Ukradený diamant

• USA The Hot Rock (více)

Zkušený lupič John Dortmunder je právě propuštěn z vězení. Už před věznicí na něj čeká jeho švagr Kelp s nabídkou báječného kšeftu: na zakázku jednoho afrického státu mají z brooklynského muzea ukrást vzácný saharský diamant, který má pro Afričany velkou kultovní cenu. John a Kelp se spojí s dalšími dvěma kumpány Murchem a Greenbergem a připraví si pečlivý plán. Při akci je Greenberg chycen, těsně před tím však stačí diamant spolknout. Zbytek bandy tedy připravuje nový plán na osvobození Greenberga z věznice. To se jim podaří, Greenberg však u sebe diamant už nemá, těsně před převozem do věznice jej ukryl na policejní stanici. Za pomoci vrtulníku a výbušnin je tedy připravena třetí akce, přepadení policejní stanice. Ale diamant už v cele není! O jeho úkrytu se dozvěděl Greenbergův otec a uložil jej v bance. Nezbývá tedy, než naplánovat vyloupení banky (oficiální text distributora)

Raziel_cz

Kromě Murche sice dost divně obsazené – jako Dortmundera si Redforda sice představit dovedu, ale to by ho musel hrát v mnohem fatalističtější rovině – a co do scénáře to doznalo dost divných a dost zbytečných změn (právník je Greenbergův otec, generál není generál, finiš na letišti se už do filmu nevešel...), ale jinak příjemně šlapající kriminálka. Jo, co se týče gagů, tak na rozdíl od předlohy to prostě hází bordel na zeď a čeká, co se přilepí, přičemž to nejlepší jsou samozřejmě pasáže z knihy a humory v jejím srdečném duchu, ale hej – čtyři nebo pět loupeží v jednom filmu? Já jsem spokojený. A to i přesto, že Jak neuloupit smaragd je jedna z mých nejvíc nejoblíbenějších knih, takže měl film ztíženou pozici. ()

MickeyStuma

Robert Redford ve zlodějském filmu, který svým tématem jakoby navazoval na snímek ´The Italian Job´ (1969), jen s poněkud odlišným průběhem. Redford si v podstatě zahrál stejnou roli, jakou měl Michael Caine ve zmíněném filmu a to profesně i charakterově. Oba propuštění z věznice a hned jsou naverbováni do plánované loupeže. Jen pro změnu nejde o sumu peněz, ale o diamant. Snímek tak hbitě doplňuje předešlé zlodějské filmy už od doby uvedení snímku ´Dannyho jedenáctka´ (1960). Rozdílem jen je, že partě chlapíků akce nejde zase až tak hladce, jak jinak bývá obvyklé. Navíc je více  ozvláštněn humorem a hlavně nadsázkou. Třeba zhypnotizování chlapa, pracujícího v bance u bezpečnostních schránek, v jedoucím výtahu pomocí blikajících čísel dle pater, aby později otevřel jednu důležitou bezpečnostní schránku, se jen tak nevidí. Scénář je zpracovaný dobře a natočený dle standardů své doby. Filmový zážitek tak přivádí i dnes. Lokací je použito více než dost, aniž by to opustilo New York, kde se příběh odehrává. K tomu naprosto živá atmosféra, a po celou stopáž věrně udržovaná zajímavost. Jestli je to předvídatelné? Na dnešní dobu určitě. Kromě toho, co se jim zase kde co stane či nepovede. Ne, vyloženě o komedii se nejedná. Celý koncept je brán vážně, stejně jako výše vzpomínaný snímek starší. Jen mají zlodějíčci větší diváckou sympatii ve výstřednější zápletce s patřičným napětím a humorem. ()

Denny

Dovedně naplánovaná loupež klenotů se nepovede tak, jak by bylo záhodno, a to je začátek zábavy, kterou výtečně režíroval Peter Yates. Jeho film je zrařilou kombinací akce, humoru a napětí. ()

truby

Nudná komedie bez jediného vtipného momentu, která nevyužila potenciál jak Roberta Redforda, tak námětu loupeže diamantu, který toto téma skýtá. To že je tento film naivní a docelsa nerealistický , to mi u komedie nikdy nevadí, ba naopak, ale tohle je strašně opatrná komedie, kde se režisér bojí, aby diváka náhodou nepobavil. ()

tranquill

"A větší kravál.. Jak velkej? .. Uaaaa!!! .. Tak jo!" Solidní kriminální komedie s Redfordem. "Je to kdo z koho? Diamant nebo já!" ()

hiczech

Lehce komediální klasika osmdesátých let. Pohodový snímek, který rozhodně stojí po letech opět za shlédnutí. Člověk chtě nechtě srovnává s tím, co se dnes všecho nenacpe do tématicky podobných filmů dnešní doby pro zaujmutí diváka. Proto je mojí milou povinností i po letech dát maximum bodů. ()

Stejšn

Za socíku vrchol americké filmové zábavy (protože jako jeden z mála se k nám nějakým způsobem dostal, a to i do televize), dnes průměrný úsměvný koukatelný snímek. U mě za tři. Afghánistán banánistán. ()

kubilov

Co jiného může čerstvě propuštěný notorický zloděj udělat už v den opuštění věznice? No přeci plánovat další svou akci, tentokrát má se svým týmem pro záhadného muže ukrást z muzea vzácný kámen velmi vysoké hodnoty... V subžánru zlodějských filmů musí scénárista přijít s něčím opravdu dosud neviděným aby diváka jaksepatří dostal, protože právě v tomto druhu filmů se běžně vyskytuje až nepřiměřené množství klišoidních scén a jen velmi málo se podaří zlodějský film, který mě svou zápletkou anebo aspoň formou překvapí a potěší. Co se týče Hot Rock, tak tam jisté náznaky byly, ale v podstatě jde jen o rutinní žánrovou klasiku, která potěší herecky, ale v závěru trošku naštve scénáristicky. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 64%, Audience Score - 67% | FDb.cz - 65% | Velmi dobrá zamotaná krimi-komedie s ne pouze jednou loupeží, ale přímo čtyřmi! Skvělé obsazení, kterému vévodí náš oblíbenec Robert, který film navíc tahá do úplně jiného levelu a jde poznat, že scénář připravil mistr Goldman. Holt vtipná 70's klasička s jednou opravdu nadčasovou "vrtulníkovou scénou" a spousty zábavy a akce k tomu. Milé překvapení, které se z paměti jen tak nevypaří. 75% ()

ostravak30

Ukradený diamant je skvělý film, který díky svým nápadům a neustále na sebe navazujícím akcím neztrácí tempo a nenudí. Člověk by si řekl, že teď už se to musí povést a jak říká v jedné komedii František Filipovský: „...zas už něco“. Pak přijde další plán. Co by se tentokrát mohlo pokazit? Jenže ono se vždycky něco pokazí a tak zůstává divák v napětí, kdy to konečně vyjde a přijde ten brilantní plán bez obtíží. I díky výbornému obsazení jsem se skvěle bavil. ()

Marquis odpad!

Jako komedie jsem se nesmál a co se napětí týče, šťoural jsem se v nose. Céčkový film. Radši si pusťte Denyho parťáky. Je to ten samej žánr. Ještě zmíním filmovej materiál, který je dost temný a má takové studené nepříjemné tóny, což nemám rád. ()

v3s

Co se vleče, neuteče. Za prvé "Komedie" ze záhlaví prosím úplně škrtněte, to se nekoná. Koná se takový utahaný překombinovaný krimi, kde věci pomalu ztrácejí jakoukoliv spojitost s logikou, (SPOILER) zástupce neznámé africké země financuje přepadení policejní stanice vrtulníkem, únosy z vězení atd., aby ho v závěru dostala výtahová hypnóza "afgánistán, banánistán". Jako vážně? ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh krádeže jedného diamantu, z ktorého sa vlastne vyvinie príjemná komédia. Začiatok sa tvári veľmi seriózne, ale už keď príde do väzenia vyzdvihnúť hlavného hrdinu švagor v ukradnutom aute, ktoré ešte nevie ani poriadne riadiť, mohlo mi docvaknúť, že až tak vážne tento príbeh brať netreba. Produkcia je kvalitná a atmosféra obstojná. Všetci herci nie sú Robert Redford, ale svoje úlohy hrajú dobre. Smola je, že ani jeden z nich nie je komik takže hoci scenár vytvorí bizarnú scénu obsahujúcu komický zvrat, výsledok vyznie vážne až suchopárne. 70% ()

RoyBatty444

Príjemná oddychovka analógovej doby. Redford vo svojej asi obľúbenej role zlodeja dobráka s obstojnou asistenciou. Síce tomu chýba iskra na 5*, ale je to logické a občas zábavné. ()