Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Scarlett Johansson, Nejlepší režie - Woody Allen, Nejlepší scénář - Allen Woody ()

Fallen_One

Pokud jsem to poselství pochopil správně, že hajzlové vždycky v dnešním světě vyhrajou, tak dávám 3 hvězdy. Film nenudí, možná má slabší momenty ale svůdná Scarlett a roztomilá Emily Mortimer to zachraňují. Pro mně jen průměr. Pokud tohle je nejlepší film Woodyho Allena jak všichni říkaj, tak ty ostatní ani nechci vidět :-) ()

pakobylka

Na kterou stranu sítě spadne tenisový míček? Jak velkou roli v našem životě hraje štěstí? A co je vítězství a co prohra? Lpíme na svých malých jistotách, které nám umožňují pohodlný život. Je těžké dobrovolně se vzdát zajištěného postavení a hmotných statků ... a vždycky je možné víc ztratit než získat. Jeden muž a dvě ženy. Zpočátku možná všední, ale v každém případě nevšedně naservírovaný příběh se zajímavou pointou. ()

Pajky3

Moje teprve druhé setkání s Woody Allenem a dopadlo stejně jako to první (Vicky, Cristina, Barcelona). V mých očích je to průměr a Woody je tvůrce nad kterým se zatím blahem nerozpouštím. Celej film, byl takovej dlouhavej a zvlaštní a všechny postavy mi vlastně vadily, takže to byl taky možná ten problém. I když konec, radikálním řešením se mi zamlouval, přesto pro mě zůstane průměrnou záležitostí. A krasně to zapadlo policajtovi. Jsem zvědav jak to dopadne až se potkáme s Woodym příště. ()

gabin(a)

Štěstí - co je štěstí? Můůůůška jenom zlatá! Perfektní film i pro lidi, co nemají rádi Woody Allena a jeho typické filmy se stejnou dávkou jak filozofie tak kousavé i laskavé ironie a jím samým na plátně. Elegantní a mrazivý thriller, nejednoznačné zobrazení hlavního "hrdiny" i všech ostatních, no a všechno další, co mě napadá vede ke spoilování, takže se omezím na to, že rozhodně doporučuji ke zhlédnutí, sama se určitě ještě podívám a ne jednou. ()

zette

Nevim, jestli by to v realnem zivote hlavnimu "hrdinovi" proslo tak lehce... Pokud se ale na Match point podivame jako na rodinne drama, maloktery divak bude zklamany. Solidni herecke vykony a atraktivni prostredi. ()

Juto

Match Point je chladný, klasicky elegantný a výstižný film, ktorý sa venuje všetkým veľkým otázkam, láske, morálke, smrti, osudu, náhode, bez toho, aby pôsobil niekedy ťažkým alebo rozpačitým dojmom. 10/10 ()

Ondatra

Tenhle film mě nalákal hned třemi věcmi. Zaprvé jsem milovník tenisu, takže to bylo dobré zpestření, zadruhé kvůli Scarlett Johansson, které to tady obzvlášť slušelo, a zatřetí kvůli tomu, že se v uvozovkách jedná o adaptaci knihy Americká tragédie od Theodora Dreisera. Ano je pravda, že konec je úplně jiný, ale jinak všechno kolem je hodně podobné jako právě v knize. Zároveň se jedná úplně o první film od Woodyho Allena, který jsem viděl. Jeho filmy mě nikdy moc netáhly, ale tohle je ovšem výjimka. Díky tomuto filmu jsem taky objevil herce Jonathana Rhyse Meyerse, kterého jsem do této doby moc ve filmech neviděl a hned v tomto ukázal svoje schopnosti. Příběh se točí hlavně kolem tří postav, které tvoří milostný trojúhelník a postupem času se psychologicky rozpadají. Líbí se mi také ta rozmanitost, která chvílemi víří láskou a potom se strhne v jedno velké vyšetřování. Nádherný kontrast a spolu s atmosférou thrilleru tvoří zajímavý krimi romantický film. 8/10 ()

