Crocodile (S04E03) (epizoda)

Velká Británie, 2017, 59 min

John Hillcoat

Charlie Brooker

Charlie Brooker

Polovinu dělá to umístění děja kdesi na daleký sever plný zasněžené krajiny, aby se pak na sebe vršily nešťastné události. V podstatě až na ten vzpomínkový přístroj (a samopojizdných fast food dodávek) by to mohla být jakkákoliv severská detektivka, které epizoda atmosférou a chladností a surovostí tak připomíná. Hillcoat nezklamal. 8/10(4.1.2018)

Párty, nehoda, ďalší incident a následné správanie sa tej postavy sú scény, na ktoré sa nezabúda, aj keď v rukách niekoho s väčším perfekcionizmom by boli samozrejme kultovejšie. Ale následné nudné vyšetrovanie, ktoré nemá postavu, s ktorou by Vás vyšetrovanie bavilo, je defektom príbehu, lebo viete, ku čomu dôjde a tá predvídateľnosť už nie je ničím napravená ani ozvláštnená, len znižuje hodnotu zážitku. Krvi až-až, čo nevadí, len depresia v rámci technologického posunu nebola využitá ako spúšťač depresie alebo úchylky postavy, ani správania sa postavy. Tentoraz by nová technológia (tu prezentovaná len pozitívne ako pomocník ľudí na odhaľovanie pravdy) pokojne mohla byť z príbehu vynechaná a nahradená niečím iným, napr. normálnym svedectvom a v príbehu by ste rozdiel nepoznali. Ale silných 60%.(3.1.2018)

Nič moc, dve línie sa nepreplietli práve dokonale, tentoraz mi navyše prišlo, že ten technický element je tu vlastne úplne zbytočný a dal sa obísť bez ujmy na príbehu.(2.1.2018)

V rámci čtvrté série nejtemnější a nejzlomyslnější epizoda. V závěru temná možná až zbytečně moc, poslední dějová šokantní zákruta už je tam totiž vyloženě prvoplánově. Plusem epizody je výborně zvolené zasněžené prostředí, které silně dokresluje atmosféru, záporem pak pomalý rozjezd a asi desetiminutová repetitivní pasáž zhruba v prostředku stopáže.(29.12.2017)

Zajímavá krátká detektivka, které škodí snad jenom DOST lineární děj. Není tu absolutně žádná snaha o nějaký dramatický zvrat nebo překvapení. Zkrátka všechno dopadlo tak, jak mělo. Ale ten samotnej závěr mě pobavil. Crododile asi není epizodou, kterou bych si měl nějak zvlášť pamatovat, ale už pro tu sympatickou atmosféru si ji rád pustím znova.(9.1.2018)