Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Bobik9

Naprosto špičkový thriller, který bych od Woodyho Allana nečekal. Postupně gradující romantické drama, které se proměňuje v krutý thriller a posléze chvilkový krimi film. Výtečně obsazené hlavní role Meyersem a Scarlett. Od první do poslední minuty jsem seděl a sledoval, jak se to všechno nakonec vyvine. Ani na minutku jsem se nenudil a rozuzlení mě dostalo, překvapilo a popravdě i potěšilo, protože ať už je to jakkoli ošklivé a nemorální, tak já jsem rád, že konečně nějaký film nekončí nekonečným štěstím všech. ()

SG_ever

Tak ono se to lehko točí, když si jako předlohu vezmete ZLOČIN a TREST, oblíknete to do moderního hávu, maličko změníte zápletku a do hlavní rolí si vyberete takové hvězdy. Bravo Woody, Dostojevského si načetl hezky. (80%) ()

Simpoch

Tisíckrát omleté téma nevěra... proto je děj dlouho trochu předvídatelný. Přesto se najde i napětí. Geniální je snímek v tom, jak nechutně z něj vypadl hlavní "hrdina". Člověka to donutí přemýšlet, čeho jsme často schopní. A za to palec hore. ()

Blacks

"The man who said, "I'd rather be lucky than good", saw deeply into life. People are afraid to face how great a part of life is dependent on luck. It's scary to think so much is out of one's control. The man who said, "I'd rather be lucky than good," saw deeply into life. People are afraid to face how great a part of life is dependent on luck. It's scary to think so much is out of one's control." ...prostě dokonalost! ()

Elví

Netradiční Allen; 2 hodiny, žádný Manhattan, žádný jazz ani neurotik, ale přesto po delší době zase skvělý filmeček! Ať žije konec recyklace jednoho a samého tématu!!! ()

Iroquaise

Woody Allen na stará kolena a při zběsilém tempu dvou filmů ročně dokázal překvapit netradičním stylovým odbočením i - pro něj v poslední době tolik nezvyklou - režijní soustředěností. Natočil velmi vyvážené a stylové kriminální drama z prostředí zkostnatělé britské high society prodchnuté staromilskou viktoriánskou atmosférou. Spojení brilantních dialogů, pečlivě rozehraného příběhu a zvolna budovaného napětí dokreslují skvělé herecké výkony - vnitřně rozpolcený Jonathan Rhys Meyers a živočišně svůdná Scarlett Johanssonová. ()

danoo

Slávny neurotik z New Yorku nezvládol svoj posledný projekt logicky, ideovo a dokonca ani režisérsky. Začína v štýle Americkej tragédie, pokračuje ako Zločin a trest a končí Talentovaným pánom Ripleyom. PS: Woody rather stay in NY! ()

uhlajz

Prvni polovina filmu dost dobra, videl bzch to tak na 4 *. To co ale predvedl scenarista potom, me trosku prekvapilo, pobavilo, nebo spis vydesilo. Tak vykonstruovany dej jsem dlouho nevidel. Je to skoda, protoze ten film ypadal zpocatku hodne nadejne ()

Beky

Super!! Skvěle!! Bravo!! Woody umí, kdo pochyboval, ten čumí:)! Natočí jakýkoliv žánr, který si zrovna zamane. Musim napsat, že po celou dobu filmu jsem byl napjatej jak kšandy mého dědy, protože to co se odehrávalo ve mně, bylo neuvěřitelný, tolik adrenalinu jsem nezažil od doby narození Michaela Baye:), prostě nádhera!! A jak já fandil hlavnímu hrdinovi...to byla paráda!! Po všech stránkách vynikající thriller, který se neubrání lehké klišovitosti a občas musíte jedno očíčko přimouřit nad scénářem, kterému občas musíte zobat z ruky. Jednou větou: Když už tě milenka nebaví...kdo tě jí potom zbaví? ()

Raven0

Je sice pravda, že mě ten film moc nechyt, docela dlouhé, moc náhod na jednou (i když se je autor snaží zastřít za štěstí a apotažmo za neštěstí) ale na druhou stranu... Nechalo mi to solidní bordel v hlavě. Po shlédnutí jsem měl takový podivný pocit vinny... Nevím proč, možná, že ústřední motiv mi až moc připomíná skutečnost. ()

LadyDevil

Nápad a celková myšlenka, o kterou ve Hře osudu jse, je moc pěkná, obzvlášť přirovnání k tenisáku a síti..ALE! To, že se celý film odehrává ve smetánce a hlavní hrdina je stále nesvůj, pořád sílilo očekávání, kdy se konečně vzepře a začne se chovat přirozeně..a ono to vyústilo úplně opačným směrem. Jasně, že v tom je pointa - je potrestán ne policií, ale svým svědomím, bude žít v dokonalé pasti peněz a dokonalé rodiny a mít stále ten svůj divný pohled..nelíbila se mi většina herců, ani celkový dojem..čekala jsem od Woodyho něco jinačího přeci jen.. ()

