Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

Garp povedal svojej mame, že jeho život je nudný. Opak je ale pravda, jeho život bol plný rôznych príbehov, nevšedných udalostí, zaujímavých ľudí, a hlavne plný myšlienok a pocitov a Irving ho napísal tak dokonale, že jeho prevedenie na plátno sa jednoducho stopercente uskutočniť nedá. Lenže ja zabudnem na to, že som čítala knihu, ktorú milujem, a zostane mi jeden príjemný, milý a hlavne ľudský film, Glenn nikdy nebola krajšia, Robin mužnejší a dokonca Johnovi Lithgowi to neskutočne pristalo. Odporúčam!(28.2.2016)

Svět podle Garpa? Nechápu. Spíš by se ten film měl jmenovat "Svět podle Jenny Fieldsové", Garpovy mámy. Skoro bych chtěl napsat: "Kdo nečetl knihu, nepochopí.", ale nebyla by to tak úplně pravda. Román, který ve své době znamenal revoluci a byl něčím podobným (podobným fenoménem), jako je dnes třeba Harry Potter. Otevřeně se v něm hovoří o sexu (to však ale i v jiných knihách, vzpomeňme např. Milence Lady Chatterley(ové) od D.H. Lawrence, 1928), ale hlavně zde jde o práva žen a doslova feministickou revoluci. Knižní předloha poměrně náročná na zpracování se dočkala své filmové podoby a řekl bych, že výsledek není sice nějak extra skvostný, ale není ani špatný a zaslouží si pozornost. Dobrý scénář a režie byli prostorem pro takové hvězdy jako je přesvědčivý Robin Williams, výborná Glenn Close a v roli Roberty uvěřitelný John Lithgow. Námět filmu neřekne mojí generaci a těm následným vůbec nic a je to již poměrně dlouhou dobu, co přestal být ve většině zemí světa aktuální, přesto... Vidět dobré filmové zpracování kdysi velmi slavné knižní předlohy není vůbec na škodu a nebude to ztracený čas. Verdikt: 3 1/2* a 75 %. PS. Zajímá-li Vás, jaké to je žít značnou část svého života pod vlivem a dozorem vlastní mámy, první polovina filmu Vám to zodpoví.(11.4.2012)

SpG je jednoznačně postaven na skvělých hereckých výkonech, ať už hlavních postav, tak i vedlejších a především na mistru v oboru, Johnu Irvingovi a jeho několikátém strhujícím příběhu. Další úžasný kousek do jeho sbírky, srovnatelný s Pravidly moštárny. Vývoj rodinky, která je jádrem celého příběhu, sice začal komickým početím Garpa, ale končí tragicky a dle mého názoru, až zbytečně. Vůbec tam to postřelení zvrhlou feministickou medvědicí Pú, už nemuselo být. Ale co už, to stejně nemění nic na věci, že byl film proveden jak nejlépe mohl a se svou obtížně zpracovávatelnou předlohou se popral výborně. Střídaly se u mě různé druhy emocí, jak už smutek, tak i pocit veselosti. Škoda jen, že je film tak přehlížený a vcelku i publikem nedoceněný.(9.3.2013)

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75%(31.7.2011)

• uiu

Na začátek musím říct, že původní Irvingovu knihu neznám, takže nevím, jak moc se liší od filmu. Na film jsem se odhodlala podívat, protože je to oblíbený film jedné mojí známé, která jej neustále vychvalovala a neustále všechno přirovnávala: "To bylo i v Garpovi." Takže jsem se na film těšila... První, co mě znechutilo bylo přehnaně feministické zaměření filmu. Matka našeho hrdiny Garpa je konzervativní feministka, podle které jsou muži jen zvířata a ženy vykořisťované chudinky. Sám mužský hrdina je zobrazován jako chlípné prase bez citů a svědomí, kdy podvádí svou manželku a lže jí do očí, zatímco když ona si najde milence, má šílené výčitky. Minuty filmu ubíhaly a ubíhaly a já se nudila a nudila a nepřestával mě udivovat sexuálně tabuistický záměr filmu - sex na louce, orál v autě a do toho zástupy feministek. Můj osobní pocit filmu je hrůza a zděšení, kdy z přirozeného dělají něco zakázané a odporné.(19.5.2011)

• - Jako první se pro roli T. S. Garpa zvažoval Jeff Daniels. (CliffLee)

• - Kameramanem filmu byl známý český kameraman Miroslav Ondříček, pro něhož to byl po snímcích Taking Off (1971), Jatka č. 5 (1972), Vlasy a Ragtime v pořadí pátý film, na kterém v USA pracoval. (Vlk17)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)