Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Jillen

Terry je vizionář, který umí stavět kulisy a vytvářet v nich atmosféru, film má zvláštní náboj, je to taková pohádka pro mladistvé, je to sice trochu dlouhé a místy nudné, ale i tak jsem si film užil. Jen tak dál Dávám 80% ()

aluna

Fakt hodně ulítlej film, i na Terryho. Být o půl hodinky kratší BACHA SPOILER a bez těch pedofilních prvků, A JE PO jdu snad ještě výš. Gilliam se tady rozjel tak, že ubrzdit to byl docela problém. Nicméně svět holčičky, co už v jejích letech zvládá úkony řadový zdravotní sestry v končinách, kde hlavy od panenek dávají dobrou noc, v oblasti s takovou koncentrací LSD v ovzduší, že i na Woodstocku by mohli závidět, mě svou roztomilou morbidností příjemně zhnusoval a humorem černějším než antracit dobře bavil. A Jeffova role, to je role snů! ()

Freemind

Myslím si, že k tomuto filmu bylo CSFD dost nespravedlivé - dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Zprvu docela normální příběh, který se postupně začíná "špinit" lehkými surrealistickými vsuvkami, realita se pomalu mění v poetickou (i když notně morbidní) vizi. Že se v tom někdo ztratil? No a? Musíte všechno pochopit, aby se Vám to líbilo? ()

kaylin

Nelíbil se mi tenhle film. Ani trochu se mi nezamlouval. Terry Gilliam si většinou nezaslouží tak nízké hodnocení, ale zpětně mám pocit, že i 20 % je moc. Film zobrazuje dobrodružství jedné malé dívky, dobrodružství temné, nepěkné. Dívka si hraje s hlavami panenek, které mluví, vytváří si své vlastní světy, své vlastní představy o realitě. Má rodiče, kteří jsou feťáci a brzy na to umřou. Tatínek se před ní ale ještě nějakou dobu rozkládá. Jeff Bridges umí skvěle zahrát i mrtvolu. Hlavní hrdinkou filmu je ale postava dívenky, kterou ztvárnila Jodelle Ferland, ano, přesně ta holčina, která vtiskla vzhled Alesse ve filmu "Silent Hill". Je skvělá, hraje nádherně, ale to, co jí Gilliam donutil dělat... Nevím. Rodiče z toho asi museli mít velkou radost. Tenhle film je úchylný. Zobrazuje úchylné věci a mladou dívku vystavil úchylným věcem. Líbí se mi, že si sám Gilliam uvědomoval, že tenhle film nebude dobře přijat. Nemůže být dobře přijat. Sice může natočit prolog a tam říct, že tohle je svět viděný očima dítěte, že je nevinný, ale sakra, když už tvůrce musí natočit takový prolog, tak si je sám setsakra dobře vědom, že tam něco v pořádku není. Není. Nechci říkat, že film je pedofilní, přece jen by to bylo dost přísné, ale na druhou stranu k tomu nemá daleko. Je umění a umění. to, že označíme film za "poetický horor" ještě problém neřeší. Děsivý film je, ale rozhodně ne tím, že by měl nějakou skvělou atmosféru. Je to jako se dostat do mysli šílence, který to má v hlavě trochu pomotané a sní si svůj ne až tak perverzní sen o jedné malé dívce. Jestli máte pocit, že se Gilliam nedostal za hranici vkusu, názor vám brát nebudu, ale myslím si, že tu hranici docela překročil. Navíc použití digitálních prvků v některých scénách vypadá neskutečně hrozně. Na Gilliama škoda, protože vizuální stránce se dá jinak vytknout málo. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/motocyklove-deniky-proposition-v-zajeti.html ()

radektejkal

Když jsem se dětem pokoušel číst "Alenku", nejspíš vycítili moji nechuť k tomuto vyprávění a nechtěli ji číst. Větší úspěch než Lewis Carroll měl pak Tolkien. Tahle "Alenka" mi je sice bližší, ale zároveň bych se obešel bez všech dalších postav (matka a otec úplně stačili, panenky byly naopak velmi dobré), zkrátka líbilo by se mi to víc jako one-girl-show. - Přečetl jsem si první stranu dříve již uvedených recenzí, a přestože hodnocení mají tvar listu pily hanibalky, jsou komentáře navzájem dost podobné. Mně se nejvíc libil kiddo ***. ()

