Dobrou noc a hodně štěstí

• Francie

Good Night, and Good Luck.

Dobrú noc a veľa šťastia

Drama / Historický / Životopisný

USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min

Fascinující Clooneyho rekonstrukce tzv. honu na čarodějnice senátora McCarthyho. Opojná je především Clooneyho puntičkářská práce s fakty, které jsou prostřednictvím neúnavného televizního publicisty Edwarda Murrowa prezentovány jak divákům příběhu, tak i divákům filmu. Precizní a působivé černobílé zpracování jedné z mnoha černých kaněk americké historie, které by s přinejmenším zasloužilo Oscara za scénář. Přes svůj věk je pro mě George Clooney jedním z nejtalentovanějších umělců (rozuměj herec-režisér-scénárista) současného Hollywoodu. Good Night, and Good Life.(3.1.2010)

Je vidět, že George Clooney je s McCartheyovskou problematikou seznámený více než dobře. Jenže to asi očekává i od diváka a svůj film natočil opravdu hnidopišsky detailně, že to připomíná spíše dokument, než regulérní podívanou. Herecky je to zvládnuté, režijně a hudebně taky, jenže drasticky chybí jakékoliv emoce, které by nás vtáhly do děje. Mě bylo například už po prvních deseti minutách naprosto všechno ukradené a kdybych byl jen trochu unavený okamžitě bych usnul. Bohužel mi tedy nezbývá vyzdvihnout nic, než vizuální stránku.(28.9.2006)

Osobitý pohled na dobu amerického "honu na čarodějnice" se Clooneymu opravdu povedl. Pro neamerického diváka (zvláště mladšího) bude tenhle film asi pouze "černobílá nuda". Kdo ale bude aspoň zčásti vědět v jakých kauzách figuroval senátor McCarthy, ten si užije nejen mistrovskou filmařinu, ale i velmi přesně navozenou atmosféru s výbornými hereckými výkony.(20.2.2006)

Zaujímavá konverzačka, kto by to od Clooneyho čakal. Téma falošných obvinení ,komunistických donášačov a všeobecnej hrozby komunizmu pre krajinu, to sú hlavné témy, o ktoré tu ide. Štýlová čiernobiela farba s všadeprítomným cigaretovým dymom filmu pristane, ale nič viac ako konverzačku nečakajte. Film 70%.(21.2.2010)

Dvaja žurnalisti CBC a ich tím, ktorí sa otvorene postavili proti McCarthyho "honu na čarodejnice". Téma, pre väčšinu neamerického publika málo známa a pravdepodobne aj nezaujímavá (samotná snímka tento predpoklad smerom k spomínanému okruhu divákov podporuje a počíta hlavne s tzv. "uvedomelým" recipientom) je však natočená bez jedinej exteriérovej scény s maximálnym dôrazom pre detail a vystihnutie atmosféry doby. Čiernobiele tónovanie obrazu, výber hudby (sporadický džez a blues), použité archívne videomateriály a presné herecké výkony - hlavne mimika tváre a gestá, to všetko vás spoľahlivo prenesie do doby, kedy jeden muž, využívajúc "hrozbu komunizmu", zachádzal za hranicu ľudských práv zabezpečených ústavou a televízne vysielanie bolo ešte v plienkách aj so so svojimi morálnymi snami o svojej edukatívnej funkcii.(15.1.2006)

• - Film se stříhal v Clooneyho luxusní vile na pobřeží jezera Como v Itálii. (Othello)

• - Skutečný William Paley (ve filmu ho hraje Frank Langella) měl ve své kanceláři sbírku mikrofonů. Při její přípravě pro film tam štáb umístil mikrofony, které využívala postava George Clooneyho ve filmu Bratříčku, kde jsi?, jako překvapení. (Othello)

• - Celý filmový plac se vešel do jednoho patra. Kvůli tomu například výtah musel být umístěný na otočné ploše. V bezstřihovém záběru, kdy postavy jedou výtahem z jednoho patra do druhého, se kulisa otočila o 180° a tím se docílilo přechodu do nové lokace. (Othello)