Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Narciska odpad!

Proč? Proč takový film? Co mi má přinést, kromě nočních můr? Nechci nikomu křivdit, ale tato díla mi nepřijdou ničím víc než snahou ze sebe uvolnit všechno to bahno a hnus, co v sobě lidi mají… No někteří zjevně více než jiní. Nebo film cílil na příznivce nekrofilie. Nebo je na vině můj odtažitý vztah ke smrti a pocit hnusu, jež se dostaví při pohledu na mrtvá těla. No, zjevně na to nechci přicházet u tohoto filmu, jehož smysl mi zcela uniká, zatímco odpor zůstává… ()

tragos

Tideland je provokativní, šokující, totálně ujetý a ke všemu ještě pomalý film, který bych doporučil jen málokomu. Ale pokud vám jméno Terry Gilliam říká víc než jen Dvanáct opic nebo MP, pokud se -- stejně jako já -- těšíte na jeho další nezařaditelný film, pokud se dokážete na "trošku jiný film" podívat "trošku jinýma očima", pak se v Krajině přílivu jen těžko zmýlíte. Ano, Terry je zpět, ale zatím nikoliv v plné síle. 7/10 plus obdivuhodný výkon Jodelle Ferland. ||| Jít na Tideland a netušit, co od něj čekat, je jako vydat se do říše za zrcadlem bez průvodce. ()

vojo

Napriek dosť zlým ohlasom som sa na tejto "úchylárni" výborne bavil. Krajina zďaleka nie je najlepší Gilliamov film, no za odvahu natočiť takýto úlet a hlavne za detskú hlavnú predstaviteľku plný bodový zisk. ()

Pet 510

Mám ráda Terryho Gilliama a jeho úžasně trhlé filmy, ovšem tady to teda krapánek přeťáp. Běhal mi z toho mráz po zádech. Nevím možná sem přecitlivělá. Když jsem se koukala na imaginárium nebo na strach a hnus, bylo to sice šílené, ale tak hezky. Tohle bylo, já nevím zlé. Morbidnost zde několikanásobně přetáhla mojí únosnou mez. Ale jedno mě dostalo, i když mě to v žádném případě nepřiměje se koukat na Krajinu přílivu znovu a to byl herecký výkon Jodelle Ferland. Hrála fantasticky, když si vezmete že jí bylo deset let... uf klobouk dolů. ()

Wolvie

Typický Gilliam.Rozhodně ne pro každého,ale když to sedne,tak pořádně.Zvláštní film s hodně pomalým plynutím,ale ve výsledku naprosto kouzelný. ()

Akana

Problém Grimmů byl v tom, že se blázen pokusil natočit film pro lidi. Lidi nenadchnul a kolegy blázny zklamal. V případě Krajiny přílivu zůstal blázen bláznem, lidi mu to většinou zase moc nežerou, ale blázni jsou spokojení. Jsem spokojený, takže nechci domyslet co z toho podle mojí teorie plyne. V Gilliamových filmech je nějaký ten "spodní výr" vždycky přítomný, ale Tideland mi připadá zatím snad nejzlověstnější. Kdeže je Terryho tradiční oslava snílkovství. Haluconogenní dobrodružství Jelizy-Rose (nebo spíš Alenky?) mají hodně morbidní, šílenou pachuť, skoro nepříjemné erotické pnutí a nekonkrétní nebezpečí číhá na každém kroku. Zdá se mi, že Gilliam v Alence vyhmátnul podobné fazety jako svého času Švankmajer, ale dal jim samozřejmě svůj originální kabát. Chápat tuhle temnou taškařici si zatím netroufám, důležité ale je, že jsem jí určitě neviděl naposled. A to znamená, že mě Gilliam zase dostal. 90% ()

Puol

Buď som z Terryho filmu úplne odviazaný (12 opíc, Dr.Parnass) alebo znechutený (napr.Bratia Grimmovci). podľa hodnotenia vidno do ktorej kategórie padol Tideland. Netvrdím, že film nemá svoje čaro (patrične ujeté), jednoducho mi to nesadlo a mal som problém vydržať do konca. Jeff so tu teda veľmi nezahral. ()

Gumby

Ačkoli "holčička utíkající do světa své fantazie" je koncept nanejvýš obehraný, Gilliam ho snad jako jediný dokáže pojmout opravdu "realisticky", tj. výlučně (až na poslední záběr) z perspektivy té holčičky, ne jen jako důvod pro prvoplánovou výtvarnou exhibici, nebo moralistní srovnávání "dětského světa nevinnosti" a dospělého zla. Je to samozřejmě perspektiva zkřivená strachem, nejistotou z končícího dětství a tím, že se holčičce doma pomalu rozkládá tatínek, pročež není divu, že výsledek působí tak nepříjemně a znepokojivě. Přes všestrannou bizarnost, je to asi jediný Gilliamův film, ve kterém chybí jeho groteskní humor. Vlastně je to jeho nejvážnější film. ()

