Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

Irvingova kniha patří k mým oblíbeným - film byl pro mě obrovským zklamáním.(21.11.2004)

Zfilmu jsem měl nakonec lepší dojem než z románu. Irving je spíše průměrným spisovatelem, zato Robin Williams skvělý herec.(12.9.2007)

Román jsem nečetl, takže těžko posoudit ve srovnání s filmem. Ten se mi docela líbil, ale úplně mě do křesla nepřikoval. Čekal jsem od něj trochu víc, nějakou větší jiskru a náboj. Víc než na Garpa se to soustředí na jeho matku, hlavní hrdina jako by byl jenom doplňkovou postavou.(8.1.2006)

Narodíte-li se milující, excentrické matce a otce znáte jen z vyprávění coby ne zcela dobrovolného dárce spermatu, můžete očekávat zajímavý život s mnoha dramatickými zvraty, život plný smíchu i pláče. Mám tenhle typ filmů ráda, ale na tomhle mi něco nesedělo - tempo mi přišlo nevyvážené (občas se to táhlo jak sraní hladového), dramatické okamžiky nevyvolávaly tak silné emoce, jak měly... Nemůžu mluvit přímo o zklamání, "Svět podle Garpa" byl dobře obsazenou příjemnou podívanou, ze které se určitě dalo vyždímat víc. Jedno tomuhle snímku ovšem upřít nemůžu: vyvolal ve mně náramnou chuť přečíst si Irvingovu předlohu a za to uznale smekám tupé - vždyť v tom není jediná kosmická loď, žádný emzák, ani krvelačná monstra zpod postelí, vraždící psychopat či alespoň udatní rytíři beze cti a svědomí! 68%(12.4.2012)

Rozpočet $17miliónovTržby USA $29,712,172Tržby Celosvetovo $30,600,000║ suché /35%/(19.5.2010)

• - Glenn Close hrála matku Robina Williamse, přestože je jen o 4 roky starší než on. (CliffLee)

• - John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)

• - Kameramanem filmu byl známý český kameraman Miroslav Ondříček, pro něhož to byl po snímcích Taking Off (1971), Jatka č. 5 (1972), Vlasy a Ragtime v pořadí pátý film, na kterém v USA pracoval. (Vlk17)