Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Redi

,,Pan Richis odjel?'' ,,Ano.'' ,,Kterým směrem?'' ,,Na sever.'' ,,Určitě to nebylo na jih?'' Proč se vůbec ptá kterým směrem, když si to stejně může a vyčuchá jako pes sám?? Jenom proto aby se vzápětí ukázalo, že scénárista nemá jasno ve světových stranách, když se ptá na jih a ukazuje na západ (neukazuje špatně... ptá se špatně)? Nepůsobí to jako záměr pro vykreslení Jean-Baptisteovy nevědomosti, ale jako díra a zbytečný dialog ve scénáři. // Zavřeli ho do žaláře i s parfémem?? Nevypadalo to, že seriového vraha zatýkají kdejací rolníci, kteří by mohli zapomenout ho před uvězněním prohledat. // Co měl znamenat ten začátek?? Byl to jen úmysl mě, jakožto čekatele na konečné a dojemné lámání 'chleba', naštvat? Místama je scénář na tomto kousku asi jedinou vadou na kráse, jinak paráda se vskutku poetickým a jiným koncem, než se dalo čekat. ()

Akumulátor

Film je technicky dokonalý. Od začátku jsem byl přesvědčen o nejvyšším hodnocení, ale posledních 20 minut bylo hodně přitažených za vlasy. Jinak se nedá nic vytknout, originální podání, působivá kamera zachycuje vše do nejmenšího detailu ať už špínu, chudobu, nemoce, tak i krásu, čistotu a úchvatné exteriéry Paříže, a v neposlední řadě skvělé herecké výkony. ()

Hnedoocko

Výborná kamera, skvělé záběry, potemnělá atmosféra, ten pach z ulic jako kdyby se dostal skrz obrazovku...příběh samotný mi byl tak nepříjemný, že mi stačilo shlédnout jednou a již nikdy více, ale natočeno to bylo zkrátka bravurně, o tom žádná. ()

MikyAff

Když bych měla film shrnout, tak z něj vlastně vyplývá, že nejlépe voní zrzky. A sakra. Sice je film delší, ale během sledování si to skoro neuvědomíte. Už jen začátek upoutal svou suverénní střízlivou realitou, kdy matka jen tak vyprdla dítě na zem, že později už jde stěží odtrhnout zrak. Jakmile se objeví nahá a mrtvá těla, všechno se jen přilepší. Jen nevím, jestli mi postava Jean-Baptisteho spíše rmoutí nebo znechucuje. Co ale vím je, že tenhle snímek stál za to. Takové jemné detaily, příjemné plynutí všeho kolem. Ráda jsem se nechala celou tu dobu unášet. Jen škoda, že někdy se tlačilo víc na pilu. Například ten konec byl na mě trošku moc, ale zároveň mi to tam svým způsobem sedí. A scéna se super grupáčem na náměstí... No, chtěla bych vidět to natáčení. :D ()

Chris Masters odpad!

Jeden z nejhorších filmů, který jsem ve svém životě viděl. Tento snímek by měli pouštět úchylům, kteří mají čichací nemoc a také lidem, kterým nevadí, že kvůli nějakému debilnímu parfému bylo zabito tolik lidí. Opravdu je tento snímek tak oblíbený? Ano, chápu, skvělá výprava, kostými, i herci, ale celý smysl tohoto filmu je  SPOILER!!!! že nějaký úchyl zabije několik žen aby z nich udělal parfém a potom se nechal roztrhat na kusy za živa nějakými primitivy? Jestli je tento snímek oblíbeným, tak je na tom naše společnost opravdu špatně.... P.S. škoda, že se nedá vymazat paměť na krátký úsek, věděl bych o přebytečných 141 minutách. ()

creeper

film je velmi dobry. hlavni motiv je vyuzit na sto procent a audiovizualni zpracovani pocit cichatelnosti opravdu podtrhuje. nejak vice se o tom rozepisovat nechci. kazdopadne je zde filmova rec a stara dobra montaz atrakci cetne a kvalitne vyuzita. plus kvalitni her. vykony. thrillerova linie je take vyborne mraziva. jedinou chybou je nevyvazene tempo, ktere po prvnich vou tretinach trochu ztraci na intenzite. nevim jestli je na vine snaha drzet se knizni predlohy, necetl jsem ji, ale spise jde o to, ze se vice prosazuji zanrove zakonitosti atd. ale jinak - velmi velmi dobre a nektere sceny jsou vylozene brilantni. jen tak dal tykvoushi. ()

