Grand Prix

Grand Prix

Drama / Sportovní

USA, 1966, 176 min

Film, který se po právu pyšní především technickou stránkou věci, díky níž dodnes zůstává nejlepším snímkem o automobilových závodech, který byl kdy natočen. Zkušenému akčnímu specialistovi Johnu Frankenheimerovi a hlavnímu kameramanovi Lionelu Lindonovi můžeme poděkovat za skutečné i trikové záběry, které tak přibližují tehdejší svět formule 1. Příběh sám příliš nevyniká a taková kupa hereckých hvězd mě možná i malinko zklamala - ale ty tady nebyly od toho, aby na sebe strhly všechnu pozornost.(4.8.2005)

Velkolepá pocta závodům Formule 1 a závodníkům, kteří v každém závodě usilují ovše a vše také riskují. Frankenheimer nejen nabízí úžasné záběry ze závodních okruhů, ale nahlíží i do života jejich aktérů. Nedělají mu problémy akční scény z jednotlivých soubojů na rozžhaveném asfaltu ani komorní dramata hlavních hrdinů. Skvělé mezinárodní obsazení a kvalitní scénář se dotknou divákova srdce a skvělé zprostředkování soutěže o život a nehynoucí slávu zvedá adrenalin ještě 50 let po vzniku snímku. Jenže na tříhodinový epos to není. Občas je to sešlápnutí brzd až příliš silné, občas je ve vyprávění o zatáčku navíc, občas je ta rovinka až příliš jednoduchá (rozuměj nudná). Jako pocta/oslava motoristického sportu je to dokonalé, jako film "pouze" silný nadprůměr. Začíná další sezóna Formule jedna a už první závod v Monaku naznačí, že všichni zúčastnění budou muset poznat peklo, aby se dostali alespoň na dohled nebi... 70%(18.6.2010)

Představení jednoho z nejznámějších sportovních podniků. S fantasticky natočenými scénami závodů, rychle se prohánějích formulí po okruzích. Rychlost, s jakou jsou ty "rakve" na kolech zachyceny, s patřičnou dávkou dramatu, napětí a realičnosti, je neuvěřitelná. Nahlednutí do zákulisí a prostředí jezdců. Jejich pocitů a vztahů. Snímek je to dlouhý, a né vždy jsem udržoval patřičnou pozornost. Odměnou mi byl silný a osudový závěr.(20.10.2013)

Tento film som chcel vidiet len koli tomu, ze v nom hra Toshiro Mifune. Z tohto hladiska vsak film nema skoro ziadnu hodnotu, pretoze Mifune mal skutocne len malicko priestoru na to aby predviedol svoje umenie. Avsak objavil som zrejme najlepsi zavodny film vsetkych cias! Nejde o pribeh, ten je skor standartny a poctivo vyplnuje miesto medzi zavodmi. Avsak tie ZAVODY! Nieco tak surove, gulervuce a nebezpecne vyzerajuce som skutocne este nevydel! Prejazd klopenymi zatackami mi doslova nahanal strach. A hucanie motorov, dym zo zhorenych pneumatik a ten pocit rychlosti! A kamera a celkovo vizual, to je skutocne nieco. Nehladiac na skor priemernu dejovu stranku je tento kusok skutocne povinnostou nie len pre milovnikov silnych motorov. (8.5/10)(3.7.2007)

Formuli 1 mám rád, je to můj nejoblíbenější sport a sleduji každý tréning, kvalifikaci i závod. Podívat se na tento film jsem se dlouho zdráhal, asi proto že už je poněkud ze starší doby a já ty starší filmy moc nemusím. Tady to ale nebylo vůbec znát že tento film už je starý skoro 50 let. Úžasné jsou především závody, které jsou sestřihané ze skutečných závodů a proto to vše vypadá velice věrohodně, můžeme taky vidět jak moc se některé tratě změnili, Monza nebo Spa to byly dřív tratě téměř celé na plný plny, nechápu jak to ta technika mohla vydržet. Ze skutečných jezdců tu je často vidět hlavně legendární Graham Hill a Jim Clark.(15.3.2013)

• - Skutečné pořadí závodů v roce 1966 (kdy byl film na tratích natáčen) bylo značně odlišné - srovnejte pořadí závodů s tím jak byly prezentovány ve filmu (v závorce): 1. Monako (Monako), 2. Belgie (Francie), 3. Francie (Belgie), 4. Anglie (Holandsko), 5. Holandsko (Německo), 6. Německo (USA), 7. Itálie (Mexiko), 8. USA (Anglie), 9. Mexiko (Itálie). (Robbi)

• - V tom čase budúci tvorca slávnej filmovej série Star Wars, George Lucas, pracoval na tomto filme ako operátor kamery. Scény pretekov z filmu, na ktorých sa podieľal, Lucasovi neskôr poslúžili ako čiastočná inšpirácia pre slávnu scénu pretekov na klzákoch v snímke Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba (1999). (L110)

• - Pro natáčení byly použity vozy třídy Formule 3 vizuálně upravené do podoby vozů Formule 1. Menší motory těchto vozů však nedokázaly zajistit dostatečné protočení širších pneumatik používaných u vozů Formule 1. Problém byl vyřešen navlhčením pneumatik benzínem, díky čemuž docházelo při startu jak k dostatečnému protočení kol, tak i reálnému kouřovému efektu. (Adrai)