Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

Chrustyn

Slušný a na české poměry celkem nápaditý snímek založený převážně na rozhovorech otce se synem. Velice dobří herci a dobře napsané dialogy. ()

lena60

Jeden dlouhý, nepřetržitý rozhovor mezi otcem (Josef Somr) a synem (David Novotný), odehrávající se během procházek Prahou, v restauracích u piva, v tatínkově bytě při přípravě karbanátků...Rozhovor plný vzpomínek, vysvětlování dávných nedorozumění, vtipný, obyčejně neobyčejný a taky trochu smutný. ()

triatlet

V úvodu dlouhého rozhovoru říká otec (J. Somr) synovi (D. Novotný), že dialog je jen iluze. A tento film je jen iluzí, že se jedná o komedii, drama či poetiku. Od všeho sice trochu, ale chybí originalita. Předvídatelný je paralelně se odvíjející vztah synovy přítelkyně a "Syčáka". Rušivě působí přemíra flashbacků, ve kterých dominuje témata o ženských, trochu o alkoholu a v úvodu o kulinářství (i kanibalismu). Občas zaujme nějaká hlubší skorofilozofická hláška, ale celkově průměrný film bez výraznější atmosféry. ()

Flakotaso

Michálek opět nezklamal. Při čtení komentářů mě označení "dvouhodinové konverzace" nenaplnilo nadšením a čekal jsem další nadhodnocenou pseudointelektuální nudu typu Václav. O to příjemněji jsem byl překvapen. Film pěkně odsýpá a skrze moc pěknou kameru se na něj také hezky dívá. To celé podbarvuje výborná, až "nečesky" znějící hudba. A taky výtečně udělané vzpomínky, což je u českého filmu vyjímečné. Herci jsou také výborní, hlavně Lábus mě dostal :) Velmi dobré. ()

Ivoshek

Když jsem na to šel do kina, nic moc jsem od toho nečekal. A o to příjemněji jsem byl překvapený, jak dobrý film to je. Starý táta se synem středního věku jdou na sobotní procházku (mimochodem místy, kde jsem prožil většinu života - od Holešovického přístavu přes Stromovku, Tróju a Letnou až nahoru do Dejvic....) a bilancují důležité životní momenty, zatímco synova partnerka je doma navštívena tajemným Robertem.... Zní to banálně, ale je to výborný a místy hodně vtipný film. Somr, Novotný, Stivínová a Lábus jsou skvělí (hlavně Somr je super), neskutečně mě pobavilo dejvické cameo Tonyho Ducháčka. Chvilku jsem chtěl dát bodík dolů za Kostelného s Kroftovou, ale nějak by mi to nepřišlo fér. Asi měknu. :-) Tenhle film trochu narušil moje dlouhodobé přesvědčení, že česká kinematografie stojí za prd. Stačí vzít zajímavý scénář a vynechat Lišku, Aňu a Táňu. A je to. :-) ()

