Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

maseer2

v první polovině se to moc zajímavě rozehraje, aby to v té druhé mohlo jít všechno náležitě do kytek.. a na závěr namísto epic fightu hrnečku vař.. suma sumárum - nekonečná stopáž, hrozná nuda, dle mého nevyužitý potenciál a zklamání jako hrom.. ()

Beast

Výtvarně stejné jako všechny japonské věci co jsem viděl - naprosto bez puncu osobní stylizace a kouzla jakéhokoli výtvarna. Je to zvláštní kánon jehoiž oblibě prostě nerozumím. Film je neuvěřitelně roztahaný bez jakéhokoli vtipu. Pro děti dlouhé a místy brutální - pro dospělé dětinské a nudné. Dvě * pouze jako podpora animované věci. ()

Martinibaby

Strašně mě to mrzí, protože zmínka tohoto filmu se hodně silně váže s jednou etapou mé minulosti, proto jsem si Princeznu Mononoke dlouho a dlouho "šetřila", než jsem se odhodlala na ni konečně podívat, ale bohužel mě film a jeho dějová linka nijak zvlášť nepohltila, nezaujala, celý film šel jakoby mimo mě. Takřka nikdy se mi nestává, že bych se na film musela dívat nadvakrát a Mononoke jsem prostě na jedno shlédnutí nebyla schopna shlédnout. Z toho co jsem doposud viděla z Miyazakiho tvorby mi Mononoke bohužel přišla nejslabší. ()

Marcos22

Ve vysokém tempu plynoucí anime příběh s environmentálním přesahem, zaměřený na důležitost udržení harmonie člověka a přírody pro zachování světa. To činí prostřednictvím využití antagonistických prvků, tedy souboje dobra se zlem. Dobro zde představuje lesní biocenóza, zlo poté lidé, kácející les na úkor těžby železné rudy. Vyjma dopadů lidské činnosti na životní prostředí se snímek významně zabývá problematikou psychopatie, lidské neukojitelné touze po moci, a toho co vše je člověk ochoten pro dosažení svého cíle obětovat. Princezna Mononoke je nádherným inspirativním filmem, z něhož si divák více než z jakéhokoli jiného snímku odnese motto, že „Vítězové nejsou ti, co nikdy nepadnou, ale ti co to nikdy nevzdají.“ Plná palba, jeden z nejlepších japonských filmů všech dob s geniálním hudebním podkresem. 👌 (04.05.2021) ()

Beznoh

Tenhle film mě vážně dostal. Člověk je zvyklý na klasické zpracování, kde je na jedné straně dobro, na druhé zlo, takže máte komu fandit. Ale tohle zpracování je vážně jiné. Najdete stranu ochránců lesa, ale na druhou stranu sice těžební společnost, která ale zaměstnává nezaměstnané prostitutky a snaží se jim pomoct a rozhodně není vykreslena jako pouhý utiskovatel a ničitel všeho zeleného. Konec je taky hodně zajímavý, rozhodně výborný film, co stojí za to vidět. ()

JohnCZ

Nikdy jsem nebyl příznivcem anime a ani po zhlédnutí Princezny Mononoke jím nebudu. Tenhle styl animace mi nic neříká a popravdě se mi ani nelíbí, ovšem Mononoké má v sobě něco, co mě zaujmout dokázalo. Možná i to, že až na špagetová a želatinová monstra v závěru to zas tak japonsky nevypadá a animace je spíš kouzelná, než typický manganoidní. Poslední třetina mě neuchvátila, ovšem ten zbytek je fakt pěknou pohádkou s pár useknutými končetinami a ustřelenými hlavami. A krásnou hudbou samozřejmě. ()

vurhor

Film s duší. A jakou... Zrovna dnes v divadle jsme se s kolegou nostalgicky rozplývali nad tím, jaký nádherný klenot tenhle film je. A to nejen kvůli překrásné animaci, ale taktéž kvůli výborně postavenému příběhu, skvěle napsaných postav a nesmírně bravurní režií, kterou doplňuje fantastická hudba od Hisaišiho, která je taktéž prioritním zdrojem jedinečné atmošky. Snímek s sebou navíc přináší velice závažné poselství o globálním problému ničení přírody, za což si autoři právem zaslouží vybarvit si "modré okénko života". Společně s Princem Egyptským můj nejmilovanější animák. Hrdinský příběh o boji, lásce, pochopení a tolerance. Holt jsem se nechal očarovat, ale tak co, nestěžuju si. Princ Ashitaka je navíc dost pravděpodobně nejlepším animovaným hrdinou všech dob (a to nejen z důvodu, že chce vidět "svět očima nezastíněnýma nenávistí".). Ashitaka for president! Pokud nemáte rádi anime z oněch důvodů, že tam mají postavy mega velké oči, otřepané, furt se opakující reakce, mega obrovské kapičky potu, zcela bílé oči z nasrání, stříkající krev z nosu z překvapení atd., vězte, že zde nenajdete ani jedno. Tohle je ze žánru první liga, kterou by byl hřích si nechat ujít. Dokonalých 5* ()

M.Macho

Geniální epos až s ekologickým přesahem. Člověk versus příroda a její síla personifikována coby naturální božstva... Epické vyprávění podáváné v nebývale rychlém tempu. Na Myazakiho neobvykle detailní zobrazování oddělených končetin a podání bitevní vřavy... Opět nezklamal... ()

jahol

Moje druhé anime a první, které se mi opravdu líbilo. Ne, naprosto nesouhlasím s ultrarevolučními názory, že by se pro nás anime mohlo v současném světě vše pohlcujícího hollywoodsky sterilního mainstreamu stát zdrojem toho, co nám už hraný film není schopen dát, ale každopádně je v řadě ohledů ("kamera", střih, hudba), TOHLE anime silným dílkem, zvláště když si z hraného filmu vypůjčilo a specificky adaptovalo i některé dosti zásadní životní pravdy. ()

