Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (78)

Deverant odpad!

všechny recenze uživatele

Jak hodnotit film, jež by se dal s trochou nadsázky označit za instruktážní? Jeho účelem bylo rozdmýchat ochladající vlastenectví a ukázat, jak to v tom Vietnamu "opravdu" vypadá. Všechno co se na plátně udá, musí odpovídat těmto požadavkům. Nechybí tedy hrdinství amerických vojáků, soucit amerických vojáků, otcovské vedení amerických vojáků a, moje oblíbené, přivedení proti válce orientovaného novináře zpět na správnou cestu. A finále s osiřelým chlapcem, o kterého se postará Velký bílý otec ve Washingtonu by bylo k popukání, kdyby trochu nemrazilo, že to je myšleno smrtelně vážně. Jako propagandistický materiál možná Barety fungují, jako film určitě ne. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Poměrně nespravedlivé je, že ČT v rámci "propagandistických nedělí" srovnává ty prakticky nejhorší československé škváry tohoto "žánru" s americkou soft propagandou. Proč neuvádí veledíla jako The Red Menace, I Married a Communist, My Son John či I Was a Communist for the FBI? Tedy ne že by Zelené barety nebyly po ideové stránce poměrně hrozné dílko, nicméně podoboných hrůz, které pějí ódy na americkou zahraniční politiku, se točí stále celá řada (Slzy slunce s Brucem Willisem, Údolí stínů s Melem Gibsonem...). - Jinak John Wayne se rád vychloubal tvrzením, že za život nepřečetl jedinou knihu. Podobně vzdělané osobnosti (a to je sociologicky prokázaný fakt) dnes volí neokonzervativce George Bushe - takže čemu se v Zelených baretech divit? ()

Reklama

videofil 

všechny recenze uživatele

Při čtení zdejších komentářů mám pocit, že se všichni zastávají komoušů, a že vlastně komouši ani vlastně tak zlí nejsou. Což mě tedy děsí. Ale možná svá slova myslíte jinak a já to jen nepochopil. Ale k filmu. Není ani dobrý, ani špatný. Prostě takový průměr. Na můj vkus příliš dlouhý. Od chvíle, kdy chtěli Američané vyhodit do vzduchu ten most ( zhruba dvacet minut před koncem filmu ) jsem se už docela nudil a těšil jsem se na závěrečné titulky. Nejvíc mě asi zarmoutila ( na lepší slovo si momentálně nemohu vzpomenout ) smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterému jsem fandil nejvíc. Mám na mysli toho, co se nejvíc spřátelil s tím vietnamským klučíkem. Ale co chci na tomto filmu hlavně vyzvednout, je podle mě vynikající český dabing ( Bohumil Švarc, Petr Svoboda, Ilja Prachař, Radan Rusev, Ivan Richter ). Když si vezmeme, že film vyšel na vhs hned začátkem roku 1992, kdy vlastně nastal ten pravý video boom, velmi slušná práce. Ale jedna věc mě přece jen u dabingu naštvala. A to, že herce Jima Huttona, kterého daboval Petr Svoboda, v jednom úseku daboval někdo jiný. To nechápu proč. Ale jinak před tímto českým dabingem fakt smekám. Na svou dobu prvotřídní český dabing. I když bych si tento film asi na dvd nekoupil, překvapuje mě, že se zatím nenašel nikdo, kdo by o autorská práva projevil zájem. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

John Wayne se na stará kolena snad musel po(h)mátnout pod kloboukem! Velký >cowboy< a esence amerického filmového šovinizmu spolurežíroval a odehrál tuhle >válečnou drámu< - natočenou sice v roce 1968(!), leč výrazovými prostředky filmů let tak dvacet let dávno minulých. Obsahem jasně plytkou - na podporu války ve Vietnamu užitnou agitku, režijně diletantskou, vojáčkovsky militantní spatlaninu, která může zaujmout snad jen nějaké ty zelené mozky... Hnus a bída šmejd in jůesej... . . . Takže ta jedna malinkatá hvězdička snad jen za ty některé obrazy ryze kamerové a taky proto, že v odpadu je třeba nechat si místo pro sračky notnějšího kalibru... - - - P.S. V programovém cyklu čétévé navíc s typicky diletantským a technicky mizerným bezruchovým českým dabingem a oříznutým obrazem na 4:3 takto těžko stravitelné i z ryze studijních důvodů... :-( ()

sud 

všechny recenze uživatele

S tou propagandou v tomto snímku to zase není tak horký. Je sice charakterově černobílý a jednostranný, byl však natočen v době, kdy Vietnamská válka vrcholila a s tím se musí tak nějak počítat. Západ slunce do moře ve finální scéně je sice taky úlet, ale méně všímavému divákovi to ani nepřijde. A co se týče patriotizmu, v "Pearl Harboru" nebo "Dni nezávislosti" toho najdete víc. Po filmařské a příběhové stránce je to velmi dobře odvedené řemeslo s asi půlhodinovou akční scénou v polovině filmu a celkově se nuda taky nedostaví. Když jsem tento film viděl prvně jako asi desetiletý, konec filmu při proslovu plukovníka s malým Vietnamským chlapcem mě dojal. Dnes jsem sice trošku uvážlivější a více jsem toho viděl, ale v žádném případě nemohu zatratit "Zelené barety", napínavý film s vynikajícím hudebním doprovodem Miklose Roszy a skvělým Johnem Waynem v hlavní úloze plukovníka Kirbyho. 55%. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (7)

  • Pôvodná voľba skladateľa padla na Elmera Bernsteina, ktorý ale ponuku odmietol, odôvodnením bol nesúhlas s politickými postojmi, ktoré film prezentuje. Druhou voľbou bol Miklós Rózsa, ktorý ponuku prijal. (Tvrdolín Veliký)
  • Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)
  • John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

Reklama

Reklama