Strhující souboj o korunu krále Formule 1... Velkolepý snímek Grand Prix bývá označován za jeden z nejlepších filmů ze závodního prostředí. Velkou oblibu si získal zejména díky jedinečnému pohledu do historie zákulisí Formule 1, královské disciplíny automobilového sportu. Režisér John Frankenheimer natáčel záběry pro svůj film během skutečných závodů, a proto se ve filmu objevuje spousta dobových detailů včetně tehdejších závodních hvězd a profilů evropských tratí. Rychlý střih a ohromující závodní scény včetně záběrů z vrtulníku představují strhující zážitek, za což byl snímek odměněn třemi Oscary v technických kategoriích za nejlepší střih, mix a střih zvuku. Příběh snímku zachycuje nelítostný souboj čtyř fiktivních jezdců, kteří jsou ve své touze po vítězství v Mistrovství světa ochotní jezdit na hranici svých možností a čelit riziku osudové havárie. Nesmiřitelná rivalita se navíc odráží v jejich neuspořádaných osobních vztazích. Hvězdnému mezinárodnímu hereckému obsazení vévodí Yves Montand a James Garner. (Česká televize)

RedDuck

Hlava mi nebere, jak v tom roce mohli udělat tak dechberoucí a kvalitní filmové záběry. Kvůli nim bych chtěl vidět film v kině. Opravdu strhující závody a bavily mě i ty odlišné charaktery a komentáře mezi nimi. Kam se na tenhle snímek hrabou ostatní závodní filmy. ()

Jeand´Boa

Film o době, kdy to ještě bylo a nebylo pořádně v rukou pilotů...a tento film je stejný jako závody v té době: ano, je to o atuech a o závodech, o evropské show F1, ale předně je to soubor příběhů pánů pilotů...a tak je na to potřeba se dívat, pak je to teprve velkolepé... ()

tranquill

"Víš, co je nejkrásnější na závodním voze? Když na něm něco nefunguje, můžeš ho rozebrat, rozložit na stole a zjistíš precizně, kde je závada. Pak vyjmeš vadnou součástku a nahradíš ji novou. Škoda, že to nejde dělat s lidmi..." Jedna hvězda navrch za perfektní scény závodu tohoto (nejen) sportovního dramatu. ()

Bakemaster

Jako milovník Formule 1 musím napsat, že je to špičkový film ze závodního prostředí, jednu hvězdičku bych možná srazil jen za stopáž a pár nudných scén. Je to z dob, kdy byla F1 ještě životu nebezpečná, kdy závodili opravdoví borci a gentlemani ne jako dnes. jsou zde vidět původní dlouhé přírodní tratě, ale hlavně Monza s původní klopenou zatáčkou. Za kameru bych dal oskara... ()

bono22vox

Paráda, myslel jsem si, že Rivalům se může rovnat jen Le Mans, ale tohle je fakt naspeedovana podívaná, která u mě zabírá místo hned vedle Rivalů a Le Mans odsunuje do pozadí... ()

mira.l

I kdybych měl jisté výhrady proti tomu smyšlenému příběhu ve smyslu, že ve světě GP F1 se nikdy taková jména a události nevyskytovaly, tak tohle je jasně pětihvězdičková záležitost. Protože ty záběry z klasických závodních okruhů - Spa, Monza, Brands Hatch, Zanvort, to byla naprostá pecka. Už při úvodní sekvenci z uliček Monaka mi lehce poklesla čelist. A ten kravál formulí šedesátých let - rajská hudba. Dokonalý návrat do doby, kdy závody formule 1 byly pro opravdové chlapy, kteří nikdy nevěděli, jestli ten závod přežijí, protože bezpečnost končila u poměrně primitivního blembáku a maximálně šátku přes hubu. Plyn, brzda, spojka, šaltrpáka.... tohle bylo dokonalý!!! ()

junxi91

Pro mě, jakožto totálního analfabeta co se týče závodů Formule 1, nebyl tento film úplně přitažlivý. Přesto jsem se po nějaké době odhodlal a pustil si tohle drama ze zákulisí vrcholového automobilového sportu, a nelitoval jsem. Příběh filmu sleduje osudy čtyř naprosto odlišných závodníků Formule 1, kteří závodili ve fiktivní sezóně v roce 1966. Jean-Pierre Sarti závodí za stáj Ferrari, dvakrát se stal mistrem světa a nyní se jeho kariéra chýlí ke konci, což ho přivádí k cynismu. Pete Aron závodil nejprve za Jordan BRM, ale po nehodě během Velké ceny Monte Carla byl vyhozen a přidal se ke stáji Yamura. Pokouší se zopakovat své minulé úspěchy a překonat svou pověst bezohledného závodníka druhé kategorie. Scott Stoddard, závodící za Jordan BRM, se stal obětí těžké nehody během Velké ceny Monte Carla, dlouho se zotavuje v nemocnici, trpí bolestmi a má problémy v manželství s krásnou Pat. Nino Barlini, závodící za Ferrari, je mladý arogantní floutek, nadějný nováček a také bývalý motocyklový mistr světa. Sarti je sice ženatý, přesto si během sezóny začne románek s americkou novinářkou Louise Frederickson, ve které vzbudí zájem o motosport. Aron se zase sbližuje s ženou muže, kterého svou bezohledností dostal do nemocnice - s krásnou mladou Pat, která není v manželství se Stoddartem šťastná. Stoddart se snaží dosáhnout historických úspěchů své rodiny a prestižnímu odkazu svého zesnulého bratra. Během filmu sledujeme závodění těchto hlavních čtyř jezdců a několika dalších, jejich problémy v osobním životě, především tedy s ženami, které se kolem nich motají. Celý film vyvrcholí Velkou cenou Itálie, jejíž vítěz se stane mistrem světa. Jedná se skutečně o dramatický závod, který zpečetí osudy hlavních postav. Není to rozhodně špatný film, na svou dobu jsou záběry ze závodů na špičkové úrovni, takže jsem si jako divák připadal, že sedím v kokpitu nebo že jsem alespoň mezi diváky. Osudy závodníků ukazují, že pod nehořlavým oblekem a uzavřenou helmou se za volantem nejrychlejších strojů planety skrývají křehké lidské bytosti, jejichž život visí na vlásku při každém předjíždění, při každé zatáčce a při každé technické poruše. A také si cením obsazení Tošira Mifuneho do role majitele stáje Yamura Motors, u kterého najde místo závodníka nepolepšitelný Aron. ()

