Epizody(13)

Lucy je jedním z nejsilnějších příslušníků rasy „diclonius“, skupinky mutantů, jež se od lidí liší pouze růžovou barvou vlasů a očí a dvěma rohovitými výběžky na hlavě. Ty představují zdroj telekinetické síly dicloniů: vektorů, neviditelných a nadlidsky silných rukou, díky nimž jsou mutanti prakticky nepřemožitelní. Dicloniové chovají nepřekonatelnou nenávist k lidem a neváhají užít svých schopnosti k zabíjení, z toho důvodu je vláda drží ve speciálním vězeňském ústavu, kde jsou zkoumáni a postupně eliminováni. A právě odsud Lucy jedné noci unikne.

Bratranec Kouta a sestřenice Yuka se setkávají poprvé po osmi letech a jejich setkání je okamžitě pokřtěno neobvyklou událostí: na pláži nacházejí nahou dívku s růžovými vlasy, dvěma rohy a vážným zraněním hlavy, které způsobilo její ztrátu paměti, řeči a, řekněme, mírně infantilní chování. Kouta a Yuka se bezbranné Nyu, jak si dívku pracovně pojmenovali podle jediného zvuku, který vydává, ujmou, ovšem brzy zjišťují, že minulost Nyu je velice černá. Nebo by se slušelo říci spíše krvavá?

Japonský animovaný seriál „ELFEN LIED“, který obsahem pokrývá šedesát ze sto sedmi epizod stejnojmenné mangy, je znám a puritány kritizován hlavně pro velké množství nahoty, krve a extrémního fyzického i psychického násilí. Ovšem určitě to nejsou jediné důvody, proč bylo toto dílko, důsledně vyvracející názor, že anime je záležitostí určenou primárně dětskému publiku, svým americkým distributorem označeno za jeden z nejúspěšnějších titulů roku 2005. (kiddo)

Campbell

Tak a já končím s anime filmama. Každej mi říkal že jestli chci fakt dobrej seriál at jdu do tohohle. Ale sakra co to je? První a druhý díl ok, ale čím dál víc jsem nesnášel to upištění děcko co každýho masakrovalo. Jo krev a masakr bylo fajn ale nebylo ho zas tak moc.Mezitím byly scény kde se řešily vztahy, a zbytečně se kecalo o ničem. Navíc mi teda žádná z postav nepřišla roztomilá, a ani jsem k ní nic necítil. A proč tu byly ty kreslený kozy? Zbytečnost. ()

Tommy987

Zamiloval som sa... Zamiloval som sa do Lucy, do tej dokonale prekreslenej smutnej a tragickej postavy, do všetkých jej vražedných sklonov, nejasnej povahy, do jej nehy, lásky a utrpenia, ktoré sú skryté niekde hlboko v jej duši. Zamiloval som sa do prenádhernej hudby, ktorá celý seriál sprevádza, hlavne do ústrednej piesne Lilium, ktorú počúvam už niekoľko dní prakticky v jednom kuse, a v ktorej je presne vrytá esencia atmosféry celého seriálu. Zamiloval som sa do príbehu, do toho hlbokého a vrstevnatého príbehu, kde si každý môže nájsť tú svoju postavu (moja je Lucy...), a ktorý je nám dávkovaný dokonalým spôsobom, nedá sa ho nechápať, nedá sa v ňom stratiť, nedá sa ho neprecítiť. Nepamätám sa, kedy ma animovaný film takýmto spôsobom emocionálne prevalcoval, a či sa to vôbec niekedy stalo. Zamiloval som sa... do Elfen Lied. 10/10 ()

bassator

Co k tomuto napsat? Slučně řečeno vytáčelo mě strašně moc to, že seriál byl o dětech a v každém ze všech 14. dílů se hlavní dětské hrdinky neustále promenádovali nahé. Především úvodní pětiminutová scéna jak nahá Nyuu vzaždí jednoho za druhým byla opravdu nechutná... Neříkám, že příběhy nebyly napínavé a nezajímavé, ale tímto se mi to hnusilo strašně moc... A slyšet v každém druhém slově Ňíííjúúú nebo Kóutááá - nóóó, nevíííím... Dále posledním snad nějakým BONUSOVÝM dílem tomu nasadily korunu...Do té doby to bylo tajemné, napínavé - tímto to zesměšnily... Připadlo mi to tak jako by po pohádce, kde se říká, žily spolu šťastně až do smrti udělali pokračování toho jak spolu šťastně do té smrti žily... :-D. Skončit to tajemně 13. dílem jak to asi původně mělo být, přihodil bych hvězdičku, bez té nahoty další... Takto lituji... Myslím, že další Japonské anime asi nějaký čas oželím... A PS: Kam se poděl hlavní padouch - velký šéf s rohami? Snad né do další řady seriálu... - 40% ()