MiCM

Tak mi připadá, že Woody Allen vždy ukazuje tu nejextremnější variantu jak mohou nejrůznější situace ve výsledku dopadnout..zajímavý pohled no.. ()

marvan

Film Match Point považuji za vrchol ve Woodyho snaze o seriózní tvorbu. Tady se nejotevřeněji ukázalo že motorem jeho humoru není veselá mysl, ale naprostá životní deziluze. Překvapilo mě jen, jak hluboko sahá. ()

venison

Woody není zrovna pro mě režisér number 1, ale tímhle filmem si mě získal.. Je hezké vidět, jak chudý kluk z ničeho nic spadne do řeky luxusu a nechá se jí unášet.. Okolí ho mění, ovlivňuje.. Nemusel nic riskovat, nic obětovat.. Potká krásnou dívku, která by ho mohla zachránit od "nového života", ale něco se zvrtne.. Nakonec vítězí ctižádost nad svědomím a ctí.. Chlapec k tomu přišel jako slepej k houslím.. ()

anli

Další z řady Allenovek,která vlastně typickou Allenovkou vůbec není(nejen proto,že se v ní Woody vůbec neobjeví).Je to vlastně romantické kriminální drama o muži mezi dvěma ženami.Víceméně jde o skvělé konverzační drama s perfektně napsanými dialogy o rozhodnutích,která v životě uděláme a o jejich následcích.Rozhodovat se člověk musí každou chvíli,za život jich vlastně uděláme tisíce a každé z nich nás posunuje dál a volíme si díky nim jednu z možných cest.Je to osud a vede nás něco,nebo je to součástí náhody,nebo od obojího kousek?Allen v tomhle filmu hledá odpovědi a tradičně k tomu používá propletenec společenských vztahů a lidí,které tyto vztahy nějakým způsobem pojí.Ano je tu nějaké to klišé,ale celou dobu je perfektně nad věcí a režii drží pevně v rukou.Perfektně dávkuje jednotlivé vlastnosti postav,vytváří místy až mrazivou atmosféru a divák čeká,co se stane.A vůbec se při tom nenudí.K tomu se kamera příjemně prochází Londýnem,takže jsou tu i zajímavé exteriéry.Herci jsou zvolení skvěle a divák s nimi kráčí vstříc finále velmi naladěn a v očekávání.Finále se divák dočká překvapivého,i když možná malinko předvídatelného(pro milovníky klasických detektivek tu není místo).Trochu bych Allenovi vytknul,že se postavy místy pro mě nechovají logicky a pudově,ale jaksi "scénáristicky" a taky malinko "komický"konec.Není to ale nic zásadního,takže neklasickému Woodymu dávám zcela klasických 80% a osud je holt osud. ()

July

Stále váhám nad 5*. Výborné a skvělé zahrané drama o zločinu... a jestli přijde i trest, to zjistíte, až film uvidíte. ()

uiu

Tuhle netypickou Allenovštinu moc můžu. Ona hra na osud/štěstí, mezilidské vztahy, tedy vše, co od Woodyho známe, ale v poněkud jiném hávu. Hlavní hrdina nám vlastně do své minulosti nedá moc nahlédnout, ale jde z něj cítit, že nevyrůstal v bohatství a kariéru tenisového hráče pověsil na hřebík, jak sám říká, protože by z něj druhý Agassi nebyl. V prestižní škole tenisu se seznámí se zbohatlíkem Tomem a jak je ruka v rukávu, začne si něco s jeho sestrou Chloe. Kdo by se nechtěl přiženit do bohaté rodiny a užívat luxusu. Jenže náš hrdina Chris se na první pohled zamiluje do Tomovi snoubenky Noly, která je poněkud naivní začínající herečka, avšak smyslná a impulzivní. Nevyrůstala v bohatství jako rodina, do které se ona a Chris dostali a to je i jeden z důvodů, proč Chris k blondýnce tolik tíhne. Co si má vykládat se svojí rozmazlenou ženou, když by raději vedle sebe měl obyčejnou holku, co vyrostla v normálních podmínkách. A máme tu další rozpor postavy. Nolu bere jen jako milenku, protože kdo by kvůli nějaké lásce opustil luxus, bohatství, dobrou práci a styky s mocnými lidmi? Chris celý film působí jako uťáplý introvert, který se nikdy s nikým nepře, když mu někdo něco řekne, udělá to, i když sklopí zrak, protože to doopravdy udělat nechce. Díky tomu je jeho konečné řešení problému natolik šokující a divák se nestačí divit, co se Chrisovi honí hlavou, kde sebral takový "plán" a zároveň si uvědomí, že takový Chris dřímá v každém z nás. ()

Pavlínka9

Když si vezmu pro mě oba hlavní představitele - Meyerse a Johansson - dokázala bych z nich vytvořit nádherný, sexem nabitý pár, který prostě k sobě neskutečně pasuje a jejich znázornění "partnerů" - ať už jakýkoliv pro mě představuje dvojici, která do sebe zapadá jako skládanka. Film je nabitý erotikou -pro mnoho lidí, které znám - a zároveň odhaluje "šplhání" obyčejného muže na jiné společenské úrovně a vytváření si kontaktů pro budoucnost. Morální hodnoty v tu chvíli jdou stranou a když se objeví určitá překážka - ukazuje se, že postava Meyerse není tak silná, jak by si přála a zjistí, že nedokáže žít s určitým tajemstvím. V tu chvíli jsem přemýšlela co bude dál..že dojde k takovému závěru mě opravdu šokovalo a ukázka toho, že štěstí někomu přeje a někomu holt ne - ať už se jedná o důkazní materiál či o rodinný život, je zde s lehkostí dokázáno. Emily Mortimer ztvárnila přesně ten typ ženy, který je pro ni v hraní typický -ženu, u které i jen otevírání pouzdra na teploměr je tak pomalé, že bych přitom usla....Tento typ žen nemohu vystát a tudíž vidím velice silný kontrast v hlavních ženských postavách... ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“