Grand Prix

Grand Prix

Drama / Sportovní

USA, 1966, 176 min

Téměř před padesáti lety dokázali amíci natočit fantastickou formulovou ódu na radost, která se jednoznačně dá zařadit do zlatého fondu kinematografie. Veškeré záběry závodů, a že jich nebylo málo, byly parádně nasnímané a pohled z cockpitu na průjezd tratí je nezapomenutelný, zvlášť pokud si uvědomím onu již zmíněnou nadčasovost. Musím vyjádřit obrovskou úctu a respekt, že se něco takového dokázalo tehdy natočit. Rovněž mě to nutilo k zamyšlení zda se dokážu povznést nad plytkými vztahy, které jsou ve filmu vyobrazené jako vedlejší dějová linka. Odpověď jsem nehledal dlouho, dokážu - herci hráli přirozeně a líbila se mi jejich zvučná angličtina ze staré školy. Grand Prix je jako gramofonová deska - ty drobné škrábance ji prostě odpustíte.(4.1.2015)

Automobilismus i motoristický sport mi jsou silně proti srsti, ale tady se do prostého příběhu několika automobilových závodníků podařilo vpravit i množství obecnějších úvah o soutěžení, snaze o vítězství, předstihnutí ostatních a touze vložit do toho vše, a o smyslu-nesmyslu téhle vlastně nijak neužitečné činnosti. K těmto tématům mám blízko, proto hodnotím vysoko. Vizuálně i hudebně je film dechberoucí. Film nenudí a tři hodiny v jeho společnosti (s přestávkou uprostřed) uběhnou překvapivě rychle. 8/10(15.3.2007)

Viděl jsem tento film jako mladík a mohu říct, že mě silně ovlivnil a od té doby jsem se na Fromuli 1 už vždy díval jinak, než jen jako na adrenalínový sport. Podle mně je to jeden z nejlepších snímků z prostředí automobilových závodů, jaký kdy byl natočen. Zejména Yves Montand, který byl známější jako zpěvák, mě v tomto filmu velmi příjemně překvapil. Pravda, předtím i potom jsme prakticky neměli možnost tohoto herce vídat častěji, protože byl známým antikomunistou, i když v mládí s komunisty sympatizoval. Celkově to vidím za 5.(23.3.2012)

Romanticka linka je obtezujici a zbytecna (navic prihloupla, i kdyz holky pekny - Walter, Page, atd.), zavody samotne uz jsou trosku lepsi. Hlavne stary trate, ktere dnes uz neexistuji a na kterych by stejne ty rozmazlenci uz dneska neumeli jezdit. Udelat tenhle film normalne devadesatiminutovy, s nejakym kratkym romankem (kdyz uz to musi byt), bylo by to mnohem lepsi. Prumer. P.S.: Le Mans od Steve McQueena je daleko vpredu...(20.5.2013)

No, nebudu se od ostatnich komentaru lisit. Zabery ze samotnych zavodu, v kombinaci se zvukem jsou vyborne a jsou hlavni devizou, proc si tento film pustit. Jednotlive soukrome pribehy ctverice zavodniku jsou vsak sotva prumerne a umele natahuji delku filmu, jako by se jednalo o dva filmy v jednom. Mimo samotne zavody mi tam chybela jakakoliv atmosfera kolem zavodnich staji. Z hercu nikdo nevycnival svym hereckym vykonem. Skoda, ze tu romantickou omacku tvurci vyrazne neprostrihali...(4.4.2014)

• - Při filmování v Monaku narazil Yves Montand (Sarti) se svým Ferrari do zdi. Vyvázl nezraněn a jeho vůz byl pouze mírně poškozen. (tom.cube)

• - Do hlavní role byl od prvopočátku zvažován Steve McQueen. Jeho první setkání s producentem Edwardem Lewisem však nedopadlo dobře a McQueen nevykazoval žádný zájem o roli. Soukromě však byl tak rozzloben, že ji nedostal, že se po následující 4 roky vůbec nebavil se svým přítelem a zároveň sousedem, kterým se stal James Garner, který hrál ve filmu hlavní roli Peta. (Adrai)

• - Frankenheimer natáčel pouze v Monaku, Belgii, Holandsku, Anglii a Itálii. Do záběrů pro GP Francie použil sekvence z Belgie. (Robbi)