Scalpelexis

Nezvyklé. Vskutku originální anime (audiovizuál úvodní znělky, přístup k násilným či lechtivým scénám), který popírá zajetý standardy a kašle na stereotypy..až na příběh. Ten se nese na vlně dráždivé romance s hrstkou psychologie téměř po celou délku (až na pár pasáží ke konci, které nebyly tak věcné, jak bych si přál) a docela mi sedl. Problém mám ale s postavami: Dicloniusky jsou ok, ale Kouta a Yuka je mi pár k pohledání. Hotová personifikace nerozhodnosti, kdy chodí vcelku bezvládně tam a zpět, fungují jako útulek pro mimozemšťany aniž by se moc snažili o nich zjistit (i když to vědí, že tam na nich něo nehraje!) cokoliv pekuliárnějšího a jejich samotný vztah je téměř vrchol všeho. Lucy to vcelku vše zachraňuje svým vlastním kontroverzním způsobem a i když to není postava, kterou bych nesnášel, tak milovat jí taky zrovna nemusím :-) Jelikož mi kreslená krev či odhalenější ženské partie nevadily, tak musím hodnotit právě pro onu odvážnou neotřelost velmi pozotivně. Ono to totiž nakonec uběhlo rychleji než reknete: "Nyu!" ()

Nancy

Nádherný seriál, u kterého mi ale něco chybělo... nedokážu vyjádřit přesně co, ale nějakých 10 dílů jsem nemohla pochopit, proč má tak vysoké hodnocení. Příběh není špatný nebo nudný - a to ani chvilku, každý díl skončil, než jsem si vůbec stihla uvědomit, jak dlouho u něj sedím, ale občas mi přišlo, že by se z toho dalo vyždímat víc. No posledních pár dílů mě ale tak dorazilo, že jsem nakonec i já nechala proniknout Elfen Lied do svého srdce. Takže, hoši, já jsem se narozdíl od vás nezamilovala... do Elfen Lied, ale můžu říct, že jsem se s ním celkem pěkně spřátelila ;). ()

Deschain

V úvode litre krvi, lietajúce odseknuté končatiny, vybuchujúce hlavy - vravím si, toto bude zábava. A bola, aj keď dej nabral iný smer. Opening titles pútavé, spojenie sakrálnej hudby a zvláštneho obrazu. Neskôr má hudba najväčšiu silu v pomalších, hĺbavejších pasážach, melancholicky duní na pozadí. Maličkosti a nepatrné veci, dieliky zapadajú do seba. Milujem takéto precízne vypointované a strhujúce závery. Postavy, akokoľvek v kategórii villains – aspoň sem-tam s nimi nie je možné nesympatizovať prípadne chápať prečo a čo vlastne robia. Od toho sa nedá odtrhnúť, ponoriť sa do deja a naplno to prežívať je úplne prirodzené. Zviera hrdlo v očakávaní toho, čo sa stane. Jednoducho wow. No ja viem, že sa vyjadrujem iba v superlatívoch, ale všetko to na mňa silne zapôsobilo. A iba v dobrom. A presah – otázky prídu samé – čo by bolo keby...Keby sa k nim správali inak, brali ich ako normálnu súčasť spoločnosti? Keby niektoré rozhodnutia nepadli? Naj epky – Reminiscence, Suckling. (btw - Lucy/Nyu mi pripomenula Chobits. Coincidence? Poučte ma.) (20.2.-26.2.2011) ()

SOLOM.

Nerad se bavím o práci, ale musím říct, že jistý slogan dvou pánů z televize (který mi leze v práci na nervy, když ho pouští jako lákadlo pro zákazníky…) „Jsem nadržený jak sáňky v létě“ přesně vystihoval mé očekávání z tohoto anime, o kterém jsem slyšel od několika přátel samé chvalozpěvy. Místo toho jsem si na konci připadal jako „nepřipuštěný“ čokl létající kolem hárající feny. Začátek byl skutečně brilantní a příjemně mě navnadil ke sledování dalších epizod (krvavý masakr a útěk z komplexu), ale potom začala akční stránka příběhu upadat a uvolnila místo emočnímu výlevu pana „tvůrce“. Což mi moc po chuti nebylo, přesto jsem vydržel až do samotného konce a naštěstí to závěr zachránil. Musím uznat, že originálních a zajímavých prvků (neokoukaných) tu bylo vážně dost, jenže já mám rád spíš pořádnou akci, nežli ufňukané postavy a srdceryvné vzpomínkové pasáže. ()

