Parfém: Příběh vraha

Parfum: Príbeh vraha

Perfume: The Story of a Murderer

Drama / Thriller / Krimi / Fantasy

USA / Německo / Španělsko / Francie, 2006, 141 min

Nuz, co povedat. Po rezijnej, vyrazovej a vypravnej stranke skoro dokonale. Tak za 5 *. Za dej a uzasnu atmosferu 4*. Ale za koniec, ktory moze pripadat niekomu uzasny, hotove umelecke dielo, mne bohuzial uplne pokazil zazitok. A navyse som sa uz modlila, aby to skoncilo. Takze summa summarum, 3* je malo, 4* vela.(6.3.2007)

Pod touto vynikajucou dramou z 18. storocia sa podpisali producent Bernd Eichinger (Nekonecny pribeh, Nikde v Afrike, Pad Tretej rise) a reziser Tom Tykwer (Lola bezi o zivot, Princezna a bojovnik). Film vznikol podla romanu Patricka Süskinda z roku 1985 a zaujem natocit ho mali aj Milos Forman, Stanley Kubrick, Ridley Scott alebo Martin Scorsese, ale vsetci to vzdali, pretoze knihu povazovali za nezfilmovatelnu. Sam som sa cudoval preco, ale po skonceni filmu som to pochopil. Dej ma temnu atmosferu z cias podobnych filmu Bedari Victora Huga, ale prave preto ma film velmi zaujal. Prva tretina sa mi zdala byt trosku zdlhava, ale cas mi ubehol rychlo a o to viac ma zaujimalo, ci svoju sialenu predstavu zabijanim mladych zien kvoli dokonalemu parfemu vobec dokonci podla svojich predstav. Najviac ma zaujal sokujuci zaver filmu, ktory som si predstavoval uplne inak, takze uz len kvoli zaujimavemu koncu a milovnikom historickych dram odporucam. Ak mate uz knihu precitanu, tak vas asi nic neprekvapi.(27.9.2006)

Vykreslení atmosféry prostředí se Tykwerovi fakt povedlo, úvodní špína chudinského Paříže na diváka dolehne s opravdovou vervou. Pasáž jak hlavní hrdina vyroste mi přišla ze začátku dost komická, protože jsme asi 20 minut koukali na nesympatickýho perverta, kterej nemluví a jen ke všemu čichá. S příchodem Dustina Hoffmana se děj začal ubírat tím správným směrem a film si mne získal. Zpracování skvělé, děj slabší, ale vyvrcholení bylo opravdu nápadité, originální a potěšující. No a Ben Whishaw naprosto zazářil, stačí mu jeden pohled a vy prostě víto co a jak, opravdu pan herec.(18.8.2007)

Klidně bych napsal, že z toho filmu to jde opravdu všechno cítit, ale to snad asi není potřeba. Vsadím kuličky, že v roce 2050 udělají remake a díky budoucím technologiím budou v tomto 5D pouštěny čmoudíky divákům přímo v kině pod nos. Pak budu, jestli se toho dožiju, moci napsat, že z toho filmu to bylo opravdu tak cítit. Kvality filmu jsou i jinde - pochopitelně. Jasných pět hvězdiček za napětí, atmosféru, zpracování, výkony a vzrušení.(24.4.2011)

V několika scénách šahá Tykwer na hranice samotné dokonalosti, bohužel od absolutního hodnocení jej okrádá i docela dost nedostatků. Především délka v prostřední části, tam se dalo s klidným srdcem cca dvacet minut vysříhat. Pokus o navození vůní jen za pomocí skvostného propojení vizuální stránky a hudební složky sice v plné míře nevyšel, ale to ani nemohl. Přesto to je v mnoha scénách kdy se o to Tykwer pokouší emocionálně silné a vryje se to do paměti na velmi dlouho. Potěší také hodně bizarní závěrečná třetina snímku, která může s klidem konkurovat i hodně velkým "ujetostem" z Asie. Nedá se říci, že by byl Parfém skvělý film, ale rozhodně je nezapomenutelný a to není zase tak málo. ♫ Hodnocení OST: 5/5(2.12.2006)

• - Bernd Eichinger chtěl film natočil dlouhé roky, ale autor románu Patrick Süskind odmítal prodat práva. Svolil k tomu až v roce 2001 za 10 milionů eur. (don corleone)

• - V jednu chvíľu sa uvažovalo, že by sa film natáčal v Chorvátsku kvôli prírode a starosvetskému vzhľadu miest. Nakoniec to však neprichádzalo do úvahy, kvôli vzdialenosti. (Greenpeacak)

• - V Praze vznikla třináctimetrová replika celého mostu Pont au Change, kde se odehrává velká část příběhu. (Reiniš)