Dennis - postrach okolí

Dennis the Menace

Postrach Denis

Komedie / Rodinný

USA, 1993, 92 min

Pohodová komédia s perfektným Mathauom o takom jednom zlobviém decku. Našťastie tá jeho neposlušnosť vychádza s čisto deckých princípov zvedavosti, neposednosti a nepoznania hraníc, vďaka čomu sú komické situácie naozaj zábavné. A pomyselný súboj deti vs. dospelí je oveľa uveriteľnejśí, ako napr. v "Ten kluk je postrach". A je tu ešte jeden pre mňa osobne veľmi silný moment, pri ktorom sa mi stiahlo hrdlo a, za ktorý si film zaslúži ešte jednu hviezdičku navyše.(8.7.2005)

na takovéto zběhy je třeba použít fantazie a mít ten dar....i já s nima mám vlastní zkušenost, po dnešku už sotva zapomenutelnou,,,dnes se mi totiž poved jeden z mých několika velkých činů, vlastně ten největší od doby kdy se mi podařilo jedinou vhodně položenou otázkou vyprovokoval 33 lidí k tomu aby prodali své byty a odstěhovali se i s rodinama o 42 kilometrů dál od domova..ano, dnes jsem pouhým zdvihnutím obočí dokázal způsobit škodu ve výši 85.000 Kč, odpojit 166 lidí od elektřiny, a odsoudit malého osmiletého klučinu k zákazu televize, internetu,hrání počítačpvých her a zdomácímu vězení po dobu tří dlouhých měsíců....osobně nemám nic proti hyperaktivním dětem, pokud mě zrovna nekoušou do lejtka....už ráno sem věděl, že brát si na sebe žlutý tričko bude moje zkáza,,,začalo to tím, že sem přišel ke známejm, a sundal si bundu,,,,, v tu chvili už to bylo vhaji...jakmile ten malej zmetek zmerčil žlutoou barvu, nafoukly se mu zornice, začal kolem mě běhat dokola a tvrdil že sem sluníčko...to ale nebylo všechno...jeho tatu, kterej byl čerstvě po autonehodě (kterou ten malej koksák způsobil o dva dny dřív),,,zatáhnul do tý svý sluneční soustavy taky, a to přesto, nebo právě proto že měl pochroumanou páteř a kolem krku takovej ten fixační kornout, kterej pomáhá při rehabilitaci,,,tedy chytil otce, jelikož jako jediný přítomný mu připomínal saturn za ruce,a kroužil s ním i přes jeho bolestný grimasy kolem mě (helios)...v tom se tam přihnal i jejich pes, shodou okolnosti jménem Pluto, aby i on dokončil svoji oběžnou dráhu....chvili na to se do vesmíru dostavila jeho máma a dala mladýmu takovou facku až ho vychýlila z původní orbity, načež on nabyl pocitu, že je týrán a začal natahovat,,,to ale jenom do chvile, než sem mu vysvetlil, že aby bylo jeho umělecké ztvarnění planetárního systému jestlě přesnější, bylo třeba vhodného zásahu, aby on jako planeta země, začal rotovat i kolem své osy,,,za což matce v zápětí poděkoval a odběhl házet pytlíky s vodou z balkońu na lidi...kdyz sem si pak vyslech od jeho rodicu, jak je to s nim tezky, ze je nekdy jako silenej, i kdyz ho dopujou praskama co jim dal doktor, a ze sou radi ze jim ho aspon na tu pulhodinku pohlidam, pripravovali me na nejhorsi...nastesti ale,,ja mam TEN DAR....a tak kdyz se vrátil ten splašenej mameluk zase zpátky do pokoje...začal mi nadávat do číňanů a neustále po mě házel bejzbolovej míček.. ...přišlo mi jako jediny spravny řešeni,,,,ochranit okolni svět, před timto hovadem...a tak po jeho asi tak dvacatym hodu, zatim co lovil balon někde ve škvíře mezi postelema, sem se nenapadně posunul o třicet čísel vlevo,,pak už to bylo snadny,,,stačilo řict "vo co že teď ho chytim" , na jeho otazku "PŘIPRAVEN" lehce zdvihnout oboči a pak s usměvem sledovat, jak se osudny balonek otira o jakousi památnou vázu, která se chvíli kývá a v zápětí vlastní vahou převrací, načež voda v ní musí podle přírodních zákonů dokončit koloběh a přesunout se z místa s vyšší nadmořskou výškou, což byla v tomto případě polička na které váza stála, do místa s nadmořskou výškou nižší, nově zakoupené dvaačtyřiceti palcové plazmové televize,,,,,potom chvíle ticha,,chvíle jiskření zásuvek a tma.... a pak chvíle záchvatů vzteku a dětského řevu "ty zasraný šikmovočko, tos udal schvalně"......"možná že jo" , povídám s rukama v kapsách "..a možná že prostě jenom neumim chytat....narozdil vod tebe ale neberu leky na hlavu,,,, takže komu myslíš že budou vaši věřit" ...(11.10.2010)

Tato komedia spolu so seriou Sam doma patrila k mojim oblubenym ked som bol maly chlapec. Seriu Sam doma si prakticky kazdy Vianocne sviatky pustam znova ale na Denisa som nejak zabudol. Nechapem preco, lebo je to stale skvely detsky film v tom najlepsom zmysle tohto slova. Vtipy nie su trapne ani nechutne ale neskutocne zabavne a miestami film pôsobi aj dojimavo. Kasting sa podaril na jednotku. Denis je roztomily diablik a Walter Matthau je dokonaly bručoun so srdcom na spravnom mieste. Ich spolocne sceny patria k vrcholom filmu. Ostatne postavy su tiez skvele obsadene. Ci uz Lea Thompson ako pôvabna Denisova matka, tak aj neschopny zlodej v podani ako vzdy zabavneho Christophera Lloyda. Film ma tu neskutocne prijemnu rodinnu atmosferu aku vedel vykreslit v scenary iba John Hughes. Skoda, ze nikdy nevzniklo pokracovanie s tymto obsadenim. 8/10.(27.4.2015)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Dennis The Menace (Main Title) ,2. Baby Sitting ,3. Fun With False Teeth ,4. Bed Time ,5. The Shaggy Dog Story ,6. The Heist ,7. Wanna See My Sling Shot ,8. Tied Up ,9. Beans ,10. Real Love ,11. Hung Up ,12. He's Back ,13. Forgetful Sam ,14. Toasted Marshmallow ,(9.5.2011)

Kasting dokonalý, Dennis síce ťaží z úspechu Kevina McCallistera, ale nevykráda ho a prináša do príbehu veľa svojho. Storočná rastlina a vilomeniny, ktoré si poväčšinou odnesú klaďasi. Jeho legendárny bicykel omotaný rapkáčom a plechovkami isté obdobie terorizoval aj moje okolie, lenže v reálnom svete nezožal až taký úspech.(15.4.2015)

• - Vo Veľkej Británií bežal film v kinách pod jednoduchším názvom Dennis, a to z dôvodu, aby si ho ľudia nesplietli s kresleným seriálom s identickým názvom z 50. rokov. (vander19)

• - Během natáčení Masonu Gambleovi vypadly 2 mléčné zuby, díky čemuž musel nosit zuby falešné. (Dlee)

• - Velká část natáčení probíhala v Evanstonu ve státě Indiana. Ve volném čase si pak herec Mason Gamble, představitel Denise, hrál s dětma z okolí. (Dlee)