Petfruf

Nooo.. TEDA! Psycho alá Lewis Carroll. Teď nevím, jestli je větší úchylárna tenhle příběh - nebo to, že se mi film líbí. Přesně takové kouzlo a dekadenci by potřeboval Burton na svojí 3D Alenku, aby byla jak se patří. A ty děsivé panenky... Dobře ty, Terry! ()

fmash

Na úvod musím zmínit okolnost, že v době psaní tohoto komentáře tiskem právě profrčela japonská aféra tzv. stoletých, jejichž nezanedbatelná část ve skutečnosti již dlouhou dobu leží v postelích (v horším případě v batohu) svých příbuzných, a sice v pokročilém stadiu mumifikace. To je nejen bizarní, ale také to ovlivňuje světlo, ve kterém můžeme vidět Krajinu přílivu – trochu jí to ubírá na fantasknosti.          Pro někoho možná poněkud překvapivě se film skoro důsledně vyhýbá senzačním efektům a pro Gilliama typickým vylomeninám. Až na postupem času stále více ožívající představy malé Jelizy-Rose je vlastně velmi střízlivý a to je možná problém, kvůli kterému mnoho diváků připravených na nějaké opulentní vizuální hody a bizarnosti pocítilo určité zklamání, projevivší se poměrně nízkým hodnocením. Protože jinak je tento makabrózní snímek originální, jímavý a co je osvěžující, kupodivu ani nepůsobí moc přehnaně. Rychlootáčkový rozjezd (tady docela sdílím lítost, že jsme sjetého Bridgese nemohli sledovat o něco déle) připravuje půdu pro pochopení elegance, s jakou se malá Jeliza-Rose vyrovná se situacemi, jimiž prochází po zbytek filmu. Za pointu celého příběhu rozhodně nepovažuji zvrácenost kulis, jež spolu s kontrastně klidnými exteriéry a extrémními podivíny tvoří v první řadě nikoli samoúčelný rámec skvěle rozehrané psychologické partie, již sama se sebou hraje dětská hrdinka. Obzvlášť povedené je přitom využití jejích panenkovských přítelkyň, do nichž Jeliza promítá cynické a racionální postřehy, jež sama sobě vzhledem k okolnostem nemůže povolit, aby křehké obranné pole nepovolilo. Díky této kombinaci dětské naivity s racionálním hodnocením bizarních zážitků Krajina přílivu v mých očích dalece předčí zpracování stejného motivu v jinak mnohem imaginativnějším Faunově labyrintu. Naprosto obdivuhodný je výkon Jodelle Ferland, jež je pro podobné role zrozená – těžko se věří, že jí v době natáčení bylo sotva 11 let. Celý film na ní stojí a Gilliam zaslouží obdiv, že to ukočíroval. Krajina přílivu bez diskusí patří k tomu lepšímu, co jsem od něj viděl. ()

j.bena

??? Já na to neměla, pač jestli je to Alenka v říši divů ale na tripu, tak sem si ho měla dát asi s ní... ()

easaque

-3* tento málo známý film Terry Gilliama mě nalákal svým připodobněním k Alence v říši divů. S ní to má blízký jen námět a fantaskní svět malé hrdinky. Hodně ujetý začátek filmu mě připravil na zajímavou "jízdu", ale tím to taky skončilo. Nikam to nesměřuje a napětí postupně upadá. Netradiční zážitek to rozhodně je, ale doporučit tuto chvilkami až morbidní zvláštnost nemůžu. Na druhou stranu potěšila hlavní hrdinka svým hereckým výkonem a tradičně vysoké je Gilliamovský výtvarný styl. Ve výsledku slabší a chvílemi nudné 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Tideland, je film, který určitě nesedne každému. Jelikož u mé osoby předcházel značně jedinečný Brazil, nebyla má očekávání přílišná, i přes Gilliamova slova, že se jedná o jeden z jeho přelomových filmů. Podle recenzí jsem čekal něco bizardního, ale od prvních minut mi bylo jasné, že autor předčil má očekávání. Hned úvodní scéna filmu mrazí až někde pod morkem kostí. Vždyť to co prožívá malá Jeliza - Rose, mimochodem krásné jméno, je tak neskutečné, až se nám z toho protáčí panenky. Sexuální nárážky, mumifikace, prostředí,... Musím panu Gilliamovi smeknout, zase mne dostal. Tentokrát to ale nebylo příběhem, který, jak zde je častokrát uvedeno (myslím CSFD), je v některých částech poněkud plytký (nebo mnou nepochopený, tím si nejsem jist), ale vizální a hudební stránkou, která dobarvuje neskutečnost Tidelandu. Kdyby nebylo závěru, který mi k filmu zkrátka nesedl a já čekal něco jiného, tak bych dal snad i pět. Takhle čtyři a kousek. ()

balba

Styl T.Gilliama je provokativní a fascinující v tomto filmu to taky platí.Je to pěkný příběh a je plný emocí , fantazie , humoru a roztomilých bizarností. ()

