poster

Černá dynastie

Drama / Válečný

Československo, 1962, 91 min

Hudba:

Evžen Illín

Hrají:

Ladislav Pešek, Zdeňka Černá, Jiří Němeček, Libuše Švormová, Libuše Havelková, Ladislav Mrkvička, Monika Pošívalová, Rudolf Jelínek, Jana Břežková, Jaroslav Moučka, Miloš Patočka, Karel Šmíd, Zdeněk Najman, Emil Rohan, František Krahulík, Miroslav Mokošín, Mirko Musil, Aleš Helcelet, Jozef Príhoda, Lubomír Kostelka, Karel Fořt, Bohuš Hradil, Josef Svátek, Marie Durnová, Jiří Tuček, Josef Abrhám, Karel Hábl, Jiří Hrzán, Michael Junášek, Alena Bradáčová, Vladimír Čech st., Zlatomír Vacek, Zdeněk Braunschläger, Vítězslav Černý, František Miroslav Doubrava, Ota Sklenčka, Karel Hlušička, Zdeněk Jiřičný, Ladislav Gzela, Marie Drahokoupilová, Vladimír Krška, Arnošt Faltýnek, Radim Cvrček, Jiří Krampol, Ladislav Trojan, Antonín Šůra, Ferdinand Krůta, Milan Neděla, Jiří Hurta, Antonín Kobylák, Jaroslav Drbohlav, Evžen Drmola, Václav Fišer, Stanislav Hájek, Antonín Hardt, Marie Hatleová, Zdeněk Hodr, Richard Honzovič, Karel Hovorka st., Vladimír Huber, Miloslav Janovský, J. A. Chodský, Ivo Foustka, Gustav Semerák, Josef Kozák, František Kropáček, Věra Laňková, Jan Maška, Jan Odl, Marian Cingroš, Zdeněk Procházka, Otto Šimánek, Oldřich Šmalcl, František Vandas, K. Kotek, M. Mayer, B. Sedláček, J. Tóth
(další profese)
 • dr.fish
  ****

  Děda, otec a syn. Všichni tři povahově navlas stejní, přesto či právě proto jeden k druhému obtížně hledá cestu. Filmem se míhají vzpomínky na mládí, války (první i druhou). Kontinuita rodu má svůj význam, všichni ve stejné fabrice na lokomotivy. Fabrika je věčná a oni jejich součástí. Nic budovatelského, má to spíš blíž k některým Hrabalovým vizím Libně apod...75%(11.1.2017)

 • Aelita
  **

  Klíčové události Československa počínaje Rakousko-Uherskem a konče začátkem 60. let v kronice jedné rodinné dynastie pracovníků ČKD. Typický a zcela průměrný nebo spíše konvenční budovatelský film trochu ozvláštňuje způsob vyprávění s četnými návraty do minulosti ve vzpomínkách, téma "otcové a děti" a nezvykle avantgardistická hudba Evžena Illína, ne nepodobná tvorbě Alfreda Schnittkeho nebo Sofji Gubaidulinové a jiných avantgardních skladatelů 20. století.(19.1.2013)

 • Martin741
  ****

  Reziser Stepan Skalsky /jo, jo, aj taky obstarozny mentalny invalid ako ja vie, kto to bol/ nemal velmi vyrovnanu filmografiu - za najlepsie jeho filmy povazujem Clovek Proti Zkaze 1989, a pacil sa mi aj film Kdyz rozvod, tak rozvod 1982. Za najhorsi Skalskeho film povazujem Ticha American v Praze - tam sa tie vatovo plane plky ani snad nedali pocuvat. No nic, par slov k tomuto dielu. Krasny ludsky pribeh jednej rodiny, ktorej clenovia maju svoje predstavy o zivote a tie sa snazia realizovat a pretavit aj do reality. Kvitujem, beriem aj dialogy, ktore boli take normalne /uz tisicrocia prevazuju obycajne dialogy, veru tak/.a nesmiem zabudnut na krasne exteriery. Herci nie su az taki znami, poznam Peseka, Havelkovu a Moucku. 70 %(5.4.2017)

 • zette
  ****

  Kvalitni a velmi zajimavy film, jako temer vsechny od Stepana Skalskeho. Dobry je i scenar, zamereny na jednu rodinu ve trech generacich, kdy nam v retrospektive ukazi hlavni milniky vsech clenu rodiny. Zaverecne pochopeni nejmladsi generace je taky povedene a nenasilne zpracovane. Ladislav Pesek vyborny!(8.3.2013)

 • vitekpe
  *

  Film, kterej asi neni uplne spatnej, ale me (s prominutim) sral jako krava od zacatku az do konce. Dospeli se chovaji jako vylizani kreteni, mladi jako masochisticti debilove. Cele to zavrsuje tak idiotska hudba, ze az se bude poradat mistrovstvi v idiotske hudbe, tak tohle je horky favorit. Nevim co je pan Illin zac, ale doufam, ze mu dal reziser "pekne podekovani"...fuj, pryc od toho. P.S.: jedinym svetlym bodem je hezka mlada Peskova manzelka (v retrospektive), ale nevim kdo ji hraje. Tuhle pani neznam a najit se to nikde neda.(6.6.2014)

 • - Když otec Věry Koudelkové (Jiří Němeček) hledá svou dceru, zajede nejdřív na dnešní náměstí J. Palacha do taneční konzervatoře. Když pak pátrá, kde má utajenou svatbu, objeví se i před Libeňským zámečkem, ve kterém je obřadní síň. Syna Antonína se snaží dostihnout na ještě starém stadionu Sparty před dvouletou rekonstrukcí, která začala o pět let později. (Robbi)

 • - Většina záběrů z prostředí továrny byla skutečně natočena v dílnách ČKD v Kolbenově ulici, které dnes už v drtivé většině neexistují. Celkový pohled na areál ČKD je nasnímán od rodinného domku filmových Koudelkových stojícího v lokalitě Krocínka. (Robbi)

 • - Při obřadu Věry a Jury je nad oddávajícím úředníkem státní znak, na němž má lev na prsou dvojramenný slovenský kříž. Tato varianta v době uvedení filmu do kin už dva roky neplatila; počínaje rokem 1960 se na lví hrudi objevil oheň nad Kriváněm a v této podobě znak vydržel až do roku 1990. (Robbi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace