Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

Blazkowicz

"Hey Charlie, you can call me John Wayne!" Zrovna tato hláška sem padne jak prdel na hrnec. Absolutně nechápu, co tady všichni mají s tou propagandou. Vždyť je to válečný film, ještě k tomu špatný, tak co by jste čekali? Buď se tam nic neděje nebo když už je tam jedna půl hodinová bojovka, tak je blbá jak troky. Ale dobře, rozpočet je asi tak malý, že se ani nevyplatí to jet točit aspoň pro efekt na Havaj a má to být teda jakože agitka se správným patriotismem. No tak proč to trvá víc jak dvě nudné hodiny? Po té velké bitvě to mělo skončit a ne to natahovat ještě jakousi tajnou operací. Na to už není nikdo zvědavý. 2* ()

brabi

Westernový koncept dobro versus zlo se do Vietmu moc nehodí. Wayne měl zůstat u toho, co mu šlo nejlíp. ()

route60 odpad!

Souhlas s gouryella, tato sračka zahleděna sama do sebe je k smíchu a to ne jen dějem ale hlavně herecky odfláknuto. Zelené barety jsou jen přiblblá propaganda. 0% ()

Virusman666

Vynikající film o válce mezi dvěma rozdílnými světy - demokratickými a svobodu zastávající USA a debilními bolševickými vietnamčíky. Je v tom sic kus propagandy, ale kdo nepropaguje sám sebe, že? Hlavní je, že aspoň někdo na světě se dokáže zastat slabšího a bez váhání nasadí i životy svých lidí za svobodu a demokracii. Máme se jako národ ještě hodně co učit - zejména ti, kteří si nevidí na špičku frňáku a pomlouvají to, co druhým můžou jen a jen závidět - odvahu a smysl pro spravedlnost !! ()

ForzaJuve

Johna Wayna nesnáším a jeho dva westerny, které jsem viděl mě naprosto nebavily. Když to zkombinuju, i s odečtením propagandy, s podprůměrným válečným filmem, nemůže to být lepší než 1*. Vlastně ani nevím, za co ji dávám. Zajímalo by mě, kolik Wayne za roli dostal a jaké na tento film byli v USA reakce. ()

Wynne

Teda...děda docela průhlednej. Ale musím ocenit jeho snahu a naivitu s jakou se rozhodl omámit Američany za dvě a půl hodiny všemi možnými způsoby. ()

JP84 odpad!

Jako komedie by to možná ušlo,jenže tohle je údajně válečný film.Takhle to dopadne,když dáte armádě na starost,aby o sobě natočila film.Nemluvě o účasti představitele hlavní role.Co tím ten vrchní indijánobijec chtěl dokázat?Že takovouhle sračkou dostane americkou mládež na svoji stranu?A nebo je jen chtěl pořádně nasrat?Vždyť ten film je úplně mimo.Například místo džungle jehličnatý les.Proč to nenatáčeli alespoň na Havaji nebo ještě lépe na základně na Guamu.K politickým věcem se radši vyjadřovat nebudu,to by bylo na dlouho.P.S.:Kdo by chtěl vědět,jak to tam skutečně vypadalo ať si raději přečte nějakou knihu. ()

Anstoss

Americká propaganda s doby Vietnamské války. Jako Válečný či Akční film průměr. Je ovšem zajímavé vidět, jak se hlavně John Wayne snaží válku ospravedlnit. Pokud vás tedy zajímá „Brainwash“ s Ameriky, nenechte si ujít. God bles America! 5/10 ()

HJ-FILIP

Nevím, co se na tom komu nelíbí. Není to žádný dokument - leda smýšlení v době vzniku - ale válečný film. To co vznikalo v Itálii baretům nesahá po kotníky. Myslím je vcelku originální a příjemnější, než Dobré ráno, Vietname ()

Beliel

Americká propaganda na vedení války. Ideální americký voják ve Vietnamu, který je uvědomělý, loajální a ví za co bojuje. O tom se zde asi nemusíme bavit, ale na druhou stranu proč ne. Někomu to může lézt krkem a někomu třeba ne. John Wayne měl raději zůstat u westernů. Vypadá, až moc dobrácky. Moc dobře si pamatuji že tento film a také Obléhání základny Gloria byly dva filmy, které jsem dával na VHS vždy, když jsem byl nemocný a nemohl do školy. V té době jsem to žral. Po delší době jsem tento film opět shlédnul a samozřejmě zde vidím mnoho proti...Nic neříkající vložka v podobě únosu, film se zbytečně táhne a bojové akce jsou až ke konci. Určitě se z tohoto filmu dalo vytěžit více, ale byl velmi špatně uchopen. I tak ale dám tři hvězdy, protože pro válečné filmy mám slabost. ()

T.O.M.

Film z doby, kdy ještě američané podporovali americké zapojení ve Vietnamu. Obrat v atmosféře a změna narativu přišel až po ofenzívě Tet v letech 1968/1969. Tehdy se masivně v USA prosadila tzv. mírová hnutí (podporovaná i agenty komunismu) během pár měsíců zcela změnila způsob interpretace války ve Vietnamu v USA. Z pomoci Vietnamcům bojujícím za svobodu proti komunistickému teroru (...co mi to jen připomíná?) se najednou stal americký boj proti vietnamskému lidu. A tento způsob interpretace se prosadil a udržel. Vyhovoval nejen komunistickým zemím, ale paradoxně i USA, protože umožňuje nevidět, že jižní Vietnam bojoval dlouho, statečně a do posledního dechu, a USA ho navzdory všem slibům o své podpoře opustili a nechali padnout. Lidé, kteří jim důvěřovali, a bojovali s nimi mnoho let za svobodu, skončili v komunistických lágrech. Jižní VietNam a jeho obyvatelé byly z příběhu války v jižním Vietnamu zcela vyretušováni. A stejným způsobem je posuzován i tento film. Pozdější optikou. Pomoc VietNamu v té době nebylo třeba ani propagovat - ona tu podporu totiž měla. BTW: Jižní Vietnam měl a má samozřejmě i západní pobřeží, nad kterým zapadá slunce každý den - stovky kilometrů. A i na východním pobřeží může vzniknout efekt západu slunce nad mořem - např. na předsunutím poloostrově - v úrovni výšky lidské postavy lze dohlédnout nad mořem jen cca 5km (Jedno takové místo je kousek od Saigonu). Ale kdo by se zatěžoval fakty, že? Kdo chce psa bít.... ()