honajz

Film, který asi pochopí spíše ti, kteří mají nějaký vztah k rodičům a už je sem tam napadá, že by se s nimi brzy nemuseli vídat. Všechny ty dialogy zdánlivě vypadají o ničem, ale přitom v nich je celý život, všechny sny, ukřivděnosti, banality, kdy třeba jen jeden výprask dokáže ovlivnit život člověka na dalších 30 let (ano, u této situace je pointa filmu, nikoliv u odhalení syna ze Slovenska). http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/o-rodicich-a-detech.html. ------- Režisér Vladimír Michálek má nesporný talent a s výjimkou Andělu Exit dokázal u každého svého projektu režisérské kvality. Stejně tak u této adaptace knihy Emila Hakla. FILM Snad je zbytečné opakovat, že Vladimír Michálek dokáže to, co málokterý současný český tvůrce - držet jednu linii příběhu, držet pravidla žánru, a vůbec potažmo natočit žánrový film. Navíc velice dobře vede herce a má cit pro použité záběry i hudbu. A stejně tak v příběhu otce a syna (David Novotný a Josef Somr) na procházce Prahou, tedy jejím okrajem (kolem Tróji a Holešovic, řekl bych) dokáže vytvořit zajímavou atmosféru a z pouhých dialogů napínavou hádanku, na jejíž rozluštění si divák musí chvilku počkat. I když rozluštění - on je to film o životě a skutečně o vztazích rodičů a dětí, resp. otců a synů. A tady žádné rozluštění nečekejte. Jak říká jedna z postav příběhu - lidé dělají stále stejné chyby a nic nového se neděje už dvě miliardy let. Otec a syn tedyprocházejí jedno odpoledne, stejně jako každý měsíc, Prahou, jejími zákoutími a zajímavými místy, skrytými pohledům běžných turistů, a vedou dialog zpočátku povrchní, sklouzávající stále však více k detailům a hlavně vzájemné upřímnosti. A oba se dozví jeden o druhém věci, o nichž doposud neměli ani tušení a leckdy je překvapí, jak jedna hloupá náhoda ovlivnila třicet let jejich života... Jejich vzájemný dialog je dovysvětlováván flashbacky a "rušen" příběhovou linií synovy přítelkyně, linií, jež sice působí poněkud neústrojně, ale je důležitá pro samotný závěr (i když ne tak překvapivá, jak asi tvůrci doufali). Možná i samotné vyznění celého dne a celého rozhovoru mohlo mít zajímavější, nebo spíše nadějnější vyústění, avšak i průběh rozhovoru jako takový patří mezi velmi napínavě zpracované části, filmařsky dovedně natočené. Celkově se nedá ubránit v jistých fázích srovnání s Velkou rybou Tima Burtona, avšak v milejším podání a tak nějak vtipnějším, někdy více komičtějším, než tragičtějším. Navíc flashbacky do let minulých nepostrádají potřebný nadhled i smysl výpovědi. Skutečně celkově příjemný film, jenž se uzavře samotným koncem, a přesto tušíme, že tohle ještě stále není konec... DVD Škoda, že DVD nedostalo větší možnosti. Po vložení disku se spustí protipirát, trailery na filmy Rolling Stones, Iluze lásky, Svědkem zločinu, reklama, v hlavním menu pak ještě jsou upoutávky na další dva plus tři filmy. Kromě obrazu v anamorfním formátu, zvuku v DD 5.1, českých a anglických titulků nabízí DVD už jenom dva bonusy, a to trailer a netradiční film o filmu (27:58) s GB titulky, širokoúhlý a originálně pojatý. Ale přece jenom by i záběry z natáčení, nebo detailnější rozhovory, zvláště s autorem knižní předlohy, zněly zajímavěji. () (méně) (více)

fleker

už vod dob kely femily mě tydle rodiný atrakce nijak zvlášť neberou,,,tady už de sice i celkem poznat jestli má dotyčnej protagonista lulana, ale i tak ve mě tendle film zanechal jakejsi schizoidní nádech ...něco podobnýho sem zažil předloni, když sem na vesnici přebíhal asfaltku a srazil mě kominík na kole....na jednu stranu pepík z rodu somrů, na druhou vodopád jalovosti z úst luboša a jeho maminy,...a protože podle starého romského přísloví je tasemnice jen tak silná jako její nejslabší článek....musím se nyní zavrtat hlouběji než kdy jindy a vylovit pro daný účel pouze dvě, takřka nestrávené, pecky ()

duklak2

V poslední době se zaměřuji na české filmy a tento je dalším z nich. Procházka syna se svým otcem je velmi věrohodná a možná některé diváky donutí se také na nějakou vycházku se se svými rodiči vydat a svěřit se jim co je trápí. Přece se říká: Svěřená starost, je poloviční starost. A zpět k filmu. Pan Somr, kterého jsem nikdy moc neobdivoval (výjimkou byli Tři veterání) zde hraje dobře. Novotný v roli syna, kterému je 40 let mě překvapil. Rozhodně jsem čekal od této, ne moc známé tváře, podstatně horší herecký výkon. Po shlédnutí si myslím, že autoři filmu nemohli vybrat do role syna někoho lepšího. Dále se mi líbil slovenský herec Kostelný, který byl vtipný. Zajímalo by mě jak dlouho hledal pan režisér herce, aby byl podobný svému otci (Novotnému). S Kostelným se mu to povedlo na jedničku. Příjemně jsem se celý snímek bavil, ale s bolestí u srdce nemohu dát více než tři hvězdy. Tento film doporučuji hlavně starší generaci. ()

