Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

runner85

Tak ako som sa nasmial pri tomto filme som sa dávno nenasmial, + nostalgia z dectva keď som to videl prvý raz tak až sused zaklopal aby som sa tak nahlas nesmial :D :D ()

Colonist

Hledal jsem na sobotní večer nějakou příjemnou komedii. Náhodou se mi dostal do rukou tento film. Vzpomněl jsem si, že jsem ho kdysi dávno před mnoha lety viděl a že se mi líbil. No a vzpomínky nelhaly. To, co jsem hledal, jsem našel a navíc jsem se příjemně pobavil. Joe Pesci je ve své roli výborný, člověk chvílemi ani neví, zda je tento pobuda doopravdy právník nebo nějaký vychytralý kriminálník. Ostatní herecké obsazení se povedlo též. Film je navíc plný vtipných scén a výtečných hlášek. V poslední půlhodině ze soudní síně film trochu zvážní, ale vůbec to nevadí. Vinnyho obhajoba, drcení "svědků" jednoho po druhém a závěrečné zpochybnění obžaloby díky pneumatikám, za to by se nemuseli stydět ani Perry Mason nebo Matlock. No, ale i ty Vinny hravě strčí do kapsy. Jak už jsem napsal, jedná se o příjemnou komedii, která dobře pobaví. Pokud máte navíc rádi filmy ze soudního prostředí, je to jasná volba! ()

Frenegonda

Ze neni mozny bejt odsouzenej za kradez omylem a k tomu jeste za kradez omylem plechovy tunaka? Mno USA je uzasna zeme... ALABAMA je ovsem zeme jeste daleko uzasnejsi. Proslavena bahnem a taky grilovacim kreslem... Jde tu o kejhak... ALE je to velka sranda!!! ()

Martin741

Vyborna komedia od rezisera Jonathana Lynna. Z hercov treba vyzdvihnut Pesciho, ktory hlavne na sude exceluje a rehotal a bavil som sa na tych scenkach vyborne. Na zaciatky 90. rokov bola Marisa Tomei fakt sexica : 95 % ()

Lopic

Nejsou to čisté 4*, tak 70% spíš. Taková mílá pohodová komedie. Líbil se mi motiv malého města a samozřejmě kouzelná ústřední dvojice. Joe Pesci je Bůh a Marisa Tomei je nejen dobrá herečka, ale pro mě hlavně hezká kočka. Moc nechápu jejího oskara. Hrála dobře to jo, ale žádnej úžasnej výkon, kterej by na sebe strhával pozornost to nebyl a prostě bych nečekal, že za takovéto role se rozdávají oskary. ()

C0r0ner

Filmy od soudu má hrozně rád a když se k tomu přidají dobré fóry, tak je to teprve paráda. Škoda jen, že Vinny měl dvě hodiny místo hodiny a půl, která by na tohle téma bohatě stačila. Joe Pesci ovšem v roli kreténského advokáta vynikl a jeho blbnutí s přehledem bavilo většinu stopáže. Nicméně nevím, jestli bych ho chtěl za právníka. 75% ()

zette

Misty hodne vtipny film, ktery ma svezi tempo a sympaticke postavy (soudce, obhajce, statni obhajce, obzalovani). Joe Pesci je ve sve roli vyborny, stejne tak posledni role Freda Gwynneho jako soudce. Marisa Tomei se mi dnes libi mnohem vice nez pred dvaceti lety. Nenarocny film, ktery dokaze pobavit. ()

campix

Můj bratranec Vinny mě popravdě spíše zklamal. Měl jsem větší očekávání. Trošku mě všichni přítomní tak nějak štvali a to včetně ústřední dvojice Pesci - Marisa Tomei, která je zde většinou chválena. Nějak mi nesedla ta naivita a polopatičnost situací. Je to takové nekonfliktní a příjemné, ale ve finále to nezanechá žádný hlubší dojem. Takže celkově zavládá spíše zklamání. ()

