Tma

• Česko Bloudění v temnotách (více)
Horor / Mysteriózní / Thriller
Německo / Velká Británie, 2005, 90 min

Maria Bello přijíždí na waleské pobřeží za svým manželem. Už první noc má hrůzné sny o smrti své dvanáctileté dcery. Když opravdu záhadně zmizí, všichni se domnívají, že spadla z útesu a utopila se. Jenže večer je slyšet její volání o pomoc a navíc druhý den se objeví neznámá malá dívka. Nikdo netuší, že je poslem zla... James a Adele jsou plni zármutku nad ztrátou své dcery, jež nedávno utonula. V tomto rozpoložení je zastihne mladá Ebrill, která tvrdí, že zemřela před šedesáti lety, je však až neuvěřitelně podobná jejich milované Sarah... (oficiální text distributora)

Jamal

Celkem dobré, občas se Vám postaví všechny chloupky na rukou. Trošku to jde směrem jakým šel třeba Kruh, až tedy na ten Sillentovský konec, který je překvapivý, takže nebudete nespokojeni. Jinak film si vystačil pouze s 12 herci což je celkem dobré vědět, že atmosféru udělá i kupa herců. (( :: ()

lamps

Stupidní příběh plný ohraných klišé sice má pár zajímavých momentů a diváka přímo neuspí, ale ten scénář je strašně chaotický, nelogický a jakoby režisér ani sám nevěděl, jak má film zakončit. Také napětí tu je dost slabé, snímek se snaží děsit neustále tím samým( útes, mučení dívky, ovce) a ani očekávaných lekaček jsem se nedočkal. Jediné plus tedy vidím v hercích Marii Bellové a Seanu Beanovi, kterým jsem ten strach opravdu věřil. Na druhou stranu zážitek by to byl určitě větší, kdyby se film tak zoufale nesnažil kopírovat Kruh a desítky dalších hororů, které jsou vesměs napínavější a originálnější než tento. ()

Omnibus

"Kdo neskáče, není ovce... Hop! Hop! Hop! S duchem matky jde to z kopce, už je trop!" Hrůzou chlupy na rukou zježené, v očích šílený svit, vystrašen jako už dlouho ne. Třesoucíma se rukama tápu dějem ve tmě tmoucí, hustější než vlna padesát let nestříhané šílené ovce a teď skutečně nevím, jak uchopit svůj komentář. Tak asi za vemeno (což opravdu Stephen Massicotte je, a velké). Nicméně, i já, starý dvoupatrový šťoura, věčný frflal nad nelogičnostmi ve filmu a čulibrk, hledající alespoň nějaký smysl v každé hromádce ovčích bobků, potažmo v duchařinách, jsem si chvílemi zachrochtal blahem. Vlastně zabečel, samozřejmě. Došlo mi totiž, že se jedná o druhý díl mého oblíbeného hororu Černé ovce, v němž strašidelným příběhem o zlých lidských maminkách, superhodných tatíncích, jakož i poslušných ovečkách a beráncích božích, vrhajících se s radostným "Bééé!" ze stometrového útesu, uspávají večer v salaši černé ovečky svá bázlivá jehňátka. "Se skopovou duchařinou, sejdeme se pod peřinou." ()

Anderton

Do posledných momentov filmu som myslel, že konečný dojem bude nakoniec mierne pozitívny a tri hviezdy si tento malý horor vhodný na víkendový neskorý večer v telke zaslúži. Prvá pointa bola vydarená, dávala všetkému predchádzajúcemu deju zmysel, ale scenárista si povedal, že na dnešné publikum treba použiť drsnejšie rozprávacie taktiky a pripravil ešte kvázi šokujúci dodatok, ktorý to celé spláchol do priepasti aj so všetkými ovcami. Škoda, atmosféra waleského nehostinného, ale krásneho pobrežia sa vydarila, pobehuje a nerváči tu Maria Bello, takže predpoklady aspoň na solídne strávený čas tu boli a ak by som vypol film omylom tesne pred úplným záverom, bol by som aj celkom spokojný. ()

Pedestrian

Horor na téma Co všechno jste schopni udělat pro záchranu vlastního dítěte. Stokrát omletý příběh, chování postav hloupé jako stádo ovcí, tragické flashbacky a v rámci žánru tradiční bad ending. Za zajímavost stojí jen ty hromadné low-budget sebevraždy. Pche ()

iamek

The dark určitě zaujme skvělou atmosférou a zajímavým námětem. Bohužel konec byl přitažen hodně za vlasy a to snímku ublížilo a stalo se zněj pouze další průměrný horor. Škoda. ()

SeBig

Jak už to bývá u filmů, kde má hl. roli Sean Bean, tak jediný co stojí za to, je herecký výkon Seana Beana. Nedoceněný jak Shannon the Mike. ()

LaciLC

Musím povedať, že mne sa to fakt veľmi nepáčilo. Horor s takmer úplnou absenciou atmosféry a napätia. To veru neznie dobre. Film nie je príliš komplikovaný, skôr by som použil výraz zmätený. Náznaky atmosféry som síce postrehol, ale to je príliš málo. Čo mi nevadilo, boli herci a vcelku vydarená vizuálna stránka. ()

