Transexuál Bree (Felicity Hoffman) šetří každý dolar, aby mohl zaplatit za vytouženou operaci, která z něj konečně udělá ženu. Jednoho dne zvedne telefon a dozvídá se, že jeho syn Toby sedí ve vězení v New Yorku. Neochotně se tedy vydává no New Yorku dostat kluka z vězení. Syna mu předají beze slova vysvětlení a Toby považuje tu divnou ženskou za potrhlou misionářku. Bree nevidí důvod, proč něco vysvětlovat a Toby chce co nejdříve zmizet do Los Angeles. Rozhodnou se tedy, že pojedou spolu, přičemž Bree má v plánu vysadit Tobyho u pěstounů. Začíná trans-americká cesta, která oběma připraví nejedno překvapení. (oficiální text distributora)

hans500

Škoda občasných mírně komediálních prvků a celkového optimistického vyznění (happyend), toto téma se dalo využít mnohem lépe. V každém případě jde o velmi dobrý film, se slušným scénářem. Felicity Huffman hraje velmi dobře, ale kdo skutečně exceluje je Kevin Zegers. ()

plechulka

Tenhle film, po přečtení anotace v tisku, trošku klame tělem - většina asi čeká něco dost jiného a poněkud víc "úchylného" než tenhle v podstatě jednoduchý příběh s jednoduchým poselstvím, že na tom, co kdo má nebo nemá v kalhotách nezáleží. Hlavní "hrdinka" byla tak skvěle zahraná, že jsem teprv z titulků zjistila, o koho kde - a to na Felicity už pár měsíců koukám skoro každý týden! Doporučuji!!! ()

LiborGondek

Tenhle film mě ze začátku vůbec nelákal, ale byl jsem opravdu mile překvapen. Neni to klasická tuctovka, je to něco úplně jiného a velice dobře se na to koukalo. Skvělé herecké výkony, hodně věcí k zamyšlení. a také hodně odstrašujících případů, jako celek hodnotím 85%. ()

_DAVE_

Velmi originalni pribeh s komedialnimi prvky a vynikajicimi hereckymi vykony obou hlavnich predstavitelu. Skoda ze tento film zatim neni u nas bezne dostupny. ()

TO

Road-movie je vynikající filmový subžánr a tento zajímavý film to jen potvrzuje. Skýtá mnoho zábavných i dojemných zastávek. Snímek, vskutku zdařilý ()

uiu

Film, který asi nesedne jen tak každému, zvlášť ne lidem s předsudky vůči transsexuálům. Bree, která se chystá na operaci, aby se z ní konečně i tělesně stala žena, se dozví, že má z minulého (tedy z mužského) života syna. Musí jet do New Yorku, aby jej dostala z vězení a po cestě zpět do Los Angeles se více seznamují. Ona se bojí říct, že je jeho otec, on je mladiství prostitut, co bere drogy a přesto se z nich stanou na určité úrovni nejlepší přátelé. Road trip plný komických i tragických situací a dokonalá herecká etuda Felicity Hoffman, které prostě uvěříte, že je bývalý muž už od první chvíle. Do toho skvělý Kevin Zegers, který si po tomto filmu zasloužil mou pozornost. Krásný film, který zahřeje u srdce a možná nás konečně naučí, vidět v lidech to, co nejde vidět na povrchu, ale co je uvnitř. ()

rockwoman

Bree,muž uvězněný v ženském těle a jeho právě nalezený syn Toby jsou nuceni strávit spolu pár dní. Bree touží dokončit si svůj sen a cítit aby jí okolí konečně začalo brát takovou jaká ve skutečnosti je. Toby,ptáče který se ještě pořád učí lítat a zkouší jak chutná svoboda. Naštěstí má ale v sobě tátovy geny a ty mu pomůžou nasměrovat ho do toho správnýho hnízda kam patří.....Příjemný...intimní...vtipný...něžný...fandila jsem oběma aby k sobě našli cestu........ ()

pytlik...

