Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Pulper

Můj pátý shlédnutý film Terryho Gilliama. Začátek je skvělý, výkony Jodelle Ferland a Brendana Fletchera prostě geniální, krásná hudba, pěkná vizuální stránka (jako obvykle), třeskutě černý humor a nekonečná studna fantazie. Do maximálního počtu nepůjdu ani náhodou ze tří důvodů. Šaškující Jennifer Tilly se tam nehodila a přehrávala. Film je zbytečně dlouuuuuuuuuuuuuuuhý a často děsivě nuuuuuuuuuuuuuuuudný. A nechutné scény, kterých je tu víc než dost, jdou za hranice vkusu a koukatelnosti. ()

Zamex

Neviem, čo si mám o tom myslieť... podivný film plný podivných obrazov. Príbeh dcérky narkomanov, ktorá nakoniec zostane sama v rozpadajúcom sa dome niekde v prérii, so svojím mŕtvym otcom v parochni na húpacom kresle. Rozpráva sa so svojimi bábikami, nájde si priateľa - bláznivého epileptika, ktorého šialená jednooká sestra vypcháva nielen zvieratá.. . ()

pepino

Terry Gilliam nám opět přináší kus své originální fatazie a zve nás jako hosty do své hry... Film je pojatý opravdu jako hra. Hra malé holčičky, svět viděný jejíma očima, dokonalý dětsky přetvořený svět, spousta divných jevů, spousta divných symbolů, které jsou vysvětleny pomocí dětské představivosti a s dětskou nevinností. Gilliamova Alenka, jeden velký nekončící sen. Až poslední scéna krutě diváka vrací do reality. Jenže hlavní představitelka se tohoto snu jen tak nehodlá vzdát.... Po posledním procitnutí z tohoto mystery snu jsem si ale uvědomil že Gilliam má na víc a toto byl jeho slabší film. Atmosféra mě moc nenadchla ( i když prostředí bylo velice povedené), hudba mě v hlavě neutkvěla, herci moc neoslnili.... Celkově za 3. ()

massive.at

Viděl jsem dva filmy podobného námětu krátce po sobě. První, Faunův labyrint, byl více baravnější, romantičtější a celkově by se dalo říct veselejší, druhý, Krajina přílivu, byl syrový a musím říct, že právě tahle syrovost dětské fantazie kombinující se s až přehnaně absurdní představou o americkém venkovy byla užasná. Každopádně oba dva filmy stojí za to ()

Blalle

Krajina přílivu je podle mě vrchol Gilliamovy práce. Víc než v ostatních jeho filmech je ústředním motivem fantazie a tentokrát je podle mě nejjasněji deklarovaná Gilliamova víra: fantazie nás spasí. V Králi rybářovi probudila legenda o grálu blázna z komatu, v Brazilu utekl hlavní hrdina pronásledovatelům do své fantazie, Baron Prášil je ztělesněnou apologií fantazie a Jeliza Rose dokáže žít ve světě za zrcadlem, díky čemuž může přežít svět před ním. A to svět virtuozně úchylný! Jistojistě tento film není pro každého, protože ne každý snese tolik úchylnosti v přímém záběru, ale Gilliam tu perverzitu dokáže změnit v poezii, takže divák si může v závěru vychutnat jeden z nejparadoxnějších happyendů, s jakými jsme se mohli v kinematografii setkat. ()

Mes-siah

Neviem kam režiser smeroval. Čo chcel povedať. No bolo to krasné, drsné, miestamy až morbídne, no na tento film už asi nezabudnem. Jodelle Ferland to zahrala perfektne. Bol to film len sňou. Bol to film o osamelosti a problémami sňou. 75% za odvahu. Vôbec sa nečudujem rozpoltenosti hodnotení :-) ()

alpeew

Jeliza-Rose (skvělá Jodelle Ferland) nemá na růžích ustláno, oba rodiče drogují ostošest, matka záhy zemře a taťka (Jeff Bridges) si v rozpadlém domě svého mládí kdesi v Texasu udělá prázdniny až do věčných lovišť. Jak dokázala jeho malá dcera přežít mi je záhadou, snad jen díky své fantazii bez hranic. Když spolu s ní zapomenete na realitu kolem a zavřete oči, probudíte se v nejmorbidnější Gillianově noční můře, ve fantasmagorické černočerné Alence v říši divů a sakra podivnejch lidí či snad na palubě lodi, jež v rozbouřených vodách fantazie pluje až tam, kde se rodí pěkná schíza, ve které by si neliboval ani Norman Bates. Terry Gilliam řekl „Krajina přílivu je pro každého, komu se bude líbit. Není pro lidi, kterým se líbit nebude. Tak jednoduché to je.“ A k tomu není co dodat, leda snad čeho je moc toho je příliš, takže díky, nechci! ()

iz67

Nemám rád stylizované filmy, postavené poouze na výtvarné fantazii, ale ...... . Bylo to křehké nebo brutální, optimistické či negativní? Nevím. Rozhodně to ale bylo o potřebě interakce v čele s geniální holčičkou Jodelle Ferland. A moc dobré. ()

kubilov

Terry Gilliam a jeho návrat k filmování po sedmi letech dopadl jakkoliv, jen ne tak skvěle, jak skončil. Příběh o malý holce, který postupně odejdou oba rodiče, a která tak musí žít sama v době jen se svejma představama? Díky nechci. Prvních dvacet minut s Jeffem za 3*, zbytek sotva za jednu. ()

Dickator

Celý snímek je věru nevídaným zážitkem, ke kterému ovšem musím mít jisté (a ne málo) výtky. První výtkou je, že děj je poměrně nerovnoměrně rozložen (nebudu uvádět spoilery), druhým je, že jsou scény někdy až zbytečně zmatené, což kazí celkový dojem a má za následek, že konečné vyznění filmu je přinejmenším nejasné, zakalené a přehlednost se limitně blíží nule. K pozitivům patří zajímavá pohádkově dramatická atmosféra, která popisuje, jak se zasněná malá holčička dívá na ne zcela pozitivitou oplývající události svého života. Mám li to shrnout do jedné věty, shodnu se s celou řadou diváků... Eh, co? Máme dojem, že tomu něco chybí, ale... Byl to záměr. Tak či onak, dílo pocitově zapracovalo skvěle, a to se počítá. S klidem dávám 80%. ()

Huncút

Hravé, snivé, nenormálne. Trochu morbídne a trochu vtipné. Milé aj absurdné. A napriek tomu, že mi v detstve rodičia nefúkali hašiš do tváre, páčilo sa mi to. V celom filme nevystupuje jediná normálna postava, no tá by to aj tak len pokazila. A herecký koncert Jeffa Bridgesa, najmä v druhej polovici filmu. ()

Martass21

čekal jsem rozhodně víc, než mi pan Gilliam naservíroval. Krásná krajina, spousta fantazie, tak v čem je problém? Je to prostě docela nuda. Gilliam se asi nechal unést svojí vizuální fantazií a zapomněl na to nejdůležitější-příběh, který by zaujal. PS: Ta holčička je dokonalá:) ()

Firko

Nechapem tie kritiky...Pre mna osobne to bola poriadna supa! Prudky zaciatok, nadupany stred s este lepsim vyvrcholenim! NUDA?!!! o tom tu nemoze byt ani reci! fakt si neviem predstavit ako sa pri tomto mohol niekto nudit. Najviac na mna ale aj tak zaposobilo prostredie filmu. Obrovske zlatiste kopcovite polia, stara chatrc, ten strom pri rieke...bezkonkurencne, velmi emocionalne silne! cht+ ()

raider.minoo

Nevím o čem to bylo, ale ze začátku se mi to docela líbilo - pak se to rozplizle točilo pořád do kola v nějakých polích, ale i tak to dokázalo vytvořit slušnou atmosféru. No, uvidíme jestli z něco bude aspoň z té holky, když už ztrácíme Gilliama. ()

nikkittka

Zatím jasně nejlepší Gilliam nového tisíciletí,i když zdaleka ne dokonalý.O to v tomhle případě ale ani tak nejde.Terry si užíval tvůrčí svobodu,natočil přesně to,co chtěl,jediný problém je,že to tak úplně nedosahuje kvalit mnoha jeho předchozích filmů.I tak je Krajina přílivu zdravě netypická mezi neosobní studiovou tvorbou a jako taková mě dokázala pořád hodně potěšit. ()

spotczek

Snad všechny filmy Terry Gilliama jsou pro velké děti. Neumíte-li si hrát, ani se nepokoušejte do nich nahlížet. Pokud totiž nepřistoupíte na hru, neobjevíte jejich kouzlo. A že na nich něco bude, to dokazuje už jenom dlouhá řádka hvězdných jmen, která s Gilliamem kdy spolupracovala. Ani na Krajinu přílivu nemůžete jen tak koukat, musíte ji cítit. A že to tu častěji zapáchá...! Vlastně onou zhmotňovanou evokací vtahuje Gilliam svoje diváky do hry. A buď je nadchne, nebo zhnusí. Vždyť téma drog a násilí na dětech rozhodně nejsou půvabné věci, o kterých bychom slyšeli rádi. ()

FincherD.

Gilliam si po dlouhé době, bez velkého studia v zádech, natočil film podle svého a jak je vidět, jeho představivost nemá meze. Jodelle Ferland byla v roli "Alenky" skvostná a Jeff "Lebowski" Bridges zahraje neskutečně i mrtvolu:) ()

Sobotinka

Hustý! Jednotlivé scény už se mi týden převalují v hlavě. Nebýt toho konce, tak jak byl, dala bych pět hvězdiček. Takhle úžasně vyšinutý film už jsem dlouho neviděla. Představte si dostaveníčko feťáků, podivínů a mentálně zaostalých postav a pohlédněte na ně pohledem malé holčičky. Nechutné, fascinující, fantazijní. Jodelle si za svůj výkon zaslouží poklonu (jak si hrála na matku před zrcadlem, wow). ()