O´Hara

Velmi velmi zajímavá podívaná...Ikdyž mě některé časti celkem nudily, tak nemůžu říct, že jsem byl zklamán. Závěr byl podle mě dobře zvládnutý a neuvěznění Chrise bylo na místě... ()

Mamie

Filmy Woodyho Allena mám poměrně ráda. Tenhle určitě bude patřit k nejlepším které jsem od něj viděla, je tam určitá dávka věcí, nad kterými když se zamyslíte, zjistíte že jo..možná na tom něco bude. Určitě by se na tom dalo i něco vytknout, ale momentálně mě vůbec nenapadá co. ()

campix

Kam ten Woody Allen na ty režijní nápady stále chodí. Téměř každý rok nám servíruje nový snímek a vždy se dá říci, že se jedná o velice kvalitní film. Samozřejmostí je skvělé herecké obsazení a to najdeme i u Match point - Hra Osudu. Dávám sice průměrné hodnocení, protože mě film nijak nevtáhl, ale musím ocenit, to že jsem čekal nějakou klasickou verzi milostného trojúhelníku, jenže konečná eskalace příběhu mě příjemně překvapila a můžu říci, že i potěšila. ()

Fancipal

Socioekonomický pragmatismus dovedený do extrému. Bývalý profesionální tenista (J.R. Meyers) je na životním rozcestí, jeho jediným cílem je zanechat za sebou hmatatelný odkaz. Příležitost se mu naskytne v okamžiku, kdy se přižení do bohaté rodiny. S přibývajícím časem přivyká životu člena vyšší společnosti a ve snaze udržet si svůj sociální status a privilegia, se dopustí dvojnásobné vraždy. Cesta nahoru po společném žebříčku je nesmírně vyčerpávající. Člověk může po cestě ztratit mravní zábrany a elementární schopnost rozlišovat dělicí čáru mezi dobrem a zlem. Přirozeně, definice tzv. vyššího cíle je stejně vágní, jako jeho samotná interpretace. Autoři tohoto filmu se nechali v hrubých obrysech inspirovat vynikající studií lidského chování ve vyšší společnosti – knihou Johna Braina "Místo nahoře“ . Tady ovšem, na rozdíl od Brainova hlavní hrdiny, žádnou mravní obrodu nečekejte. Jenom čistý a vykalkulovaný pragmatismus, vlastnost to lidskému druhu nejbližší. Výčitky svědomí jsou luxusem bláznů. Závěrečná scéna a konfrontace hlavního hrdiny se svými oběťmi je ve své zrůdnosti geniální a je flagrantní metaforou pro jedinou konstantní pravdu na tomto světě – spravedlnost neexistuje. ()

blitzer

Filmy Woodyho Allena mě nikdy moc nelákaly (doposud jsem viděl asi jen jeden), ale na Match Point jsem dostal v minulosti zálusk už několikrát. Možná proto, že není tak typicky „allenovský“, jak zde píší někteří znalci jeho tvorby. Film jsem shlédnul s přestávkou během dvou dnů. Zajímavé přitom je, že jsem si pauzu nevědomky naordinoval přesně v momentě, kdy došlo ke změně žánru. První den jsem tak sledoval v podstatě banální romantické drama, jehož ústřední zápletkou byl nespočetněkrát zfilmovaný milostný trojúhelník. Říkal jsem si, že v závěru musí přijít něco velkého, něco výbušného. Jinak by se musel stokrát omletý příběh skončit v propadlišti filmových dějin a neměl by zde úctyhodných 80 %. A taky že jo. Druhý den jsem vlastně sledoval detektivku. Velice mě pobavila scéna s prstenem, která se - takřka po tarantinovsku - úžasně propojila s původně zdánlivě nesouvisejícím tenisovým entrée. Samotný závěr à la „Život je jen náhoda“ byl už jen třešinkou na dortu. ()

