Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Zagros

Jak jsem u posledních Woodyho filmů brblal, že je to pořád to stejné a Woody už pomalu začíná nudit, tak Match Point mě velmi překvapil. Je to zcela něco jiného a musím přiznat, že se mi to velmi líbilo. Woody si vzal klasický příběh milostného trojúhelníku, zvolil výborné obsazení, napsal slušné dialogy, vymyslel a především dobře vygradoval zápletku. Výhrady by jistě také byly, ale celý film skvěle drží pohromadě a já se u něj po delší době bavil. ()

cab

Operni arie, nepresvedcivi herci, nekonzistentni pribeh, snobske prostredi, nechtene smesne situace a muj neoblibenec Allen jsou hlavnimi strujci meho rozhorceni. Trailer me navnadil na sviznou dramatickou romanci se zajimavym podtextem. Misto toho je zpatky stary znamy Allen, urcite buh pro jeho obdivovatele, v jeho tezko stravitelnem pojeti. Moralitu bych pochopil, ale dostat se k ni takovou cestou je utrpne. Priste poslechnu Civala. Stesti je presto krasna vec. 40% ()

lonewolf

Zezačátku poměrně nudné, i když velmi dobře napsané, ale pořád jen mírně nadprůměrný romantický film, který rozebírá již profláknuté téma milostného trojúhelníku. Ke konci velmi dobré a psychologicky velmi poučné věci. Oslavné ódy na půl strany ode mě ale rozhodně nečekejte. ()

Kapybara

Závěr mi připadá příliš vyhrocený, Dostojevskij mě nikdy moc nebral a Americká tragédie taky ne. Navíc zhruba tak první hodina odehrávající se výhradně ve snobsky skleníkovém prostředí je dost nudná. Pak to nabere grády, bohužel až příliš. Kde je starý dobrý Woody a jeho nadhled? Scéna, ve které hlavní hrdina zdůvodňuje sám sobě, proč zvolil právě toto řešení, je zoufale mimo. Připadá mi to celé takové ohrané, neoriginální, snažící se vytěžit hloubku tam, kde žádná není. A hodně studené. Nicméně jsou stokrát horší filmy. ()

wosho

NEČÍST POKUD JSTE FILM NEVIDĚLI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Woody Allen opustil New York a tím i celou svou dosavadní tvorbu. Hlavní hrdina je talentovaný, vychcaný, nadržený a má fazonu modela (což je opak Allena-kromě nadrženosti) a jasný cíl: najít si prachatou kundu a do smrti žrát kaviár. Bohužel se mu vše posere-zamiluje se a k tý babě ho to děsně táhne (ani se mu však nedivám, Scarlett je hodl Scarllet). Tak co s tím? Šuká s oběma a fakt mu to klape, dokud obě nenapustí. A co dělat? Kulovnice je jasná volba. Hra osudu nám servíruje né originální, ale za to funkční drama o sexuální posedlosti a posedlosti po penězích- velice destruktivní síly v životě každého z nás. Kdybych se to nedočetl v titulcích, ani bych netušil, že zrovna toto natočil někdo jako je Woody-nejsem jeho znalec (viděl jsem cca10 jeho filmů), ale hodně mě překvapil. A ještě víc Janathan RM, celou svou roli hlavně hraje očima. Všiměte si na začátku a pak ten propastný rozdíl v závěru jak mrtvě pozoruje Temži ze svého luxusního bytu. ()

Anaximandr

Tak trochu Raskoľnikovské prevedenie vraždy, ale zďaleka nie podľa Raskoľnikovského motívu. Napriek tomu náznak Dostojevčiny v Allenovom prevedení, čo na mňa urobilo dojem. Hlavný hrdina dal prednosť rozumu, nie citom. Ale za akú cenu??...Traja ľudia zomreli zbytočne, jeden putoval neprávom do väzenia. Bohatstvo materiálne prednejšie než duchovné, ako to býva vo vyšších kruhoch zvykom. Scarlet veľmi sexi. Za štyri..... ()

NalHutta

Woody Allen konfrontuje dvě životní situace zkrachovalého tenisty, který se má rozhodnout buď pro život s pompézní rodinou své ženy, kterou nemiluje avšak nabízející pohodlný život, nebo neperspektivní život se svojí těhotnou sexy milenkou v podání Scarlett Johansson, do které zamilován je. Tak či tak dopadne tragicky. 8/10 ()

dopita

Woody Allen přišel s filmem, kterej se od jeho ostatních filmů hodně odlišuje. Už jen tím, že po New Yorku nepobíhá žádnej intelektuál. Ale to je to nejmenší. Hlavní rozdíl je v příběhu a žánru. To že Woody Allen dramata umí prokázál už např. ve filmu Interiéry, ovšem Match Point je spíš thriller, což bych od něj opravdu nečekal. Škoda první poloviny filmu, je přece jenom trochu zdlouhavá. Navíc nemám rád jak Jonathana Rhyse Meyerse tak ani Scarlett Johanssonovou, což fimu v mých očích moc nepomohlo. I když hlavně Scarlett Johanssonová hrát umí, to teda jo. Druhá povina filmu je ovšem strhující. Hlavně oceňuju to, jak film neuvěřitelně graduje. Je spousta filmů, kterým s přibývajícíma minutama dochází dech, což je vždycky průšvih. Woody Allen pracuje s napětím a gradací příběhu jako Hitchcock v nejlepší formě a to jak do nervního závěru zakomponuje monolog Chrise Wiltna (Jonathan Rhys Meyers) z úvodu filmu o tom, jak je zrádné (v tenise) trefit vršek sítě, protože nikdy nevíte na jakou stranu míček spadne (buď dpoředu = výhra, nebo spadne zpátky = prohra) to teda klobouk dolů. Woody Allen mě zase překvapil, ale uplně jinak než bych kdy čekal. První polovina je za ***, druhá za *****, takže celkový hodnocení je za ****. ()

Rssa

JRM kdyz hraje, tak proste zari. Hlavni hrdina v jeho podani je namysleny slaboch, ktery se neumi rozhodnout, lze ho pochopit, ale pritom je odporny. Prvni a prozatim jediny Allen, ktereho sem videl. 85 % ()

barlow

Zajímavý film, který neběží podle hollywoodských šablon a klišé. Četl někdo Maupassantova Miláčka?? ()

Kovaja

Ajajaj tak končí hra s ohněm.Chudý chlapec se díky lekcím tenisu dostává do lepší společnosti a prostřednictvím výhodného sňatku se zněj stává člověk který má co se týče financí dokonalou nezávislost,avšak do jeho života který se stává fádní vstoupí 2. a především krásnější žena.Po pár muchlovačkách zde máme lásku jak trám a chlapec neví jak dále,o to těžší to bude mít když se dozví že jeho milenka je těhotná.Ta na něj začne tlačit že se musí rozvést a že s ním chce trávit zbytek života.Postupem času se zněj stává psycho protože díky své mírumilovné povaze nedokáže manželce a hlavně zazobaným rodičům vybalit pravdu o rozvodu.Vše vyřeší fingovanou loupežnou vraždou a své milenky se zbaví když ji upálí hlavu brokárnou.Nechutné je že pro něj bylo důležitější to jeho štěstí před spokojeností.Moc sem od filmu nečekal ale na 2 hodky mě totálně uzemnil.No a rozepisovat se zde o kráse S.Johansson je zbytečné:-)))) ()

showxman

Film, který se zařadil mezi moje nejoblíbenější, a to hlavně díky propracovanému a inteligentnímu scénáři. Moderní a nadčasová zápletka bude poutat oko diváka i v příštích generacích, to se klidně vsadím. ()

ViktorD

Variace na Dostojevského Zločin a trest v postmoderním balení, která díky náhodě (štěstí/hře osudu) sice končí nepotrestáním hlavního hrdiny světskou spravedlností, ale přesto od okamžiku vraždy je jeho vnitřní život natolik vykolejený, že výčitky svědomí ho od té chvíle už patrně nikdy neopustí... ()

Belatris

Sexy, atmosferické, psychologicky příjemně vypiplané a na pozadí silné operní melodie. Allen zvládá perfektně i jinou polohu - temnou stranu lidské povahy vykreslil stejně bravurně jako své proslulé zmatené neurotiky. ()

reditelka

Bylo to tak strašně předvídatelné, klasický milostný trojúhelník... O to víc jsem byla v průběhu překvapena nečekanými zvraty. Tenhle film mě prostě každou minutou bavil čím dál víc. Konec filmu mě sice morálně trochu zklamal, ale dějově velmi potěšil, protože jsem předpokládala úplně něco jiného. Také oceňuji velmi dobré herecké výkony, pro mě jasné 4* ()

Greenpeacak

Mám pocit, akoby pán režisér chytil do rúk Americkú tragédiu, prečítal prvých 360 strán, niečo preškrtol, prepísal, obmenil, vymenil, nahradil, dal to do aktuálnejšieho šatu ... ale myšlienka zostala rovnaká. Plus Volavčie jazero nahradil upilovanou brokovnicou. ()

Stružák

Už už jsem chtěl psát že je to taková "jednohubka", ale závěrečná třetina filmu tak nějak změní Woodyho standardy. Najednou se nemůžu dočkat, až film uvidím znovu, v širších souvislostech. Po dlouhé době jsem ve filmu od Woodyho cítil nějaké napětí, zvědavost, možná i strach. Rozhodně originální kousek. Atmosférou (a okrajově i dějem) je to podobný kousek jako Allenovův pozdější počin, Půlnoc v Paříži. Na podobný typ filmů je to možná trošku dlouhé, ale je to zahrané tak dobře (ta Scarlett je k sežrání), že to zas tolik nevadí. ()

farfalla

Výborný film Woodyho Allena, ve kterém nepoznávám toho starého Allena. Tentokrát je navenek tolik odlišný od svých předešlých filmů, ale uvnitř přece jen zůstal stejný. Z New Yorku jsme se přesunuli do Londýna. Objevují se tady noví herci, prší více, posloucháme operu, ne jazz. Mladí lidé s trochou zkušeností se snaží najít svoje místo v životě - v práci i ve vztazích. Rodiče jim pomáhají, jak je to jen možné. Někdy k jejich potěše, někdy proti jejich vůli. Chris Wilton měl v životě štěstí. A štěstí mu stále přeje. Potká bohatou, milou ženu, která sa do něho zamiluje. Pak potká chudou, sexy ženu, do které se zamiluje on. Tolik štěstí najednou. Co si vybrat? Lásku a pohodlný životní styl na úrovni, o kterém vždy snil, nebo nejistotu a vášeň, která ho stále láká? Někdy je třeba štěstí trochu pomoci. Zaujala mě Scarlett Johansson, která tady hraje nejistou mladou ženu plnou emocí, plánů a odhodlání, její temperament je plnokrevný. Na začátku filmu si Chris čte ´Zločin a trest´ od Fiodora Dostojevského. Chris se Raskolnikovovi v mnohém podobá. Také je zmítaný výčitkami svědomí kvůli svému zločinu. Raskolnikov je potrestaný hned, jak se přizná. Chris je však více materialistický a dokáže si chladně vysvětlil své jednání. V poslední scéně je však vidět, že spousta problémů ho ještě jen čeká. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“