Obávaný bojovník

• Hongkong Huo Yuan Jia (více)

StrixCZ

Čekal jsem prvotřídní mlátičku (Jet Li v tomhle směru prostě nezklame), ale dostal jsem navíc příjemný nášup v podobě sice předvídatelného, leč stále docela hezkého myšlenkového přesahu. Hudba a vizuální stránka je taky špičková. Jedinou výtku mám tak k délce verze "Director's cut" - přestože se mi líbila určitě víc než 100-minutová kinoverze, osobně mám pocit, že několik míst by se dalo trochu zkrátit (z nich některé obsažené i v originálním sestřihu, případně pak v DC přidaný (a pro mě naprosto zbytečný) úvod a závěr ze současnosti) a celkový čas tak zaokrouhlit na (více-méně) rovné dvě hodiny. Což nic nemění na tom, že je Fearless podařeným snímkem... 75% ()

gezper

Jet Li je zkrátka stále ve formě a bravurně nám servíruje své wu-shu, kde třetinu filmu řeší klasické žánrové dilema - je lepší styl A (zapařená pacička) nebo styl B (vykloubený loket)? Režisér s choreografem to zvládnuli obstojně a tak početné souboje patři za poslední léta ke špičce. Dokonce je zde i poměrně zdařile podán příběh s postupnou proměnou hrdiny. Viděno v director's verzi (o 40min více) a jsem moc rád, že jsem byl zkrácené varianty ušetřen. Takto podáno to bylo pěkne celistsvé a nevím co bych extra moc vystříhal. Díko bohu obvyklé anti-fyzikální a polétávající finty jsou utlumeny na minimum. Patetického zakončení je malinko škoda, mohli si teoreticky odpustit, ale no jo no, Číňani a k tomu je to 'životopisné', tak se nedá až toliko svítit. [90%] ()

ludovit14

Obávaný bojovník je veľmi pekne sfilmovaný živ.príbeh od režiséra Ronny Yu so skvelým hereckým výkonom Jet Liho,ale aj ostatné her. výkony boli veľmi slušné.K dokonalosti chýbalo už iba málo-stačilo by trošku skrátiť minutáž a trochu,,doladiť’scenár.Celkovo som si,film užil-kedže je tu dostatok bojových scén.HOD:88%.VIDEL 2 krát.PS:milovníci bojových umení si rozhodne prídu na svoje. ()

kelet

Výborný natočený silný príbeh s veľkým posolstvom, natočený v nádhernom prostredí. Presne takto by mali vyzerať filmy, ktoré ohúria diváka. Nielenže Jet Li sa tu predvádza v najlepšej forme, no film má aj hlbší význam a nie je len o samotnom bojovaní, čo mu dodáva na originalite. No ak sa vrátime k bojom, treba povedať, že sú natočené a prevedené s veľkou precíznosťou, čo je pastva pre oči. Samotný príbeh, kedy hlavný hrdina stále bojuje a nemá dosť, až kým nezabije protivníka, je veľmi dobre spracovaný a plynie príjemným tempom až k heroickému finále. Nájsť zmysel bojového umenia WuShu dokáže až po smrti najbližších a odlúčení od sveta. Následne sa ho rozhodne šíriť do celého sveta. Tento film vás nenechá sedieť chladných nielen po stránke akčnej, no aj po tej zmysluplnej. Hodnotenie: 100% ()

v.indruchova

Velmi silný a poučný snímek, jako takové to snímky bývají. Díky za ně. Obohacující. Nejde jen o efektní bojové kreace a hloubku filmu.., plytkost zde nehledejte. Doporučuji. ()

