Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

Zfilmu jsem měl nakonec lepší dojem než z románu. Irving je spíše průměrným spisovatelem, zato Robin Williams skvělý herec.(12.9.2007)

Krásná záležitost, jaká se podařila Lasse Hallströmovi udělat z Irvingovy knihy Pravidla moštárny, vůbec nevyšla jeho předchůdci. Herci, pravda, hrají jako o život, ale snaha vtěsnat dějově velmi pestrou a obsáhlou knihu do 136 minut na úkor zobrazení duševních a emocionáních pochodů a motivací hlavních postav, o kterých kniha především je, se minula účinkem.(1.2.2005)

Dokonale ve stínu velmi silné předlohy. Ti co knihu nečetli by si klidně mohli přidat hvězdičku navíc, ale mě tam scházelo ono kouzlo knihy, které ve filmové zkratce zcela zaniklo.(29.4.2008)

Průměrná a zbytečná adaptace, která se výbornou, ale hodně tlustou knihu snaží co nejvěrněji přehrkat, čímž látku hodně zplošťuje a zahlcuje dějem, aníž ji cokkoli přidává. Kouzlo knihy se úplně vytratilo.(20.11.2002)

Lehká barevná parodie na všechny ty měnící se mezigenderové věci, které hýbaly druhou polovinou min. století. Robin mě nikdy moc nebavil, zato Glenn tedy ano. Její zdravotnici s otevřeným až asociálním přístupem k mezilidským vztahům, jsem jí spolkla i s navijákem. Tak nějak mi připomněla postavu mé oblíbené asociální antropoložky ze Sběratelů kostí.(13.4.2012)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)

• - Kameramanem filmu byl známý český kameraman Miroslav Ondříček, pro něhož to byl po snímcích Taking Off (1971), Jatka č. 5 (1972), Vlasy a Ragtime v pořadí pátý film, na kterém v USA pracoval. (Vlk17)

• - John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)