Černá dynastie

Drama / Válečný

Československo, 1962, 91 min

Evžen Illín

Ladislav Pešek, Zdeňka Černá, Jiří Němeček, Libuše Švormová, Libuše Havelková, Ladislav Mrkvička, Monika Pošívalová, Rudolf Jelínek, Jana Břežková, Jaroslav Moučka, Miloš Patočka, Karel Šmíd, Zdeněk Najman, Emil Rohan, František Krahulík, Miroslav Mokošín, Mirko Musil, Aleš Helcelet, Jozef Príhoda, Lubomír Kostelka, Karel Fořt, Bohuš Hradil, Josef Svátek, Marie Durnová, Jiří Tuček, Josef Abrhám, Karel Hábl, Jiří Hrzán, Michael Junášek, Alena Bradáčová, Vladimír Čech st., Zlatomír Vacek, Zdeněk Braunschläger, Vítězslav Černý, František Miroslav Doubrava, Ota Sklenčka, Karel Hlušička, Zdeněk Jiřičný, Ladislav Gzela, Marie Drahokoupilová, Vladimír Krška, Arnošt Faltýnek, Radim Cvrček, Jiří Krampol, Ladislav Trojan, Antonín Šůra, Ferdinand Krůta, Milan Neděla, Jiří Hurta, Antonín Kobylák, Jaroslav Drbohlav, Evžen Drmola, Václav Fišer, Stanislav Hájek, Antonín Hardt, Marie Hatleová, Zdeněk Hodr, Richard Honzovič, Karel Hovorka st., Vladimír Huber, Miloslav Janovský, J. A. Chodský, Ivo Foustka, Gustav Semerák, Josef Kozák, František Kropáček, Věra Laňková, Jan Maška, Jan Odl, Marian Cingroš, Zdeněk Procházka, Otto Šimánek, Oldřich Šmalcl, František Vandas, K. Kotek, M. Mayer, B. Sedláček, J. Tóth

Kvalitni a velmi zajimavy film, jako temer vsechny od Stepana Skalskeho. Dobry je i scenar, zamereny na jednu rodinu ve trech generacich, kdy nam v retrospektive ukazi hlavni milniky vsech clenu rodiny. Zaverecne pochopeni nejmladsi generace je taky povedene a nenasilne zpracovane. Ladislav Pesek vyborny!(8.3.2013)

Reziser Stepan Skalsky /jo, jo, aj taky obstarozny mentalny invalid ako ja vie, kto to bol/ nemal velmi vyrovnanu filmografiu - za najlepsie jeho filmy povazujem Clovek Proti Zkaze 1989, a pacil sa mi aj film Kdyz rozvod, tak rozvod 1982. Za najhorsi Skalskeho film povazujem Ticha American v Praze - tam sa tie vatovo plane plky ani snad nedali pocuvat. No nic, par slov k tomuto dielu. Krasny ludsky pribeh jednej rodiny, ktorej clenovia maju svoje predstavy o zivote a tie sa snazia realizovat a pretavit aj do reality. Kvitujem, beriem aj dialogy, ktore boli take normalne /uz tisicrocia prevazuju obycajne dialogy, veru tak/.a nesmiem zabudnut na krasne exteriery. Herci nie su az taki znami, poznam Peseka, Havelkovu a Moucku. 70 %(5.4.2017)

Děda, otec a syn. Všichni tři povahově navlas stejní, přesto či právě proto jeden k druhému obtížně hledá cestu. Filmem se míhají vzpomínky na mládí, války (první i druhou). Kontinuita rodu má svůj význam, všichni ve stejné fabrice na lokomotivy. Fabrika je věčná a oni jejich součástí. Nic budovatelského, má to spíš blíž k některým Hrabalovým vizím Libně apod...75%(11.1.2017)

Na mě podobné filmy působí dost depresivně. Dívat se na lidi, který jsou tak omezení, že maj v hlavě jen práci. Kteří by klidně utekli z vlastní svatby, jen aby nezmeškali směnu v továrně, páč kdyby se vyrobilo o pět šroubků míň, bylo by to neštěstí planetárních rozměrů. Od doby, kdy technickej pokrok umožnil, že už nikdo nemusí trpět hladem, je podobný chování neodůvodněný, ne. Páč větší výrobou se štěstí nezíská.(20.10.2016)

Velmi doporučuji NEČÍST OFICIÁLNÍ TEXT DISTRIBUTORA. S filmem má společnou leda zmínku o ČKD. Hluboce lidský příběh jedné rodiny, takový, jaký uměl napsat Jan Procházka. Hudba Evžena Illína dodává příběhu dramatické napětí. Místy se může zdát až nepříjemná, ale k ději přesně pasuje. Opakující se historie - otec, který se staví kriticky počínání svého syna, aby později měl pochopení pro svého vnuka. Velmi vyvážený snímek. (Pro vitekpe: Manželku Antonína Koudelky hraje Zdeňka Černá).(2.10.2016)

• - Filmovalo se v Praze - Vysočanech a na Starém městě. Natáčení probíhalo také v obci Želenice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Film byl věnován XII. sjezdu Komunistické strany Československa. (lausik)

• - Ladislav Mrkvička (Tonda) byl z titulků filmu smazán pro incident na studentském majálesu, ze stejných důvodů byl vyloučen ze školy. (sator)