nippa

Tak ako spočiatku vyčaria absurdity na plátne nečakaný letmý či široký úsmev na tvári, niekedy menší výbuch smiechu... tak som si veľmi rýchlo začal uvedomovať aký neskutočne smutný príbeh mi bol predostretý. Snáď jedna z najsmutnejších vecí aké som kedy videl. Pohľad na svet nevinnými a nepoškvrnenými detskými očami, ktoré vnímajú realitu od svojho sklonku života úplne inak ako každý bežný človek. A pritom len túžia nebyť na svete osamelé. Lenže ten kontrast. Absurdností, nechutností, zvráteností, úchylností a zla, ktorý tento film obsahuje. Nepozeralo sa mi to ľahko, trochu som sa premáhal, vadilo mi to že niekto natočí niečo takéto až absolútne nemorálne, dokonca plné redneckovských predsudkov a narážok. A pritom tak skvele zahrané. Malá Jeliza-Rose si v podstate strihla brutálnu one-girl show. A ako to mám teraz hodnotiť? Ak sa mám skúsiť oprostiť od celého toho čo mi vadilo tak dám 3*. Nikomu, ale tento film neodporúčam vidieť takže mu dám 1* za to úžasné malé dievčisko a budem dúfať že tým niekoho odradím... Videné v rámci premietania "naslepo". Ja dopozerám hocičo, ale tu som sa snáď prvýkrát v živote pohrával s myšlienkou postaviť sa a odísť... Už chýbal len nejaký nechutný pedofilný incest zavŕšený krvavou sprchou. ()

Rathalos

Tak toto neodporucam pozerat ani mojmu najvacsiemu nepriatelovi,nieco tak totalne pri*ebane sa len tazko hlada,jednoducho o nicom a ku*evska nuda,reziserovi urcite je*lo v hlave,ked sa to rozhodol natocit a este z toho aj ho*no vytazil,fakt jedine,co stoji za to su herecke vykony Jodelle Ferland a Brendana Fletchere,ktori boli velmi presvedcivi,no zaraza ma,ze do takeho filmu obsadili do hlavnej roli jedenast-rocne dievca,ze jej to povolili rodicia,tak to sa cudujem,myslim si,ze pre jej zdravy vyvoj to nebolo absolutne vhodne,ale moje mudrovanie to uz nezmeni...:-) ()

filmer

I přes občasná zbytečně táhlá místa, jsem měl z filmu po skončení takovy "hezky" pocit. Oddechový a příjemný snímek. ()

Dimo

Nádherná a kouzelná, zvrhá a krásně praštěná fantasy pohádka jen pro někeré, zejména však pro ty, kteří nevyhnali své dětství z hlavy a dokáží ho zkombinovat s docela bizardně-snovými představami. Film celý, je jako krásný, praštěný sen. Úžasný výlet do fantasy světa, kde exceluje Jodelle Ferland, největší hvězda celého filmového snu. ()

Misery

Film o magorech pro magory. Tak trochu hybrid mezi Monty Pythonovským snímkem a 12 opicemi. Jeff Bridges jako tatík a hlavně malá Jodelle Ferland jsou herecky skvostní. Trochu mi ale vadili zbylí dva herci. Přesto jsem se bavila. Asi vážně musíte být trochu dítětem a mít velkou fantazii, abyste si film dokázali užít. Musím říct, že stejně jako jakýkoliv jiný snímek od Gilliama, i Tideland roste s každým zhlédnutím. No a minimálně dvakrát 5* za závěr - velmi mrazivý. Dívka je sice zachráněna, ale snad ještě větší magorkou, než všechny postavy, se kterými se zatím potkala:-D Žralok je mrtev, jede se dál!!! ()

Kalimero13

Ten film v popisku nemá Fantasy / Drama / Thriller / Horor, protože byste tam od každého našli trošku, ale proto že na celý film jde nahlížet jako na jedno z těchto témat. Většina lidí v tom uvidí jako ujeté fantasy. Já ale viděl místy až skličující drama malé holčičky, která ve své naivitě vidí svět svýma očima, přestože smrt i horší věci číhají na každém kroku. Neseděl jsem jako většina s otevřenou pusou, ale se znechuceným výrazem, co mě čeká v dalším okamžiku. Scény k tomu vedli až nebezpečně často...brrr. Za místy se prolévající nudu musím dát o jednu hvězdičku méně. Jinak bych dal plný počet ne za to, ž jsem se bavil, ale za to jak silné pocity údivu, znechucení a beznaděje film vyvolává. ()

fraktal

Naštěstí se mi toto zrovna trefilo do nálady. Ale film stojí a padá na Jordelle Ferland. Takže i přes vleklou a neobjevnou druhou polovinu a přes její stále méně uvěřitelnější dialogy se mi film líbil. ()