Kimon

Dvě dvojice, dva nekonečné (někdy humorné, občas lidové, ondy i intelektuální) dialogy, ... a to v plných 110 minutách. Kdo hledá ve filmu pouze zábavu, akci a nesmysly ujetých scénáristů a režisérů, nechť se raději nedívá a pustí si Van Helsing. Kdo hledá ve filmu odpověď na mnohé životní otázky a případné poučení, nechť se tedy pokusí v tomto snímku najít odpověď na otázky soužití rodičů a dětí, na otázky o nenaplněných přání dětí i jejich rodičů, a nakonec i na otázky ohledně vzájemného nepochopení a následných domněnek a chování. Josef Somr exelentně zahrál klasického "tatíka" v letech, který si uvědomuje spousty svých "mladických" chyb v rodičovské výchově a právě snad proto projevuje přehnanou starostlivost o svého syna (45) ve snaze ochránit ho před stejnými chybami a léčkami života. Ale žádný tatík, ( tedy ani já), nepochopí, že každé dítě si musí napřed rozbit nos, než pochopí (... tedy to dítě, a třeba i čtyřicetileté), že ten "tatík" měl vlastně pravdu. PS: Lepšího komunistu, než Lábuse ve vytahaných červených teplákách "na půl žerdi" s lahví desítky si opravdu představit nedovedu. :-) (Dále odkazuji na komentář CaptainNor) ()

Katullka

Země je stejná už 2 miliardy let jen jsou různé variace s uhlíkem, vodíkem, kyslíkem a dusíkem. Jedna z mnoha hlášek, která mě dostala. Jinak film pojatý jinak a trochu nepochopitelně. Herecké výkony dobré, ale David Novotný není pro mě top. ()

Mordenroth

Michálek, Štrba a Lorenc tvoria priam geniálnu "trojku", s ktorou si budem navždy spájať ich prvé spoločné majstrovské dielo z roku 1998. Najnovšia spolupráca týchto pánov však nemala možnosť dosiahnuť tak vysokej kvality vzhľadom na "suchý" a miestami dosť nudný príbeh (komédia? dráma? oboje?) zo súčasnosti o vzťahoch medzi rodičmi a ich potomkami . Dejová línia smeruje v podstate odnikadiaľ nikam (nie ako pri prechádzke, kde sa ide z bodu A do bodu B)... Okrem toho, Kostelný je nepríjemne rušivý element. ()

5150

Pominu-li dokument OBČAN HAVEL, tak po delší době opět nějaký český film na úrovni v kinech a horký kandidát na příští předávání Českých lvů. Minimálně nominace očekávám pro Josefa Somra, kameru, zvuk, scénář a režii. ()

Gary

Film je nad průměrem, ale já srážím na tři hvězdičky kvůli nesympatické, nepřesvědčivé a otravné Marianě Kroftové. Nemůžu jinak, zkazila mi celý film a stala se pro mě nejméně sympatickou postavou od dob inkvizitora v Kladivu na čarodějnice. Jinak samozřejmě skvělý Josef Somr. ()

Tommassi3

"Na ženskejch je úplně nejlepší a vlastně zároveň úplně nejhorší, že žárlej skoro úplně na všechno.. Vždyť vony si berou osobně snad i zatmění slunce !!" ;) ()

mirekem

Mám nekriticky rád Honzu Beneše alias Emila Hakla a hltám cokoli, co napíše. Přestože tato kniha není pro mne úplně nejlepší, je to hodně autobiografický, psaný klasickým Haklovým úspornym, energickym, jadrnym a lapidárnim stylem. A přesně tak i točený Vladimírem Michálkem. Takhle nějak si představuji souhru mezi režisérem a spisovatelem. ()

Hwaelos

Michálkův nejkrutější film. Komentář k lidské malosti. Potěší návrat k tématům generace a stáří, ale zamrzí, že díky struktuře Haklovy novely se vlastně nedočkáme ničeho než řečnění bez výrazné pointy. Tou režisér sráží vždy na konci filmu do kolen. Tentokrát se nic takového nekoná. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr