Dennis - postrach okolí

Dennis the Menace

Postrach Denis

Komedie / Rodinný

USA, 1993, 92 min

Dennis - postrach okolí je jedna z mých nejoblíbenějších komedií. Je plná Dennisových hlášek a komických scének, které Dennis provádí svému sousedovi panu Mitchellovi. Například když si Dennis hraje na doktora a střelí prakem aspirin sousedovi do pusy, zničí mu umělé zuby, střelí barvu do grilu nebo zlikviduje zahradní hostinu. Tak jak je samotný Dennis roztomilý dacan, tak spousta osob ve filmu mají své kouzlo. Znáte nějakého zahradníka, který obětuje čtyřicet let pro deset sekund krásy, jakým je Dennisův soused? Podobně ujetý je i zlodějíček v podání Christophera Lloyda, který se přitoulá do poklidného města. Další nezapomenutou osobou je neškodný, malý Dennisův kamarád, který šilhá. Dennis má i další povedené kamarády jako protivnou tlustou holku, která vnucuje, že v bojových pevnostech bývaly koberce a toalety pro vojákovy manželky. Nejlepší je stejně scénka, kdy nabídne jinému klukovi na políbení zadek své panenky a pak jej oslovuje "líbači prdelí". [8919. hodnocení, 169. komentář, 58%](8.6.2020)

Já mám tuto komedie velice rád. Spojení dvou výborných herců, kteří se vlastně prakticky ve filmu nepotkají, Matthau x Lloyd bylo skvělou volbou a Mason Gamble je jako dětský herec výborný. Zasmál jsem se o po mnoha letech, kdy jsem film Dennis - postrach okolí viděl a myslím, že mě bude bavit i v budoucnu. Nemluvě o tom, tento film má ještě jedno mé osobní malé plus, a tím je moje oblíbenkyně krásná Lea Thompson. Tu prostě žeru.(24.11.2019)

Tato komedia spolu so seriou Sam doma patrila k mojim oblubenym ked som bol maly chlapec. Seriu Sam doma si prakticky kazdy Vianocne sviatky pustam znova ale na Denisa som nejak zabudol. Nechapem preco, lebo je to stale skvely detsky film v tom najlepsom zmysle tohto slova. Vtipy nie su trapne ani nechutne ale neskutocne zabavne a miestami film pôsobi aj dojimavo. Kasting sa podaril na jednotku. Denis je roztomily diablik a Walter Matthau je dokonaly bručoun so srdcom na spravnom mieste. Ich spolocne sceny patria k vrcholom filmu. Ostatne postavy su tiez skvele obsadene. Ci uz Lea Thompson ako pôvabna Denisova matka, tak aj neschopny zlodej v podani ako vzdy zabavneho Christophera Lloyda. Film ma tu neskutocne prijemnu rodinnu atmosferu aku vedel vykreslit v scenary iba John Hughes. Skoda, ze nikdy nevzniklo pokracovanie s tymto obsadenim. 8/10.(27.4.2015)

Velmi povedená "hraná animovaná komedie", podle mě snad jediná, která se svezla na vlně úspěchu Sám doma a přitom dokázala uspět. Malý Dennis je opravdové ztělesnění čirého zla, nicméně Wilson v podání Waltera Matthaua mu čelí statečně a Kudly v podání (zase jednou) krásně vyšinutého Christophera Lloyda je člověku skoro líto. A abych nezapomněl, Jerry Goldsmith pro film složil skvělý soundtrack - sice už pochází z toho jeho neexperimentálního období, ale je vynikající.(21.8.2016)

„Nech si zvyká. Má krátke nohy a škúli - sklamanie bude jeho celoživotným údelom.“ Každým ďalším pozretím sa na tento film hnevám čoraz menej. Hoci je to evidentná krádež SÁM DOMA 1 - 2 (vo filme dokonca hrá Devin Ratray alias Buzz!), v konečnom dôsledku to príliš neprekáža. Je pravda, že malý Mason Gamble nie je Macaulay Culkin a Christopher Lloyd (NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI) nie je Joe Pesci (dokonca ani Daniel Stern). No atmosféra je príjemná, dobrák Walter Matthau je ako pán Wilson rozkošný a nechýbajú vtipné okamihy. S prižmúrenými očami (a po skúsenosti s hroznou dvojkou) dávam 60%.(15.12.2004)

• - Ve filmu se již po čtvrté sešli herci Christopher Lloyd a Lea Thompson, který společně natáčeli sérii Návrat do Budoucnosti. (A.MacGyver)

• - Vo Veľkej Británií bežal film v kinách pod jednoduchším názvom Dennis, a to z dôvodu, aby si ho ľudia nesplietli s kresleným seriálom s identickým názvom z 50. rokov. (vander19)

• - Uspávanka, pri ktorej Denis (Mason Gamble) zaspí, je “Wynken, Blynken a Nod“ od autora Eugene Fieldsa. (vander19)