HKstars

Před sebou mám prázdný papír a v hlavě mi vibruje tisíc myšlenek. Jak tuhle recenzi napsat a přitom vzkázat tomu chlapíkovi v kimonu všechno, co bych chtěl. Jak na nic nezapomenout, když ho možná vidím naposledy v podobné žánrovce? Fearless je snadný na pochopení, ale o to hůř se o něm píše bez zbytečného sentimentu. Mám nakoukanou celou Jetovu filmografii a hongkongské akční škole jsem věnoval pěkných pár let svého života. Fearless může být návratem, tečkou, ale i novým odstavcem tohoto specifického subžánru čínské kinematografie. Společnou rukou ho napsali zástupci tří generací - režijně "mladý" Ronny Yu, ve správný čas dozrálý Jet Li a veterán Yuen Woo-Ping, který se úcty za svoje zásluhy dočkal opravdu až na stará kolena (ale znáte to, lepší pozdě než nikdy). Fearless je příběhem mistra Hua Yian Jia (existuje víc přepisů toho jména), který žil v letech 1869 až 1910 a dokázal pozvednout čínskou národní hrdost do nečekaných výšin v dobách nejhorších, když ji začali oblézat Japonci a dokonce i západní národy, snažící se do čínských srdcí zasít nejen víru v Krista, ale i v hodnoty kapitalismu. Těmto nešvarům se však Fearless věnuje jen okrajově, v jádru se jedná o příběh jednoho člověka, jeho vývoj od nezkušeného mladíka po moudrého mistra. Žebříček životních hodnot je to, o co ve filmu kráčí. Hua si zpočátku myslí, že čest jeho rodiny se dá vybojovat v ringu, ale nakonec ho tvrdá životní lekce přesvědčí o tom, že ty pravé hodnoty leží úplně jinde. Fearless není klasická bezmozková akce, v rukou Ronnyho Yua se pozvolna odhaluje tklivé drama, ve kterém Jet Li vystřídá řadu hereckých poloh. Mnozí sice budou opět kritizovat povrchní herecké výkony a elementárnost celého snímku, ale o tom je celá čínská kinematografie, včetně oslavovaných wuxia filmů. Jednoduchost a čistota emocí je pro tyto filmy příznačná a tak se nelze divit, že Hua ve filmu projede po klasické smyčce osudu, kterou jsme už tolikrát viděli v jiných, žánrově příbuzných filmech. Hrdina se zkrátka musí zrodit z křivdy nebo tragédie, velké činy jsou podmíněny velkými oběťmi. Jakmile překonáte tahle klišé a najdete správnou cestu skrze flashbackovou strukturu filmu (Ronny Yu se do toho pustil s vervou, snad aby trochu zakryl elementární poselství, které film nabízí), objevíte nejedno překvapení. Zvlášť fanoušci Fist of Legend si přijdou na své i co se děje týče, protože Fearless působí nejen jako učebnicový příklad prequelu, ale i jako komentář, naznačující, že tehdejší verze s Chen Zhenem, ve které jde prvoplánově o krvavou pomstu, není vždycky tím nejideálnějším řešením. Jako by se mistr Hua omlouval za chování svého žáka, který rozpoutal ve Fist of Fury / Fist of Legend skutečné peklo na zemi. Katarze snímku tak do puntíku naplňuje Jetovo prohlášení o tom, že tenhle film by měl být poselstvím pro mladou čínskou generaci. Vás to zcela jistě nebude rušit, protože se jedná o poselství univerzální, ale přiznejme si to na rovinu, bez pádných argumentů a ostrých akčních scén by to bylo jako číst Svitky od Mrtvého moře... i vy na