Dobrou noc a hodně štěstí

• USA Good Night, and Good Luck. (více)
Trailer 1

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Radko

Priblíženie atmosféry lovu na sympatizantov komunizmu v Amerike 50. rokov a verejnej kritiky týchto senátorských špinavostí reportérmi televíznej stanice CBS je fajn. Čo vadí je práve snaha o presah, ktorú vo svojom komentári spomína napríklad užívateľ gudualin. Nie že by som nebol zástancom slobody slova či spolčovania - práve naopak. Ale myslieť si, že dnes, kedy väčšina televíznych kanálov rezignovala na investigatívu, odhaľujúcu práve potieranie a obmedzovanie ľudských práv, sa z nejakej televízie hlasom nebojácneho redaktora dozvieme skutočné fakty o neustálej snahe moci ovládnuť súkromný priestor občanov je naivné. Ešte tak tepať do korupcie, zlodejstiev, podvodov a násilnej kriminality - to áno; mimochodom tam sa šikovne dá skryť odstránenie konkurenčného mafiánskeho vládnúceho spolku. Ale ľudské práva? Zabudnite! Veď každý móže čo chce. V skutočnosti sa variabilita produktov trhu neuveriteľne zjednocuje v prospech pár globálnych hráčov. Poučné je mimochodom naštudovať si hadov (ide o vzájomné vlastnícke prepojenia firiem). Všetky snahy kamerami, čipami, elektronickými kartami, mobilmi a neviem čím ešte zmapovať do najmenších podrobností privátny život jednotlivca (skenery na letiskách a v dôležitých vládnych budovách spočítajú hádam aj počet cigariet v škatuľke fajčiara, uloženej kdesi v pracovnom kufríku), totiž neslúžia ničomu inému, ako snahe o dokonalé porozumenie privátnemu nákupnému profilu konzumenta. A ak obchodník vie, ako zákazník žije neni problém mu naservírovať dokonale unifikovaný tovar a služby, samozrejme cenovo odstupňované od výpredajovej kategórie po hyperluxus. Od pánskych ponožiek, cez hygienické vložky až po zariadenie bytu a zájazdy. No ale veď v konečnom dôsledku je to pre naše kolektívne dobro. Tak aká investigatíva, nie? V skutočnosti sa neuveriteľne rýchlo stráca zdroj prirodzeného života, rôznorodosti. Počínajúc zámernou redukciou jazyka, vytláčaním regionálnych zvláštností a špecialít neladiacich normám záväzným pre celé štáty. Ďalej je tu absolútna redukcia maloobchodu v prospech veľkých nákupných centier, poľnohospodárskej pôdy v prospech skladových a logistických centier, a lesných pozemkov v prospech satelitných sídliskových komplexov rodinných domov alebo luxusných bytoviek (stavia sa dnes vôbec niečo iné?). Redukuje sa školstvo aby poslušní, zámerne zhlúpnutí robotickí mukli pri montážnych linkách neodvrávali (blba ide naprogramovať podľa želania majiteľov oveľa ľahšie). Všetky tieto kroky sú živené masívnou propagandou (od lifestylových tlačených magazínov aj internetových stránok, reklám, tv, výchovou v školách, živených a financovaných konkrétnymi firmami atď.), orientovanou na tie správne a premyslené životné priority. Hlavné je všetko si premyslieť a naplánovať v súlade s nimi. Všetko toto štve a serie tak maximálne pár desiatok tisíc anarchistov, milovníkov prírody a podobných týpkov, ktorých snahy sú zámerne zosmiešňované, kriminalizované a zveličované. V tomto zmysle beriem film "Dobrú noc a veľa šťastia" do istej miery zároveň aj ako ako propagandu, ktorá upokojuje - pozrite, aká je sila médií! Nedopustia - ak v nich pracujú správni ľudia - pošliapavanie základných ľudských práv! Naozaj? Stačí si však len prečítať vlastnícku štruktúru celoštátnych médií (napriek existencii internetu je televízia stále silným hráčom na trhu, pretože divákovi stačí šťuknúť ovládačom - a o program mysle sa postarajú všetky tie pekne upravené tety a ujovia) a zamyslieť sa, či vlastníci televízií by pripustili sústredený útok vlastnej investigatívy do vlastných radov. () (méně) (více)

