Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

VktrCZ

Jeden z těch filmů, které každý rok dávají na vánoce a buď je milujete nebo nesnášíte. U anděla páně to mám tak mezi. Na jednu stranu je to zajímavý nápad, na stranu druhou už se na to asi nikdy nepodívám. Pomalé tempo a jakási mdlá stylizace a colorgrading z toho dělá film k uzývání. Do toho si ještě připočítáme bídně napsané dialogy a ne úplně nejchytřejší scénář ()

Lilith03

Pan Strach se předvedl tak neskutečným způsobem. Tohle je asi úplně nejlepší česká pohádka, nádherné, vtipné a herci? Výběr také úžasný, ty role byli úplně pro ně. Romantická linka? Úžasná! Uznávám, že Maxmilián se chová jak hovado, ale já to hate love miluji i v knihách a když ten bad boy je najednou normální, tak mě to vždy baví. Zuzana se na tuhle roli perfektně hodí, bavila mě v pohádce. Ani ta křesťanská propaganda mi tady nevadí. ()

gpx

Skoro až nemůžu uvěřit jak je tahle pohádka výborná. Mám Strach, že v tomhle století už nic lepšího nevznikne. ()

obedovapauza

Good Omens na český způsob. Anděl Petronel je od přírody tak trochu líný tvor, takže když mu Bůh zadá na starost strážit andělskou bránu a společně s čertem Uriášem soudit, jestli nová příchozí duše patří do nebe nebo do pekla, jistě že se to semele v pořádný průšvih. Jakmile Bůh zjistí, jak zle si anděl počínal, potrestá ho tím, že ho pošle na Zem, aby tam našel tři skutečně čisté duše a zaslouží si tak své místo opět na nebi. Petronal se tak oblečený za žebráka musí potloukat zasněženou krajinou a hledat ztracené čisté dušičky. Jenomže lidi jsou přece jenom lidi, takže díky andělově naivitě se i na zemi po jeho příchodu rozpoutá pěkný chaos a je jen na něm, aby vše rychle napravil, a Uriášova škodolibost mu v tom zrovna nepomáhá. Krásná vánoční pohádka s biblickou tématikou protkána humorem. Na tu se vždy ráda podívám. Jedná se samo o sobě o velmi povedený film s výborným obsazením, který svou oblíbenost neztrácí ani po letech. (by Kristýna) ()

PTuranyi

Príjemná a originálna česká rozprávka, v ktorej v zásade prostý príbeh súboja dobra so zlom, spestruje doslova nebeská nadstavba. Hláškujúce postavy svätých či priamo najsvätejšej trojice sú osviežujúcim príspevkom, tak trocha uťahujúcim si z kresťanskej ikonografie. Keď už pán Boh zoberie svoje meno nadarmo, čo už môže byť viac. ;) Produkcia sa veľmi nevytiahla a predvádza viac menej štandardný výkon. Herecky možno pochváliť Ivana Trojana, ktorý v úlohe popleteného anjela Petronela ponúka svoju známu tajtrlíkovskú polohu. Jiří Dvořák mu kontruje svojou štandardne dobrou "pekelnou tvárou". O zbytku hereckého obsadenia však tiež nemožno povedať, že by sa flákal a hral zle. ()

Vital

Snímek,který by se mohl pomalu začlenit do známější kinematografie starých dobrých "komunistyckých!" filmů,a řekl bych,že se jí to slušně daří.Postava anděla v roli Ivana Trojana je andělsky "nevinná" a naivní a příběh kdy má anděl na zemi napravit jednoho hříšníka,tak díky kouzelné mošně od čerta,který jde s ním a který na něj "dohlíží" tak díky této brašně udělá pěknou paseku,zkrátka po velmi dlouhé době natočená hezká pohádka kde anděl a čert tvoří pěknou dvojici. ()

Gabra

Pohádka jak pro děti, tak pro dospělé... Děti si budou všímat spíš té vcelku povedené atmosféry, vztahu mezi krásnou Dorotkou a pyšným princem... Prostředí, efektů, kostýmů atd... Zatímco my dospělí si možná všimneme spíš toho, že Trojan je v roli anděla úchvatný, že Sv. Veronika je Veronika Ž, Anna je Anna G. a Sv. Gabriel je ve skutečnosti porota v Superstar. Že by náhoda, když i v nebi učí zpívat andělíčky? Bartoška a jeho inteligentní a všemohoucí Bůh je jedinečný a lépe vybrat nemohli. Klára Isoová jako Marie byla také dobrou volbou... Tmavé dlouhé vlasy a její výrazné oči dělají své. A káravý pohled na Petronela jí jde jako po másle... Film jsem viděla třikrát, a myslím, že vždy jsem si všimla nějakého nového vtípku. Pohádka mě rozesmála a potěšila a tak to má být... Snad jen: přijde mi to jako dílo vyloženě televizní, do kina na to jít se může zdát snad i zbytečné... Dávám 75%, protože klasiky typu Popelka, Ať žijí duchové atd. se stále překonat nepodařilo, musím ale říct, že jsem byla spíš příjemně překvapená. Konečně zase jedna česká povedená! ()

Salman

Za posldních 20 let nejhezčí pohádka...od S čerty nejsou žerty...Milé téma, velmi dobré herecké výkony, sice trošk přiblblé scénky z toho nebe, ale jinak opravdu příjemné překvapení. Líbí semi též ten religiozní rozměr, to tu za bolševika v těch pohádkách chybělo, nebo to bylo prezentováné negativně...tak 4,5 hvězdy, ale dávám 5:-) ()

shinlove

Skvělá pohádka... Když se u nás natočí krásná pohádka, která baví a bude bavit po léta, je u toho Jiří Strach - v Lotrandovi a Zubejdě hrál, Anděla Páně režiroval. K tomu skvělá ústřední dvojka čert-anděl a několik velice vtipných hlášek i scének a je zaděláno na báječnou podívanou. Jednoznačně nejlepší česká pohádka za posledních 9 let a na několik let dopředu... 5* ()

WHMMD

Pohodova rozpravka, ktoru uvidite bezat o Vianociach na CT aspon do roku 2050 :-) Vynikajuci Ivan Trojan a nadherna Zuzana Kajnarova. ()

embee

Jedna z nejlepších pohádek posledních let. Úžasný herecký výkon Ivana Trojana. Pohádka, která pobaví a rozesměje. Koukám každé vánoce . ()

DejnaDee

Krásná česká pohádka s výborným hereckým obsazením, byl to pro mne velký zážitek, který mi dodal krásnou vánoční pohodu. ()

Spike86

Poměrně moderně pojatá pohádka s vysokou dávkou originality. Velmi dobré herecké obsazení, dobrý hudební doprovod a celkem i pohádkový příběh. Na druhou stranu celé se to odehrávalo, mimo nějakého toho lesního exteriéru, jen v jediném interiéru, což vedlo trochu k jednotvárnosti. 70% ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka