Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

nula87

Co to sakra bylo? Neskutečně kýčovitě zpracovaná látka, ve které se hlavní hrdinka celý film kurví, aniž by promluvila, hlavní hrdina je strašný (ale nikoliv lesů pán, ale strašný herec), a na pozadí neustále dokola se opakující hudební motiv, který je otravný úž po 10 minutách, ale musíte ho poslouchat ještě hodinu. Jediný, kdo nespadl do žumpy, je Jan Tříska - kdyby ho nechali odrecitovat Máj v jeho kostýmu kata pod šibenicí, mohlo to za něco stát. 20% ()

donnovann

Myslím si že obsahově to malinko vybočuje ale výprava a hlavně hudba je naprosto vkusná a zapadající. I když musím uznat že kdybych u maturity měl čerpat z tohoto filmu asi mě vyhodí za popisování charakterů postav! ()

Blalle

Tříska je výborný, Supporti jsou fajn, kamera pěkná, ale celé je to tak moc moc špatně, že na to ani nelze brát ohled. Rozhodně film nestál za to, aby kvůli němu pouštěli koně do kostela. ()

BeeEsh

Nefungující, odstrašující. Na to se skutečně nedalo koukat. Film je nejen nudný a postrádá, alespoň náznak čehosi (herectví? děje? akce?), ale zároveň mi na dlouhou dobu zhnusil Juraje Kukuru a utvrdil v nesympatičnosti Matěje Stropnického. Tak nádherné dílo jako je Máj si už s ohledem k jeho autorovi a historii nezaslouží takové zpracování. Jediným světlým bodem byla jakž takž hudba a samotná báseň - ty rýmy to zachránily. ()

Eruzione

Mrzí mě, že jsem zde na webu často objevil narážky na doprovodnou hudbu. Podle mě jsou Supporti nejlepší pop-rockovou hudební skupinou v ČR a tento názor si držím i po tomto filmu. Možná ta hudba tam nemusela být tak často a nemusela být tolik "vtíravá", ale jinak paráda. Vzhledem k tomu, že toto téma byl opravdu těžký oříšek zfilmovat ho, tak bych to za nějaký velký propadák nepokládal. ()

Pajotka

V jednom rozhovoru co jsem před časem viděla v televizi F. A. Brabec komentoval svůj film. Padla taková tvrzení, že Jarmila byla schválně tak tichá aby působila tajemně... Na mě její jediná vyřčená věta za celý film a plané pochichtávání působilo s prominutím spíše dementně. Celkově jsem filmem velice zklamaná. 90% scén s Jarmilou nebylo ani za mák romantických, ale působilo to na mě jako nádech laciného erotického filmu. Jediná hvězdička za krásný přednes veršů. ()

Davis I

Jedna hvězda za režii, jedna hvězda za kameru a jedna hvězda za film celkově...prostě na naše poměry, ucházející. ()

l.enik.c odpad!

Viděla jsem poprvé, vcelku se mi líbilo, působilo to jako pokračování Kytice, která se mi líbila, takový typický Brabcův styl... Pak jsem si díky povinné četbě Máj přečetla a i když jsem tomu dílu pořádně nerozuměla, paradoxně se mi hodně líbilo... Krátce na to jsem viděla náhodou filmové zpracování znovu a zděsila jsem se a řekla jsem, že už to nechci nikdy víc vidět a kdo mohl natočit něco tak otřesnýho, protože i když prostředí, kamera, hudba, kostými, herecké obsazení a všechno pěkné, tak scénář děs a hrůza... Naivní Hynek, pedofilní otec a Jarmila, které je jedno, s kým si to zrovna rozdá, hlavně že si to rozdá (s otcem, se synem, vždyť je to jedno)... K. H. Mácha asi nebyl žádný svatoušek, ale mám pocit, že kdyby viděl, co z jeho díla, které je pro všechny symbolem lásky, v tomto filmu udělali, tak i on by se musel zděsit. Možná se někdy s odstupem času podívám znovu a třeba ještě zmírním své stanovisko "odpad", ale nevím nevím. ()

MatyTM

Táhlé, nudné, postavy otravné, ani erotické scény nebyly pořádné. Ovšem pro Třískovy neodolatelné recitace Máje hvězd bych dal i pět! ()

AgnesDee odpad!

Někomu, kdo nemá vůbec žádný vkus a vystačí si pouze s Vánočním Kameňákem, se může tento film líbit. Pro někoho, jako jsem já, tím myslím náročného diváka, který si potrpí na kvalitní kameru atd., se tento film bude zdát jako ta největší chujovina, co kdy viděl. Nejenom, že je zde opravdu otřesně použitej zoom (navíc se mi chvílemi zdálo, že rozostřenej), ale navíc, scény, které mají působit smutně nebo mají za úkol vyvolat v člověku nějakou lítost nebo smutek, spíše vyvolává smích. Příkladem za všechny je poslední záběr na polo-padající Jarmilu, šatky jí vlajou a obloha je růžová. Prostě hrůza. Navíc, co má Brabec pořád s těma šátkama a vlajícíma šatama? V Kytici to tak bylo, tady to tak je... To ho za těch osm let nenapadlo nic originálnějšího? Myslím, že se sem hodí dokonce jeden výrok, který vyslovil jeden YouTubový recenzent, který už bohužel netočí: "Ani by se to nemělo jmenovat Máj! Místo toho by se hodil název Hezkej soundtrack a cecky!" I když, poslouchat elektrickou kytaru ve filmu, který se odehrává někdy v osmnáctém století, to je taky zážitek za všechny prachy. ()

JosefTomas

Paradoxně to hodnotím až po Kytice, přestože jsem Máj viděl dříve. Nebudu tu Brabce shazovat za to, že nerespektuje předlohu a kat je zároveň vypravěč celého příběhu. Začnu tedy tím nejlepším a tím je (jak bývá u Brabcových filmů zvykem) kamera. Na jakémkoliv filmu a i zde je vidět, jaké profesi Brabec kraluje a rozumí, jako nikdo. Střih trochu kontroloval a už to není jen skákání sem a tam. A po srovnání s Kyticí se Brabec naučil lépe režírovat. Není to dokonalé, ale jistý pokrok je patrný. Ovšem absolutně nezajímavý děj, okořeněný o Brabcovi nápady, bohužel není žádné terno a vydržet u filmu celou dobu, je vyloženě umění. Brabec by měl zkusit jinou vodu, než je adaptace balad a básní. PS: Co naopak musím pochválit, je ústřední motiv soundtracku, prostý, ale melodický. ()

ostravak30

Úvodní verše jsme se museli učit ve škole a proto si je dodnes pamatuji. Máj je prostě něco, co zná snad většina stejně jako tolikrát zmiňovanou Kytici, kterou F. A. Brabec taky točil. Nejsem odborný kritik, takže nevidím umělecké chyby jako ostatní, které nejspíš opravdu jsou trefné. Pravda je, že z celého příběhu zůstalo jen torzo lásky mezi mladým loupežníkem, dá-li se tak nazvat, a dívkou, která ale mezitím patří jeho otci. A tato rivalita, včetně hierarchie se svými soukmenovci, je to hlavní, co můžeme sledovat na pozadí krásných přírodních výjevů a hudby. Filmová poezie je totiž především obrazové umění. Na tom si dal tvůrčí tým víc záležet než na všem ostatním. Skvělé exteriéry tak doplňují vzletné kostýmy, ženská krása, tehdejší tradice a zvyky. Já jen dodám, že mě se hudba kapely Support Lesbiens moc líbila. ()

pOne

Děj, který by vydal možná na tří a půl minutový videoklip natažen na stopáž osmdesáti minut. Jediné pozitivum, co na Máji vidím, jsou pěkné obrázky (což se dalo čekat). Jenže i ty pěkné obrázky se několikrát opakujou. Hudební roztříštěnost jen dává třešničku na dort celé frašce. Pobavil mě komentář Tosima :) Protože ten přesně vystihuje celý děj. Film je špatný a na konci z něho ještě čouhá deprese. Blbá kombinace. ()

Saljack

To, že Vilém ví, že zabije svého otce dalo Maji úplně jiný děj. Spíš bych z toho udělal soft péčko než tohle. Co mi ale nejvíc vadilo, že nebylo ukázáno hlavní téma Maje a to je láska mezi Vilémem a Jarmilou. To, že Jarmila nemluví mi vůbec nevadilo, ale naprosté odklonění od předlohy bylo tak něco hrozného, proč to prostě nepojmenovali jinak a nedali tam volně na motivy Maje. Ale naprosto nejhorší věcí v tomto filmu byla hudba, která naprosto nezapadala do děje. Kdyby tam byla jenom ta pobrnkávající balada dalo by se to zkousnout, ale tu party kostlivců jakoby vzatou úplně od jinud jsem nerozdýchal. Prosím pro příště až někdo bude točit nějakou českou klasiku ať to udělá jak to je a neupravuje to. Ale musím pochválit Třísku, který naprosto přesahuje všechny a vynadat Hádkovi, kterému role loupežníka naprosto nesedla měl by zůstat u něčeho podobného bobulím což mu sedí. ()

xdarebak

Další povedený snímek od F.A.Brabce. Občas jsem sice měl problém orientovat se v ději, ale skvěle to kompenzovala povedená kamera a výtečná muzika od Support Lesbiens. Nikdy bych od této kapely neočekával, že se zakousne i do filmové muziky, ale zhostila se svého úkolu bezvadně Celkový dojem na 75% ()

Achab

A proč nepřevádět literární klasiku, vždyť je to výzva pro mnohé. Učitelka češtiny nás zatěžovala memorováním celých pasáží Máje, dodnes si člověk vzpomene na ty chytlavé strofy......, Když to přeženu Jarmila hrála svým poprsím, Matěj Stropnický by byl Hrůzný lesů pán tak leda na dětském karnevalu a to největší pozitivum - cely film je podpírán podmanivým hlasem Jana Třísky, jehož recitaci Máje jsem již předem znal. Také jsem zde poprvé viděl lámání kolem. ()

Zaynab

Milujete Máchův Máj? Tak si tohle raději ani nepouštějte. Ano, Máj má stovky různých interpretací, v tom je jedno z jeho kouzel, která ani největší literární vědci nedokázali odhalit nebo vysvětlit. Ano, jeho postavy můžeme vnímat různě. Ano, můžeme se dohadovat dokonce i o emocích, které má vzbuzovat (a dodnes vzbuzuje). PROČ si ale F. A. Brabec musel zvolit tak náročnou látku a tak strašně moc ji zničit? Vypadá to, jako by Máj rozlámal na stovky kousků, ty největší vybral a pomíchal. Jarmila jako coura, která je ochotna spát se starcem pro příslib zajištěné budoucnosti a kterou v tom podporuje coby kuplířka jeji matka; mlynář jako spravedlivě rozhořčený otec, který syna vyhnal kvůli jeho "profesní" neschopnosti; nezapamatovatelný Vilém, který má být podle otce potrestán hlavně za to, že zničil majetek (scéna v kostele, kdy mlynář žádá spravedlnost nastolenou vojáky poté, co mu Vilémova banda vydrancovala mlýn). Vždyť to jsou přece témata realismu, zatímco Máj je vrcholným dílem romantismu!!! Takže ty dvě hvězdičky jsou jen a jen za Jana Třísku. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)