Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

KdG

Celkem slušná erotika, Vilém připomínal spíš indiána, ale jinak koukatelný. Tříska tomu dal trochu "duchovní rozměr". Kamera celkem fajn, i když mohli to natáčet opravdu u Mácháče a ne někde v Adršpachu nebo kde to bylo. No a hudba celkem seděla až na jednu písničku která tam vysloveně neseděla. (po tý otcovraždě). ()

UncleSam odpad!

Nikdy, už nikdy v životě tuhle "věc" nechci vidět!!! Iritovalo mi v ní úplně všechno! Stropnický, Lehnertová, naprosto úděsný scénář, šílená nehodící se hudba, chyby v latinském textu!!! Nechci na to ani vzpomínat... Těší mě jen to, že jsem za lístky neplatila, že mi byly darem. Ale teď přemýšlím, jestli se mě dárce nechtěl zbavit, protože tohle mě málem zabilo. ()

ear.wig

Po skvělé Kytici jedno velké zklamání. Já od toho teda ani víc nečekala, po tom co jsem slyšela nebo četla, ale to co jsem viděla bylo ještě horší, než jsem si představovala. Panu režisérovi asi nikdo neřekl, že jen romantické pohledy na krajinu a polonahá Jarmila nestačí. Ne vážne...s prominutím Jarmila tady byla vykreslená jako apatická dě*ka, který je vlastně jedno jestli to bude Vilém nebo jeho otec, hlavně že si zadovádí. Celý "děj" by se vešel do dvaceti minut..bohužel musíte přetrpět 80 minut hekající Jarmily, Viléma s podivnou patkou a kata chrlícího dojemné řeči o lásce. Dobře 1* za snahu, protože zfilmovat Máj určitě není jednoduchý...a chce to velkou odvahu do toho jít. Bohužel pan Brabec to asi ani radši dělat neměl. ()

xenopus

Máj jsem četl několikrát (a se zájmem o pochopení, ne jako povinnou četbu), Máchovy intimní deníky (pěkný čuňačinky) i Cikány jsem pročetl, takže tuším, co byl budoucí právník zač. Přece jen ale v Máji tolik sexu není. Navíc svým jambickým rytmem je to dílo v české literatuře natolik neobvyklé, že by si zasloužilo trochu jiné výrazové prostředky než Brabec použil v Kytici (což jsou mimochodem občas až nehorázně jednoduché rýmovačky). Obrazový feeling tedy zůstal, ale použitý na úplně jiný typ díla, což je prostě špatně. Co je na řadě? Písně kosmické? Ne, děkuji, pane Brabče, v tomto duchu toho vážně bylo dost. Hudba špatně, výběry lokací špatně (mám vzdělání v geomorfologii a rozeznám ty stokilometrové skoky). Málo geniálního Máchova textu, málo původního smyslu díla, hodně převyprávěnek. V podstatě všechno špatně. Sám bych to ale nenatočil líp, takže aspoň jedna hvězda. Ale hodně potemnělá. ()

Webgirl

Jsem ráda, že jsem to viděla. O to víc se pak člověk zasměje tady nad těma komentářema, který jsou fakt trefný :-D Ale vlastně mi to nepřišlo tak hrozný, dokonce jsem to shlídla i dvakrát. To už člověk ví co čekat :-) Jinak s váma souhlasim, rocková párty mrtvol a příliš mnoho kopulace atd. jsou fakt mimo. ()

Rodin

Jednu hvězdu uděluji za naprosto přesné obsazení role Strašného lesů pána Matějem Stropnickým. Ten byl opravdu strašný. Jedním slovem - slátanina. ()

Pažóót

Čekal jsem málo, ale i tak jsem očekával přespříliš. Někdo si tu popletl romantiku s kýčem. Navíc celá filmová adaptace působí značně nekonzistentně a zmateně. Části Máje v kterých se skutečně něco hlubokého odehrává zůstali ve filmové podobě téměř opomenuty či značně schématicky vykresleny. Naopak částem které vlastní hloubku děje pouze dotváří byl dán až nebývale velký prostor. Netřeba psát více než snad jediné. Za 80 min času stráveného u této adaptace je lepší si tuto nádhernou báseň přečíst.... Trefný komentář má Blizzard, plně se s ním ztotožňuji. ()

