Svět podle Garpa

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

• Katullka

Walt je Walt. Spodní výr opravdu není spodní proud. Vídeň není New York. A kde se ztratil TROP? A mnoho dalších gegů, které překladatel úplně přešel a nehodlal si předlohu přečíst. Ten film je zklamáním neuvěřitelným. Z Garpa udělali ufňukánka Robina Williamsa a celé to bylo divné, ošemetné a nejvtipnější scény úplně usekly. Tak neuvěřitelně to zklamalo...(4.8.2010)

Svět podle Garpa je mou velkou knižní láskou, a proto jsem se adaptace bál. Obavy se mi potvrdily už v první scéně. Jenny byla příliš tvrdá, Garp už byl na světě, jeho početí pak jen vyprávěno na nevhodném místě. Měl jsem chuť onu povrchně vypadající zábavu bez pořádného psychologického vykreslení postav vypnout, ale teď jsem rád, že jsem to neudělal. Jakmile se totiž děj přemístí do Garpovy dospělosti, přijde na scénu Robin Williams a hlavně dokonalá Mary Beth Hurt, jejíž Helena je přesně tak roztomilá a zároveň zádumčivá, jako jsem si ji vždy představoval. Zachráncem se nakonec stal režisér Hill, který se ukázal být příliš velkým profesionálem, než aby tak krásný příběh i přes zkratkovitý scénář zničil. Dokáže vytvořit mnoho hřejivých momentů, pomrkává na čtenáře diváka (medvědi) a u komplikované postavy Roberty se dokáže vyvarovat jakékoli trapnosti, která by jen při sebemenší nerozvážnosti přišla. Navíc vloží i scénu, která o hlavní postavě řekne mnohem víc než jakékoli množství dialogů - scénu, kdy se titulní hrdina dívá skrz žaluzie a divák tak pocítí přesně takový příval myšlenek, jaké mu poskytl v předloze Irving. Kdybych nebyl fanoušek, uvažoval bych o nejvyšším hodnocení, takhle určitě ne, protože pod Garpem si představím obrovskou salvu myšlenkově podnětných povídek, úvah a skrytých názorů, kterou do filmu dát nelze.(23.6.2007)

Životní "oblouk" T.S. Garpa se bizarním početím poeticky vybarvuje odstíny lidské komedie plné mladické fantazie a spisovatelské imaginace, šťastná dospělost se zbožňovanou rodinou však nakousne přemnoho závažných (vedlejších) motivů a zamíří k tragickým koncům. Zkratkovitý všeobjímající záběr (láska, sex, "chlípnost", odžité zkušenosti i katastrofy, feminismus, tolerance, smrt, trocha umírněného bláznovství ad.) představuje dvousečnou zbraň, jelikož se máločemu dostane potřebné hloubky či vyznění.(19.9.2018)

Filmári obľubujú obsadzovanie fiktívnych členov rodiny,ako napríklad Matka a Syn,t.j herci Glenn Close a Robin Williams,stáva sa často,že reálny vekový rozdiel je taký malý,že namiesto matka/syn tu mám súrodenecký vzťah sestra/brat! To je jediný kaz,ktorý mi bežne vadí.Prepáčiť sa to dá ľahko,na ich fenomenálnych hereckých výkonov,matky-spisovateľky-feministky a syna-spisovateľa,ktorí skončia tak akosi neblaho-neslano... Vidím dospievanie dieťaťa T.S.Garpa,ktorého matkou je Jenny,ktorá si to rozdávala na smrteľnej posteli s umierajúcim letcom v období druhej svetovej vojny niekde u Pearl Harbour. Určite zvláštne,zamyslenia hodné,uvažujúce na výstrednou ženou,excentrickou so správaním sa horkokrvnej za práva bojujúcej ženy,ktorá sa mieša do politiky,najprv kniha sa stáva bestsellerom,potom si koleduje o výprask od strelca v diaľke od karavanu,zatiaľ,čo syn neprežíva najlepšie obdobie,lebo manželka,učiteľka podvádza so študentom a v amoku sa odvíjajú udalosti s dopadom na nich samých! Podľa mňa obidvaja sú osobnosti,matka so synom,ale mieša sa a radí mu nadmieru,napríklad,keď dohovára prostitútke. Jednoducho,pozrite si tento zaujímavý skvost o dospievaní,o vzťahoch,o politike,tak z každého rožku trošku doplnené o kameru p.Ondříčka.Vôbec ťažko uchopiteľný film!(3.4.2015)

Krásný film, ve kterém ožívá jedna z mých nejoblíbenějších fiktivních postav - T. S. Garp. Robin Williams naprosto válí a Mary Beth Hurt je jako Helen naprosto okouzlující. Jen jedna výtka: ze zásady nesrovnávám film s knihou a ani teď tak neučiním, ale měl jsem po celou dobu sledování filmového Garpa pocit, že autoři prostě tak nějak počítali s tím, že diváci knihu znají. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že bych všechny souvislosti a motivace postav úplně nepobral, nebýt tohohle knižního předporozumění. Myslím, že by nemělo být povinností číst knižní předlohu k plnému pochopení filmového děje. To ale nic nemění na tom, že film World According to Garp je pro mě naprosto výjimečný.(3.5.2012)

• - John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)

• - Jako první se pro roli T. S. Garpa zvažoval Jeff Daniels. (CliffLee)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)