Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Nikdy nevím, co k filmům tohoto světoznámého španělského režiséra napsat, tak to udělám jednoduše a napíšu pouze .... Almodóvar. ()

Arsenal83

Okrem nečakaného rozuzlenia a skvelej Penélope Cruz (predovšetkým scénka, kde spieva, je asi jej hereckým vrcholom), nevidím na filme nič výnimočného. Najzaujímavejšia je dejová linka so smrťou manžela, ktorá sa nanešťastie ukázala ako vedľajšia. Chválim ako režisér Almodóvar zakomponoval do deja miestne reálie – boj s nezamestnanosťou či prírodné živly. Film ale nadchne najmä ženy, mužov zaujme jedine pohľad a dekolt hlavnej predstaviteľky. ()

Šandík

Nádherný film. Moudrý, laskavý, vtipný, citlivý i bolavý. Určitě to je komedie, a je to taky trochu pohádka, ale zároveň je to velmi hluboký a velmi pravdivý film. Nevznikl proto aby bavil a asi nemá ani křičet. Prostě vypráví a občas si pomůže metaforou, jako správný příběh z La Manchy. Věřte nebo nevěřte. Je to na vás. Můžete se nípat v detailech a ptát se, jak je možné to či ono. Můžete se také prostě nechat strhnout vyprávěním, přijmout pravidla hry. Možná pak budete na konci filmu o podstatnou zkušenost bohatší... ()

triatlet

Neobyčejný příběh, ve kterém dominují ženské postavy a jejich nazírání na svět. Občas některé dialogy působí jako vystřižené z telenovely (výměna surovin na přípravu oběda pro 30 lidí), ale i takovéto scény zapadají do pestré palety, pomocí níž Almodóvar vykresluje svět. A přestože je příběh tragický, dramatický a nutí k zamyšlení, tak je zde citlivě zasazen i komediální prvek. Zajímavé je paralelní setkávání sesterského dua s mrtvými (teta/manžel). Výstižně zobrazeny generační vztahy (babička - dcery - vnučka). Duchařský prvek v podobě živé babičky jsem zpočátku opravdu neprokouknul. I kamera (záběry na předmět doličný - nůž) a hudba dotvářejí dokonalost filmu. Takže slovy Raimundy, hlavní pachatelky a oběti zároveň: Jedno ti můžu říct. Nikoho jsem nezabila. Zajímavé komentáře: nithiel, castor. ()

heyda

Už jsem viděl Špatnou výchovu a říkal jsem si, že Almodóvara už radši neee. Ale kámoška mě uvrtala i do Volvera, že to prý není o žádných gejích ani transsexuálech. No musím říct, že zklamaný jsem nebyl, ale šťávu to má jen díky Penélope. Všechny ostatní postavy jsou více méně nezajímavé a celý příběh je typicky Almodóvarský, tedy založený na rodinných a milostných vztazích (něco jako Rosamunda) a to já nežeru :-). Leckdo zajásá nad příběhem i jeho stylem natáčení. Já jsem si jako pozitivum zapamatoval pouze svižný a temperamentní scénář + brilantní herecký přednes v podání Penélope. 50% (skvělý komentář: Renton) ()

jojinecko

3,5*/5...Volver je v porovnaní s poslednými troma Almodóvarovými filmami (všetko skvelé filmy!!!) značne odľahčenou komédiou/drámou zaoberajúcou sa ženami a všetkým ženským. Príjemne sa na to pozerá, Penelope je skvelá a sexi, ale Volver vo mne nezanechal tak silnú stopu ako jeho predchodcovia... Ale je jasné, že Pedro sklamať jednoducho nemôže:) ()

giblma

Konečně nějaký Pedrův film, o kterém můžu říct - líbí. Zápletka s maminkou je úžasná, pointa ale možná mohla být odhalena později. Bez těch záblesků kontroverze to ale u Almodovara nejde. ()

Flakotaso

Tohle byl můj třetí Almodóvar a nemůžu si pomoci-Mluv s ní je na úplně jiné úrovni než Volver nebo Rozervaná objetí. Na rozdíl od zminovaného mistrovského kousku jsou výtečné v několika jednotlivých scénách nebo detailech, ale nadokázaly mě zdaleka tak zaujmout jako celek. To samé platí o hudbě, jindy skvělý Iglesias je zde překvapivě hodně nevýrazný. Taky mi docela vadilo malé využití exteriérů, takže film občas působil poněkud kulisovitě. A komedii jsem v tom teda nenašel, spíš mě někdy pološílené pohledy hlavních hereček děsily. Emoce nulové, opět zbytečné míchání mysterióznosti...na víc než tři hvězdy to prostě není. ()

Dr.film

Volver je na Almodóvara odlehčeným dílem v tom nejlepším slova smyslu. Někoho učaruje role Penélope Cruz jiného zase vnímavé Almodóvaro oko, které je schopné až neuvěřitelně detailně číst v ženské duši. ()

Pejpr

Nepochopím. Jak tenhle feministický film obdivuje tolik lidí. Skoro každá z hlavní hrdinek někoho zabije, a že by potom měly nějaké výčitky svědomí nebo se snad zpovídaly zákonům, to ne... Zato chlapi, to jo, na těch si Almódovar smlsnul, každý je vykreslen (i když přímo ve filmu nehraje) jako ten nejzvrhlejší úchyl. A ženy samozřejmě to všem chlapům natřou, zvítězí a nakonec si navzájem sdělí, jak to, která provedla. Pochopil jsem, že to nebylo hlavní zápletkou filmu, ale komplexně to na mě takhle zapůsobilo. Penélope hraje skvěle, to bezpochyb, proto jsem dal také 1*. Jak může být Volver součástí filmové Bible (1001 filmů, které musíte vidět než umřete). ()

MontyBrogan

Almodóvarovi ide ten vtipný náznak fantasy minimálne tak dobre, ako zvykne fungovať Allenovi. Vzťahy sú proste groteskné. Asi preto ľudia, ktorí majú najväčšiu divočinu už za sebou, radi sledujú telenovely. ()

anais

Bezchybně zrežírovaný film se skvělým obsazením a krásnými barvami podtrhujícími španělský ráz filmu. Volver je další Almodóvarův film o ženách, a v podstatě nepřináší nic nového, originalitu v něm nehledejme. Dokonce bych řekl, že snáze předvídatelný děj se jen tak nevidí. Pointu filmu jsem uhodl během prvních deseti minut. Volver ale není o překvapeních! Je o tom, jak krásně umí Almodóvar vyprávět lehce neuvěřitelné (ale o to diváčtější) příběhy svých hrdinek. ()

poz3n

Pokud se vám alespoň někdy v polovině filmu podaří odtrhnout oči od Penélope (rozuměj od jejího výstřihu), zjistíte, že Volver má příjemně plynoucí tempo, interiéry plné hřejivých barev, a že tak nějak celkově působí příjemným a zábavným dojmem a vůbec vám nevadí to melodramatické nadsazení některých scén, které se ale asi stává pod Almodóvarovými křídly jeho vlastním rukopisem. 8/10 ()

Janek

Film, ve kterém hned několik lidí hraje své životní výkony (a ještě si nechám rozležet, zda svůj majstrštyk neprožil i Almodovar). Opravdu výborné, ale nepletl bych si to s komedií, k té má daleko. (ani dobrodružný není tím šťastným označením), jde o drama, ve kterém hrají jen ženy a muži jsou tu zde jen tak "mimochodem". ()

Ilicka

Promyšlené, chytré, barevné... A Penelope je fakt kus... Imho nejlepší scéna je ta, ve které Penelope zpívá píseň, kterou ji naučila matka a ta ji tajně pozoruje. To mrazení v zádech bylo tak fyzické... ()

claudel

FIlmová výzva 2018 - Španělsko. Prazvláštní snímek, v některých ohledech typicky almodóvarsky, částečně jsem zachytil stopy magického realismu a hlavně na mě dýchal klasický španělský temperament a esprit. V popředí stojí jako vždy ženy, ženy a znovu ženy. A troufnu si tvrdit, že se snad nemůže najít ani jeden jediný heterosexuální divák, který by prohlásil, že Penélope nebyla k nakousnutí od začátku až do konce :-) ()

becki_tu

Almodóvarovy filmy nechápu, nebaví mě a bohužel i Volver, do kterého jsem vkládal naděje, mě nakonec zklamal. Někdo v tom možná hledal smysl života, jiní zase uznale obdivovali odvahu hlavních hrdinek poprat se s nečekanými životními nástrahami a překážkami. Já jsem však celou dobu jen znuděně zíval, každých pět minut koukal nervózně na hodinky a na konci přemýšlel, co tím chtěl režisér vlastně říci. ()

ancientone

Almodóvarova extravagancia priťahuje excentrickou vizualitou a odstrašuje dejovou gulášovitosťou. Postupná úmornosť vôbec nie moc vtipného, alebo nedajbože veselého karnevalu kontrastu smrti a farebnosti. ()

mm13

Pre mňa to už začína byť príliš rutinérske, na Almódovara málo vybičované, teším sa na nový ohlásený projekt, je veru na čase pozmeniť štýl aj prístup. Inak ale samozrejme po technickej stránke bezchybné, najpozitívnejší zážitok si jednoznačne odnášam z výkonu Penélope Cruz, ktorá hrá ako o život. Šeď a prázdnota jej hollywoodských predstavení je ta-tam. Skutočne zaujímavé zistenie a veľké prekvapenie, prosím všetkých bohov filmového umenia, aby zostala v Európe a vydala sa po stopách (už to tu zaznelo) napríklad takej Sophie Loren. Stačilo im, oslnivá krása Penélope Cruz a jej prirodzenosť patria jednoznačne na starý kontinent, v povrchných hrách sa jej temperament nemá ako prejaviť. Dúfam, že všetci pochopili! ()

Sawy

Tohohle filmu jsem se dlouhou dobu docela obával,ale když jsem se k němu konečně dokopal,zjistil jsem,že moje obavy byly zcela zbytečné.Volver je příjemný,svěží snímek,který nenudí a ani zbytečně nepoučuje.Penelope Cruz jsem neměl rád,ale v tomhle filmu je tak skvělá,že jsem na ni musel okamžitě změnit názor.Abych šel shánět další filmy od Almodóvara:-) 80 % ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)