Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

Chrustyn

Slavný, ale ve své podstatě silně nepovedený válečný snímek, který je ve výsledku spíše propagandou a možná i ospravedlněním vietnamského konfliktu. ()

Exkvizitor

Poměrně nespravedlivé je, že ČT v rámci "propagandistických nedělí" srovnává ty prakticky nejhorší československé škváry tohoto "žánru" s americkou soft propagandou. Proč neuvádí veledíla jako The Red Menace, I Married a Communist, My Son John či I Was a Communist for the FBI? Tedy ne že by Zelené barety nebyly po ideové stránce poměrně hrozné dílko, nicméně podoboných hrůz, které pějí ódy na americkou zahraniční politiku, se točí stále celá řada (Slzy slunce s Brucem Willisem, Údolí stínů s Melem Gibsonem...). - Jinak John Wayne se rád vychloubal tvrzením, že za život nepřečetl jedinou knihu. Podobně vzdělané osobnosti (a to je sociologicky prokázaný fakt) dnes volí neokonzervativce George Bushe - takže čemu se v Zelených baretech divit? ()

Dale

Stačí si pozrieť záverečnú scénu, ako John Wayne odchádza s vietnamským chlapcom ruku v ruke k západu slnka a presne viete ohodnotiť kvalitu tohto "objektívneho" diela. Síce to začína sľubne, keď novinári kladú kritické otázky ohľadom vojny vo Vietname, no samozrejme hrdinný Wayne ich presvedčí o tom, akú dôležitú prácu tam US army odvádza a ako je potrebná pre záchranu obyvateľov Vietnamu. ()

amirgal

Instruktážní snímek křížený s náborovým apelem a ideologickou propagandou. No hnus, velebnosti, co vám budu povídat! ()

MartinezZ

Hrozně dlouhé, hrozně okatě debilně propagandistické, hrozně nudné a místy hrozně amatérské. Co tam dělal důchodce Wayne jako velící je otázkou. Hrozný. Dokoukával jsem to nadvakrát, v celku to nešlo. ()

MikO_NR_1909

Lacná propaganda americkému hrdinstvu v najkontroverznejšej občianskej vojne. Ani by tak nevadila plochosť a jednotvárnosť naivného filmu, ale spôsob argumentov. Divák sa nedozvie, ako sa vojaci pripravovali na ťažkú depku, nedozvie sa oprávnene opačnému postoju naproti tomu republikánskemu a technicky nie je tiež čo vyzdvihnúť. Je to len také rozprávkové plynutie času. ()

kaylin

Tohle je opravdu slabý válečný film. Je to zbytečně moc natahované, aniž by bylo pořádně co vyprávět, jednotlivé postavy jsou takové rádoby dramaticky komické, což je na škodu, hlavně ta komika v některých případech, a nijak tomu moc nesluší ani barva. Prostě jen válečný film, který má Johna Wayna. ()

vegetol.mp

Neohrabaná proamerická agitka, které se snaživě chopil vlastenec John Wayne. Švanda je to veliká, ale jinak je to celé tak krystalicky debilní, až je to roztomilé. Každopádně je to prča. ()

kinderman

Roku 1967 se N.Mailer v titulu svého alegorického románu ptal Proč jsme ve Vietnamu? J.Wayne mu odpověděl svým válečným eposem, který je oslavou příslušníků speciálních jednotek a zároveň (ve druhé třetině) moderní verzí hercova předchozího režijního kousku Alamo. Zmínka o české munici pěkně koresponduje s ukořistěnými československými kulomety ve Stoneově Četě, ač Stone pochopitelně stojí na zcela opačné ideové straně barikády, než kterou celý život hájil Wayne. ()

kagemush

,,Tak dem nato chlapi,nakopem jim prdele,zabijeme šecky,pušky na to máme.Co je žlutý ať je mrtvý a vy se žloutenkou holt máte smůlu. Kdo není zelenej není chlap! Kolikrát to mám prostitutka opakovat?!" -Tohle je opravdu trapný dílko od začátku do konce a na rozdíl od Zachraňte vojína Ryana to ani moc lidí pánům zadavatelům nesežralo.Tedy jestli to mělo ukázat , alespoň část americké armády jako partu dvrdých ale správňáckých chlapíků se srdcem (nepřítele) na dlani. ()

