Epizody(26)

V jedné zemičce, jménem Gazth-Sonika, zuří již dvanáct let občanská válka. Tam nájemný žoldák Madlax, oplývající takřka nadlidskými schopnostmi, provozuje svou živnost. Ve vzdálené, zdánlivě mírumilovné, zemi Nafrece žije svým pokojným životem děvče Margaret Burtonová. Ač se mohou zdát jejich životy oddělené, jsou ty dvě ženy spojeny tajemným poutem a svatou knihou, po které pátrá tajemná organizace Anfan. Jak Margaret tak Madlax kráčí po cestě svého osudu a blíží se pomalu k odhalení pravdy - aniž by jim bylo zaručeno, že onu pravdu dokáží unést. (Idaho)

mozkomor

Audiovizuální orgasmus, který snad nemá v rámci anime seriálů obdoby. Dojem mi ale trochu kazí příběh, který je hlavně ke konci poněkud natahovaný a překombinovaný a taky některé postavy (především hlavní záporák je docela wtf). Ale co, těch slabých 5* tomu dám, koneckonců je to výjimečné anime a to já cením. ()

3 AM Code

Takze Madlax.. zajimava story, ktera asi i diky otevrenemu fantasy nametu pusobi o dost vic uhlazene nez starsi bratricek Noir. V zaveru sice tvurci opet upadnou do freneticke snahy narvat tam co nejvic "tradicnich" prvku japonske tragedie (nebudu spoilerovat), ale docela se to da. S akci je to nejak tak podobne jako u Noir, t.j. neni nijak moc povedena a diky rozdeleni pribehu mezi Madlax/Margaret v cca 70% dilu je ji i docela malo. Kupodivu to nevadi, protoze IMO v Madlax hraje akce zamerne druhe housle. Jde tu v prve rade o city a ty osklive bouchajici vecicky slouzi hlavne jako jejich katalyzator. Je tu tentokrat vic hlavnich postav, nebo spise nektere vedlejsi postavy dostanou dost prostoru aby casto ty hlavni zastinili (Elenor, Vanessa). Hudba je slabsi nez u Noir a nema to tak silne jednotlive dily jako Noir, nicmene Madlax je zase silnejsi a mene nevyrovnany v celkovem dejovem oblouku a za to u me ma vic bodu. Celkove docela spokojenost. ()

Cassandra

Budu opakovat, co už tady napsali jiní - první dvě třetiny super, pak už jen samá retrospektiva, věčné oslovování se celými jmény (telenovela hadr), a pak, naštěstí, dobrá pointa. Celkově mi ale příběh (a dokonce i hudba!) přišel lepší než v Noiru, tam byl až příliš lineární a plný fillerů, tady máme dvě zajímavě se proplétající linie, i když to znamená, že hrdinky se až do konce nesetkají. No a nezmínit se o záporákovi nejde. Kdybych ho někde potkala a on se mi představil, ani by mě nemusel zabíjet - chcípla bych smíchy sama. ()

honelnik

Asi v roku 2000 som sa narazil na jednu hru a odvtedy som túžil (áno, túžil) po jej sfilmovaní - Metal Gear Solid. A ani nie o 6 rokov neskôr (:) som natrafil na Madlax, ktorá môj hlad aspoň na chvíľu utíši. Podobne ako Solid Snake, je Madlax neporaziteľná žoldnierka, ktorá vie o svojej minulosti prekvapivo málo a my sme tu aby sme sledovali cestu za poznaním. Toho, čo ma v MGS fascinovalo najviac - psychológia postáv, sa mi v Madlax dostáva mierou vrchovatou - Madlax ukazuje svet, v ktorom nič nie je čierno-biele, každý "záporák" nie je evil len tak bez príčiny, má svoje dôvody a minulosť, a nakoniec niektorý z nich aj ukážu svoju ľudskú tvár (teda okrem Fridaya Mondaya, ktorého som vôbec nepochopil...teda aspoň si myslím lebo neverím, že by ho scenáristi mohli vymyslieť takto :) ). Madlax samotná (striktne kladná postava - krásna a milá) nemilosrdne (teda občas aj milosrdne) vraždí kvôli vlastnému prežitiu, vedomá si bolesti, ktorú spôsobuje. Zhruba do polovice seriálu som síce absolútne netušil o čo ide a režisér mi v tom vôbec nepomáhal (hlavne časti s Laetitiou ma extrémne miatli) ale koniec napokon dodal odpovede na všetky otázky. Pri posledných piatich epizódach som koketoval s myšlienkou dať Madlax 5* (hlavnú zásluhu na tom mala Madlax,ktorá v smrteľnom tanci likvidovala osádku menšej vojenskej základne vo večerných šatách a so slovami „I’m sorry”), ale po vytriezvení sú 4* presne tá pravá známka. ()

Five By Five

Dievčatká to milé, ale tá nadprirodzená časť ma veľmi nebrala... Nad pôvodom Madlax som akurát prevrátil oči a pomyslel si - no tak fajn - čo zároveň vystihuje môj celkový dojem z tohoto počinu... No tak fajn, nápad to bol dobrý, no cesta k nemu dlouhá - 3*... ()

