Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

playboy_05

dlouho jsem u žádného filmu nebyl tak zhusen podáním a chováním jednotlivých postav...pro mě naprosto ne(do)koukatelná zálažitost ()

PanPaniscus

Nepamatuju si film, který by postupně tak hrozně ztrácel na kvalitě a nejdivnější je, že problém není minutáž, ale naopak spíš krátkej čas na to vyzobrazit vnitřní stav postav. Ze začátku jsem si říkal, proč tak skvělej film neznám dýl, posledních 50 minut už jsem se modlil, ať už jsou titulky... ()

Amonasr

Film podle mne nedokázal využít potenciál, který poskytovala předloha. Knihu jsem sice nečetl, ale předpokládám, že nebyla napsána tak povrchně a popisně, to by se možná nestala bestsellerem. Snímek mohl vyznít tragikomicky, ale vyzněl spíš neslaně nemastně, chyběla mu větší lehkost i větší hloubka tam, kde to bylo potřeba. I řada humorných situací byla podána spíš nezáživně, jako by je vyprávěl někdo, kdo postrádá vypravěčský talent a vtip. Snímek se zbytečně táhl a místy až nudil. Podle mne poněkud promarněná příležitost. ()

creativek

Film mě celkově zklamal,jak už se tu objevilo několikrát,snaha vtěsnat tohle 520 stránkové,velmi pozoruhodné,dílo do 136 min filmu bylo nemožné.Spousta věcí které se mi na knize líbily zde právě chyběly.Tři hvězdičky za okouzlující Mary Beth Hurt,hrající Garpovu ženu. ()

pepino

Pro mě jde jen o chabý pokus zachytit filmovým médiem nezachytitelnou poetiku této knihy. Nicméně jako film samotný funguje docela dobře a jde o příjemnou oddychovku s pěknými hereckými výkony a hezkou hudbou (včetně mé oblíbené skladby od Beatles "When im sixty four"). ()

jprmusic

Totálně zabitá vynikající kniha J.Irwinga. Robin Williams působí naprosto tragicky a mimo předlohu a Glen Close to nezachrání. Scénárista byl evidentně mimo rovněž. Pro ty, kteří znají knihu utrpení, ostatní si mohou jednu nebo dvě hvězdičky ( podle toho, jak se vám líbí R.Williams ) přidat. ()

Burrows

Zadaptovat knihu je těžký úkol, natož pak knihu výbornou, kterou Svět podle Garpa bezesporu je. Rád bych zmínil: pokud se rozhodujete mezi knihou a filmem, vyberte si knihu. Filmu chybí výsledný prožitek, který byste měli s knihou. Film je zkratkovitý, útržkovitý, nabízí vybrané a nejdůležitější scény a to kolem - motivy postav a následky jejich jednání, hloubku charakterů, vtip a palčivé otázky, s kterými si kniha pohrává, nezmiňuje. Ano, tento fakt vyplývá z charakteru filmového média jako takového, nýbrž divák je o to ochuzen, a proto síla příběhu zůstane pozapomenuta. Za dobu trvání filmu není možné si vytvořit k postavám, vzhledem k jejich množství názor (který se neomezuje pouze na hodnocení kladné a záporné), popř. citový vztah, a to na úkor výsledného prožitku (a to bych se už opakoval) ___ Na připomenutí děje dobré, v ostatních ohledech neuspokojivé. Robin Williams jako Garp báječný. ()

rob_troy

Už podle toho, že jsem jako první četl knížku jsem věděl, že film sám o sobě nebude nic moc. A zdání se naplnilo. Robin Williams mě jako Garp hodně zklamal, už jen podle toho, že hodně toho co bylo v knížce sem tu jaksi neviděl. Za mě pouhý 3* ()

USBejs

Tak famózní jako kniha to samozřejmě není, ale k zahození také ne. Co mě ale nejvíce zklamalo, byla nejdramatičtější scéna románu, kdy Garp nachytá svou ženu v autě se svým milencem a při narázu zemře jeho mladší syn. Ve filmu jako by tato scéna skoro ani nebyla, odehrála se strašně rychle, přitom to byl zlom v Garpově životě. ()

boombang

Knihu jsem četl, je nádherná... ale už je to víc než deset let, takže jsem teď neměl už moc co srovnávat - což je asi dobře. Film se mi moc líbil - na knihu to samozřejmě nemá, ale mohlo to taky dopadnout mnohem hůř, takže na rozdíl od některých zdejších rejpalů jsem velmi spokojen. Vztah knihy a filmu bych zde přirovnal k Forrestu Gumpovi - tam to evidentně nikomu nevadí (zjevně proto, že knihu skoro nikdo nezná - já ale ano), přestože ty rozdíly jsou taky dost velké. Herci jsou výborní - jako obvykle trochu mimoňský RW a krásná a roztomilá MBH. Ovšem GC a JL, to už je opravdu vyšší liga a jejich oscarové nominace jsou poprávu zasloužené - a to tyhle dva vůbec nemusím. ()

Frog.cz

Nehodnotím,protože i když jsem knížku přečetl před skoro třiceti lety nemám odvahu a asi ani chuť se na dílo podívat.Zřejmě možná proto že si nechci přemazat ten film dobré knihy který si můj mozek natočil sám.Samozřejmě nehaním,to v žadném případě. ()

sariety

Nevim jestli je to diky tomu, že sem četla knihu, ale na tomhle filmu nemůžu najít pomalu nic co by se mi mělo libít....možná tak konec protože sem ho neviděla ()

ostravak30

Hodně komentátorů se zde odkazuje na knihu, jenže tu já jsem nečetl. Vysoké obsahové srovnání tedy nemám. Můžu tak jen hodnotit film jako samostatný celek. Určitě je třeba říct, že Garpův svět byl zajímavější v jeho první polovině. Trochu zvláštní je třeba přístup matky, kdy na jedné straně působí jako puritánka, na druhé, a dobře jí to soused řekl, znásilnila umírajícího vojáka. Stejně zvláštně na mě působil Garp, který chvíli vypadal, že miluje svou budoucí ženum, vyspal se ale se svou dávnou kamarádkou. A ženu následně podváděl dál. Ovšem, když to zjistil o ní, reagoval dost hystericky. Stejně tak neměl svůj pověstný pozitivní přístup ani k úspěchům matky a svým neúspěchům s psaním knih. Několikrát rezignoval. Mám rád příběhy lidí a tady je jich více než dost. Například snaha pochopit prostitutku mě dost zaujala. Podobných psychologických rozborů zde najdeme celou řadu. Pravdou ale je, že při takovéto stopáži už může jít pozornost dost dolů. Velké ocenění si opět zaslouží Robin Williams, který je prostě pan herec. On dokázal svým minimalistickým hereckým projevem vyjádřit téměř vše a za to si zaslouží obdiv. Celkově se ale film k mým oblíbeným nepřiřadil. ()