to čekáte už čtyři odstavce, takže... jaký je mistr Hua jako bojovník? Nejlepší z nejlepších. Nebudu teď vykřikovat, že Fearless má nejlepší kung-fu scény všech dob (mluvím o kung-fu, takže mi s Tonym vlezte na záda, nikdo ho nepomlouvá ;), ale na vítěze uplynulé dekády ho klidně pasuji. V úvodu vás Ronny Yu namlsá záběrem jako z Once upon a Time in China a v rychlém sledu (možná až příliš rychlém) následuje sestřih z onoho osudného turnaje v roce 1910, na kterém si to Hua rozdal s nejlepšími bojovníky celého světa. Jet Li je opět ve skvělé formě a Ronny Yu mu to kazí snad jen občasnými zrychlovačko-zpomalovačkami, které jasně odkazují k nedávnému datu výroby. O tom že už to není jako za starých časů vás také přesvědčí občas nepřesné dráty (příliš rychlé reakce na údery, nebo "trhnutá" letová fáze), ale to jsou jen drobná smítka na Pingově veledíle. Krom Jeta excelují i všichni ostatní bojovníci - Nathan Jones je tu opět za torpédoborce, kterého musí porazit malý Číňan, ale rozhodně předvede, že se umí hýbat. Svojí porci akční slávy si užije i Collin Chou (Ngai Sing), který ve flashbackových scénách ztvárnil Huova otce. Zdaleka nejlepší scénou filmu a momentem, ve kterém se celý snímek láme, je ultimátní souboj v restauraci, kde se Hua postaví tváří v tvář poslednímu neporaženému mistrovi ve městě. Emoce a atmosféra téhle sekvence vás vezmou o patnáct let zpátky, kdy byla hongkongská kinematografie na vrcholu svých schopností a dokázala fascinovat svět. Je příjemné, že všechno se dá, byť na krátký okamžik, přivolat zpět... už kvůli těm pěti minutám se vyplatí na Fearless zajít a připomenout si, jak opojné to tehdy bylo. Samozřejmě nechci celý snímek redukovat na pár okamžiků extáze, ale nemůžeme si nalhávat, že snímek je bez chyb. Jsem docela zvědavý na avízovanou 150 minutovou verzi, ale obávám se, že by Ronny Yu musel kouzlit, aby jí dokázal vdechnout rozumné tempo. Už při Huově dobrovolném exilu, někdy ve dvou třetinách stopáže, se film dostává do stavu, který si nebezpečně zahrává s divákovou trpělivostí. A nejde o to, že by se v tu chvíli na plátně nebojovalo, ono se tam v podstatě neděje nic a divák musí počkat, až se hrdina psychicky zocelí prací na rýžovém políčku. Trochu laciného popotahování však lze bohorovně prominout, protože snímek nakonec nabízí důvod k zamyšlení i náročnějším divákům, kteří obyčejně jakkoliv vypiplané akční scény přehlížejí se zoufalým odfrknutím a čekají na sebemenší záminku, jak podobnému filmu srazit vaz. Fearless sice není Tygr a Drak, ale rozhodně není hloupý a snaží se. Osmička v tomhle případě může znamenat, tváří v tvář velkému hypeu, mírné zklamání, ale nenechte se zmást řečí čísel a rozhodněte se podle toho, jak na vás působí text. Osobně si Fearless zařadím do poličky hned vedle Fist of Legend a až budu mít zas jednou chuť na nějakou pecku s čínským lidovým hrdinou, budu přesně vědět, kam sáhnout. U Jeta je výběr hodně široký - Wong Fei-Hung, Fong Sai-Yuk, Chen Zhen, Hung Hei-Kwun... Hua Yuan Yia se mezi nimi rozhodně neztratí. 80% () (méně) (více)