papaguy

A zase ti Japonci! Míchají dohromady techniku, psychiku, magiku, mystiku, akci a roztomilé holčičky - bojovnice s culíčky. Z počátku sladkobolná záhadologie občas říznutá nějakou tou romantikou. Postupně se více odkrývá mystický základ příběhu. Docela se mi líbila hudba. Naopak působila rušivě občas až úsměvná kýčovost. Scénáristům se podařilo díky nezvyklému stylu vyprávění vytvořit celkem slušnou atmosféru. Z počátku mi vadil dějový mišmaš. Po pár dílech jsem si ale na styl vyprávění, důsledně vystavěném na rozložení příběhu do jednotlivých střípků a opětovném nelineárním poskládání, zvykl a nakonec i celkem ocenil. Právě tento přístup se z větší části zasloužil o celkovou atmosféru, která mě nakonec u sledování udržela. Kdo bude za vším hledat nějakou logiku, bude trpce zklamán. Je zbytečné klást si otázky, proč 17-letá agentka - laskavý zabiják Madlax s neposednými kadeřemi vytvářející na hlavě útvary připomínající ouška zajíčka playboye - si na utajenou operaci přibalí večerní róbu. Prostě proto, aby jí mohly v protisvětle zapadajícího slunce vlát ve větru šaty, zatím co sedí na stromě v džungli a chystá se přepadnout vojenský konvoj. V ději se prolíná snění, vize, vzpomínky a realita v různých časových střizích. Vše je podřízeno dojmu osudovosti a řetězení pocitů a obrazů. Zde se láme žánr pro diváky a divačky. Zdá se, že ideální cílovka jsou dívky do 15 let. Celkový dojem: Madelax není v žánru anime bůhví jaký skvost, ale celkem umě udělaná bižuterie s pěkně vybroušeným třpitivým sklíčkem uprostřed. Zajímavý komentář: Kiddo. ()

Hulkee

Kōichi Mashimo opět nezklamal. Tradičně velice kvalitní hudba, která vždy podkresluje atmosféru a navozuje i u občas velmi statické animace přesně ten pocit, jaký je třeba. Mystický , trošku možná až fantasy příběh, několika postav, které směřují k vzájemnému propojení a vyvrcholení, které v posledních několika dílech opravdu graduje a slušná animace z tohohle seriálu dělají skoro pětihvězdičkový nářez. 4,5/5 ()

janovrom

Na tohle jsem se těšil od 5. epizody seriálu, tj. na zhodnocení. Tak na co čekat, hurá do toho. Dlouho jsem přemýšlel, jestli od seriálu neupustit - zhruba tak do sedmého dílu. Proč to? Děj se pořádně nerozvíjel, hudba, přestože krásná (přidal jsem si pár kousků do svého playlistu), se ke většině scén nehodila a animace byla příšerná. Nikoli grafická stránka, ta na dobu ušla, ale ta animace...při animaci Margaret Burton jim asi unikla někam do kouta perspektiva, postavy neměly téměř žádné výrazy a animace vlasů je kapitola sama pro sebe. Když už chtějí přidat vlající pramínky vlasů, tak ať se proboha hýbe i zbytek. Oproti tomu ale byly dobře zpracovány souboje. I s hudbou od Yuki Kajiury jsem si připadal, jako při sledování tance. To je vlastně důvod, proč jsem u seriálu vydržel - pro Madlax a Nowhere od Yuki Kajiury (Yanmaani pro ty, co si nevzpomenou). Hudba byla celkově skvělá, bohužel ji často dávali do špatných chvil. Probíhá záběr na krajinu a hraje hudba, která by se hodila spíše ke smutné události? Někdy je méně více. Co se děje týče, hodně skřípal. Skřípal tak, že jsem se bál, aby se nezlomil. Celkově by se dal počet epizod zkrátit tak na 16 a o moc by se nepřišlo. Přestože byl děj přespříliš natažený, byl výborný. Jen kvůli obsahu tady na csfd jsem si ho přidal do svého to-see listu. Když jsem ještě zvažoval, že od seriálu upustím, přešel jsem na wikipedii a přečetl si celkovou zápletku. Tohle pro mě ve většině případů znamená dropnutí anime, ale tady jsem to naopak chtěl o to víc vidět, a proto jsem se přes to taky prokousal a ani moc nelituju. Dávám tomu 70%. PS: Jestli se někdy bude rozhodovat o osudu lidstva, tak ať do toho proboha nekecá někdo jako Margaret Burton. ()

Rastman

Jestli někdo ví, jak gradovat děj, tak jsou to japonští scénáristé. Jako už mnohokrát jsem byl svědkem přemlouvání se k tomu, abych si pustil další epizodu, abych nakonec skouknul deset dílů hezky pěkně za sebou. Budu-li se zabývat mým momentálním dojmem, tak jsem někdo u 6*, když to vezmu globálně, tak jsem tak u 4*. Takže ve finále 5 a vřelé doporučení. Vydržte, ten konec, to je nádhera. A děj není tak nezajímavý, jak se zdá. ()

Alwirian

Copak to tady máme...Yuki Kajiura, to vypadá velmi slibně. Režii má na svědomí stejný týpek co spáchal Noir a .hack//SIGN, takže o kvalitu by mohlo být postaráno. Madlax trošičku sklouzává do mainstreamovějších vod, přesto má dost dlouhé (i hezké) nohy aby se seriál udržel na pevné zemi. Nápad jsem ocenil - přestože to není nic nového, je to pevné a solidní (jako pozadí hlavní hrdinky). Tělo příběhu je hezky rozvětvené a tvarované (jako popředí hlavní hrdinky). Hudba splývavá, místy plyne elegantně a pak je zase rozevlátá (hrdinka má účes opravdu parádní). Takže tu máme parádní ženskou na kterou je radostí spočinout pohledem a vděčné ji poslouchat. Jenže pak tu máme i dějovou linii a tady je už co vytýkat. Naprosto nechápu hlavního padoucha, jeho pohnutky a způsoby jsou tak děsivě pitomé až to bolí. Nemluvě o jeho jméně! Animace pozadí je dobrá, animace postav (obzvlášť té hlavní) velmi dobrá. Hudba výtečná. Celkové hodnocení: 8,5/10. ()