PaRi

Tu jednu hvězdu dávám za Třísku. Jinak manýra na hranici kýče. Pokud bylo záměrem Brabce dokonale zprznit geniální básnické dílo a zcela z něj vypreparovat poetiku, tak se mu to dokonale povedlo. Jaký rozdíl mezi tímhle kýčem a Kyticí. Zřejmě to bude tvůrčím týmem. Pokud si porovnáte jména u hlavních tvůrčích složek a něco o těch lidech víte, bude vám vše jasné. Vláčil dokázal udělat z beletrie Markéta Lazarová černobílou filmovou báseň, stejně tak režisér Sís dokázal povýšit Nikolaje Šuhaje Loupežníka na nádhernou filmovou poetiku. Brabec udělal s kultovní básně obrazový kýč s naprosto příšernou hudební složkou. ()

Sandler

Hodně jsem se bál, jak tohle dopadne. Těžko převyprávět lyricky založený Máj... Bylo jasné, že se F.A. Brabec musel zaměřit na skvělou hudbu a fenomenální hlas. Oboje se mu podle mě povedlo a vznikla z toho příjemná atmosféra. Celkově o hodně horší než Kytice, přesto pro mě velmi příjemné. Co se týče obsahu, nemá to nic moc společného s předlohou. A to je právě ten kámen úrazu... ()

rottik-cb

Krajina ještě jakž takž, i když bylo jasně vidět, že je tam jen proto, aby se líbila. Postava Jarmily mě iritovala celou dobu, tvůrci asi moc dobře věděli, proč tu slepičku nenechají říct za celý film ani slovo (!). Hudba SL se mi líbila, ale do filmu neseděla (lépe bych udělala, kdybych si pustila CD a do kina nevyrazila). Poslední půlhodinu jsem se už jen pochechtávala, při scéně pod sukní jsem nevěřila vlastním očím… Vilémovi jsem jeho srdcervoucí vyznání fakt nevěřila a ani Tříska v roli kata to tentokrát nezachránil. S Kyticí se to srovnat nedá (i když z té jsme také nebyla nadšená) a s knižní předlohou (jakkoli je mi Mácha nesympatický) už vůbec. Dodatek: Z kina jsme s kamarádkou odcházely znechucené. O to víc se nám nechtělo věřit, když jsme v předsálí zaslechly paní ve středních letech, která ihned po promítání nadšeně komusi volala (pravděpodobně dceři) a se slzami v očích (fakt!) se nad filmem rozplývala a vřele ho doporučovala :O. Nj, asi je to tak, jak vždycky říká moje maminka: „Každé zboží má svého kupce.“ ()

kihsleek

Hvězdička navíc za Třísku, protože on byl to jediný, co se mi na filmu opravdu líbilo. Prsa taky pěkný, ale všecho moc škodí. ()

Allka

To je hrůza, naprostá hrůza! Nic tu nedává sebemenší smysl, hudba je jako pěst na oko a celou dobu se tam neděje vůbec nic (krom š*kání). A to nejsem oddanou obdivovatelkou Máchy jako spousta jiných a kniha nepatří mezi moje oblíbené, tudíž nejsem pohoršená zprzněním básně (která obsahuje podle mě mnohem menší poselství, než si dneska malujeme). Co mě drásá, je to, jak je tahle směska obrázků zbytečná, herci (Kryštofe, jsi výjimka) tak tupí a prkenní, že se neumí ani upřímně zasmát, a děj smrsknutej na pornohrátky. Úrovně Kytice Máj nedosahuje ani náhodou a je hodně za hranicí únosnosti. Doporučit ho můžu jedině slečnám a paním, kterým padnul do oka Vilém a chtějí se koukat na jeho krásnej obličej a v některých scénách i něco víc. Za to jediné taky dávam tu jednu hvězdu. ()

markyzgero

Opravdu musim bejt první kdo to řekne? Tříska je největší zlo kinematografie od dob PANA Wericha, co tak neskutečně přehrává, že z toho jde hlava kolem. Naštěstí pro něj a naneštěstí pro mě, se to do Máje hodí. ()

myse

Moc nerozumím tomu, proč je tento snímek tak nepopulární. Pro mě je tento film ztělesněním neuskutečnitelného - totiž zfilmování básně, která je ještě navíc spíše lyrická než epická. Skvělý vypravěč-kat (Jan Tříska), má správně ponurý hlas a přednes. Pro mě Máj (filmový) představuje dobrou reprodukci toho Máchova, podle mého názoru se rozhodně nejedná o jeho "zprznění", nýbrž o vzdání holdu českému romantikovi, scénáristé se poměrně věrně drží knižní předlohy. Za zmínku stojí také soundrack, dokreslující celou atmosféru, místy vkusně venkovsky lidový. ()

Milda003

Přiznám se knihu jsem nečetl, takže mně to tenhle Brabcův průser moc z míry nevyvedl, jelikož nemohu posoudit - jak už to ale bývá knihy jsou vždy lepší. Přišlo mi to takové neokořeněné,,,,, ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)