Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

TeeAge

Pekný film o ešte pôsobivejších španieloch. To ale nestačí. Scénar často zakríva, dialógové bezhudobné pasáže dunia prázdnotou. Nebyť spievajúcej Cruz a dejovej linky zabitého manžela sa nudím ako pri podpriemernom snímku. Škoda :( ()

genetique

Penélope bez pochýb najlepším ťahúňom filmu, Almodóvar zakopol. Doposiaľ najslabší jeho počin, ktorý som videl a napriek tomu patrí k nadpriemeru súčasnej tvorby. Pekná kamera, vizuál, hudba, po technickej stránke nie je pochýb, že sa za kamerou stretli profesionáli, takisto pred kamerou. Niekedy to však nestačil. Príbeh ma totiž nijak neoslovil. Či už to bolo pokusom o úvodnú čiernu komédiu, alebo miešaním žánrov s trpkou melodrámou, neviem. Nedokázal ma strhnúť, ale odpozeral som ho bez ujmy s maličkou dušičkou, že sa aspoň záverom sa prevalia emócie alebo nejaká pointa. Neprišlo. A tak len slušných 65%. ()

mysicka

každá máme svá tajemství a své "kostlivce" ve skříni nebo, chcete-li, v mrazáku.. rozumím panu Almodovárovi.. rozumím mu víc, než komukoliv jinému.. ()

StarsFan

Většinou si na Almodóvara moc nepotrpím, ale tahle sonda do ženské duše mi, asi i proto, že je poměrně pozitivní, celkem sedla. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Hakha

Zatím jsem viděl málo filmů s Penelopé Cruz, a ty které jsem vidět, tak mě herecky ani půvabem Penelope nijak zvlášť neupoutala. V tomhle filmu byla snad v každém záběru vynikající a svůdná a nedokáži si představit v téhle roli jinou herečku. Film je povedený, pestrý a s dobrými nápady. Pohodový film, který si právem zaslouží pozornost, mé hodnocení 4 hvězdičky... ()

NinadeL

Dobrý den, Almodóvare. Nabízíš pestrou směs zajímavých prvků v jediném filmu, občas si ráda doplním nějakou Penélope Cruz, na kterou je často radost pohledět, ale jdu zase o dům dál. Divácké hypotézy se odvíjejí v mnoha zajímavých slepých uličkách, ale co dál? Pro fanoušky La Manchi je to asi trochu o něčem jiném. ()

Kaka

Žánrově nekonzistentní a přespříliš ukecaný Almodóvar, který si tentokráte nehraje na velké umění, neboť jím ani není. Hlavní devizou jsou neoddiskutovatelně kvalitní herecké výkony, kterým dominuje ve svém maximálním nádherná Penélope Cruz. Evropsky nezávislý nádech je znát z každé scény a působí jako svěží jarní vítr. Oproti tomu je však Volver dějově až příliš rozbředlý a scénáristicky vždy ne přímo nejlépe konstruovaný. To má za následek někdy až otravné scény plné nezáživných tlachů a konverzaček o ničem (což vysloveně nudí) a silných a pořádně peprných dialogů (fantazie sledovat herečky v akci) je tu na kvalitní ohodnocení trochu málo. I tak však stojí tento film za zmínku, neboť v mnoha aspektech je Pedro Almodóvar opět svůj a po sedmnácté to chce k dosažení takovéhoto výsledku věru hodně režisérského talentu. Snad jen ta hudba se nepovedla, neboť každou chvíli jsem slyšel Chinatown. ()

Radko

Veľká pocta stvoriteľkám života vytvorená tak, ako to majú radi. Telenovelová zápletka s nádychom tajomna v objatí nekonečných dialógov a rozoberaním všeličoho možného. Odľahčené komikou a prežiarené južným slnkom. Ústiace v závere ako vystrihnutom z Večerov pod lampou. Pestrofarebný koktejl, v ktorom chute ťažkých, sladkých smotanových likérov a horkých bylinkových výluhov ozdobených kúskami tropických ovocí zvysoka prebíjajú chlapsky povzbudzujúcu kvapku singlemaltovej whisky. ()

