Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

Strider

Tak se mi zdá, že se z Alejandro Gonzáleze stává velký režisér. Čtvrtý dobrý film v řadě, to už nebude náhoda. Babel je skvělý emotivně pojatý film, ale přesto mu něco k dokonalosti chybí. I když spíše přebývá. Oním "přebytkem" je podle mě japonská linie, která působí dojmem, že je ke zbývajícím třem příběhům násilně přidaná. Problémy hluchoněmé dívky jsou sice zajímavé a dobře pojaté, ale do výsledného konceptu nezapadají tak, jak by měli. Spíše by jí slušel samostatný film. Vše ostaní nemá chybu, Cate Blanchett je tradičně výborná a hlavně Brad Pitt se u mě jaksi posunul ze škatulky "svalnatý trouba" do té s nápisem "dobrý herec". Za zmínku stojí také Gael García Bernal, kterého jsem do teď neznal. Hudba k filmu dokresluje pochmurnou atmosféru, všechno ostatní, co jsem nezmínil je taktéž skvělé. Škoda té nešťastné japonské linie. 85%. ()

SharpChick

Babel se snaží až přehnaně působit na city diváka, přičemž se například v mém případě naprosto míjí účinkem... V každém jednotlivém příběhu se lidé zachovají nějakým způsobem špatně a jde o to, jaxe ke svému problému dokáží postavit. Ovšem některé postavy se chovají stupidně, pro mě naprosto nepochopitelně a především až přespříliš sobecky, což je patrné skoro ve všech dějových liniích. Jedině část s Pittem a Blanchett se mě dokázala nějak dotknout, navíc tady Brad dokázal, že bude sexy už prostě navždy.. Takže tedy především za přehnanou snahu o citovost a dojemnost srážím na 60% ()

Miksa

Vizuálně nádherná podívaná. Babel neboli Babylon je jakousi psychologickou studií problémů v komunikaci a o celkovém ne/porozumění mezi různými lidmi. Bohužel mě příběh nedokázal pohltit, neztotožnil jsem se ani s jednou postavou. Abych pravdu řekl, dost jsem se nudil. Škoda ()

Edit13

Jak se lidově říká, když se něco kazí, tak všechno. V tomto duchu jsou vedeny i jednotlivé příběhy celého Babelu, což zrovna není můj šálek kávy. Mile mě překvapil svoji sexuální otevřeností.Největší náboj má film ze začátku, ale s postupem času ztrácí dech a ke konci se už jenom plazí. Musím souhlasit s ostatními, že japonská část je úplně mimo a děj se zbytečně natahuje. Celek by byl kompaktnější, kdyby nás této části režisér ušetřil. Konec mě zklamal, čekala jsem něco víc. Čtvrtou hvězdičku dávám za herecký výkon Brada Pitta a hysterické Cate Blanchett. ()

stiewe

Namlsán 21 gramů jsem s očekáváním usedla před další film z dílny režiséra A.G.I. a zklamán jsem rozhodně nebyl. Méně zapeklitý děj a celková předvídatelnost sice nenaplňovala mé tělo adrenalinem, ale kvalitní režii jsem musel ocenit. Za nejlepší dějství považuji Japonskou část v čele s výbornou Rinko Kikuchi, která předvedla výborný výkona přehrála i hvězdné duo Brad Pitt a Cate Blanchett.. ()

Gromit

Velmi dobrý film. Místy je sice poněkud zdlouhavý, ale obsahuje takové množství pozitiv, že mu to nakonec rádi odpustíte. Jednotlivé dějové linie do sebe zapadají s mechanickou precizností, všichni zúčastnění (zejména Brad Pitt a Cate Blanchettová) podávají skvělé herecké výkony a oscarový hudební doprovod je fantastický. Škoda jen té podivné emocionální odtažitosti... ()

xenopus

To je snad poprvé, co zcela souhlasím s komentářem Martina Pomothyho. A zatímco on dal 21 gramům 4* a Babelu 3*, já 21 gramům 3* a zde hodnotím 2*. Obrázky s povedenou hudbou mi nestačí, když se mě to vůbec nedotýká a na Naomi Watts se mi kouká o poznání lépe než na Cate Blanchett. Kombinace Mexiko-Maroko sedí, ale Japonsko je zde oslím můstkem připlácnuto jaksi navíc... Jasné 2*. ()

lenzi

Tie vyše 2 hodinky ubehli ako voda, to je pravda. Ale tú silu tej 21 to postrádalo. Obrazovo skvelé, ale nejaponské príbehy boli trochu nedotiahnuté. ()

Kubaaaa

Už je to pouze slabý odvar z podobně laděných 21 Grams. Možná, kdybych viděl dříve Babela, tak by mne zasáhl víc. Takto ale ne, už to není ta brilantní mozaika, ty emotivní příběhy a ta výtečná režie. Kdyby to bylo kratší, bylo by o o něco více koukatelné. Herecké výkony jsou největším pokladem tohoto filmu. ()

aa12

Filmy se zajímavou zápletkou mě vždy dokážou oslovit a na Babelovi je vidět práce kvalitního režiséra, která se promítá zejména ve velmi dobrém scénáři. Ale mě narušoval celkový dojem příběh té němé japonské dívky v těchto pasážích pro mě příběh ztrácel na zajímavosti, což je škoda protože jinak velmi kvalitní snímek. ()

TommyDiamond

Iňárrita, tento mexický režisér s křehkou duší umělce mě opět omámil svým filmovým kumštem. Tak jak to umí jen on. Naservírovat nám silný a nezveličený příběh obyčejných lidí. Tohle je pro mě pětihvězdičková záležitost. Celkově 90% ()

Chasida

Alejandro González Iňarritu je bezesporu dobrý režisér. Nicméně Babel se mu příliš nevyvedl. 1. Téměř dvě a půl hodiny jsou na povídkový film až příliš. O půl hodiny (nebo raději hodinu) méně a bylo by to mnohem lepší. 2. V podstatě jinačí Amores Perros, které se mi mimochodem líbilo. Opět tři prolnuté povídky, ve kterých jsou ukázány jejich styčné body. Psí lásky mi však přišly svým způsobem provázanější a koherentnější - to bude zřejmě prostředím, ve kterém se odehrávaly. Oproti tomu Babel je Mexiko, Maroko a Japonsko. Mexiko a Maroko mají (i přes mnoho odlišností) svým způsobem něco společného, ale Japonsko? Že by se Iňarritu snažil zapojit kontrast? Ale proč? Aby ukázal nějakou myšlenku? Nemyslím, vždyť jedinou myšlenkou (a to imho dost mělkou) je, že vše závisí na náhodě. 3. Opravdu tam bylo nutno připojovat Japonsko kvůli příhodě s puškou? Nevím, co bylo záměrem - delší stopáž, výlet do Japonska nebo něco jiného - ale pro mě to nevyšlo. ()

fantomas19

* absurdnosť životných situácií * USA / Mexiko - svadba, deti, púšť * Maroko - deti, zbrane, chudoba, polícia * Japonsko - mládež, rebelstvo, drogy, smútok, handikap * hudba * ()

Maniik88

Pomerne jednoduchá zápletka, tri dejové línie, ktoré sa ale postupne slušne zamotávajú a gradujú. Náhoda je sviňa a behom sekundy môžete prísť o všetko. Najskôr sa mi Japonská dejová línia zdala hodne od veci, no ku koncu bola slušne prekreslená. Ja som v podstate spokojný, zaujímavý oddychový film so skvelými hercami, tak trochu netradičný a odlišný. ()

rottik-cb

Nosná myšlenka filmu: lidé by měli přemýšlet, než něco udělají, je sice triviální, ale jedna z těch, které by se měly opakovat dokola a stejně by to bylo málo. Kvalitně natočené, dobrá herecká sestava. Objektivně asi za 4*, ale jednu hvězdu strhávám za nevyužitý potenciál. Citově mě z Iñárrituovy tvorby zatím nejvíce zasáhlo Biutiful. ()

myse

WOW... Starozákonní příběh o babylonském zmatení jazyků zasazený do dnešní doby, neskutečně trefný název, který určuje pohled, jak tento film "číst". O neporozumění mezi národy, představiteli rozdílných jazykových a kulturních entit, kapitalistickým a třetím světem, rozdílnými generacemi a muži a ženami. Komplexní a propletené, i když možná trocha tragiky by příběh ještě okořenila a prohloubila. Co se mě týče, nejzajímavější byl japonský příběh. Každopádně jako celek skvělé, hluboké, smekám a klaním se. ()

J.e.r.e.c

Po nepovedených 21 gramech se Iñárritu sebral a Babel ho zase představuje v dobré formě. Byť znovu nahodil svůj zažitý mustr několika postav, jejichž životy se v jistý okamžik fatálně protnou. Jen tentokrát jsou ti lidičkové rozházení po celém světě a takové propojení s Tokiem je už trochu úsměvně násilné. Ale když pominu chatrnost oslích můstků, je to fajn. Sílu Amores sice Babel nemá, ale příběhy arabských pasáčků a japonské dívky se jí přiblížily na dostřel. 75 % ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?