golfista

Osobitý pohled na dobu amerického "honu na čarodějnice" se Clooneymu opravdu povedl. Pro neamerického diváka (zvláště mladšího) bude tenhle film asi pouze "černobílá nuda". Kdo ale bude aspoň zčásti vědět v jakých kauzách figuroval senátor McCarthy, ten si užije nejen mistrovskou filmařinu, ale i velmi přesně navozenou atmosféru s výbornými hereckými výkony. ()

emma53

Tak už další film o politice, kde jsem kolem něj dlouho váhavě chodila, ale byla jsem natolik zvědavá na George Clooneyho a jeho režijní počin, že jsem si ho dnes konečně pustila. Téma bylo pro mě opravdu z neznámého prostředí americké historie a tak jsem se chvílemi některými pasážemi docela prokousávala a tápala. Clooneymu se zde podařilo vytvořit velmi dobrou atmosféru, která odpovídala 50. létům a to, že se téměř celý film odehrává ve studiích tomu ještě více přidalo na autentičnosti. A co se týká hereckých výkonů, tak hlavně David Stratham předvedl jakým je výborným a zároveň charismatickým hercem i když byl obklopen jinými slavnými hereckými esy. Své role reportéra Murrovwa se zhostil na výbornou. A George Clooney má můj obdiv, že se pustil do této pro nás už téměř zapomenuté, dávné politické rekonstrukce. ()

Slasher

Poučení z americké historie, pojďme si vážit výměny názorů a diskuze, než podlehnout jak ovce strachu, začít pomlouvat, odsuzovat a ničit životy bez důkladných právních procesů. Clooney si navíc posvítil na mediální rozměr a nutno říct, že tady ty záležitosti mrazí nejen při pohledu zpět, ale i do současnosti. Podnětný a sympaticky strohý snímek, kde přesně vyniknou ta podstatná sdělení. "We must remember always that accusation is not proof and that conviction depends upon evidence and due process of law." ()

genetique

Clooney sa ukazuje po Gibsonovi ďalším pánom, ktorý si rád robí vo svojej záhradke a nik mu do toho nekecia. A že je potom úroda ako sa patrí, sme sa mohli presvedčiť už v druhom filme. Hlavnú úlohu znova prepustil inému hercovi a David Strathairn sa mu za to odvďačil takmer oscarovo. Film je oveľa viac znepokojivý, ako humornejšie ladený Lumetov 'Network'. Svoju podstatu teda splnil majstrovsky, kaera a réžia do detailu vystihli atmosféru a tak už len ostáva, aby ma téma takpovediac 'viac chytila za gule'. Inak je to dokonalé. Ale mám taký dojem, že plné hodnotenie tento film po druhej projekcii neminie. 85%. ()

• Film získal šest nominací na Oscara, např. za film, režii nebo scénář, a podobně „naprázdno“ odešel také ze Zlatých globů. Vítězství čekalo na počin George Clooneyho až při Evropských filmových cenách, kde získal Screen International Award. (imro)
  • V jednom z archivních záběrů, ve kterém John L. McClellan vyslýchá Josepha McCarthyho, můžeme vpravo vidět tenkrát ještě mladého Johna Fitzgeralda Kennedyho. Toho času byl jedním z poradců. (Othello)
  • David Strathairn je ve skutečnosti nekuřák. Měl tedy ve svých cigaretách dýmkový tabák místo klasického. (Othello)

Související novinky

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení

06.03.2006

V noci z neděle na pondělí proběhl v Los Angeles 78. ročník slavnostního udělování cen americké Akademie filmových věd a umění, Oscarů. A věru že šlo o noc plnou překvapení. Největší ovace překvapivě… (více)

Oscar 2006

Oscar 2006

03.03.2006

V neděli 5. března 2006 proběhne v Los Angeles 78. ročník slavnostního udělování cen americké Akademie filmových věd a umění, Oscarů. Těm letošním bude zřejmě dominovat osmkrát nominované drama o… (více)

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

18.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,… (více)