Falko

Almodovarove filmy ma celkom bavia, ale tu som skor cakal nieco napinave, ale nechcem prezradzat, lebo to nie je spomenute ani v obsahu oficialneho textu distributora. Opät ako je to uz v reziserovych filmoch zvykom sa tu riesia rozne zenske, rodinne i surodenecke problemy, kde sa postupne odhaluju hriechy minulosti. Je len na vas, ako vas to bude zaujimat. Este pri prvej polovici filmu som sa drzal pri 4 hviezdickach, ale cim viac sa to blizilo ku koncu, tym bolo toho na mna uz trochu privela a ani ten zaver ma nejako neovplyvnil, tak teda davam 3. Inac Penelope Cruz zahrala svoju ulohu perfektne :-) ... 25.08.2009 ____ Penelope Cruz - (Raimunda) +++ Carmen Maura - (Irene) +++ Lola Duenas - (Sole) +++ Blanca Portillo - (Augustina) +++ Yohana Cobo - (Paula) +++ Chus Lampreave - (Tia Paula) +++ Antonio de la Torre - (Paco) +++ Carlos Blanco - (Emilio) +++ Hudba: Alberto Iglesias +++ ()

castor

Když hodně fouká vítr, může z toho i prudce hořet. Jeden takový požár rozdmýchá působivý příběh, opět ryze ženský, který rozpoutá úmrtí senilní tetičky a pokus o znásilnění "skorovlastní" čtrnáctileté dcery. Dvě sestry tu v mlýnici každodenního boje o chleba hledají pevné místo v životě. Chybí obligátní transvestité i transsexuálové, což je v mých očích pozitivum, barev je vedle toho požehnaně. Herecky snad jen krátce k Penélope Cruz - působí po směšných hollywoodských partech naprosto přirozeně. Žensky upovídaná záležitost, s místy hodně spornými okamžiky a pokulhávajícím scénářem. Nejvíce mě ale na španělském tvůrci těší, jak moc je všímavý ke svému okolí!! Proč tohle nejde i u nás? Vždyť Španělsko není zase tak vzdálené.. ()

viperblade

Tohle byl můj první Pedro Almodóvar. Ale set sakramentsky se mi líbil. Ať už to bylo výborně obsazenou hl. rolí, (nemám rád zpívající herečky, ale Penélope fakt umí i ZPÍVAT!), nebo tím výborným příběhem. Ze začátku, jsem si říkal, že to snad nemyslí vážně. Potom, jsem se s tím smířil a řekl si něco ve smyslu: "No OK, tohle bude parodie na Lynche nebo tak něco..." Ale pak přišel závěr a ten mě fakt dostal. Pedro nám dokázal, že ty nejjednodušší řešení bývají mnohdy ta správná. Opravdu krásný film. Myslím, že ani jedinou výtku k němu nemám. A to už je co říct.. :-) ()

troufalka

Líbí se mi filmy, které mají vlastní rukopis, odlišují se, nabízejí víc než pár slziček u závěrečných titulků. Přestě tohle splňují filmy Pedra Almodóvara. Mám ráda jeho provokativní poťouchlost i výběr lechtivých témat asmysl pro datail. Proto mám jeho filmy ráda. ()

venus

Moc hezká podívaná, která je především o ženách; muži jsou jen prvek dokreslující příběh. Zhruba v polovině si Almodóvar začne pohrávat s osudy hlavních hrdinek, avšak musím říct, že krátce po tom, co na diváka vybalí spoustu překvapivých momentů, je už zřejmé, jak vše dopadne. Naprosto vynikající výkon podala Penélope Cruz, lépe hrát jsem ji snad neviděla. Volver je příjemný film, ale na city diváka moc nezabrnká... Co se týče působivosti, patří k slabším filmům Pedra Almódovara. ()

Mahalik

Někteří odlétají v létě za lepším stínem do jiných světů, mi -co tu musíme zůstat -se musíme spokojit s alespoň nějakým malým zadostiučiněním. Buď v podobě poslouchání mušlí nebo prostřednictvím Almodóvara Pedra. Já jsem ten druhej.__ Volver byl krásnej. Takovej pomalu- krásnej -španělskej klenot, který se nebere příliš vážně, ale má tu tendenci vás nakopnout, rozžhavit a umlčet k smrti. To Pedro umí. A umí taky zobrazit ženy jako bohyně, které mají na čele vypálenou siluetu Afrodity a devět můz, čimž jejich živočišnost a krása nesmírná dosahuje mamutích rozměrů. Penélope Cruz je tou největší z nich. Tahle špaňelská femme fatale vás spoutá svým temperamentem, následně rozesměje svou výřečností ( "Nemáš sladký? Dělám oslavu. A co klobásky, jitrničky?") a pak rozdrtí svou lyricko-epickou básní. Sakra a pak se v ní vyznejte! Z Volvera rozhodně šedivěj nebudu, mám chuť otevřít si víno a užívat ten zpropadenej bohémskej život, kterej Pedro, spolu s Penélope, vedou. Na stopro to nevidím, ale jako náhražka za léto bez moře a racků, to posloužilo, tak jak mělo. ()

