Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

První polovina filmu humornější (hlavně díky nevymáchané hubě skvělé Glenn Close), druhá vice dramatická (aby ne, když se točí okolo manželství a dětí). Herci hrají o 106, někdy i o 107 (hlavně John Lithgow, který se objeví pokaždé, když začne upadat tempo). Podle blinkání a breku zdejších šašounů, co četli knihu, se nejspíš jedná o knihu zdařilou, takže doufám, že se k ní dostanu.(12.3.2019)

Přímočarý komediální nástup mne nadchl, romantický střed zdvořile nudil a dramatický závěr donutil k spontánnímu vypouštění výrazů, jejichž skutečný význam se ve slušné společnosti pouze odhaduje. Irvingův román jsem kdysi rovněž s nadšením rozhltal, ale cesta k jeho konci byla pro mne stejně složitá, jako ta filmová. Takže příště se pobavím prvních přibližně 40 minut a ve chvíli, kdy se Garp začne stávat spisovatelem, tak spokojeně zmizím do hajan s vědomím, že podruhé si náladu pokazit nenechám.(15.4.2012)

SpG je jednoznačně postaven na skvělých hereckých výkonech, ať už hlavních postav, tak i vedlejších a především na mistru v oboru, Johnu Irvingovi a jeho několikátém strhujícím příběhu. Další úžasný kousek do jeho sbírky, srovnatelný s Pravidly moštárny. Vývoj rodinky, která je jádrem celého příběhu, sice začal komickým početím Garpa, ale končí tragicky a dle mého názoru, až zbytečně. Vůbec tam to postřelení zvrhlou feministickou medvědicí Pú, už nemuselo být. Ale co už, to stejně nemění nic na věci, že byl film proveden jak nejlépe mohl a se svou obtížně zpracovávatelnou předlohou se popral výborně. Střídaly se u mě různé druhy emocí, jak už smutek, tak i pocit veselosti. Škoda jen, že je film tak přehlížený a vcelku i publikem nedoceněný.(9.3.2013)

Jelikoz jsem knihu necet, tak tady nebudu fnukat jak vsichni ostatni, protoze me se to proste libilo. Je sice fakt, ze jsem cekal neco drobet jinyho, takovy to klasicky drama o trochu dementovy, co dokaze nejaky velky veci a misto toho sem dostal naprosto normalniho hrdinu zijiciho celkem normalni zivot, ozvlastnenej hlavne postavou jeho matky a par silnejma situacema. Film je takovyto klasicky komedio drama, takze je to celou dobu zabavny, ale valet se smichy nebudete a zaroven neni nouze o smutny a dojemny momenty. Navic je film paradne natocenej, tech necelejch 140 minut slusne odsejpa a sesla se tu paradni herecka sestava v cele s perfektni Close a lehce slabsim, ale taky perfektnim Williamsem. Lithgow taky hraje slusne, ale nak se nemuzu prenest pres to, ze hraje zenskou. Lepsi 4*.(2.11.2009)

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75%(31.7.2011)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)

• - Glenn Close hrála matku Robina Williamse, přestože je jen o 4 roky starší než on. (CliffLee)

• - Jako první se pro roli T. S. Garpa zvažoval Jeff Daniels. (CliffLee)