Čierny slnovrat (TV film)

Československo, 1984, 75 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

Typicky urobená slovenská inscenácia, ktorá na dnešný deň (SNP) ukazuje, aká bola vtedajšia realita krutá, nepokojná a neistá. Na mňa najviac zapôsobila rola Františka Dibarboru v úlohe nemeckého dôstojníka. Hodnotím to priemerne, čiže III.(29.8.2007)

Tv film o pomeroch i bežnom živote obyčajných ľudí vo vojnovom období Slovenského štátu. Ako tv film alebo presnejšie tv inscenácia stojí prevažne na interiérových scénach a hereckých výkonoch. Priznávam, že som si to pozrel čiastočne pre moju slabosť na vojnové príbehy, ale hlavný dôvod bol vidieť Vieru Strniskovú. Ja vždy ľutujem, že táto neskutočne kvalitná a sympatická herečka nedostala priestor v najväčších slovenských filmoch a ukázať ten svoj neskutočný talent a charizmu. Ja to viem i bez toho, dokazuje to aj v tomto tv filme, ale ani jej prirodzený extra herecký výkon nepotiahne tento inak po všetkých stránkach priemerný projekt. 60%. V. Strnisková 100%.(23.9.2014)

• nascendi

Nepoznám predlohu Kláry Jarunkovej, takže nemôžem posúdiť úroveň inscenácie, iba televízny výsledok. A s ním nemôžem byť v žiadnom prípade spokojný. Nedôveryhodnosť príbehu, šablónovitosť a figúrkovitosť postáv ide pravdepodobne na konto predlohy a scenára, ale chýbajúca atmosféra a slabé herecké výkony už na konto inscenácie. Očakávania splnila iba Viera Strnisková, ale ani tá nemohla zachrániť výsledný rozpačitý dojem.(25.6.2010)

• Flego

Zaujímavý námet je utopený v nevierohodnosti postáv, ťažkopádnom spracovaní a absencii atmosféry.(12.9.2018)

Dramatický příběh odehrávající se za druhé světové války. První filmová role tehdy dvanáctileté Aleny Antalové.(20.9.2016)

Tri ženy od najmladšej po najstaršiu čelia nástrahám vojny vo svojom byte a dookola sa to hemží Nemcami. Film je už podľa mena autorky predlohy určený pre deti, takže sa dajú prepáčiť niektoré zjednodušenia, aby film strávili aj menší diváci. Hoci pochybujem, že by sa do tohto filmu v dnešnej dobe nejakí zapozerali. Na správnom mieste je preto aj detská hrdinka, hrdinsky znášajúca chvíle strachu, aj dve dospelé dcéry, všetko vzory uvedomelého partizánskeho správania. Na priemer táto inscenácia určite dosiahla a má dokonca výborný znepokojivý záver, ktorý nie je celkom pre detského diváka. –––– Ešte nikdy nebolo, aby dajak nebolo.(29.8.2018)