Poněkud méně uvěřitelný příběh, který psala patrně kočička s pejskem (transexuál, který má homosexuálního syna - narkomana a prostituta, sestru - (bývalou) alkoholičku a matku zmalovanou hůř jak velikonoční vajíčko) s poněkud více neuvěřitelnými dialogy, jako např. "močopudné - to znamená, že lítáš na záchod, a né na velkou". Zajímavosti: V epizodní roli podlého kradače aut se ve filmu mihla i Lucka Vondráčková, a dokonce ukázala i své vypracované tělo. Herečka hlavní role Felicity Hoffman prokázala velkou oběť filmovému umění. Kvůli jedné jediné scéně, kdy za autem vykonává malou potřebu, si neváhala nechat přišít penis od neznámého dárce, který měl dva, a tak jí jeden věnoval. Po skončení natáčení pak dlouho váhala, jestli se má této chlouby zbavit. Ale nakonec po dvou týdnech, kdy vůbec nevycházela ven z domu, si uvědomila, že musí dělat i užitečnější věci, než si jen pořád hrát, takže si ho zase nechala odoperovat. ()

dANo

Z časti komédia, z časti road-movie a hlavne by som to asi nazval psychologickou drámou o problémoch transexuála a jeho syna. Felicity Huffman si nomináciu na Oscara vcelku zaslúžila, lebo jej herecký výkon je jednoznačne asi najzaujímavejší z celého filmu. Správnu otázku tu už niekto položil a to, "čo by to spravilo z Bree, keby ju hral nejaký muž...?" Ale ani táto hypotetická otázka neznižuje kvality tohto nenáročného filmu, ktorého príbeh je síce jednoduchý, ale problematika naopak dosť komplikovaná. ()

zdenny

Nebýt Felicity Huffman, kterou jsem si oblíbil díky seriálu "Zoufalé manželky", asi by mě ani nenapadlo se na tento film podívat. Herecké obsazení totiž dost ovlivňuje mé rozhodnutí film zhlédnout. Konstatuji tedy, že Felicity byla výborná, ale od samotného filmu jsem čekal něco víc. Film mi na road movie připadal krátký. Přestože postavy stihly být vyprofilovány. Co se týče osobních problémů obou hlavních hrdinů, mám na to svůj názor a ten by se jim moc nelíbil. Ikdyž na druhou stranu jejich potřeby toleruji. Stejně jako u homosexuálů, i u transsexuálů, jejich anomálii beru jako nemoc a z tohoto mého přesvědčení mě žádný vědec nevyvede. PS: Pokud je v popisu filmu "komedie", tak potom nevím, jestli jsem dostatečně vyspělý filmový divák, neboť po komedii jsem nevycítil ani stopy. Jinak herecké výkony všech účastněných byly zahrány velmi věrohodně. ()

hroubek

Vynikající snímek s Felicity Huffman,která táhne celý film ale dává do něj emoce a drama.Road movie o hledání rodinných vztahů tu bylo spousta ale žádný takový jako je Transamerika tu ještě nebyl. ()

Elleannie

Tak tohle se mi líbilo, má to nápad, je to zábavné a zároveň emotivní. Celkem citlivé téma je tady podle mě skvěle zpracované. Prostě tak trochu jiný film než všechny ostatní - myšleno jen v dobrém. ()

KarKulA

Tento film jsem měla tu čest vidět jednou už před několika lety, a mohu říci že i s odstupem času a znalostí toho co se stane, měl pro mě stále své velké kouzlo - ať už kvůli neotřelému příběhu a odvaze dotknout se vážného tématu transexuality, nebo výborným hereckým výkonům (samozřejmě v čele s Felicity Huffman). Příběh muže-ženy, která stojí na prahu své životní proměny v sebe sama, kdy ji náhle jeden telefonát nechtěně hodí do konfrontace s vlastní minulostí, se kterou se ukáže není Bree, alias Steve, úplně vyrovnána. Možná příběh nejde úplně pod povrch a drží se v rovinně road-movie, nicméně kdyby šel, tak by se v něm tvůrci asi utopili a z mého pohledu je dobře, že si tím i ponechal svojí lehce odlehčenou rovinu a neměnil se zbytečně v přílišné drama. ()

mandlova

Trans-roadmovie? Jedinou královnou zůstává Priscilla! Felicity-Bree se snažila, snažila...ale bylo to sakra málo, třebaže mi způsobila svou chameleonskou změnou velký šok! ()