Larky

První Anime seriál (když nepočítám Pokémony...a ty fakt nechci počítat), který jsem kdy viděl...na doporučení jednoho člověka, kterému tímto děkuji...Elfen Lied má všechno...nabízí celou škálu emocí (a že jich není málo)...kresba je krásná, příběh je vyjímečný, postavy jsou zajímavé, dabing je skvělý, hudba je krásná...prostě se povedlo naprosto všechno...faktem je, že místy to telenovela vážně je, ale to vůbec nevadí, protože je to podáno výborně a ani na chvíli to není trapné a nenudi...jo a Lucy je fakt sexy zabíjecí monstrum...Anime jsem dlouho přehlížel a nezajímalo mě to...ted už vím jakou jsem udělal chybu...a slibuji..napravím to......................... Elfí píseň - Vynikající záležitost - 93% ()

prome

Tohle anime me ze zacatku vubec nezaujalo, ale nebylo co jineho delat tak jsem se koukal dal a udelal jsem dobre. Cele se to rozjede az po pulce a pribeh vas vtahne a uz nepusti. Sice hudebni zpracovani me jako u jinych anime nejak zvlast nenadchlo ale dulezity byl pribeh a atmosfera. ()

Vesman

I po druhém zhlédnutí a s odstupem několika měsíců je to na 5*. Elfen Lied je úplně prvním anime seriálem, který jsem viděl a který mě ihned pro anime nadchnul. Zpočátku jednoduše se jevící příběh se postupem času čím dál víc rozvíjí, umožňuje nám náhled do minulosti hlavních postav a odhaluje původ a příčinu celého příběhu. Ten je zpracovaný takovým způsobem, že jsem měl občas pocit, že animace je zde troxhu nemístná a že by zde měli být živý herci. EL skutečně není pohádka pro děti, nýbrž plnohodnotné umělecké dílo. Ve svojí druhé polovině je útokem na city a nesoucítit či nezamilovat se do hlavní postavy Lucy je snad nemožné. Při závěru mě, člověku který uroní slzu leda tak pro ztracené peníze, téměř zvlhly oči a to už je co říct. Seriál jako celek také postrádá obvyklou dávku mysticismu, která je u některých anime téměř zvykem, rozhodně to však není naškodu a navíc to dodává nádech realističnosti. Elfen Lied je něco úžasného a stejně tak i důkazem, že animovaná tvorba nejsou jen naivní pohádky pro děti. ()

ledzepfan

Tragické melodrama v japonském podání vybičované až nebezpečně blízko k hranici kýče.. Možná se to nezdá ale celý seriál-ač se na první pohled tváří dost prvoplánově(kozy,prdelky, infantilní humor) a lacině(průhledná emoční ždímačka)-má docela dost hlubších prvků, které jsou uchyceny překvapivě dospěle a s citem(propukání a boj s duševní chorobou, psychologická zátěž traumatických zážitků minulosti, otázka vrozeného zla...). Tyhle prvky jsou ale potlačeny do pozadí-můžeme se dohadovat o tom zda to byl záměr(přesně odměřená dávka rozumnosti) , nebo naopak nutnost(kvůli přílišné komplikovanosti pro tuctového diváka)-faktem ale zůstává, že ať záměrně nebo "po haluzi" tenhle miniseriál funguje přesně a tak dlouho balancuje na hraně až to nakonec dobalancuje ke zdárnému konci..........Není to tak dokonalé jako C.Bebop ani tak precizní a epické jako NGE-je to komornější, děravější, kratší....ale pořád ještě za plný počet rudých stárs :) ()

keddy79

Seriál spojuje napětí, erotické obrazy, useknuté končetiny, romantiku, krutost, přátelství. Do hromady to vše tvoří naprosto strhující seriál. Nju i Lucy jsou mými miláčky! A ta melodie ... Nikdy jsem si nemyslela, že budu brečet u kresleného seriálu, ale to jsem ještě neznala Elfen Lied. ()

Adasin

Viděla jsem už o dost nechutnější věci (nejen z Asijské produkce) a ani si nemyslím, že by se jednalo o nejkrvavější anime (v Berserkovi je tý krve dle mýho daleko víc, vlastně i tý nahoty). Nebo je snad takové množství lidí pohoršeno tím, že se hlavní hrdinka v jedné scéně počůrala? Tady je spíš problém v tom, že je to na těhle nechutnostech postavený a je to jakože "pro dospělý", přitom příběh a je celkem obyčejnej a sám o sobě zas takový terno není. Podobně je to u postav. ----- Nebudu kecat, na první zhlédnutí mě to chytlo a měla jsem tu pětihvězdu. Ale zpětně si uvědomuju, že mě to chytlo hlavně proto, že těch šokujících a brutálních scén je tam přehršel, který to do člověka hustí a člověk si je chce užít, takže nad ničím víc nepřemýšlí. Ty klidnější scény, co mě nebavily, jsem většinou překousla a ten erotickej humor mě nechával celkem chladnou. A kromě toho i tady se tvůrci snažili pořád šokovat. Je fakt, že postavy mi už tehdy přišly takový podivný, ne moc sympatický, snad až na jednu. Teď po letech si vybavím akorát jména a to, že každej měl nějaký trauma nebo byl magor. A taky si pamatuju, že mě celkem naštval konec. Úplně bez připomínek zůstává jen animace, to prostředí nakreslili fakt nádherně.  6/10 ()

TomX2

Elfen Lied... výborná anime séria s pomalou atmosférou, ktorá vás až zamrazí. V prvých dielov sa stretávame s hl. hrdinami , ktorí niekde na pláži nájdu krásnu, na prvý pohľad neškodnú dievčinu, Lucy. Jediný zvuk, ktorý vydáva je Nyaa (spomeňme si na Chobits) a tak si ju aj pomenujú - no všetko nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá a Lucy / Nyaa je jednou z rasy "diclonius", divných stvorení, ktoré sú nútené už od detstva vraždiť. Prvé diely sú akčnejšie, než tie posledné, vidíme veľa zaujímavých postáv (z čoho žiadna nie je zbytočná) a nevieme, kto je na strane dobra a kto na strane zla. K domácnosti hl. hrdinov sa pridáva stále viac ženských obyvateľov (z čoho sú aj 2 nemotorné diclonius), takže nechýba ani ecchi (toho tu je primerane, takže komu sa ten žáner hnusí, nemusí sa báť) a nejaká romantika. Pomedzi to nám do deja tvorcovia hádžu zaujímavé flashbacky (prečo má vlastne hl. hrdina výpadky pamäti, aké detstvo mali diclonius, ako vznikli diclonius), v ktorých funguje najmä psychológia. V sérii sa vždy niečo deje, strieka krv, strieľa sa a od prvej polovice je dej taký melancholický, depresívny, ukazuje ako sa žije takým bezdomovcom, opovrhnutým ľuďom a aká silná môže byť smrť, pomsta, trauma, záverečné diely dokonca mrazia. Anime obsahuje dosť dobrých stránok a minimum tých zlých, je silné a úvodný song  je proste skvelý. ()

Tayen

Kruté, násilné, krvavé, bez cenzury. Zapomeňte na jednoduchou kategorizaci Dobro/ Zlo. Seriál zhltnete najednou za jeden večer, a pak si uvědomíte, že máte pusu otevřenou dokořán a chcete pokračování, to naštěstí ale nepřijde. ()

Soundtrack

Příběh Elfen Lied dělím na dvě části. Tou první je epická vyvražďovačka, která nemá obdoby a tou druhou je rodinné drama ála VKV mixnutý s Alfem. Naštěstí ta první část převažuje.. 3,5* ()

SonGokussj

Anime -velmi- pěkně zpracováno. Pochopí ti, kteří se podívají. Ovšem pokud bych měl porovnat s mangou, je to jen slabý odvar. Za anime však slabších 5*. Za mangu bych dal i 8 z 5... Doporučuji mangu. U tohoto anime -opravdu-! doporučuji mangu. 88% ()

Ender66

Dokonalý seriál bez jedinej chybičky krásy. V 13. dieloch bez jediného hluchého miesta nám je prezentovaný príbeh ľudského strachu z odlišnosti, nenávisti, priateľstva, odpustenia a lásky. Seriál si neberie žiadne servítky, o čom sa presvedčíme už v prvej scéne, kde sa vyskytne viac useknutých rúk, nôh a hláv ako pri nevestinej návšteve u O-Ren Ishii. Hlavná postava- Lucy/Nyu je úžasne vykreslená tragická postava ktorej premena z dievčaťa snažiaca sa bojovať so svojou inakosťou na nemilosrdnú mrchu zabíjajúcu každého bez rozdielu ako na bežiacom páse bola tak silná, že pri nej až mrazilo v kostiach. Každá postava v seriáli však dostane výrazný priestor(napr. výborná scéna z Naninej minulosti) a v priebehu príbehu zisťujeme, že postavy sa nezišli pod jednou strechou vôbec náhodou:-). Ako Tommík povedal, každý si nájde tú svoju- tou mojou je Nana, pre snahu vždy konať dobro. Už je to tak raz, zamiloval som sa aj ja... Do Elfen Lied:-). 10/10. ()