Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Handle odpad!

Možná by nebylo na škodu připsat k žánru filmu ''Poetický / Erotický''... :) Kytice ode mě pár hvězdiček dostala, hlavně za vizuální stránku, která nebyla špatná ani tady, ale už na ní nebudu brát ohled, protože... Takovej nevkus už jsem dlouho neviděl. Máj jsem nečetl, ale pochybuju, že K. H. Mácha psal o tom, co jsem viděl. A ještě k tomu taková strašná nuda - měl jsem sto chutí to vypnout, jak jsem byl znuděnej, ten film mě akorát znechutil den... To bylo zase ''dílo''... ()

6thSun

Nechci to vidět už jen "díky" upoutávkám! Tříska verše odříkává takovým způsobem, že míra patosu je za jakoukoli hranicí únosnosti a Zelenáč Stropnickej je mimo úplně! Soundtrack Suportních Leseb mě taky odpuzuje, plus pár dalších jasně se vyjadřujících recenzí a všechny naděje, že se stane podruhý zázrak a režisérsky nevýrazný Brabec natočí něco na úrovni Kytice, se rozplývají v apatických (poněvadž napůl očekávaných) pocitech hořkosti. ()

Avalon820

Máj aneb Jak z lyricko-epické básně udělat kýč. Nemohu si pomoci, ale dojem, že tvůrci udělali z tohoto díla zvážnělou taškařici mi vyvstane na mysl vždy, když se podívám na obal. Devastace původního díla ve formě textu je vlastně to hlavní, co tenhle film sráží. Zejména pak přetvoření postavy Jarmily na totální blbku. Jinak musím vyzdvihnout hudbu, která je opravdu dobrá a potom velmi ikonické a monumentální scény a záběry (z nichž se bohužel pak v drtivé většině případů stal již zmiňovaný kýč). ()

moviesfan

Máj je jakási jednohubka, která začne a vzápětí skončí. Příběh se mohl protáhnout, alespoň po citové stránce hlavních postav. Přesto nevidím Máj tak tragicky jako jiní. Hudba, až na jeden moment, je na jedničku. Jako hlavní plus vidím v postavě kata - Jana Třísky, který cituje verše opravdu lidsky, krásně. ()

MrCreosote

Vcelku mě pobavilo vykreslení těch ,,zbojníků" či co to bylo. Vypadali jako banda hippíků, co se rozhodli vyrazit na vandr směrem k Woodstocku. Třeba to jejich ,,vyloupení" poštovního vozu. A taky hippísačka ,,nenápadně" se skrývající v kupě sena. Omlouvám se, ale nic zajímavějšího jsem už ve filmu nepostřehl. ()

Suzie05

Proboha! Na tohle jsme byli povinně celá škola! A ne, vůbec se mi to nelíbilo. Kdyby to nebylo místo školy napálila bych tomuhle odpad!. ()

svik

Typy těchto filmů mám rád, i když jsme zvyklí na pořádné scénáře a strhující záběry, tento snímek se dá brát jako odlehčení od moderní doby. Líbilo se mi to. ()

Skrk odpad!

Příšerný videoklipový kýč, zahalený nudou, ňadry a EMO Stropnickým, který se snad už v žádném filmu neobjeví. Laciný film, který se nedá nazývat filmem a Brabec potvrdil status špatného režiséra, bravo! ()

prsvl

Dostal jsem to co jsem čekal. Potvrdilo že Máj je nezfilmovatelný, nebo jestli ano tak jako rozhodně kratší film. Kniha samotná by vydala tak na 20 minut a tak zde nastal problém a to nastavování děje a doplnění zbytečnými vedlejšími postavami. Samotný hlavní hrdina - Vilém je ve filmu neuvěřitelně plochý (jeho činy nejsou nikterak motivované a jeho osud mi byl ukradený) a herec Matěj (?) Stropnický mi byl protivnej (hihi navíc vypadá jako ten zpěvák z Tokio Hotel). Co se týče ostatních herců, tak jsem měl pocit, že se všichni neustále tváří jako by jim někdo do obličeje foukal smrad z výkalů. Obrazově je film až kýčovitě dokonalý, přesto, nebo právě proto (??), je to rozhodně největší klad filmu. K hudbě nemám (ač jsem se počátku jména Support lesbiens v titulcích lekl) výhrady, až na jednu scénu, kdy je použitá moderní rocková písnička, která se do celkové atmosféry, nebo respektive do takovýhleho typu filmu, nehodí. ()

Cubinho odpad!

