Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

Evbad

Bohužel pověst nezfilmovatelné knihy nelhala - Svět podle Garpa je ve své filmové podobě jen velmi slabým odvarem své knižní předlohy a to jsem ještě v hodnocení milosrdným. Kdo nezná knížku, bude dost zmaten sledem nejrůznějších scén, které tvoří nekompaktní celek. Kdo naopak knížku zná, bude zklamán tím, jak se film nemůže držet předlohy. Konečné hodnocení: čtenářova fantazie vs film 4:0. ()

kolly13

Asi zklamání, protože věřím, že knížní předloha je lepší, barvitější. Film nedrží stopu, Williams si odehraj svůj nadprůměrný part, ale co dál? Některé věci jsou nechány na divákovi, ať si domyslí, ale znacně nepřesvědčivě. Takže vyjma několika prvků naprůměrného filmu, průměr celkově. ()

v.indruchova

Film je zvláštní. Tento příběh mě nějak moc nebavil i když chápu co tím chtěl básník říci. Většina postav mne rozčilovala jak se nesmyslně chovala, jediná postava, kterou jsem zbožňovala byl onen udělaný muž, který byl šťastnější jako žena. Takovou kámošku mít! SPOILeR: Film plný paradoxů, jak to ostatně v životě bývá. Bylo mi jasné, že nejeden člověk přijde o život, ale ten konec se mi prostě nelíbil a zklamal mě proto dám jen dvě hvězdy. R. Williams byl charismatický a ve své roli výborný. Konec: nechápu jak si nikdo nemůže všimnout rozzuřené sestry jak běží na zápasnický trénink. To jak je příběh filmařsky pojatý a to co jsem z něj cítila mě neoslovilo tak mi stopáž filmu přišla nekonečná. Celým filmem jsem posouvala (ještě, že to jde, doporučuji shift a šipku:), ale rozhodla jsem se jej dokoukat a nelituji. ()

ariari

no mne sa vlastne kniha síce dobre čítala, dobre som ju chápala, ale nepáčila sa mi.. bolo cítiť Irwingovo vlastné poškodenie elitnou školou, prázdnota sa miesi s elitným nadradeným suchým postrehom mierne pocukrovaným občasnou dávkou slabého humoru a veľa veľa balastu z pocitu rutiny, za ktorým je povinnosť žiť, hrdinovia si vlastne ani nevedia život užiť... a tak je čítanie také ako vychladené sklo priložené na čelo....je tam kadečo, ale to základné, čo mám na knihách rada, teda iskra mi tam dosť chýbalo. Takže film zahraný Robinom bol výborný...a konečne dodal potrebnú ľudskosť. ()

Disl

Kdybych nečetla knihu, asi bych dost těžko chápala, proč postavy jednají, jak jednají... Kniha perfektní, film také potěšil. ()

Simir79

Po přečtení knihy, která mne nijak zvlášť neoslovila, mi toto přišlo mnohem svěžejší a zábavnější..... ()

brasek

Snímok ako tak baví pokiaľ Garp nevyrastie. Áno, potom síce nastupuje na scénu Robin Williams, ale podávaný príbeh postupne stráca vo všetkom...až sa zmení na tuctový. ()

paddy35

První část je spíše vtipnější, druhá už brnká na struny té vážnější stránky mezilidských vztahů. Nicméně to nic nemění na faktu, že se jedná o zajímavý film podle dnes už legendární knihy Johna Irvinga, kdy si Robin Williams střihl opravdu povedenou roli. Plusové body zvyšuje i fakt, že hlavní hrdina je spisovatel, což se ztotožňuje s mým vlastním snem, dosáhnout v literární branži velkého jména. ()

MrKrahujec

Na knižní předlohu to sice (samozřejmě) nemá, ale uvážíme-li, že kniha byla mnohokrát předtím označena za "totálně nezfilmovatelnou", tak je tento počin nejen dobrý, ale i odvážný. ()

PTuranyi

Výborná adaptácia Irvingovej knihy, hoci si už všetko nepamätám, to podstatné je vo filme zachytené, vrátane jemného Irvingovho humoru. Takže priaznivcom knihy sa film bude určite páčiť. Produkcia je výborná a herci vrátane Robina Williamsa v jednej zo svojich prvých rolí, sú výborní. ()

Dvojirakri

Snímek který mi v mnohém připomínal Forresta Gumpa, ale těch postav bylo na můj vkus hrozně moc, jejich motivace nebyly dostatečně průhledné a moje sympatie k nim povrchní. Kde bychom skončili, kdybysme všechno řešili pistolí?? ()

Courrier

Proboha, k tomu se dá říct snad jen jediné: pokud jste četli knihu v žádném případě se na to nedívejte! Pokud jste knihu nečetl přečtěte si ji! ()

anillvap

Jako čtenáři knižní předlohy pro mě byl film milým zobrazením toho, co jsem si během čtení představovala. Těžko očekávat, že by se podařilo tak rozsáhlou knížku vměstnat do tak krátké stopáže. Naopak však musím vyzdvihnout, že se autorům podařilo dostat do filmu všechny podstatné detaily a že film tak musel být srozumitelný do detailu i pro ty diváky, kteří příběh předtím neznali. Výkony hlavních představitelů podtrhují dějovou linku a podle mě byl jejich výběr proveden na jedničku v souladu s knížkou. ()

shalash

Námět podle stejnojmené knihy Johna Irvinga, takže o plusových bodech za nápad nemůže být ani řeč. Robin Williams v roli Garpa, M.B. Hurt v roli Heleny seděly přesně podle knihy. Po herecké stránce není co vytknout. Ale. I když se pokusili vtěsnat rozsáhlý příběh do jednoho filmu, mohli to alespoň udělat pořádně a ne to, co předvedli nakonci. "Já letím"... můj bože, spíš mě to rozesmálo, než že bych propukl v pláč, jak asi pan režisér doufal. Bylo toho spousta co tam chybělo, i když samozřejmě na to bylo málo času. Nevím. Pro mě to není výmluva. Kniha je prostě lepší no, ale co se dá dělat. ()