• IdaHutt

Snímek se všemi předpoklady k úspěchu: zajímavé téma, výborní herci, účast skvělého scenáristy - Jaroslava Dietla, a přece - nevím proč - ve výsledku vznikla únavná, bezbarvá, nudná inscenace. Nejspíše kvůli monotónně, staticky pojaté kameře a lhostejné atmosféře, v níž asi pospával jak režisér, tak herci.(13.12.2012)

Televízna inscenácia o priekopníkovi archeológie na území Slovenska, vo vtedajšom Uhorsku, aj takáto perlička sa občas urodí v televízii. Emil Höning bol aj dobrodruh a hráč, bez toho by sa nemohol pustiť do niečoho tak nezvyčajného ako vykopávky v zaostalej uhorskej krajine. Spolu so ženami a intrigami to dáva inak nudnej téme šťavu. Film má spád, zaujímavé charaktery, dobrých hercov aj scenár, takže spokojnosť. –––– Jeme samé sedliacke jedlá a sedliaci sa nám stále mocú popod nohy. Strašné, Filoména. Strašné! A pán barón kopú. Bojím sa, že nakoniec nevykopú nič. –––– Čo je na tom za vzrušenie vyhrabať zopár črepov a kostí. Neurazte sa, pán barón, ale kosti u nás vyhrabe každé psisko. –––– Dedo, my spolu toho predpotopného človeka ešte nájdeme!(25.9.2019)

Kvalitná inscenácia o amatérskom archeológovi, ktorému sa práve na našom územi podarilo urobiť niekoľko skvelých objavov a vlastne objavil jedno z najstarších archeológických nálezísk na našom území, keď nie najstaršie. Herecky dobre obsadená, scenáristicky na televíznu inscenáciu prepracovaná a takmer po celý čas pútavá. Plusom sú aj humorné vložky.(18.12.2015)