Martin741

Jo, jo - tento snimok myslel reziser John Wayne /Red River, Rio Bravo, El Dorado/ fakt vazne. A najkomickejsie na tom je, ze severoamericke lesy supluju vietnamsku dzunglu. No tak tu sa da napisat snad len velke .... LOL. 5 % ()

Deverant odpad!

Jak hodnotit film, jež by se dal s trochou nadsázky označit za instruktážní? Jeho účelem bylo rozdmýchat ochladající vlastenectví a ukázat, jak to v tom Vietnamu "opravdu" vypadá. Všechno co se na plátně udá, musí odpovídat těmto požadavkům. Nechybí tedy hrdinství amerických vojáků, soucit amerických vojáků, otcovské vedení amerických vojáků a, moje oblíbené, přivedení proti válce orientovaného novináře zpět na správnou cestu. A finále s osiřelým chlapcem, o kterého se postará Velký bílý otec ve Washingtonu by bylo k popukání, kdyby trochu nemrazilo, že to je myšleno smrtelně vážně. Jako propagandistický materiál možná Barety fungují, jako film určitě ne. ()

blitzer

Tu agitku bych byl ochoten snad i přejít, ale zejména špatné technické provedení (ty jehličnatý stromy všude v "džungli" (což mi teda opravdu nepřipomínalo hru Vietcong jak píše monolog), postřelený voják, který ani nehlesne a až po chvíli slušně odpoví na dotaz "jestli to schytal?", apod.) sráží mé hodnocení až na 2*. PS: snad jedinej film o válce ve Vietnamu kde nepadne ani jedno sprostý slovo :-) ()

mortak odpad!

Vždyť to děláme pro tebe, hochu! Wayne se svým konzervatismem a velkým pupkem, správní američtí hoši v padnoucích uniformách (chápu, že to někoho asi vzrušuje), komouši kam se podíváš...horší propagandu uvidíte málokdy! Říkám HNUS!!! ()

majo25

Asi jeden z prvých filmov o vojne vo Vietname. Taká typická vojenská verbovačka, ktorá sa odohráva v toľko proklamovanej nepopulárnej vietnamskej vojne. Obstojí len po technickej stránke, vojnové scény vyzerajú až na to nedžunglové zasadenie dostatočne akčne a americkí vojaci ako hrdinovia, čo bol samozrejme zámer. Pupkatý obstarožný Wayne sa do role hodí asi rovnako ako vo všetkých svojich westernoch - vyvoláva skôr úsmev. Po nudnom a komediálne ladenom začiatku sa film od polovice rozbehne, aj keď pri tej predlhej stopáži to nie je až také zjavné. ()

Valdorffun odpad!

Yeah, John Wayne rules, aneb jak válčit s lišáckým úsměvem a s rukama v kapsách. Neuvěřitelné. V mé divácké historii srovnatelné snad jen s tureckými hvězdnými válkami ( http://www.csfd.cz/film/203234-dunyayi-kurtaran-adam/ ). Krev jako z vodovek, vietcong ozbrojen kušemi a kuchyňáky. Před shlédnutím doporučuju dlouhého jointa, budete mít o zábavu postaráno:-) ()

JohnSmith

Ajajajaj, tak to byla slabotka. První polovinu filmu se naprosto nic neděje,druhá je sice plná akce,ale dost špatně natočené. Wayne jako necowboy je poněkud mimo mísu. Ve srovnání s jinými válečnými filmy ze 60.let je tohle opravdu bída. Za zajímavost stojí snad jen to,že to je jeden z prvních,ne-li první film o válce ve Vietnamu. ()