TomPrusik1

Match Point určitě není typický Allenovský film. Jasně, rozebírá se zde vztah muže a ženy (což je snad v každém filmu od Woodyho), ale filmu chybí alespoň nějaký náznak humoru, který je také pro Allena typický. A neříkám, že je to na škodu, jen Match Point není učebnicový Allen. Ze začátku film začíná klasicky a hodně z lehka. Máme mladý pěkný pár, který má před svatbou a chlapovi zamotá hlavu krásná Scarlett Johansson. Muž se drží klasické Plzákovské rady zatloukat, zatloukat, zatloukat a hraje na obě dvě strany. Nic výjimečného, zkrátka ze života. Ovšem v druhé části filmu je film trochu zajímavější a schyluje se k něčemu velkému. A celé to dopadne pro mě hodně nečekaně, ve stylu antické tragédie. Musím říct, že druhá část filmu mě opravdu plně přesvědčila o tom, dát filmu zaslouženě čtvrtou hvězdu. Kvalitu filmu podtrhuje velmi kvalitní scénář a herecké výkony, na což jsme celkem u Allena zvyklý. Musel jsem ale překousnout trochu nelogický závěr. SPOILER Jako vážně nikdo v baráku neslyšel výstřel brokovnice a nepřišlo mu to divné? Nepočítám do toho černocha, který se po výstřelu ptá paní, jestli nechce něco koupit? Že by třeba zavolal policii a tak? Ostatně policie na místo dorazila docela pozdě, na to, že to bylo ve dne a uprostřed města... KONEC SPOILERU. Jinak za mě spokojenost a to hlavně za zajímavější druhou část filmu, ukázkou kam až nevěra může dojít a možnými úvahami nad tím, co je člověk schopen udělat pro zachování svého statusu. 8/10 ()

BoXBe

Woody Allen doručil hustý manipulativní zážitek. Natočené nekompromisně skvěle, závěr adekvátně hutný. ()

zorro

Žena, milenka, peníze, brokovnice a neuvěřitelný štěstí. Myslim si že tyhle slova to dokonale vystihujou. ()

tom88

Od Woodyho Allena je to druhý film, čo som videl a je to úžasný zážitok. Je to perfektne napísané, premyslené a natočené tiež. Najskôr mi to pripadalo veľmi jednoducho, obyčajne, rutinne, ale neskôr film nabral riadne na zaujímavosti a dramatickosti. Takéto niečo som nečakal. S klasického romantického filmu sa stane cool thriller s riadnou porciou napätia a drámy. Všetko je to natočené s prehľadom. Premýšľal som nad 5*. Woody je poriadny borec. To sa len tak nevidí. Skvelý zážitok. 85%. ()

3n3my

Slušné dielko Woodyho Allena, najmä dobre zahrané a zrežírované. No predsa som čakal o trochu viac od thrilleru, akých je v poslednej dobe veľa. O dráme sa dá hovoriť až od polovice filmu, no a najmä tú prvú som sa trochu nudil. Takže to len o chlp minulo 3*. Ale za jedno pozretie to stojí :-) ()

misulka03

Podle mě dokonale propracovaný film. Pomalinku se rozjíždí kariéra mladého, hezkého muže. Má všechno, co chce peníze, krásnou milenku, kariéru, po které dlouho toužil. Ale všechno mu nemůže vycházet do nekonečna a tak je jasné, že se něco zvrtne. Film nás má zaujmout nejenom dějem, ale především prokreslenou psychikou hl. hrdiny. Dokonalý dramatický děj nasadí korunku celému filmu. Přiznávám, film byl natočen skvěle, Woody Allen odvedl skvělou práci, ale bohužel jsem se ani trochu s osobami z filmu neztotožnila, jsme jiná povaha a hlavně bych hledala jiné řešení situace, než toto drama! ()

AGO

Plne si uvedomujem originalitu a nevšednú drzosť rozuzlenia, ale nemôžem ho pokladať za prínos pre film. Prekvapivý záver ruinuje všetko, čo bol film v prvých troch štvrtinách - perfektne rozhratá konverzačka s prirodzenými postavami a uveriteľnými dialógmi. Ale plne chápem vysoké hodnotenia okolných "čsfďákov". Asi som moc konzervatívny... ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“