Černá dynastie

Drama / Válečný

Československo, 1962, 91 min

Evžen Illín

Ladislav Pešek, Zdeňka Černá, Jiří Němeček, Libuše Švormová, Libuše Havelková, Ladislav Mrkvička, Monika Pošívalová, Rudolf Jelínek, Jana Břežková, Jaroslav Moučka, Miloš Patočka, Karel Šmíd, Zdeněk Najman, Emil Rohan, František Krahulík, Miroslav Mokošín, Mirko Musil, Aleš Helcelet, Jozef Príhoda, Lubomír Kostelka, Karel Fořt, Bohuš Hradil, Josef Svátek, Marie Durnová, Jiří Tuček, Josef Abrhám, Karel Hábl, Jiří Hrzán, Michael Junášek, Alena Bradáčová, Vladimír Čech st., Zlatomír Vacek, Zdeněk Braunschläger, Vítězslav Černý, František Miroslav Doubrava, Ota Sklenčka, Karel Hlušička, Zdeněk Jiřičný, Ladislav Gzela, Marie Drahokoupilová, Vladimír Krška, Arnošt Faltýnek, Radim Cvrček, Jiří Krampol, Ladislav Trojan, Antonín Šůra, Ferdinand Krůta, Milan Neděla, Jiří Hurta, Antonín Kobylák, Jaroslav Drbohlav, Evžen Drmola, Václav Fišer, Stanislav Hájek, Antonín Hardt, Marie Hatleová, Zdeněk Hodr, Richard Honzovič, Karel Hovorka st., Vladimír Huber, Miloslav Janovský, J. A. Chodský, Ivo Foustka, Gustav Semerák, Josef Kozák, František Kropáček, Věra Laňková, Jan Maška, Jan Odl, Marian Cingroš, Zdeněk Procházka, Otto Šimánek, Oldřich Šmalcl, František Vandas, K. Kotek, M. Mayer, B. Sedláček, J. Tóth
  • Aelita

Klíčové události Československa počínaje Rakousko-Uherskem a konče začátkem 60. let v kronice jedné rodinné dynastie pracovníků ČKD. Typický a zcela průměrný nebo spíše konvenční budovatelský film trochu ozvláštňuje způsob vyprávění s četnými návraty do minulosti ve vzpomínkách, téma "otcové a děti" a nezvykle avantgardistická hudba Evžena Illína, ne nepodobná tvorbě Alfreda Schnittkeho nebo Sofji Gubaidulinové a jiných avantgardních skladatelů 20. století.(19.1.2013)

Velmi doporučuji NEČÍST OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA. S filmem má společnou leda zmínku o ČKD. Hluboce lidský příběh jedné rodiny, takový, jaký uměl napsat Jan Procházka. Hudba Evžena Illína dodává příběhu dramatické napětí. Místy se může zdát až nepříjemná, ale k ději přesně pasuje. Opakující se historie - otec, který se staví kriticky počínání svého syna, aby později měl pochopení pro svého vnuka. Velmi vyvážený snímek. (Pro vitekpe: Manželku Antonína Koudelky hraje Zdeňka Černá).(2.10.2016)

• vitekpe

Film, kterej asi neni uplne spatnej, ale me (s prominutim) sral jako krava od zacatku az do konce. Dospeli se chovaji jako vylizani kreteni, mladi jako masochisticti debilove. Cele to zavrsuje tak idiotska hudba, ze az se bude poradat mistrovstvi v idiotske hudbe, tak tohle je horky favorit. Nevim co je pan Illin zac, ale doufam, ze mu dal reziser "pekne podekovani"...fuj, pryc od toho. P.S.: jedinym svetlym bodem je hezka mlada Peskova manzelka (v retrospektive), ale nevim kdo ji hraje. Tuhle pani neznam a najit se to nikde neda.(6.6.2014)

Tento film som nepoznal. Pri úvodných titulkoch som zostal zarazený, keď som si prečítal , že film je venovaný XII zjazdu KSČ. To zas bude nejaký budovateľský blábol, pomyslel som si. Začal som sa dívať, dej filmu ma zaujal. Videl som krásny príbeh , príbeh rodiny , jej mužskej časti, ktorá bola hrdá nato , že pracuje pre jeden závod. Dej filmu nám ukázal, že každá generácia si prežila to svoje , a ani jedna to nemala ľahké!! Bol som rád , že to pochopil aj dosť "tvrdý" otec. Zaujal ma J.Němeček, ktorý dostal veľkú rolu v tomto filme, a moc dobre sa mi pozeralo na vtedy mladú generáciu hercov - Mrkvička, Jelínek, Abrhám. Film hodnotím 75%.(13.6.2013)

Děda, otec a syn. Všichni tři povahově navlas stejní, přesto či právě proto jeden k druhému obtížně hledá cestu. Filmem se míhají vzpomínky na mládí, války (první i druhou). Kontinuita rodu má svůj význam, všichni ve stejné fabrice na lokomotivy. Fabrika je věčná a oni jejich součástí. Nic budovatelského, má to spíš blíž k některým Hrabalovým vizím Libně apod...75%(11.1.2017)

• - Dělníci v továrních halách montují lokomotivy T458.1 (přeznačené na 721) zvané velký Hektor nebo též buchar, které právě v roce 1962 přišly do výroby. Dalším typem, který se v ČKD objevuje, je typ T334.0 - rosnička. Parní lokomotiva, s nímž nejstarší z dynastie Koudelků Antonín po sabotáži vjede na slepou kolej, je stroj s typovým označením 310.0, ve starém značení Rakouských státní drah řada 97, mezi železničáři zvaná kafemlejnek. (Robbi)

• - Při obřadu Věry a Jury je nad oddávajícím úředníkem státní znak, na němž má lev na prsou dvojramenný slovenský kříž. Tato varianta v době uvedení filmu do kin už dva roky neplatila; počínaje rokem 1960 se na lví hrudi objevil oheň nad Kriváněm a v této podobě znak vydržel až do roku 1990. (Robbi)

• - Když otec Věry Koudelkové (Jiří Němeček) hledá svou dceru, zajede nejdřív na dnešní náměstí J. Palacha do taneční konzervatoře. Když pak pátrá, kde má utajenou svatbu, objeví se i před Libeňským zámečkem, ve kterém je obřadní síň. Syna Antonína se snaží dostihnout na ještě starém stadionu Sparty před dvouletou rekonstrukcí, která začala o pět let později. (Robbi)