Jehan

Vynikající vystižení fenoménu F1 a zároveň doby vzniku. Viděl jsem poprvé se spolužáky ze ZDŠ kdysi v roce 1975. Jen jsme civěli. I dnes jen civím - což je přesně to, co je třeba. ()

mac000

70mm klasika, která má dramatický (až melodramatický) děj, upoutá na svou dobu ohromující efekty a obrazové kompozice, působící na panoramatickém plátně. Řada vynikajících herců v rolích závodníků, které utkví v divákově paměti i po padesáti letech od shlédnutí (J. Garner, Y. Montand či T. Mifune či méně známý seriálový herec B.Bedford) ()

Dinsberg

Film, v kterém hlavní roli hraje vizuální stránka. A oprávněně. Bravurně natočené jak samotné závody, tak, pro příběh stěžejní, havárie. A ještě jeden výrazní prvek je zde vidět, a to právě u havárií a událostí, které bezprostředně následují. Jak je vidět, už v 60. letech bujel novinářský hyenismus. John Frankenheimer věděl, co je pro film třeba, a udělal to dokonale. ()

javlapippi

Na rovinu, automobilové preteky ani formule ma nikdy neupútali a usporadúvanie tejto nebezpečnej kratochvíle uprostred mesta, ako sa deje v úvode filmu v Monaku, sa mi dokonale sprotivilo potom, ako sa náš panelák ocitol uprostred jedného okruhu pred viac ako dvomi desaťročiami. Takže som plánoval, že film zopsujem pod čiernu zem, ale nakoniec ma celkom zaujal. A prekvapivo to čo ma upútalo boli na svoju dobu umne a dynamicky natočené pasáže závodov, kde pri sledovaní trasúcej sa kamery z kokpitu a ohlušujúcom reve motoru k dokonalosti chýbal len smrad spáleného benzínu a gumy. Taktiež zábery z dielní a pitstopov sú zaujímavé. Oproti tomu osudy šoférov, zranenia, úmrtia, pochybnosti, prestupy medzi stajňami ani zahajovanie a ukončovanie partnerských zväzkov ma akosi nedokázali vtiahnuť ako pri iných filmoch. Páčila sa mi aj výprava a farebná realita 60. rokov, taktiež prítomnosť francúzštiny a taliančiny v pozadí, podľa toho, v ktorej krajine sa práve jazdí. Ovšem taliansky pretekár a jeho frajerka komunikujúci v lámanej angličtine pôsobili trochu smiešne. Prítomné bolo aj mnou celkom obľúbené delenie obrazu na ako keby comicsové okienka, ktoré bolo občas použité trochu divne. Neviem, ale rozdeliť obraz na 10 až 20 častí, keď sa v každej odohráva to isté mi príliš objavné nepríde. Celkom zaujímavý film, keby bol tak o hodinku kratší, mohlo to byť možno aj za 4, takto dávam len tri okruhy s rekordným časom. ()

harycek

Poprvé viděl jako náctiletý v Kolíně v kině Jas a byl to zážitek !! Včera jsem to prošvihl !! Snad se to dá stáhnout nyní, protože jsem to leta marně hledal a sháněl!?!? ()

Blazis34

Na dobu, kdy film vyšel, jsou nadčasové zvukové efekty, kamera i střih. Technická stránka opravdu předběhla dobu. Co se děje týče, tak začal velmi zajímavě, střední část mi přišla zbytečně dlouhá, ale závěr už zase povedený. Líbily se mi záběry ze skutečného Monaka, kde jsem nedávno byl a trať si prošel. Každý fanda sportovních filmů by měl Grand Prix vidět. Já hodnotím za 75%, čtyři hvězdy. ()

Lina

Dneska už působí trochu zastarale, v době uvedení ale musely záběry ze závodů udělat v kinech opravdu dojem. Ještě při titulcích představí komentátor jednotlivé jezdce. Ti spolu soupeří o titul celkového vítěze. Motivace každého z nich je trochu jiná a jde nejenom o závody, ale taky o vztahy, které mají jezdci mezi sebou v rámci konkurence. Řeší se přístup majitelů jednotlivých stájí a samozřejmě i manželky a přítelkyně. O hlavní roli se tu přetahují James Garner a Yves Montand. Sám režisér tenhle způsob vyprávění nazval "Grandhotel". Děj si můžete občas odhadnout předem a chemie mezi Scottem Stoddardem a jeho manželkou moc nefunguje, to ostatní ale docela dobře. Nejsilnějším prvkem jsou tady myšlenky jednotlivých jezdců, což je asi zásluhou Roberta Daleyho, autora knihy "Krutý sport", kterou se režisér inspiroval. Dojde proto i na stinné stránky včetně nehody s neopatrnými diváky u trati. ()