Marek1991

Japonský štýl animácie, najmä z 80. a 90. rokov je známy a dosť sa mi páči. Je pravda, že mierne ovplyvnený globalizáciou, keďže postavy nemajú šikmé oči, ale to nehraje veľkú rolu. Podstatný je vždy príbeh, jeho sila a poučnosť. Dosť mi na ich rozprávkach vadí tá agresia. Že sa tu sekajú hlavy a končatiny a postavy aj po ich useknutí často rozprávajú, či urobia ešte niekoľko priam až nemožných pohybov je zrejme ovplyvnené odkazom samurajskej kultúry. Tiež ohľadom tých démonov a všakovakých akože všemocných duchov to tiež nejde dokopy s našim monoteizmom, no tieto animované rozprávky sú vysoko cenené a inšpirujú filmárov po celom svete, aj keď ja to beriem s rezervou. Napríklad táto rozprávka mi nepripadala nejak extra kúzelná, vyznačovala sa však veľkou dávkou hrdinstva, odvahy a boja za správne do posledného konca s tým, že aj protivníka môžte dostať na svoju stranu a presvedčiť ho a žiť s ním v miery, aj keď je už po všetkom. Avšak nenašiel som si k nej cestu, pripadala mi niekedy prázdna s rečami, ktoré mi veľa nehovorili a pripadali mi s tou akciou niekedy prázdne. ()

corpsy

Po strhujúcom a hlavne temnom a pre deti určite neprístupnom úvode, prichádza zdĺhavá, viac ako polovica filmu, kde nieje núdza o melodrámu. Fantasy prvky sú tu síce neobyčajne originálne, ale príbeh s nimi nepracuje s takou úctou, akoby sa na tento žáner patrilo. Avšak záver opäť vynahrádza to, čomu sa v prostrednej časti veľmi nedostalo. A to rýdzu fantasy s dokonalo neprístupnými scénami. ()

Padme_Anakin

Japonské legendy a mýty plné zvláštních postaviček a bájných tvorů ožívají před očima, Hayao Miyazaki stvořil úchvatné místo, kde vlčí dívka svádí nelítostný souboj s paní Eboshi. Mezi ně vstupuje princ Ashitaka, stižený smrtelnou kletbou hněvu a nenávisti, jež se ze všech sil snaží o smír a mír pro všechny a v neposlední řadě o uzdravení, zrušení kouzla černé magie. Zajímavý příběh, skvělý scénář, nádherná hudba a tvůrcova kreativita činí z tohoto anime nadstandardní záležitost. ()

Crazer

Jediná animovaná pohádka, která mě donutila se dívat pořádně na celý děj a při které jsem se nehnul z křesla. Velká fantasie, která ohromí nejenom mladší diváky. Takový velký animovaný klenot. ()

khedy

Princezna Mononoke je moje první "dospělácké" anime a musím říct, že jsem hrozně rád, že jsem byl "odpaněn" zrovna tímto filmem, protože mě od tohoto žánru přinejmenším neodradil, spíš naopak. Princ Ashitaka je opravdu sympaťák a hrdina jak se patří a princezna Mono je fakt kost. Kouzelný příběh plný mýtických tvorů, krásné přírody a dobra se zlem. A kdyby tam nebyly ty usekané hlavy, ruce a nohy, tak by to možná mohlo být i pro ty nejmenší. ()

Hem.m

Rád žil bych v té době, kdy bůh lesa v lese sídlil a kdy božstva zvířecí sídlila tam také.. Sídlil bych tam s nimi. ()

PauloZ

Bombasticky naanimovaná pohádka, která není pro děcka! Vyšperkovaný scénář, výborná režie a pěkný neotřelý příběh. Jediné co mě trošku nesedělo, bylo princovo hraní na obě strany. ()

Astaroth12

Veľmi prepracovaná a nádherná animácia s parádnou hudbou. Krásny príbeh o bohoch prírody, o démonoch, o ľudskej hlúposti a hlavne o ľudskej vlastníckej povahe, ktorá ma za následok hubenie nevinnej zvery, len preto, že si zmysleli vybudovať mesto tam, kde to pre zvieratá ma posvätný význam. Je tu veľa zloby, veľmi dlho zlo vyhráva, kladné postavy zomierajú a ani ich tu zas nieje tak veľa a špiny majú vždy náskok a zvrat je celkom na konci, ale ktorý mi zas tak nesadol, ako som očakával. Je to animák, ale pre dospelích, lebo ma veľmi temný základ z prenikavo pôsobivou atmosférou a s posolstvom, že páchať zlo na matke prírode sa vždy nevyplatí. Film je trocha rozťahaný, niektoré scény tu boli zbytočné, nezmyselne to naťahovali, ale 4* si určite zaslúži. ()

FFilipCZ

Tady se nechám trošku strhnout davem a na ty čtyři hvězdy to nějak doklepu. Tohle rozhodně není animovaná pohádka pro děti (ať už svou stopáží, příběhem nebo některými scénami). Zato dospělé zaručeně vtáhne. Vyzdvihnul bych perfektní animaci a hudbu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)