Snadnější je zkrotit Divoký západ než jednu svéhlavou ženskou... John Wayne (1907–1979) byl ztělesněním pravého Američana a jeho lakonický herecký projev se asi nejlépe uplatnil ve westernech. Natočil jich ve své kariéře pěknou řádku a některé z nich patří ke klasickému odkazu žánru (Přepadení, Fort Apache, Rio Bravo apod.). S postupujícím věkem, který se nijak nesnažil skrývat, se Wayne přehrával do bodrých, patriarchálních hrdinů, kteří sice nejdou daleko pro nějakou tu ránu, ale jinak věci řeší většinou s klidným nadhledem. K takovým postavám patří i zámožný rančer McLintock ve stejnojmenném komediálním westernu (1963). Své dobytkářské impérium kočíruje pevnou rukou, ale vlastní manželku zvládá jen stěží. Jejich tvrdohlavé nátury na sebe znovu narazí, když se Kate vrací po delším odloučení na ranč, aby strávila nějaký čas s jejich dcerou, přijíždějící z univerzitních studií na východě. Jak napovídá náznak příběhu, autoři se tentokrát nechali volně inspirovat klasikou, a sice Shakespearovou komedií "Zkrocení zlé ženy". Wayneovou partnerkou je tu herečka irského původu Maureen O’Haraová (je to čtvrtý z pěti jejich společných filmů), jeho dceru hraje Stefanie Powersová a jejího (dceřina) nápadníka Wayneův syn Patrick. Snímek vznikl ve Wayneově vlastní produkci (společnost Batjac) a režií byl pověřen syn starého Wayneova přítele, herce Victora McLaglena. Andrew V. McLaglen (nar. 1920) se k filmu propracoval přes režii epizod westernových seriálů a tomuto žánru zůstal věrný i později; známé jsou např. jeho westerny Shenandoah (1965), Vzácné plemeno (1966), Bandolero! (1968) nebo Chisum (1970). (Česká televize)

Mikino00

Místy opravdu vtipné, jenže většinu času naprosto stagnující až nudné. Wayne dobrý jako vždy, ale to jak jediné co na filmu vyzvednout. McLaglen se teprve zahříval, lepší filmy přišly později. ()

bohemia_regent

Shakespearovské téma zkrocení zlé ženy, implantované do westernovém žánru. Snaha o humor je podstatně křečovitější než v dávné renesanční komedii. ()

sonoluca

Ideální záležitost na nedělní odpoledne, jenž rozhodně nikoho neurazí. Dobrá atmosféra, vtipné momenty, typický Wayne, vynikající O'Hara, zkrátka příjemně ztrávené dvě hodinky. Ovšem pokud vynecháte, o nic zásadního tentokráte nepříjdete. ()

spofford

Nikdy jsem Johna Wayna neměla moc v oblibě. Některé jeho filmy se mi přesto líbily, ale tenhle k nim určitě nepatří. Nemám nic proti propojení humoru s westernem, ale tady toho bylo až příliš. Rozvleklé scény a stále se opakující vtipy taky moc nedodají na kráse a pro mě prkenný Wayn vše jen podtrhne k horšímu. ()

ostravak30

Tenhle film je více komedií než klasickým westernem. Akorát se manželská krize přenesla na Divoký západ. I tak ale řada scén pobaví, například ta rvačka v bahně, která už se ale hodně blíží k žánru grotesky. Na druhé straně je vidět, že se John Wayne natáčením v téhle fázi a po mnoha ikonických hrdinech bavil a byl schopen si dát i odlehčenější téma. Jen škoda, že film zůstal trčet mezi komedií a westernem a není ani jedním pořádně. ()

Chladek

Nejlepší je slyšet J. Waynea, ty jeho hlášky, to je prostě senzační. Stačí aby řekl "Hello Bob" a už vás dostane do kolen. Není to tipický western, což je jenom dobře, protože tak líp vynikne humor a vtip tohoto úžasného filmu. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá westernová komédia, v ktorej John Wayne hrá opäť správneho tvrdého chlapíka na divokom západe. Okrem toho, že je zakladateľom mesta a majiteľom väčšiny pozemkov má "drobné" problémy so svojou manželkou Kathy a dcérou. Okrem týchto rodinných problémov sú v tom zapletení farmári, indiáni, falošná vláda USA a zopár zábavných postavičiek ako čínsky kuchár alebo tulák Bunny Dull. V produkcii nič neškrípe a herci svoje úlohy hrajú dobre, takže gagy a je to vtipné. Záver je však už na dnešnú dobu príliš machovský a naháňanie Kathy so záverečným výpraskom mi nepripadal ani vtipný ani logický. 70% ()

remotrumpet

Kde nemôže čert, tam pošle ženu, westernová komédia s úsmevným koncom. "Pekná veselica McLintok, daj whiskey!"  Btw, mám to overené, prehnutie cez koleno a naplácanie na zadok fakt funguje ! ()

Pythonator

Zkrocení zlé ženy po zápaďácku. Jedná se o takový ten romantický western bez jediné přestřelky, takže asi tak trochu zklamání. Tento netradiční film vám však chybějící přestřelku vynahradí komickými scénami jako trapně groteskní mlátička se skluzem do bláta nebo napínavý souboj Wayne vs. schodiště. ()

DjLAky

Zapl jsem včera (21.12.2009) snad po půlroce TV: Čekal jsem, že v TV zase nic nebude, jen samé reklamy a stupidnosti typu VKV nebo Ordinace... Myslel jsem, že jen zabiju deset minut projetím všech 50-ti programů a pak to vypnu... Přepnul z ČT1 na ČT2... a tam již zůstal až do konce tohoto filmu! Možná mi uteklo prvních deset-patnáct minut..., ale neuvěřitelně mě tato kowbojka zaujala (a to westerny nemusím). Buď už jsem byl tak znuděný, nebo tento film měl opravdu vážně jiskru a upřímně jsem se několikrát zasmál... ;-) ()