně silné motory a lidé uprostřed závodu přebíhající silnici nebo stojící v těch nejnebezpečnějších zatáčkách. Tohle bylo opravdové hazardování se smrtí. Ale film nabídne i celkem silný příběh čtyř pilotů, kteří bojují o titul a každý z nich žije ten svůj život jinak, přesto naplno. Rozhodně i přes skoro 3 hodinovou stopáž ani chvilku nenudí. Pro fanoušky motorismu dokonce nabídne i takové laskominy, jako pohled do fabriky Ferrari a McLaren (v zastoupení fiktivní automobilky Yamura). A tím, čím film začne, tak i skončí. Dech beroucími závody na klopeném okruhu v Monze přímo ze sedadel monopostů. Pro fanoušky Formule 1 a motosportu vůbec naprostá povinnost. ()

kubyno

První půlka je zbytečně roztahaná a ukecaná, což je po tak monstrózním úvodu, jako je téměř půl hodina závodu v Monacu, trochu nuda. V druhé půlce už je snímek našlapanější, nicméně stejně stojí hlavně na těch úžasných závodech. To, co v té době Frankenheimer s ostatními natočil, nad tím zůstává rozum stát. Nádherné dlouhé a syrové závody na klasických starých tratích, s úžasným zvukem - to je zážitek pro každého "petrolheada". ()

Dunadan

Súkromné životy ústredných pilotov sú miestami trochu nudné a celé je to možno až príliš dlhé, Grand Prix však disponuje pravdepodobne najlepšie nakrútenými pretekmi, aké som doposiaľ vo filme videl (zábery z oválu na Monze jednoducho berú dych!). Rozhodne povinnosť pre všetkých fanúšikov motoršportu. 8/10 ()

Curunír

Závodní scény jsou samozřejmě úžasné a i samotný příběh, i když není pochopitelně hlavním lákadlem filmu, není vůbec špatný a neurazí, jak by se z některých komentářů mohlo zdát. Přesto nedávám plný počet. Snímek je sice technicky dokonalý a i přes svou stopáž mi rychle utekl, ale působil na mě poněkud chladně, což je způsobeno nedostatečným prokreslením charakterů jednotlivých postav a zejména jejich vzájemných vztahů. V důsledku mi tak bylo např. poměrně jedno, kdo nakonec vyhraje titul mistra světa. I motivace chování jednotlivých postav (zejména Pat Stoddartové) byla někdy nejasná. I přes tyto výtky se jedná o působivý film z doby, kdy vozy Formule 1 byly nazývany nejrychlejšími rakvemi světa. Nic podobného by v dnešní době nemohlo vzniknout. Pro fanoušky F1, mezi něž se hrdě hlásím, je pak Frankenheimerova Grand Prix naprostá povinnost. ()

Gastovski

Závody formulí či jiné motosporty mě nechávají zcela chladným. Jednoduše mě to nezajímá. Což ovšem neplatí u tohoto Frankenheimerova opusu. Závodní scény jsou audiovizuálně strhující a díky živelnému střihu i velmi intenzivní. Za nudné rozhodně nepovažuji ani pasáže mimo okruh. Naopak! Malá dramata jednotlivých jezdců (herecky není absolutně co vytknout) působí jako "vyklidnění" před další dávkou adrenalinu. Neskutečné, jak tří hodinová stopáž tak rychle utekla. Frankenheimerovo Grand Prix i po takřka 60 letech valí tak pekelným tempem, že při pohledu do zpětného zrcátka vidí Rivaly a Le Mans '66 ploužící se někde v dáli. ()

Wolvie

Zklamání.Všichni mi tvrdili,že jde o dost možná nejlepší závodní film všech dob,že je to naprosto fenomenální sonda do duše toho sportu a jeden z Frankenheimerových nejlepších filmů.Já v tom vidím přetažený,v jednotlivostech docela zajímavý,ale jinak průměrný film,který kromě obsazení ničím nevybočuje z řady. ()