Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Kracken

Tak tomuhle filmu chybí přesně to, co se mi líbilo na Kytici. Poetičnost žádná, celý to vůbec nesedí pohromadě a ze všeho nejhorší je ta strašná hudba po celou dobu filmu. Jediný plus je Jan Tříska kterýho jsem trochu litoval a stopáž filmu, aspoň s tou měl Brabec slitování. ()

bari68

Ukážka ako natočiť poetickú erotiku (a ako sme už u F.A.Brabca zvyklý) s peknou vizuálnou stránkou?Ten kto si myslel,že kvalitou dostihne predošlé ,,Kytice,, musí byť sklamaný. ()

joylis

Poetické filmy mi nevadí, dokonce je mám svým způsobem ráda, jsem v nich schopná skousnout i spoustu kýče. Ovšem čeho je moc, toho je příliš, hlavně všemožných "symbolů" a "gest", které ve mně vyvolávaly dojem hloupé telenovely. Závěrem doufám, že Jarmila ve verzi pana Brabce umírá kvůli panu Kukurovi, protože v mé vizi Máje Vilém rozhodně nevypadá jako rádoby arogantní emo rocker (Matěj Stropnický), nic proti němu, ale absolutně mi tam typově nepasuje. Až dostanu příště chuť na máj, raději si ho přečtu nebo si pustím čistý fámozní přednes Jana Třísky. ()

!Borec!

Nebudu za takového škarohlída, cením snahu. Samozřejmě snaha není vše, tudíž snaha je zde na vrcholu. Pod tímto vrcholem jsou všechny neduhy, ano je jich hodně, ale možná až moc zbytečně analyzujeme jednotlivé prvky filmu a ztrácí se nám tak jeho celistvost. Totiž při troše ohleduplnosti se před námi může objevit velice zajímavý snímek. Pominu to, že v máji padá listí a je nejspíš klendra jako v listopadu, také pominu Viléma, který přesedlal na Tokio Hotel, pominu i účelně prsatou Jarmilu (i když mi to samozřejmě nevadilo), pominu těžkopádnou kameru, a s hodně těžkou hlavou pominu i Support Lesbians. Je toho dost na pominutí a prominutí, ale nějak se mi to podařilo správně vyselektovat v můj prospěch, zapamatovat si Třísku a pár zasněných veršů a jsem vcelku naplněn. Neurazí, nenadchne. ()

honzii

Jsem hluboce dotknut. Opravdu jsem se bránil tomu, abych ten film každým dalším záběrem nenáviděl, ale nemůžu si pomoct. Všechno je špatně. Hlavní postavy jsem neměl rád. Vilém je malé dítě, Sandra je náměsíčná děvka. Příběh, na to, jak je jednoduchý, není nijak zajímavě vystavěný. A že na to byl čas, vždyť to trvá jen 80 minut. Hudba mi v 90% přišla otravná (téma Vilém jede na koni mi neskutečně lezlo krkem) a kamera, do které jsem vkládal takovou naději, nebyla ničím zajímavá. Pouze přechodový filtr mi neustále lezl do obličejů herců. To, co v Kytici aspoň trochu fungovalo (nějaká filmová řeč, příběh odvyprávěný obrazem), mi zde přišlo ještě lacinější a vlastně trapnější. Hlavně že kapka vína padne slečně Sandře Lehnertové mezi prsa. Jde o normální masturbaci, vydávanou za krásný úmysl. Avšak jednu scénu musím od toho hnoje očistit. A to je scéna, kdy se kněz ptá kata, jestli se bojí smrti. Tam byl nějaký závan smyslu. Převést na plátno dílo Máchy je těžké. Ale myslím si, že to mohlo jít lépe. ()

Lexion69

Když film, po několika letmých záběrech načal Třískův protáhlý monolog, tušil jsem že je něco špatně. A ejhle, ono něco bylo, a upřímně, bylo skoro všechno. "Hraní" netřeba nazývat sračkózním, žádné totiž není přítomno. Pravda, slečnu Lehnertovou omlouvá, že ztvárnění postavy, která za celý film nepromluví jediné slovo a jejímž jediným úkolem je, střídavě šukat s Lesapánem nebo jeho plesnivým fotrem, potažmo strkat různé končetiny do mraveniště a polévat si přitom dekolt vínem, může být pravda, poněkud problematické. ()

