Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

Velmi citlivé a lidské, navíc s humorem, který vás nenechá usnout. Rozhodně to vśak není film, který by šel nějak zvláště do hloubky co se týče hloubání o smyslu života, ani zde nenajdete jakákoliv detailnější psychická rozpoložení jednotlivých postav. Je to jakýsi sled mnoha událostí, prostý příběh, k němuž si musíte leccos domyslet nebo přečíst knižní předlohu.(21.4.2012)

A já bych to neviděl tak černě. Tvůrci se podle mě snažili a tento film sám o sobě obstojí, "problém" je asi v tom, že kniha je naprosto parádní a je tak obsáhlá a vypracovaná, že podle mého není v moci nikoho ji převést na plátno dostatečně výstižně. Kdo nečetl ať si přečte knihu (10/10 - opravdu) - film je tak na úrovni 7/10(14.4.2007)

Přímočarý komediální nástup mne nadchl, romantický střed zdvořile nudil a dramatický závěr donutil k spontánnímu vypouštění výrazů, jejichž skutečný význam se ve slušné společnosti pouze odhaduje. Irvingův román jsem kdysi rovněž s nadšením rozhltal, ale cesta k jeho konci byla pro mne stejně složitá, jako ta filmová. Takže příště se pobavím prvních přibližně 40 minut a ve chvíli, kdy se Garp začne stávat spisovatelem, tak spokojeně zmizím do hajan s vědomím, že podruhé si náladu pokazit nenechám.(15.4.2012)

Knížku znám, tak musím hodnotit z tohoto pohledu (pro neznalého by to bylo asi o hvězdičku víc). Knížka je dost tlustá tak mě zajímalo, jak to režisér zvládnul - podle mě průměrně a zklamalo mě, že jsem tam necítil od něj žádný osvěžující nápad, či jinou osobitou invenci, čim by to mohl osvěžit. Takže je to natočeno jako totální většina ostatních amerických filmů. Scénář je však dobře napsaný, což nebylo určitě snadné - vybrat z knihy to podstatné a zkloubit to dohromady. Samozřejmě, že je tam dost vynecháno a něco jen naznačeno, ale asi scénář je to nejlepší na filmu. Herci, hudba, výprava ... vše v nudném standardu - bez výrazných emocí. Nemůžu teda dát víc než slabší 3*hvězdičky [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](5.1.2012)

Kniha Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T.S.Garpa, který se proslavil románem Svět podle Bensenhavera. Irving se zaobírá aktuálními tématy současné doby. Nenechá čtenáře chladnými a donutí je pemýšlet. Tato adapatace lehce zadrhává, je až příliš průměrná. Herci v čele s Robinem Williamsem byli výborní, ale Pravidla moštárny byly mnohem lepší.(28.7.2009)

• - John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)

• - Jako první se pro roli T. S. Garpa zvažoval Jeff Daniels. (CliffLee)