Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

Spike86

Zajímavý příběh čerpající z Irvingovy knihy. Knihu jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat, ale film je zábavný, poetický a ty více jak dvě hodiny utečou velmi svižně. Herecká sestava je velmi dobrá, nejvíce se mi líbila Glenn Close a Robin Williams. V podstatě nemám moc co vytknout, ale přece jen je cítit trochu snaha nacpat toho do filmu z dějově hodně bohaté knihy co nejvíce, a tak to občas působí trochu zkratkovitě. 79% ()

cervicekcz

Jelikož jsem měla možnost přečíst si předlohu filmu, byla jsem s tímto počinem docela nespokojená. Vadily mi především velké nepřesnosti a vynechání podle mě důležitých částí románu. Robin Williams byl dobrý. Celkový filmový zážitek je však průměrný až mírně podprůměrný. Věřím ale, že ti, kterým nebylo dopřáno si román přečíst, budou spokojeni. Když jsem knihu četla, atmosféra, která na mě dýchala, byla o dost ponurejší, než v jakém duchu byl natočen film. Nepříhodná mi přišla především píseň na začátku a na konci, která je veselá, avšak kniha jako taková mi připadala smutná. Ovšem netvrdím, že to není věc názoru. ()

jiziczek

Pokud bych to bral jen jako film, tak není nijak špatný. Ale pokud to beru jako adaptaci, což také je, tak nemůžu než být zklamán. Ale to už je úděl adaptací, bohužel. ()

desnik

136 minut mého života promrhaných...jediný důvod dvou hvězdiček jsou herecké výkony....ale ani na ty si za týden nevzpomenu... ()

Dupac

Má to typické rysy, které mi vadí třeba na Vieweghovi: literátština, rozvleklost a dějové linie ústící do událostí, kterým nedokážu uvěřit. Rozhodně nejslabší film George Roy Hilla. ()

Beaka9

Tak skvělá knížka si zasloužila lepší filmové zpracování. Vlastně o HODNĚ lepší. Je mi jasné, že aby mohl film zachytit všechny ty drobné životní zážitky obsažené v knize, musel by mít o poznání delší stopáž nebo by musel být rozdělen na dvě části, ale to by mi nevadilo - naopak. Robin Williams mi do role Garpa nějak nesedí. Mělo to být všechno jiné a jinak. Zase se naplnilo, že knižka je mnohem mnohem mnohem lepší než film. Škoda. Snad se v budoucnu dočkáme lepšího zpracování. ()

zoze

Knihu jsem nečetl, a tedy nemám potřebu porovnávat. Film není nijak zvlášť zábavným i vyprávění příběhu se zdá být odbyté, přesto v sobě ukrývá určité kouzlo, které na diváka promlouvá především skrze Williamse a povznáší film daleko nad průměr. ()

robbez

Velmi svérázná matka a syn přitahují různé bizarní události. Hlavně se pořád něco "zvláštního" děje. A nakonec ještě ta úmrtí - všechno je tu nějak teatrálně přehnané. ()

Hombre8

Kniha přečtena v roce 1979, záhy po jejím prvním vydání u nás a tehdy nadšení. Film zhlédnut v roce 2021 a velké zklamání. Až na výjimky nepodobné. Ani nemluvě o tom, že tehdy z toho nečpěl nechutný feminismus a LGBT, jako síra ve Faustově domě. Ale třeba jsem si toho tenkrát jen nevšiml. Robin tradičně nesympatický změkčilý ňouma, Glenn tradičně nesympatická mužatka. Dvě hvězdy s odřeným hřbetem. ()

Fredei

Kniha plná asi 500 stran emocí, film plný nijakých scén bez nápadu snažící se pouze nacpat obsah knihy do 136 minut, což se mi zdá velmi málo. ()

abeauty

Nemohu si pomoci, ale neubráním se srovnání s Irvingovým literárním počinem, jenž jsem před lety četla a z něhož jsem byla nadšená. Proto když mi nedávno někdo řekl, že kniha byla velmi slušně zfilmována (dotyčný na film doslova pěl ódy, ovšem v alkoholovém opojení), hned další den jsem si filmovou verzi opatřila. Nicméně jsem ještě nějaký čas vyčkávala, jelikož jsem nechtěla zažít rozčarování jako u Pravidel moštárny stejného spisovatele. Po přehodnocení po zhlédnutí z toho nakonec filmová verze Ciderhouse rules nevychází už tak špatně. Teď tedy k samotnému Garpovi: Vyzvihnou mohu jen hvězdné obsazení, jak hlavní mužské tak ženské (Garpova matka) role. Chápu Garpovy odhodlané nálady i jeho vrtochy, ovšem ani trochu se nedokážu vcítit do soužití s jeho ženou, tam mi přišlo vše tak neuvěřitelné a neopravdové. Líbila se mi jen scéna ze začátku filmu s papíry létajícími vzduchem. Konec dojemný, ale mne nedojal a to se dojmout nechávám ráda, bohužel v tomhle filmu na mě nic nedokázalo nějak silněji zapůsobit. ()

JARDAHONDA

Život Garpa (Robin Williams) dobrosrdečného spisovatele,je podivuhodným minovým polem násilí,nevěry,otcovství,útočného feminismu a zvláštních náhod..Film na mě zapůsobil věrohodně,nic méně nijak extra neohromil...Přesto vše 3 hvězdy musí stačit ,,*** ()

hanite

Přiznám že knihu čtenou asi 2x jsem nikdy nedočetla a je mi jasný že do filmu se všechno nevešlo. Ale i když Robin Williams není můj favorit, tak přesně takhle jsem si zápasníka a spisovatele Garpa ,jeho matku a Helenu představovala.Dokonalý film. ()

Kykyryda

Film pěkný, až na jeden drobný detail - chybí v něm všechno, co je na knize zajímavé. Zůstává jen pochybně poupravená dějová kostra, která ale ve skutečnosti vůbec není důležitá. Jistě, že atmosféra knihy (a téhle obzvlášť) se na plátno převést nedá, otázka pak ale je, proč se o to vůbec pokoušet. Film na zaplácnutí večera, žádný velký zážitek, ale dá se. Ti, kdož knihu nečetli, si možná můžou přidat jednu hvězdičku. John Lithgow coby Roberta Muldoon je ale každopádně okouzlující. ()

noggy

Knihu jsem nečetla, a jako takové mi film přišel úúúplně obyčejný. Prostě popis něčího života, ale tak stroze popisný... divák se téměř nedozví co kdo proč udělal, jen to, že to udělal. Jako kronika. S postavami jsem se neměla proč ztotožnit, nevím proč kdo zabíjel, podváděl... opravdu k uzoufání nudných několik hodin dějepisu. ()