Kratas558

Upřímně - čekala jsem nějakou nehoráznou kravinu a totální filmovou katastrofu. Bylo to kýčovité, ale to byl přece záměr, ne? Jak jinak chcete zfilmovat takové dílo? Mělo by to vyjadřovat emoce, tu poetickou atmosféru. A tu jsem tam cítila. Nemůžu přijít na to, co bych udělala jinak, co tam bylo špatně. Něco se nepovedlo, to ano, ale jako celek si myslím, že je to obstojné. A soundtrack mi k tomu seděl výborně, vynecháme-li tu část s duchy. Lásky čas. ()

see_sawandrew

Takhle nějak vypadá film tvůrce, který se snaží o umění, aniž by prvně pochopil jeho význam. Vlastně se divím, jak mohla Kytice být tak snesitelná. 15% ()

Eraserhead

F.A.Brabec znovu dokazuje, že to s kamerou umí jako málokdo (ikdyž místy to vypadalo jak reklama na Dobrou vodu nebo šampón). Máj je sice pastvou pro oči, ale nechal mě naprosto chladným co se týče emocí a postavy mi byly v podstatě dost ukradené. Jednotlivé scény mají ve spojení s výbornou hudbou určitý náboj, ale jako celek film moc nefunguje. ()

Teg

Artovka v pravém slova smyslu. Pro mě ale nesnesitelně dlouhý videoklip na Support Lesbiens. Musím nesouhlasit s těmi co film (nebo spíš dílo, protože to se film nedá nazvat) hodnotí jako odpad. Hodně vydařená kamera se Brabcovi nedá upřít. Nerad byh zapoměl na velmi kvalitní kostýmy. Tím se ale pozitivní část mého hodnocení chýlí k závěru. Postavy jsou neskutečně ploché a nahlédnout do jejich nitra nám bohužel není souzeno. Jarmila je coura, Mlynář starý čuně a Vilém Idiot, jehož vidiny u popravčího vrchu mě tak akorát rozesmály. Ve filmu jsem fandil jen katovi (který byl mimochodem v podání Třísky epesní). V příběhu se vyskytne něklik flashbacků, které ale nedotažeností přispívá k celkovému dojmu nekomplexnosti. Ať mi někdo vysvětlí co měly znamenat ty lítající čepice a jakto že bleskem ve dví rozpolcený strom je v další scéně zase v pořádku. ()

Milan25

Vizuálně sem byl spokojen, ale to je asi tak všechno co mě na Máji uchvátilo. Podle mě neni ta báseň příliš vhodná k filmovému zpracování. Její děj je dobrý, ale pro film příliš jednoduchý. Co se týče postav nebo celého děje, je vše naprosto prázdné. Divák si nenajde k ničemu vztah. Zobrazení Jarmily je samo o sobě taky velmi zvláštní. Nemluvící postava s nudistickými sklony - zajímalo by mě co by mistr Mácha na to řekl - je pro film sice klíčová, ale nepodařená. Dokonce ani hudba nestojí za pochvalu. Je hezká, ale není nápaditá. Pouze jedna a ta samá melodie dokola poměrně omrzí. A nejen že Máj neni vhodný k zfilmování, neni dokonce ani vhodný k zazpívání. Panu Brabcovi ani Support Lesbiens se to nepovedlo. Slabých 30% a bojim se dne, kdy někoho napadne zfilmovat národní hymnu. ()

AngiS

50% některý části bych nazvala tragédií.. Hlavně tu část se "zpívajícími duchy" to bylo neuvěřitelně mimo.. Ovšem zážitek jsem si odnesla.. Profesorka: " Tak co, líbilo? " - Štěpánka - "Ne, vubec..ta Jarmila nebyla schopna kváknout za celej film ani slovo!!!" Profesorka: "Štěpánko..ona byla němá.." :DD A co se týče soundtracku - miluju ho. ()

svorad

Na tomhle filmu mně kromě Třísky a úvodní písně (zhudebnění Byl pozdní večer ...) vadilo tak asi skoro všechno - ano, hudba zněla sem tam zajímavě, ale vůbec se nehodila ke scénám; ano, Vilém vypadal jak zbojník, ale jen do doby, než promluvil, to samé platilo i o Jarmile a ano, snaha o poetiku byla, ale aby byla hlavně vyjádřena bílými prostěradly a závoji, které se s něčím prolínají nebo kryjí, nejlépe s květy nebo ženskými ňadry, to už je podle mne velký kýč. Kytice se mi líbila a povedla se už díky tomu, že každá balada měla svůj příběh a Máj se zkrátka z této stránky zpracovává těžko. ()

cab

Kdyz se zrucny cesky kameran posadi na zidlicku rezisera, posbira par slicnych a nemlunvych slecen, toporne muzske, herce do mnoha roli (Jan Triska) a kapelu, ktera normalne zpiva anglicky a to smicha do textu a obrazu basne MAJ, je jasne, ze to nemuze dopadnout dobre. Proc se o neco takoveho pokouset? Jedna hvezdicka za Lesbicky. 15% ()

eagle-eye odpad!

Ó Donno Kláro, co to ten Brabec zase sesmolil...?! Mácha asi po uvedení této ultrablbosti rotoval v hrobě jak na kolovrátku a za hudebního doprovodu Support Lesbiens sebou ještě pořádně škubal. Supporti už roky nehrajou zajímavou hudbu, ale do Máje pana Brabce to bilo jak pěst na voko... Milenecký pár Stropnický - Lehnertová hodnotím jako naprosto nezajímavý (navíc mi přišlo, že Lehnertové se mnohem víc líbilo lízání koberce od Kukury)... Když už ani ten zbytek nezachrání Tříska nebo Hádek, nebojím se po delší době udělit odpad, což mě mrzí už kvůli tomu, že se jedná bohužel o český film. Njn Brabče, už se na to radši vykvajzni, druhou Kytici už asi nenatočíš... ()

wosho

Ve filmografii bude Kytice pana Brabce asi navždy nedostižitelným úspěchem. Máj je po všech směrech né moc vydařeným snímkem. Scénář se sice snaží inteligentně propojit klasickou báseň s filmovým příběhem, ale moc se mu to nedaří-největší zhovadilost jsou ti směšní loupežničtí puberťáci-pankáčí a jejich kápo Vilém je jak to pako z Tokio hotelu. Navíc výprava a oblečení postav je zcela nevhodné, místo historických věrohodných kostýmů přelomu 18-19. století je tu hnusný mixmaš všeho, co si kostymérka myslela, že je éterické-opět příklad je Vilém a jeho indiánské šmuky. Kamera je asi nejpodařenější složkou, byť v několika momentech je obraz nečistý a rozostřený-hold i mistr tesař se někdy utne. A režie?? Pan Brabec by se asi měl na to už vykašlat, protože atmosféra mu nejde, vedení herců mu nejde, vyprávění a kompozice obrazů mu nejde a je na jeho rukopisu vidět, že je to hlavně kamereman. A bez pevné ruky režiséra, či dramaturga se jen topí ve své obrazové masturbaci. A navíc poprvé jsem ho i načapal, že ve své marné snaze o filmovou báseň začíná vykrádat nejem sebe sama (hlavně Kytici a tošku i Krále Ubu), ale i jiné tvůrce-bídná loupež popravy ze Statečného srdce. Máj je celkově podprůměrným ambiciozním filmem, jenž ani ze čtvrtiny nenaplňuje zbožná přání jeho tvůrců. ()

1860

Možná jako péčko by to bylo za víc hvězd.. Pokusy o atmosféru jako z Kytice byly naprosto marné, příběh vůbec nevyzněl a byl vyprávěn polopaticky, až útržkovitě.. Mezi příběh se pak vecpaly záběry, které vůbec nic nevypovídaly a byly totálně zbytečné.. Za jediné plus lze považovat Jana Třísku recitujícího Máj.. ()

rostlinka

Mám velmi rozporuplné pocity... Na jednu stranu relativně pěkně ztvárněná klasika, pěkná hudba, občas i pěkná scéna... Ale na druhou stranu Jarmila mi přišla jako "za míň", místy hudba absolutně se nehodí k tomuto žánru (koukám-li na hudbu jako samostatný celek, tak super), pomalu každý druhý záběr byl na Jarmilina (či jiná) prsa a to, jak si s někým užívá. Měla jsem jinou představu, ale dokoukat se to dalo, i když něco bych určitě vynechala/změnila. ()

Kanca

Tak já nevim, četl F. A. Brabec někdy Máj?! Přijde mi, že ne! Tenhle film neměl s literární předlohou absolutně nic společného...Kdybych nevěděla o čem Máj je, po zhlédnutí tohohle filmu, bych si myslela, že je jen o sexu! Jarmila je tu zobrazená jako nemluvící naivka, která dá každýmu a je jí jedno, jestli to je Vilém nebo jeho táta! A když už nemá komu dát, tak v závěru filmu skočí z útesu! Tenhle film prostě neni o nešťastné lásce s tragickým koncem, tenhle film je o Jarmiliných kozách! Jestli chcete vědět, o čem Máj je, tak se na tenhle film rozhodně nedívejte! Jednu hvězdičku dávám pouze za obsazení JanaTřísky, který celý tenhle film táhne kupředu, i když i ta jeho role je trochu přitažená za vlasy! ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)