Horší už to nebude

Horšie to už nebude

Stranger Than Fiction

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2006, 113 min

Byť hlavnou postavou románového príbehu je snom, s ktorým sa zahrával snáď už každý z nás. Tento film je o tom, čo sa stane, ak sa táto predstava stane skutočnosťou. Atraktívny námet a originálne prevedenie. Scenár je jeden z najvýraznejších kladov filmu a nie je mu čo vytknúť. Herci sú skvelí a obsadenie si už lepšie ani neviem predstaviť. Tragikomický ksicht Willa Ferrela sa sem velmi hodil a aj keď je to komik, ktorému nie je nič proti srsti, tu sa otočil o 360 stupňov a predviedol precízne herectvo ( asi ako Jim Carrey vo vážnych úlohách). Veľmi ma potešila prítomnosť Dustina Hoffmana, ktorý je pre mňa absolútna herecká extratrieda (spolu s Nicholsonom, De Nirom, Al Pacinom, Hanksom a Hopkinsom). Maggie Gyllenhaal je veľmi sympatická, Emma Thompson správne neurotická a Queen Latifah veľmi príjemná. Film funguje ako celok a funguje lepšie ako hodinky Harolda Cricka (mimochodom, našiel som si ďalšiu obľúbenú filmovú postavu). Veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma pozdvihlo a naplnilo príjemnou energiou.Horšie to už nebude je neprevarenou komédiou o tom, ako vziať svoj doterajší život do rúk a spraviť z neho taký, aký ho chceme mať. 90%(18.4.2008)

Tvůrčí chameleón Marc Forster si opět vybral látku jakou bychom od něj nečekali - variaci na Truman Show. A tradičně natočil výtečný snímek, který jako všechny jeho předchozí, poněkud dojíždí na ne úplně košer závěr. Ovšem tentokrát tomu předchází takový gejzír originality, hravých narativních postupů, odzbrojujících nápadů a vizuálních vychytávek, že to vlastně ani nijak nevadí. Vše zde šlape jako Haroldovy hodinky - herci na výtečnou, scénář rovněžtak a když k tomu přidáte jistou a nápaditou režii, tak si prostě příběh nudného patrona Harolda Cricka nelze nezamilovat. A to i navzdory konci, který bych utnul o několik minut dříve.(25.7.2007)

Překvapení roku. Hodně "Kauffmanovský" (Taky jste si všimli, že se tohle přídavné jméno používá čím dál tím častěji?) scénář je podaný příjemně a mile a nepostrádá potřebnou dávku ujetosti a komplexnosti. On taky Marc Foster není žádný režisérský nováček a po Hledání Země nezemě znovu ukazuje, že takovéhle příběhy opravdu umí. A i když by se mohlo zdát, že právě příběh bude hlavním tahounem filmu, jsou jim kupodivu herci, na kterých nejvíc staví. Ferrella jsem v podobné roli ještě neviděl (a možná už ani neuvidím), Hoffman se do toho obul pěkně, Thompsonová je skvělá a do Maggie Gyllenhaal bych se zamiloval taky. Od tohoto dne je na mém personálním "watchlistu" oblíbených hereček.(21.7.2007)

Z tohodle fakt mohla být hrozná nuda, ale nějakým zázrakem jsem místy jen zíral a ani nedutal. Samozřejmě k tomu přispívají sympatické výkony mých oblíbenců, kromě Ferella hlavně Dustin Hoffman, kterého neskutečně žeru a musím si s ním dohonit ještě hodně starších kousků. Doufám, že jednou doženu úplně všechny menší filmy tohodle typu, ale jsem vlastně rád, že je toho tolik a stačí jen hledat. Na zlepšení nálady úplně optimální.(17.12.2017)

Celkom zaujimavy namet. Spisovatelka Karen Eiffel pise svoju knihu o postave, ktora skutocne zije v realnom svete, ale spisovatelka o tom nevie. Lenze ta postava menom Harold Crick pocuje spisovatelkin hlas. Vyrazna zmena v Haroldovom zivote nastane vtedy, ked sa dozvie od hlasu spisovatelky, ze ma zomriet. A prave preto to bolo tak zaujimave, chcel som vediet, ako to dopadne a zaver sa mi pacil, takze bol som spokojny. Obcas tam boli chvilky, ktore akoby spomalili dej a myslienkami som bol mimo filmu, ale to bolo len chvilku asi niekde v strede filmu, inac ma film kompletne bavil, obcas som sa zasmial a taktiez ma zaujalo kvalitne herecke obsadenie. Aj reziser Marc Forster ma na konte celkom zaujijmave filmy, napriklad dramu PLES PRISER (2001) s Halle Berry, HLEDANI ZEME-NEZEME (2004) s Kate Winslet alebo prekvapivo natocil aj akcne pokracovanie Bonda s Danielom Craigom QUANTUM OF SOLACE (2008) a teraz akcny horor s Bradom Pittom SVETOVA VOJNA Z (2013). __________ Will Ferrell - (Harold Crick) +++ Maggie Gyllenhaal - (Ana Pascal) +++ Emma Thompson - (Karen Eiffel) +++ Queen Latifah - (Penny Escher) +++ Dustin Hoffman - (Profesor Jules Hilbert) +++ Tom Hulce - (Dr. Cayly) +++ Linda Hunt - (Dr. Mittag-Leffler) +++ Produkcia: Lindsay Doran +++(10.3.2013)

• - Ve scéně, kde profesor Hilbert mluví s Haroldem ve své třídě, jsou na tabuli v pozadí napsány jména čtyř postav z románu "Alexandrijský kvartet" od Lawrence Durrella. (profhubert)

• - Film, který Harold sleduje, je Monty Pythonův smysl života (1983). (Kulmon)

• - Dárek, který Harold (Will Ferrell) přinesl Anně (Maggie Gyllenhaal), je v české verzi rýže, v anglické mouka. V romantickém příběhu by muž ženě daroval květinu; zde scenárista využil faktu, že dívka je pekařka a že se obě slova  - květina i mouka - v angličtině vyslovují stejně. V češtině byl tento překladatelský oříšek vyřešen dvojicí slov rýže–růže. Sáčky mouky nebyly nijak patrně označeny, tak si to mohl překladatel dovolit. (kriplozoik)