Martrix

Nízkonákladová, nenáročná, ale překvapivě nehloupá komedie o neprávem odsouzených klucích, které se snaží uchránit od elektrického nábytku Vinny, na první pohled neschopný skoroadvokát, ale na ten druhý... . Velmi pomůže, když si divák uvědomí jak rozlehlé USA jsou a že mezi jednotlivými státy jsou velké rozdíly a často i rivalita. Já v Alabamě žil jen měsíc, ale stejně jsem se díky tomu bavil na její úkor asi víc, než většina Evropanů. Rozdíl mezi New Yorkem a dírou v Alabamě je podobný, jako mezi Prahou a dírou někde v Rumunsku. A v tomto případě se v oné díře ocitnul advokát mizerný, resp. svérázný a nezkušený nováček, který čelil různým překážkám. Od přísného soudce, po smůlu co se klidu na spaní týče. A sebou by vezl kočičku s vizáží Marisy Tomei, která by mu vydatně pomáhala a zdravě ho stimulovala. Řehtat se asi často nebudete, ale usmívat ano. 70% ()

c.tucker

Velmi zábavná a povedená komedie.Joe Pesci předvádí perfektního ukaceného ňoumu, který je opravdu chytrý. Marisa Tomei je opravdu kočka a v tom oblečení co měla jí to seklo, ale toho Oscara nevím, nevím. ()

stOKYi

Môj asi naj film s Joeom Pescim. Myslím, že ani nemm viac čo povedať. Tento film treba jednoducho vidieť a kto má rád Pesciho, určite si obľúbi aj túto skvelú komédiu ktorú nesmierne ťahá nahor tak charakteristický herec ako Pesci určite je. V tomto filme mu sadla rola ako riť na šerbeľ. :)) (20.11.2010) ()

Šuplík

Piata hviezda bola fakt na spadnutie. Hlavne vďaka údernému výkonu, ktorý na pľaci rozohrali Joe Pesci a Marisa Tomei. Ralph Macchio nezaostával. A výstup toho druhého obhajcu pred porotou bol dokonalý. Takto sa hrá. Proste žasnem. Keď som to pozeral, skoro ma potrhalo od smiechu. Vskutku, filmu k dokonalosti chýba už len krôčik. ()

ing.Frosty

Naprosto parádní koncert Joea Pesciho a Marisy Tomei. Oba dva v tomhle filmu neskutečně válí. Joe má samozřejmě více prostoru a kdykoliv je plátně, tak se člověk sleduje jednoznačnou one man show. Pokud mu tedy zrovna nesekunduje Marisa. Navíc mám rád tyhle právnické filmy a styl, jakým na konci rozlouskne případ je zkrátka boží. ()

lennyd

Bill (Ralph Macchio) a Stan (Mitchel Whitfield) jsou při své cestě napříč Spojenými státy v malém městečku v Alabamě obviněni z brutální vraždy obsluhy benzínové stanice, z čehož pro ně plyne velmi nepříjemná záležitost, a to trest smrti. Bohužel si nemohou dovolit zkušeného právníka, a tak vezmou za vděk bratrancem Billa - Vinniem. Ten konečně po šesti pokusech dodělal právnické zkoušky, a tohle je jeho první velký případ. Za pomoci své snoubenky Mony Lisy (Marisa Tomei) se se vší vervou (a povahou horkokrevného Itala) pouští do obhajoby svých svěřenců, ale ani s přísným soudcem ani s porotou to nebude mít vůbec jednoduché ... K filmu jsem se strašně dlouho nedokázal prokousat. Nevím proč, ale podle názvu jsem čekal těžkou nudu, stejně jako u ostatních "mafiánských" filmů. Ale takhle šeredně jsem se dlouho nespletl - Můj bratranec Vinny je geniální komedie, které samozřejmě vládne Joe Pesci v roli samotného Vinnyho a taktéž Marissa Tomei, které ač z nějakého důvodu nemohu přijít na jméno, tady mne perfektně zaujala (a asi jsem nebyl sám, za svoji roli dostala Oskara - ty dlouhé nohy dělají divy :) ). Zajímavé také je, že Ralpha Macchia mám zafixovaného jako Karate Kida, a do jiného filmu mi prostě nesedí (a tento není vyjímkou).. ()

anli

Kriminální komedie ze soudního prostředí,která má vtip,šmrnc a geniální ústřední dvojici-Joe Pesci a Marisa Tomei(zasloužený Oscar)nemají absolutně chybu,takže spousta scén je opravdu nezapomenutelných.Jedna z klasik 90-tých let 20.století,jak stylem vyprávění,tak celkem jednoduchým scénářem,který je postavený na vtipu a výkonech dvou hlavních herců.Je vidět,že režisér je právník,protože některé scény působí až příliš precizně a stroze.Pro mě je to ale především příjemná,pohodová a velmi vtipná podívaná,ke které se rád znovu vracím,takže dávám 85% a poohlížet se po nějaké"sukni"s takovými znalostmi o autech asi nemá cenu,že? ()

dANo

Zábavný film z prostredia, ktoré hollywood tak často využíva - súdna sieň. Joe Pesci sa vo svojej roli celkom našiel... ()