Cabal

Dle mého výborný atmosferický kousek. Jak moc vykradá v komentářích zmiňovaný The Ring je otázkou, když se jedná o adaptaci horrorové novely "Sheep" od Simona Maggina z roku 1994. Výborná pointa na závěr film hodně povyšuje nad průměr. ()

Zazie

Sean Bean konečně jednou v jiné roli než jako lump, úchvatné velšské útesy, slušná hororová atmosféra. Vytkla bych určitou chaotičnost a nepřehlednost. U podobných hororů nesnáším jednu věc: postava se pohybuje v temné místnosti, posvítí baterkou na něco a než stihnu zjistit, co to je, střih, a už je něco jiného. Pak se musím domýšlet, co to tam vlastně našli. V tomhle filmu jsem si podobných scén užila až dost, ostatně podle názvu jsem to mohla čekat. ()

honajz

Zajímavá atmosféra a welšská krajina fungují v prvních asi dvaceti minutách. Od chvíle, co se dcera ztratí (a podle mne je to holka pubertálně velmi ošklivá, takže jsem jí nefandil), však začne scénář kupit logické nesmysly jeden za druhým. Navíc Marii Bello nevěřím ani, že má ráda sebe, hraje mizerně. A ten přetažený, natřikrát zlomený konec, který už dává logice totálně na frak, mne zklamal nejvíc. Hm, a přesně jak tu zaznělo - celé je to vykradený Kruh, Nenávist, španělský horor Temnota, a samozřejmě parafráze Silent Hill je dost jasná. ()

anderson

Vynikajúci a nesmierne atmosférický horor, ktorý má v mojich očiach iba 2 chybky: nezvládnutý záver (ale ktorý horor ho v dnešnej dobe má ?) a veľmi zlé obsadenie SEANa BEANa do úlohy otca. Inak nemám čo vytknúť. Od prvých minút "nářez". (20.11.2006) ()

eraserhead666

To, že tohle filmové zpracování Magginova románu trochu šilhá po japonských duchařinách (a ano, Kruh je asi první možnost, která vás napadne) a trošičku méně po Silent Hill (kde to umocňuje hlavně Sean Bean - v Tmě výborný), je nesporné, ale pokud ho někdo odstřelí jen pro tohle, tak to nechápu. Vždyť horory se vykrádají pořád a pokud je toto vykrádačka (opravdu? stačí porovnat rok vydání Magginova románu a rok vzniku Kruhu), tak je to poměrně povedená vykrádačka. Mě osobně to bavilo víc než v tomto ohledu tolik zmiňovaný Kruh. Má to docela zajímavý příběh, výborné a nádherné lokace, kde se to odehrává (opravdu nádhera) a místy dobrou atmosféru. Trošku mě zklamala jinak má oblíbená Maria Bello, její výkon nebyl moc přesvědčivý. Na tenhle film se určitě během svého života ještě několikrát podívám. 3,5* ()

SOLOM.

Průměrný snímek, který mě nakonec docela překvapil. Po nezáživném začátku a zmizení dcery se film konečně posunul vpřed a objevila si toužebně očekávaná hororová atmosféra. S Kruhem bych to vůbec nespojoval, protože oba filmy jsou naprosto odlišné a ani jsem si moc nevšiml nějaké té podoby. Filmu ovšem hodně uškodily nudné pasáže, kterých tady bylo na můj vkus docela dost. Naštěstí se zde našlo i dost takových, které se mi líbily. Herecké výkony jsou rovněž na průměrné úrovni a přestože jsem Marii Bello viděl hrát už mnohem lépe její výkon docela ušel. ()

kajda.l

Od hororu očekávám i trošku strachu a napětí a ne jen temnou, lehounce atmosférickou spatlaninu čehosi. Bohužel toto nezachrání, ani sympatické herecké obsazení(především M.Bello). A co chci vlastně říct, ne nelíbilo se mi to a už dlouho mě ve filmu tak nevytáčely flashbacky. Film se místy podobá na Sirotčinec a Silent Hill ovšem proti nim velmi slaboučký..bída 35%. ()

MáŠa

Těžko říct, mezi všemi těmi horory nic zásadní, ani nic extra špatnýho. Nevtáhlo mě to až tak moc, takže sem si u toho dělal i jiné věci, takže sem pak místy ztrácel přehled nad tím, co se tam děje. Jde o jeden z těch příběhů, kdy se někdo špatný chce prostřednictvím někoho jinýho dostat zpět na svět. ()

Morholt

Podprůměrná duchařina vyznačující se absolutním nenapětím a Marií Bello, která ječí vždy a za všech okolností. Ale za to ona nemůže, protože to má ve scénáři, který je tak zmatený a stupidní, že by to Sean Bean nezachránil ani kdyby se stavěl na hlavu. Kdybych usnul chvilku před koncem, tak bych tomu možná ty dvě hvězdy i dal, ale bohužel nestalo se tak. Jedna hvězdička za krásnou krajinu. ()

Kubick

Žádný krvák nečekejte, temnotě jde spíše o pořádný příděl napjaté atmosféry. Zajímavý děj z prostředí "welšských" záhad a legend, který dobře drží pohromadě, ale závěr vše trochu zamotává. ()