Joe321

První polovina je na pět. Atmosféra s vizuální stránkou (výborná kamera) plus plešouna zasluhující Jodelle Ferland a perfektně sjetej Bridges dávají dohromady mimořádný zážitek, u kterého jsem se stejně dojal jako smál a občas se i ulek. Gilliamovo umění v plné síle. Jediná nevýhoda je opravdu pomalé tempo. Právě to už jsem v druhé polovině těžko snášel a ještě se k tomu přidalo víc než pár opravdu odporných scén, na které se mi zrovna dobře nekoukalo. Ve výsledku tedy lepší tři, ale pořád jen tři. -"Daddy's going deep sea diving. Going to the place where dreams are made." ()

Martin741

Reziser Terry Gilliam /12 Opic, Strach a Hnus v Las Vegas/ natocil nudny a priemerny film. Tematika fantazijneho sveta mladeho dievcata je fajn, ale minutaz 122 min je sialena a nic sa dohromady nedeje. Ne, ne, tomuto filmu sa stale vyhybam a nechcem ho na DVD, ani keby bol zadarmo. 30 % ()

honajz2

Alenka v říši špatného tripu, která se po zajímavě rozehraném začátku rychle rozpadne do naprosto neukočírované šílenosti, která neustále vrší jednu bizarnost za druhou, až do konce. Problém je ale v tom, že spolu s tím se tu Gilliam naprosto vykašlal na nějaké vedení příběhu a spíš se jen vyžíval v úchylárnách a nechutnostech, kterých tu sice má požehnaně, ale nic hlubšího v sobě mnohdy nemají. A co ten film kazí úplně nejvíc je fakt, že to celé dost rychle upadne do monotónnosti a jelikož se zde nic nebuduje, je z toho stále větší a větší nuda. Občas mě z ní na minutku probral nějaký originální wtf nápad, ale samy o sobě to neutáhly a jelikož je to na nich celé postavené, nemá to víc co nabídnout. Postavy mi všechny do jednoho byly maximálně protivné a někde v půlce už mi začalo být úplně jedno, co se tam děje, jen mě to strašně nebavilo a doufal jsem, že to budu mít co nejdřív za sebou. Až se zase budu chtít podívat na nějakou velkou úchylárnu, pustím si radši tu svoji oblíbenou porno road movie, protože ta aspoň o něčem je a něco mi umí předat. A bizárů znám taky dost lepších. Tady je jen pár zajímavých nápadů a tím všechny klady vlastně končí... Slabé 2* ()

dezorz

obrazova fantazia tak ako to len giliam dokaze. mnohi dnesni mladi reziseri, ktori su povazovani za uz hotove nadeje sa maju comu priucit. skoda je, ze sa nepriucia. prilis tazke vidiet takto kamerou. prilis tazke. ()

Nautila

Asi jsem Gilliamův člověk, protože tenhle film se mi líbil a rozhodně ho nepovažuji za nejhorší dílo tohoto režiséra. Je ale pravda, že stopáž je přehnaně dlouhá. Jedna hodina mi připadala jako tři, přesto jsem toho nelitovala. Bylo to jako dlouhé nedělní dopoledne, které se vám jako dítěti také táhne, přesto je ale krásné. Na tenhle film je asi potřeba být trochu dítě a nebo se na něj dívat v nějakém opojení. Já budu asi ta první varianta, protože jsem si každou Jodellinu fantasii užívala s ní. Navíc, i když někdo není zrovna příznivcem Gilliamových fantasmagórií, musí ocenit alespoň úžasnou Jodelle Ferland, protože to se jen tak nevidí, aby jedna malá holka utáhla celý film sama. Její výkon je uchvacující a z nejmladších herců se jí může rovnat snad jen Spielbergova Dakota Fanning. Zkrátka dívčí šílené snění, lehce erotické i děsivé, nevinné a pořád gilliamovské. Miluju to. ()

Mefistofelle

Z tohoto filmu jsem měla pocit, jako kdybych si četla pohádku a byla u toho úplně sjetá nějakým halucinogenem:). Poněkud drsná realita se prolíná s fantazijním světem malé holčičky, jejíž fotřík to tak trochu přehnal s herákem a ona se ocitla sama v polorozpadlé barabizně uprostřed polí. Dvojice, která obývá nedaleký barák, je taky pěkně švihlá a tak po celou dobu budete mít pocit neskutečna, skoro jako by se vše odehrávalo mimo svět, který známe my. Je to ujeté, barevné, fantaskní a hlavně - to co tu předvádí Jodelle Ferland je něco neuvěřitelného. Ta holka má budoucnost... ()