Reiniš

Jedna z nejkrásnějších filmových poklon ženám, jaké zřejmě byly natočeny. Vynikající Almodóvár tentokrát trochu změnil styl a ve svém melodramatickém "Návratu" vypráví příběh zneužívaných a životem protřelých žen. Volver narozdíl od předešlé Špatné výchovy, není tak temný a smutný a ač vypráví o věcech neveselých, činí tak s humorem a nadhledem. V klasicky pestrobarevném příběhu dává mistr vyniknout hlavně krásné Penélope Cruz, které její obyčejnou a zkušenou Raimundu s přehledem uvěříte. Vaše srdce si ale získá i charismatická Carmen Maura, coby mrtvá babička nebo Lola Duenas jako roztomile praktická sestra Raimundy. Volver není v žádném případě film feministický, ale nakonec přeci jen platí, o ženách-pro ženy. ()

sepp

Ne, opravdu nedokazu tento film lepe popsat, nez jak to dokazala kleopatra jinde na teto strance. Snad bych jen dodal, ze jde o jedinecny film, ktery nedosahuje co do provokace a invence kvalit mistrovych drivejsich del, ovsem strhujici (ale opravdu strhujici) vykon neodolatelne Penelope, ale i skvele vykony ostatnich a mistruv ostrovtip s jeho cynicky poetickym zpusobem vypraveni (vcetne konce celeho snimku) delaji z tohoto dilka opravdu nezapomenutelny zazitek. ()

liborek_

Z tohoto Almodóvarova kousku jsem nějako na rozpacích. Určitě to byl zajímavý film, plný barevnosti nejen vizuální, ale i narativní, nicméně nezasáhlo mě to tak, jako jiné jeho snímky - např. Vše o mé matce, Mluv s ní nebo Na dno vášně. Místy trošku překombinované, místy málo uvěřitelné, na druhou stranu však neskutečně úžasná Penelope Cruz, zajímavá myšlenka a po Špatné výchově docela zajímavý návrat k ženskému tématu. Na první podívání tedy 3 a 1/2 hvězdičky. ()

kinej

Almodóvar je obdivuhodný. U Volveru vynikne především jeho scénáristický um. Sype poutavé a propracovavé příběhy z rukávu s neuvěřitelnou suverenitou. Zdánlivě obyčejný námět umí servírovat v takové formě, že se jedná o luxusní lahůdku. Jsem zvědav, jak dlouho mu ještě může tento etos vydržet. Každopádně Volver je podle mého minimálně pátý nádherný film v řadě. Mimochodem zde poprvé jsem musel uznat, že Penélope Cruz je výborná herečka ()

nunka

Španielsky uvravený, farebný a temperamentný! Pedro tentokrát nevsadil na transvestitov a riešenie iných sexuálnych úchyliek, ale na hrubý nános vtipu, naturalizmu, rodinných pút a tradícií. V jeho filmoch sa už dialo všeličo. Cez Volver sa Almodovar vracia do svojho detstva a cez ženský pohľad na svet nám rozpráva pútavý príbeh. V tomto filme kraľujú len ženy a ich svet povinností a odvahy prejavujúcej sa v situáciách tragických aj komických. Aj napriek silnému naturálnemu podtextu je to film krehký a emotívny. ()

Jamal

Úžasná Penelope, krásný napůl tragický příběh, plný emocí a pravdy a pár dějových zvratů, vám alespoň na chviličku zvrátí i váš život a vy se stanete jedním z nich, budete se s nima smát, snad i plakat, poslouchat hovory, jíst, pít,.... prostě se na chviličku přenesete myšlenkama do Madridu, či do oné vesnice a pobudete tam hezkých pár chvil, až do konečných titulků, při kterých se probudíte do jiné "pravé" reality. ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)