hony23

Vracíme se o 100 let zpátky do Číny, kdy si tamní bojovcíci měli snahu dokazovat, čí kung-fu je lepší. Děj je zbytečné hodnotit, tyto filmy jsou všechny více méně na jedno brdo, tady jde o bojové umění, které zde bylo špičkové a co je ještě důležitější, bylo špičkově natočené. Žádné rychlé střihy, trhané záběry kamery ani létající bojovníci. Hlavní hrdina je celkem sympaťák a jeho protivníci jsou taky dobří týpci. ()

Taliga

Tvorcovia filmu dokonale vyriešili mnohoročnú dilemu ringových súbojov, kde sa v bezpočte filmov vedeli ľudia nanajvýš roztrepať na krvavú kašu a tým to haslo. Jeden vyhral, ostatní to odskákali. Tu dostali súboje nový rozmer. Posunuli sa o niekoľko úrovní vyššie. Myslím, že i taký Bruce Lee by bol s Obávaným bojovníkom spokojný. ()

Matej.Soukup

Jistě, čínská kultura jako taková je pro nás Evropany pořád tak trochu obestřená záhadami a nahlédnout jí pod pokličku není úplně snadné, stejně jako jejich bojovému umění. Obávaný bojovník představuje především sondu do hlubin nepřekonatelného mistra wu shu, kterého obrovská osobní tragédie změní z nafoukaného a sebestředného hlupáka v muže, který svými hmaty a chvaty bojuje za osvobození celé Číny od útlaku západních velmocí. A to celé běží na pozadí fantastických soubojů. Jet Li se pro takové role narodil, protože to, co předvádí před kamerou za neuvěřitelné pohyby, je dechberoucí. Docela rád bych věděl, kolikrát ty scény museli natáčet, ale sledovat to je neuvěřitelné, člověk to pomalu ani nestíhá. Velice povedený kousek a skvělá sonda do několika pro nás ne tak úplně známých oblastí dálného Východu. ()

PTuranyi

Film sa začína ako obyčajný hoci dobre natočené kung-fu (wušu). Približne v polovice filmu hlavný hrdina pochopí nesprávnosť svojho konania, spozná svoju pýchu a zmení sa. Jeho múdrosť rastie a začína sa príliš mudrovať. Vrcholom je samozrejme zápas, ktorým sa vlastne film začína. A to vrcholom nie len bojovým ale aj vrcholom múdrosti a morálky. Vrcholom, v ktorom bojovníci dokážu svoju česť a zlé politické praktiky budú porazené. Plus ezoterický záver majstra v "nebi" so svojou láskou Lunou. Zdalo sa mi to príliš nafúknuto vznešené a mravokárne. Ale ako pocta majstrovi dobré. Bonus cameo Jackie Chan ako potulný blázon. 70% ()

Dejvidas

Audiovizuální pastva pro smysly s naprosto geniální choreografií martial-arts scén. Od 5ti hvězdiček ji u mne dělí jen plytký příběh, kde mi přerod hlavního hrdiny z floutka ve filozofa připadal příliš skokovitý. O konci filmu, jenž mě dokonce trochu rozčaroval, ani nemluvě.. Stále ale poctivé 4 *. ()

Vital

Jet-Liho jsem viděl po prvé ve snímku Utržený ze řetězu,a moc se mi líbil a tento snímek nezůstává pozadu,s velmi dobrýma akčníma scénama a kamerové efekty v akčních scénách jsem měl vždycky moc rád,jen co bych trochu vytkl,že to mohlo být víc propracovanější v příběhu,kdy přichází hlavní hrdina na samotu do vesnice. ()

Neel

Je pravdou, že pro mě, jako fanouška bojových umění je tento film povinností. 5 hvězdiček za Jeta Li a za propracované bojové scény. ()

kondomxxl

Mám rád Jeta Liho a tak som neváhal pozrieť si aj tento jeho film. Musím sa priznať, že bojoviek tu máme už mnoho, ale práve tie boje sú v mnohých filmoch o ničom, tu to aspoň vyzeralo reálne (nemyslím tie akrobatické scény ;-) ) a tak som nemusel stále hľadať scénu, kde Jet 'akože' udrie protivníka. Takisto potešil aj príbeh, síce tu už také boli, ale tu to sedelo ako uliate. Máme tu ďalší kvalitný kúsok od Jeta, na ktorý sa veľmi rád pozriem aj v budúcnu :-) 84 % ()

Fill16

Všechno, co mám na filmech podobného ražení rád, je obsaženo ve vynikajícím Obávaném bojovníkovi. Film je natočen dle osvědčenýcn klasických metod ze starých "old school" martial arts, ale zároveň přidává něco navíc z dnešní doby. Tato kombinace je vskutku fantastická - ať už se jedná o neskutečně krásnou kameru, výpravu, hudbu, či výborné herce (Jet-Li stále ve skvělé formě). Toto si pustím určitě víc než jen jednou, s trochou štěstí třeba i v Director's cut, kde je údajně dějová linka s Michelle Yeoh více prohloubena. ()

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje