Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Happens

Dánsky absurdně nechutné scény zaplatené do sebe tak, že to má vzdáleně připomínat komedii, nicméně nechuť zde u mne na miskách vah převážila. Konec, jež tu někteří kritizují, já velice uvítal jako vysvobození z nesmyslu nechutných scén. ()

MiiRA

Mads Mikkelsen to zahrál úžasně! Ta role mu sedla, jak ušitá. Tahle tragikomedie mě uzemnila. Tím humorem a zároveň vážností. Úžasný film po všech stránkách. Doporučuji se podívat!!! 5* ()

korbitch22

Nebýt to do morku kostí prolezlé náboženstvím, možná by mě to oslovilo ještě víc. Jensena jsem zaregistroval před 10 lety, kdy jsem poprvé viděl Blikající lucerny a ty zbožňuju do dnes, po jejich nedávné repríze jsem si uvědomil, že jinak jsem tvorbu tohohle dánského chlapíka tak nějak ignoroval. Adamova jablka jsou mnohem vážnější a ještě divnější, ale díky Thomsenovi s Mikkelsenem kteří předvádějí skvělé herecké výkony jsem se dokázal bavit i přes náboženské téma, které ze srdce nesnášim, ale už při druhém setkání s Jensenem mi bylo jasné, že svěžest Blikajících luceren je ta tam což mi potvrdil před chvilkou Řezníkama a těch 82% tady je opravdu notně přes čáru. Zatímco se jiní tvůrci zlepšují, Jensen spíš ne. 70%. ()

Arsenal83

Humorná stránka mi až tak nesadla, tá dramatická už viac. Hoci film spája mnoho tých už klišé súčasnej doby - farár, neonacisti, nádejný terorista... Kňaz je ukázaný ako popierač reálneho sveta, je tu množstvo biblických obrazov inšpirovaných hlavne Knihou Jób, kontroverzia zlo vs dobro. Ale aj ten, čo vlastne má zastupovať dobro, je v podstate ukázaný ako mierny fanatik, ktorý je odtrhnutý od reality. Ťažké na hodnotenie. Veľmi neutrálny dojem. ()

lena60

Střetávání DOBRA v podobě osudem těžce zkoušeného faráře Ivana(v dětství zneužíván otcem, narodil se mu postižený syn, manželka proto spáchala sebevraždu, on sám je vážně nemocen) a ZLA, které zosobňuje neonacistický přívrženec Adam, jenž přijíždí na Ivanovu faru, aby se polepšil, objevil v sobě dobro, upekl jablečný koláč...a uvěřil...Chtěla bych v sobě taky jednou najít tolik dobra a lásky jako měl Ivan, já - věčně pochybující a nevěřící...Tomáš... ()

mat.ilda

Očividně jsem jediná, která nepochopila komediální stránku věci, tak se vyslovím alespoň k té dramatické, ale ani tady u mě poselství snímku nepochodí - jsem toho názoru, že člověk musí umět přijímat i bolest, vyrovnávat se s ní, hledat v ní smysl a z něho vycházet, ne si namlouvat, že neexistuje, zřejmě se pak nestane žádný velký zázrak, ale jistě spousta malých... Z filmu mně patrně utkví v paměti jen jabloňové etudy a zpřerážený Mikkelsen, ale nijak hluboko si je ukládat nebudu. ()

heyda

90 minut ukrutné nudy, ale ty udivené výrazy Adama to zachraňují. Jeho postava mě fakt bavila. Jinak ale nechápu ty nadšené komentáře. Na rozdíl od vás si nemyslím, že natočit divný film o divných lidech, je nějaké umění. 45% ()

jojinecko

Skrytý kinamatografický klenot, ktorého obsah vo mne rezonuje doteraz..Úžasný nápad, pretavený do úžasného filmu s úžasnými hereckými výkonmi, s úžasnými myšlienkami, všetkým...Len to zaradenie do škatulky "komédia" mi príde trošku od veci...Ak je toto komédia tak potom riadne trpká a smutná, napriek optimistickému záveru...Inak nemám ďalších slov, treba vidieť! ()

KrestanFilms

Film o psychicky i fyzicky nemocném člověku. Lhal sobě i jiným do očí, bez zardění. Nastavoval druhou tvář ze své zásadovosti a tvrdosti, nikoli pokory... A Bůh? Ten tam byl jen do počtu coby zástěrka pro horor... Jinak s ním nikdo nežil, nepočítal... Škoda... ()

rikitiki

Kombinace téměř naprosté beznaděje, kupení ran osudu, neuvěřitelně drsného humoru a naděje malé jako jablíčko. Velice citlivý snímek o náboženství a těžké cestě k víře, která rozhodně není schůdná pro každého. Krásné obrazy a silný, neotřelý příběh. A absurdní sranda! ____ Kněž Ivan jménem, vzezřením a chováním odkazuje na ruské jurodivce, kteří měli zvláštní konakt s bohem, anebo byli poznamenaní charismatickým šílenstvím - to už si člověk musí rozhodnout sám. /18. 10. 11./ ()

poz3n

Ještě předtím, než Martin McDonagh natočil Sedm psychopatů, vyrazil spolu s Carterem Burwellem na trip (na tripu) do Dánska, kde se pořádně zhulili a pod dánskými pseudonymy natočili Čtyři psychopaty s biblickým názvem Adamova jablka. Netřeba více dodávat. 6/10 ()

Necrotongue

Dalo by se očekávat, že si u tohoto filmu zaodpaduji, protože můj vztah ke všem bohům (no dobře, Morana je výjimkou) a ke slepé víře je...no, řekněme nedobrý, ale u tohoto filmu jsem se kupodivu dobře bavil. Ivan byl ve svém důsledném a téměř neotřesitelném popírání skutečnosti opravdu dokonalý, snímek byl prostoupen velmi dobrým neprvoplánovým humorem, no, a pokud by to nestačilo, pořád tady byla ještě trojkombinace olej- lilek- raketa. ()

Morholt

Adam je zlý. Strašně zlý. A Ivan je člověk, který si zlo nepřipouští. Zkrátka pro něj neexistuje. Když se tyhle dva světy srazí, zákonitě to vede k řadě bizarních situací, někdy humorných, někdy smutných. Neskutečné komediální drama s lehonkým náboženským zabarvením a velkou lidskou pravdou. 90% ()

Kamca_

Pro mě zatím nejhorší dánskej film, co jsem měla možnost vidět ... Celou dobu se tam vůbec nic nedělo a ani Mads to nezachránil. Fakt moc nechápu to vysoký hodnocení. Já od tohodle filmu očekávala hodně, ale fakt sem zklamaná. ()

seale

Bylo to záživné pokoukání a jako bonus ve mně pocity pak ještě uzrály, podobně jako ty jabka. :) I když ty tam teda zrály proklatě. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima