Hurá do basy

Let's Go to Prison

Komedie / Krimi

USA, 2006, 84 min

• Olík

Jak se pomstím soudci, který Vás už poněkolikáté poslal bručet, když už není mezi živými - dostaňte do basy jeho penězi zkaženého syna. Jako bonus se nechte ubytovat do stejné cely a staňte se jeho mentorem v novém nedobrovolném domově. Stejně jako hlavní hrdina (Dax Shepard) nepříliš vtipné vězeňské komedie, kde jde hlavně o to, nebýt znásilněn ve sprše.(31.8.2010)

Na můj vkus občas dosti přehnané, ale celkové hodnocení zachránila taková příjemná komediální dohra celého filmu. Mám celkem ráda filmy z vězeňského prostředí a komedie snad ještě více, a tak mi tento kousek nemohl uniknout. (SPOILER)Záhadou pro mě ovšem je, jak si může 30tiletý běloch adoptovat asi 45tiletého černocha? To je asi čistě americký přehnaný shit humor.(24.4.2013)

Jo, tak tohleto beru. Geniální plán hlavního hrdiny na pomstu, který chce seběobětování a odříkání - nechat se zavřít do kriminálu . Člověk by se ptal, jestli mu to zato stojí, ale asi ano a tím si získal mé sympatie .Kromě jiného - začátek filmu je věnován americkému soudnímu systému a charakteristika "poroty" je geniální ! "Koupím to tu a nechám to zapálit "(9.1.2014)

„Vítej v pekle, bažante“– tohle budou pravděpodobně první slova, která uslyšíte při nástupu do svého nového, snad pouze dočasného, bydliště. Po seznámení s nekompromisním ředitelem věznice („Mám notoricky suchý smysl pro humor“), následuje první perná noc na cele. S trochou štěstí nedostanete za spoluvězně dvoumetrového černocha, neotrávíte se jídlem ze zdejší jídelny a váš drsný výraz („Vypadá, jako by sežral hovno“) odradí případné zájemce o některé z vašich životně důležitých orgánů. Přežijete tedy prvních pár dní, ale pak vyvstává vcelku logická otázka „Co tady budem dělat?“. Možností není mnoho, dopisování s jakýmsi cizincem vás brzy omrzí („Ale teď musím končit, protože na mě někdo močí“), pravděpodobně nepadnete do oka šéfovi zdejšího „white power“ gangu a jedinou cestou ven bude tudíž sebevražda („Dej mi čistidlo lodí a stříkačku“).___ Nevím, nakolik se tvůrci Hurá do basy chtěli svézt na „vězeňsky pozitivní“ vlně vzedmuté úspěchem Prison Breaku, není to vyloženě parodie, dokonce zde ani nejde o útěk, což docela zamrzí. Právě silnější příběh, který by směřoval odněkud někam, filmu schází nejcitelněji. Chybí rovněž hlavní hrdina, jenž by usiloval o naše sympatie. Jeden z ústřední dvojky je nám jako padouch prezentován, druhý se tak chová, dobrým hercem není ani jeden. Hurá do basy ovšem v komické formě prezentuje většinu situací, jež se vám vybaví při slovech „vězeňský film“ a narážky jako „Tys neviděl žádný vězeňský film?“, ač nejsou vysloveně geniální, potěší. Stylem svého humoru mi snímek nejvíce asocioval nedávný Absurdistán, který rovněž drobet dementním způsobem ironizoval jistý společenský problém. 55%(2.7.2007)

Naprosto skvělá komedie z vězeňského prostředí. Ve filmu jsem nenašel ani žádné hluché místo, takže jsem se bavil celou dobu. Herecké obsazení mi vcelku vyhovovalo ,Chi McBride jako velkej teplej černoch s kačenkou, Dax Shepard (kterýho jsem si hodně oblíbil hlavně v Idiocracy) jako nenapravitelný pomstichtivý parchant i Will Arnett, kteýho vězení změní na plný čáře a samozřejmě desítky vedlejších postav jako zkorumpovanej vězeňskej dozorce Shanahan nebo nacista Lynard (Tady je očiviná parodie na Kult Hákového Kříže).Film samozřejmě osbahuje staré známé sprchové scény i podobné "vězeňské klišé".-..Celkově je pro mě film příjemným překvapením. "Netrap se,pořád ještě máš výběr ze tří možností : Zabít se sám, prát se s ním anebo se jím nechat sejmout, což by bylo asi nejrozumější."(9.8.2007)

• - Natáčalo sa v bývalom nápravno-výchovnom zariadení Joliet neďaleko Chicaga, kde vznikal napr. aj seriál Prison Break: Útek z väzenia (od r. 2005). (m.a.t.o.)

• - Barry (Chi McBride) navštíví ve vězení Nelsona Biedermana (Will Arnett) po podmínečném propuštění. Ve skutečnosti by se však setkat nemohli, protože vězeň propuštěný na podmínku se nesmí setkat s druhým vězněm ze stejného vězení. (Lajty)