Parfém: Příběh vraha

Parfum: Príbeh vraha

Perfume: The Story of a Murderer

Drama / Thriller / Krimi / Fantasy

USA / Německo / Španělsko / Francie, 2006, 141 min

Čichám, čichám rusovlásku… Předchozí Tykwerovy filmy byly v některých momentech neestetické jenom proto, aby vynikla estetičnost všeho ostatního (zachraňování života na začátku Princezny a bojovníka, soulož dvou cizích lidí v Nebi). Parfém je jiný, odporný od prvních minut. Vše začíná absurdní, téměř parodickou scénou porodu a poutavou (ne vždy pěknou) vizuální formou přes mnoho voňavých či naopak smradlavých scén pokračuje až k hořkosladkému finále a nejmasivnější scéně skupinového sexu, jaká kdy byla v mainstreamovém filmu k vidění (fakticky!). Zprvu se mi líbila Tykwerova odvaha ukazovat věci bez příkras – dušení kojenců, mlácení malých fakanů, červi, bláto, zvratky, krev, hnus! Střídavě mě bavily slušně zrežírované thrillerové sekvence, úžasné vizuální nápady, hravé výkony vedlejších herců (ač Dustin má navíc), a děsila demence všeho ostatního, včetně samotného Jeana-Babtisty. Má citová zmatenost kulminovala během rozporuplného finále, které musí patřit do jedné z vyhraněných kategorií „genialita“ a „pošahanost“. Nevím, ohledně této konkrétní části filmu se jakožto ignorantský neznalec předlohy nedokáži jednoznačně rozhodnout. Zbytku dávám tři hvězdičky jakožto noblesním černým humorem projasněné exhibici jednoho příliš snaživého režiséra. 70% Zajímavé komentáře: kleopatra, POMO, Galadriel, Marius, ripo, MIMIC, Jordan, dzej dzej, jahol, Desperado, agathon, Dero, mUy_FragiL(9.10.2008)

Pod touto vynikajucou dramou z 18. storocia sa podpisali producent Bernd Eichinger (Nekonecny pribeh, Nikde v Afrike, Pad Tretej rise) a reziser Tom Tykwer (Lola bezi o zivot, Princezna a bojovnik). Film vznikol podla romanu Patricka Süskinda z roku 1985 a zaujem natocit ho mali aj Milos Forman, Stanley Kubrick, Ridley Scott alebo Martin Scorsese, ale vsetci to vzdali, pretoze knihu povazovali za nezfilmovatelnu. Sam som sa cudoval preco, ale po skonceni filmu som to pochopil. Dej ma temnu atmosferu z cias podobnych filmu Bedari Victora Huga, ale prave preto ma film velmi zaujal. Prva tretina sa mi zdala byt trosku zdlhava, ale cas mi ubehol rychlo a o to viac ma zaujimalo, ci svoju sialenu predstavu zabijanim mladych zien kvoli dokonalemu parfemu vobec dokonci podla svojich predstav. Najviac ma zaujal sokujuci zaver filmu, ktory som si predstavoval uplne inak, takze uz len kvoli zaujimavemu koncu a milovnikom historickych dram odporucam. Ak mate uz knihu precitanu, tak vas asi nic neprekvapi.(27.9.2006)

V několika scénách šahá Tykwer na hranice samotné dokonalosti, bohužel od absolutního hodnocení jej okrádá i docela dost nedostatků. Především délka v prostřední části, tam se dalo s klidným srdcem cca dvacet minut vysříhat. Pokus o navození vůní jen za pomocí skvostného propojení vizuální stránky a hudební složky sice v plné míře nevyšel, ale to ani nemohl. Přesto to je v mnoha scénách kdy se o to Tykwer pokouší emocionálně silné a vryje se to do paměti na velmi dlouho. Potěší také hodně bizarní závěrečná třetina snímku, která může s klidem konkurovat i hodně velkým "ujetostem" z Asie. Nedá se říci, že by byl Parfém skvělý film, ale rozhodně je nezapomenutelný a to není zase tak málo. ♫ Hodnocení OST: 5/5(2.12.2006)

• woody

Zase to pověstné čtení knih před zhlédnutím filmu. Samozřejmě beru výtky vůči zklamanému divákovi, že si to nějak vysnil a teď je zklamán, že to měl v hlavě úplně jinak. To všechno beru. Ale neberu tvůrčí zlovůli v naprostém, naruby obráceném vyznění hlavní postavy. Grenouille je - ze samotné podstaty - odporně podlézavá bestie, klíště, které trpělivě vyčkává a pak vysává oběti a zároveň jim podkuřuje a chlácholí je. Stejně tak i na konci - když mu ukápne slza. Byl jsem ochoten odpustit jákékoliv nedostatky vůči předloze, ocenil jsem i občasné zrychlení a zlogičtění (ačkoliv ten hlavní laps, který mi kazil i knihu, zůstal), ale aby Grenouillea dohnali k citům (byť minimálním) to bylo moc... Polidšťování postav nenávidím, zejména ne těch do morků kostí prohnilých a plných žluče a nenávisti. K plusům patří kvalitní a spolehliví herci (i když i ta Hoffmanova postava doznala patrných změn, to tam nemohla zůstat alespoň jedna postava podrazácká, sobecká, úlysná?) a vizuální stránka. Co mě rovněž těší je, že se nezalekli závěru.(5.1.2008)

Tykwer je tězce invenční a hlavu má doslova plnou nápadů, které chrlí na diváka v razanci věru nevídané. Vůni dokázal na filmové plátno přenést asi nejlépe jak se momentálně dá. Pokud přičteme skvělé herce a opravdu nádhernou výtvarnou stylizaci, dají se odpustit i občasné mezery v ději a přestřelená stopáž. Opravdu zvláštní příběh, opravdu zvláštní film.(25.5.2008)

• - Ultimátně dokonalý parfém na konci filmu je ve skutečnosti coca cola s trochou vody. (don corleone)

• - V jednu chvíľu sa uvažovalo, že by sa film natáčal v Chorvátsku kvôli prírode a starosvetskému vzhľadu miest. Nakoniec to však neprichádzalo do úvahy, kvôli vzdialenosti. (Greenpeacak)

• - Herci museli kostýmy, které byly ušity ve vyhlášeném bukurešťském krejčovství, nosit nepřetržitě několik dnů a dokonce v nich i spaly. To vše aby získaly patinu a nádech doby. (Olík)