dANo

Na úvod musím spomenuť, že som nečítal originál v knižnej podobe... ale aj napriek tomu som presvedčený, že aj napriek výbornej realizácii (bravó Tom Tykwer!) je záver filmu v takomto audio-vizuálnom (bohužiaľ nie čuchovom:) spracovaní slabší, ako to môže byť popísané v tej literárnej podobe. Ako celok je však film výborný, herecky zvládnutý dokonale a poteší aj scenár. Chýba snáď už len ten čuchový zážitok... ;o) ()

Brandon

Parfém je směsicí roztodivných vůní a pachů. Zpočátku odpuzuje jako rozkládající se mršina, pak baví jako opar marihuany, poté zas svěže voní jako okvětní lístek bílé růže. Bohužel ale pro svoji slabou intenzitu nedokáže dostatečně omámit smysly a po čase začně nudit. Samotný závěr filmu je jasná toluenová halucinace ;-) ()

PetrPan2

Než jsem si pustil tenhle film, četl jsem kritiky, které byly bohužel ve směs negativní. Přesto mi zvědavost nedala a film jsem si půjčil a dobře jsem udělal. Tohle se Tykwerovi vyloženě povedlo. Film je sice chvílemy nechutný, nicméně jen v pasážích kdy se snaží vylíčit poměry (a především pachy) doby a místa ve kterých hlavní hrdina vyrůstá... v samotných vraždách se pak nikterak teatrálně sadisticky nevýžívá, naopak jsou zobrazeny spíše jaksi obřadně... Vše pak vyvrcholí masovou milostnou scénou na naméstí, kde se stovky lidí svléknou a začnou souložit... to musel bejt mazec tohle natočit... Myslel jsem si, že téma seriového vraha je již tolikrát provařené, že už nelze nic originálního vymyslet... jak vidím, mýlil jsem se. ()

Natabar

Film každopádně zajímavý, nabízející skvělé momenty (např. herectví Bena Whishawa). Nebýt některých dost nepovedených míst (např. všechny davové scény - tak trapný komparz jsem snad ještě neviděl, veškeré jejich skandování působí jako stranická oslava milovaného vůdce či přiblbé vlastenecké jásání americky uvědomělého lidu poslouchajícího prezidentova slova burcující k překonání takové či makové katastrofy) zasloužil by si film i krásné 4*, ovšem takhle v žádném případě. Možná to chtělo jiného režiséra. ()

Aven

Film při jehož sledování divák nemůže "zůstat stranou". Chladnokrevná lidská bestie vše podřizující svému jedinému cíli řádí v dokonale vytvořeném středověkém prostředí plného špíny, hnusu a zvrácenosti - atmosféra neuvěřitelně sugestivní, přesto tolikrát zde zmiňované "dýchání vůní z plátna" se u mě nedostavilo. Na jednu stranu jsem byl tou dokonalou vizuální stránkou unešen, na stranu druhou jsem se celou stopáž filmu těšil až Grenouille zemře na šibenici, pokud možno co nejbolestivěji. Vedle tradičně výtečných Rickmana a Hoffmana ční především mladý talent Whishaw v jehož podání je Grenouille zatraceně přesvědčivý. Přesto s Grenouillem nelze soucítit, jeho činy nejdou omluvit, je to obyčejný vypočítavý parchant a můžete si tu v komentářích stokrát tvrdit, že on je tou obětí. ()

Midori_Mike

Parfém mě opravdu dostal... ale né tak, jak jsem si po prvních 2 hodinách filmu myslel. Opravdu parádní, zajímavý námět, ale ten konec... (!!!) . Mno, nebudu tady spoilerovat, konec je prostě trochu nečekaný, ale budiž. Skvělý film a když si představím, že bych to četl jako knihu (z které film vychází), tak si myslím, že by to na mě zapůsobilo ještě mnohem silněji. Já dávám 4*, protože prostě nevím, co si o tom příběhu mám myslet. Každopádně vysoce doporučuju. Divně zajímavý film :) ()

Linka2

asi to vyzní dost jednoduše, ale film založený na vůních a smradech u mě nemá šanci, když já nic necítím. prostě mě to nevtáhlo. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)