:-D Jako, stačí pohled na Stropnického alá Viléma a do toho slyšet verše: "strašný lesů pán..." a musíte jít do kolen... A o té slečně, co se vydávala za Jarmilu, jsem si celou dobu myslel, že točí reklamu na nějaký tělový šampon... Jedinou sympatickou postavou byl Javorský. I ten Tříska působil směšně. ()

Torision

Dlouho, hodně dlouho. Fakt hodně dlouho. Předlouho jsem neviděl horší a trapnější hereckej výkon než Kryštofa Hádka v tomhle filmu. ()

DDT

Videoklip, který je zhruba o 77 minut delší než by bylo zdrávo. Kýčovité "omalovánky" české krajiny a k tomu hudba, která zní jak vývar z nejslabších kusů Marka Knopflera. A jako bonus opravdu strašný "strašný lesů pán". Chudák Mácha. ()

yakoob

Ano, není to ani tak Máj K.H.Máchy, ale spíše F.A.Brabce...S obrazem pracovat umí, filtry, natočení kamer a prostředí jsou pohlazením pro oči...Poezii jsem nikdy nečetl, proto mi příběh připadal takový, jak to říct - poeticky nesrozumitelný...Proto mi v hlavě zůstala jenom ta výtvarní část...Jsem zvědav, jaký film by natočil Brabec třeba v Holywoodu...Protože s obrazem to fakt umí... ()

hous.enka

Jedna hvězda za přednes básně. Jinak to bylo naprosto příšerný. Poetický film znamená určitě něco úplně jinýho, než že se ve filmu promenádují polonahý krásky s vlasy místo trička. Matěj Stropnický jako bandita je nepřesvědčivý a nevěřím mu jeho lásku k Jarmile. Postavy jsou spíše karikaturami svých předloh, což není vůbec dobré. Nemusím srovnávat snímek s předlohou, protože i bez její znalosti je pro diváka snímek neatraktivní a celý děj se hodně vleče. Film Máj zůstává jen mizerným pokusem vycucnout jednoho z našich nejlepších básníků; z celého filmu jsem dost rozpačitá. Aspoň že hudební složka se povedla. ()

EastWicka

Nové shlédnutí mne utvrdilo v tom, že jako němohra s hezkým soundtrackem by Máj nevzbudil tolik negativních reakcí. Předlohou mu sice je nejzvukomalebnější česká báseň, ale zdrojem trapných momentů jsou tu právě (zbytečná, někdy nesnesitelně rušivá) slova. Němá Jarmila dokazuje, že by to fungovalo. Emo Vilém jako láskou zasažený rozervanec se mi moc líbil, morous kat Tříska, laskavý kněz V. Javorského, vizuální rozevlátost a posledních asi 20 minut, kdy i emoce zafungovaly, také, pestrobarevné kostýmy už méně. Máchova romantika byla podstatně drsnějšího rázu, ale to je jiný příběh. ()

fannah

Na současné i minulé i budoucí ČSFD mě opravdu vaše hodnocení vůbec nepřekvapuje. Já bych se s dovolením pozastavil a rád vymknul davu uživatelů, kteří se rádi přiklánějí a nemají vlastní názor. První věc - jak mohl někdo čekat od tohoto filmu nějakou speciální zápletku, akci, či snad proboha kvalitní herecké výkony? Máj je krátká lyrickoepická skladbička, která prostě má naprosto jasný děj a těžko se tam dá něco připsat, změnit, či udělat jinak. Jediná věc, která se s tímto romantickým (období) textem dá udělat, je převést Máchovy myšlenky a lyriku na filmové plátno za pomoci kamery a zvuku. To, že je kamera naprosto famózní, se jednak dalo čekat, a jednak to nemůžete popřít. Je to zkrátka F.A.Brabec. To, že písnička od Supportů je blbá jako tágo je pravda, ale o zbytku hudby se to teda jako říct nedá. Pardon - dá, na tomto fóru se to říct dá. BTW hodnotit tento film hvězdičkami by asi bylo při tolika "odpadech" a podprůměrech velmi pošetilé. Proto jen komentuji. ()

Lokutus odpad!

15 videoklipů, 5 pokusů o rádobyumělecký porno, 20 dementních uslintanejch kýčovitejch barevnejch blbůstek. A to vše podbarvený otravně pitomoučkým pokusem o něco jako hudba. Chudák Mácha, že má svoje dílo przněný takovýmhle šuntem! PS Dávačka Jarmila nebyla k zahození a díky záběru na její kozy každou druhou minutu bych možná chvili uvažoval i o 10% ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)