Autogram

Trochu úchylný, ale znesiteľný film asi vďaka tomu, že hlavnú (mužskú?) postavu hraje žena upravená do mierne nevábneho vzhľadu. Správanie takmer dospelého chlap(c)a bolo vykreslené dosť nereálne, ale aspoň zábavne, keď ho montovali do úrovne 8-ročného decka, pričom jablko nepadá ďaleko od stromu a jeho orientácia je tiež všelijaká. Na filme nie je nakoniec nič obzvlášť zaujímavé, ani príbeh, ani postavy, a nemala to byť bláznivá komédia, takže ani zo zvláštneho rodinného stretnutia sa nedali vytlačiť žiadne humorné situácie. –––– Popište vztah ke svému penisu. – Ten já nenávidím. ()

deckardx

Takovy ozehavy tema a proto se asi film nebude libit kazdymu... Ale ja sem to bral proste jako zabavu a nejednou se mi na tvari vykouzlil usmev.. Felicity Huffman to zahrala uplne paradne a ten mladik byl taky vybornej.. Nepusobilo to na me jako takovej ten vyumelkovanej film, ale jako normalni a skutecnej pribeh... ()

jatamansi

Jedním slovem – výtečná. Výtečná Felicity Huffman. Tady by nikdo zoufalku Lynette nehledal. Úžasná práce s hlasem, s mimikou. Způsob řeči, dikce, modulace hlasu. Dokonalé, precizní, bezchybné. Jasně, obrovský díl práce odvedli i maskéři, ale hlavní tíha leží na ní. „Stanley Schupak už tady nebydlí. Stanley nemá syna.“ Co dělat, když se pár dnů před kýženou operací ozve Toby, domnělý syn? Chtít být ženou a najednou být otcem? Syna momentálně ve vězení a ne právě výlupku ctností. Problém je přímo nerudovský – kam s ním? Fotka s jeho matkou důkazem, který nelze přehlédnout. Spisovná felicity v podle svého mínění nenápadných kreacích, aby nebudila pozornost okolí. Růžovofialovou v podstatě do konce neopustí. Nejen na sobě, i v bytě. Syn to hodnotí lakonicky: „Vypadáte strašně.“ Pán prstenů je podle něj teploušský film. Felicity – Bree – vynakládá nesmírné úsilí na zatajení pravdy. Scéna s nevlastním otcem nezapadá do jejích představ. „Neřekl jsi, proč nechceš jít domů.“ Když vyplouvají na povrch věci z Tobyho života, je úzko nejen Felicity. Stejně jako když s Felicity Toby mluví o svém otci. „Jsi holka nebo kluk?“ Co všechno způsobí nevinná otázka malé holky. Huffman je úžasný transsexuál, pravděpodobný, ani na vteřinu nesklouzne do karikatury. Jenže pak Toby uvidí to, co mělo jeho zraku zůstat navždy skryto. (Mimochodem, dobrý trik, dobrý záběr.) Když okradení, bez auta a bez peněz najdou útočiště u starého Indiána, výtečného Grahama Greena, je čas i pro trochu poezie. Se slzičkou v oku. Která tak nějak přetrvává i na návštěvě u rodičů, kteří přece jen nebyli tak docela mrtví. Jen nechápaví. „Kéž by se na mne alespoň jedinkrát opravdu podívali.“ Rodinná idyla prasklinami minulosti a střípky budoucnosti. Plačící Bree je pak víc, než se dá snést. A to jsem do poslední chvíle vážně netušila, jestli to udělá nebo ne. Transamerica vás nenechá klidnými, musíte si udělat vlastní názor, převrátit si problém zprava doleva, seshora dolů, zepředu zezadu. Na Ameriku víc než odvážný film. ()

BuryGol

Asi nejpodivnější Road Movie, co jsem kdy viděl. Ale námět zajímavej, což o to. Už i ten název se poved. Transsexuál, co vykoupí z kriminálu syna, o kterym ani nevěděl a musí se dostat zpátky na druhej konec Emeriky, aby se dočkal svý operace, kde mu ufiknou Pindíka je přinejmenším story na zamyšlení. Akorát to zpracování je už horší, a občas jsem se vyloženě nudil. Ale jedno se musí nechat - Felicity Huffman bych si s tim chlapem vážně splet! ()

18.01.2006

14.12.2005